MIDDELBIJRGSCHE COURANT. 1852. Zaturdag N° 8. 17 Januari). 4 Begluren en &bmitti£tiratmt, Biuncnlanb^cftc ®ijbiu0cm Be Commissie iep voorziening in ilco liuilen- gewonen nood der Armen ie Wesikapelle maakt bij deze dankbare melding van de, op den 8 dezer, ontvangene gift van 5onder de letter B.ons door tussclienkomst van den Heer P. Back ter hand gesteld. De Commissie neemt tevens de vrijheidhet groot «aantal behoeftigeri hnnner verarmde Medeburgers, in de liefdadig heid van Middelburgs Ingezetenen aan te bevelen. Do Commissie voornoemd, S. W. GABRIELSE, Voorzitter. PHÜIBREGTSE. J. VAN SIGHEMSecretaris. Nog is bij den ondergeteekende ontvangen, ten behoeve van de Hervormde (ieuieente ie Assendeli'i, als bij drage tot de stichting van een Kerkgebouwvan Ter Neuzen een Vijf-gulden-stukje, aldaar gevonden in de Kerkcolleete op den 1 sten kersdag 11.; van N. N. alhier, den 10 dezer ƒ1. Middelburg, 16 Januarij 1852. J. BORSIUS. jtHlinELBKIie, 1G JTamtarij. Het heeft II. M. de koningin-moeder weder behaagd een fraai geschenk voor de loterij van Vrouwelijke Handwerken enz. alhier, in te zenden. Bij besluit van den 13 dezer heeft Z. M. goedgevonden: 1. aan de nagemclde officieren bij de rustende schutterij in deze provincie, op grond van art. 64 dor gemeentewet van 29 junij jl. (Staatsblad no. 8ó)eervol ontslag te ver- leenen, te weten: half-bataillon no. 1, aan J. J.I. Sprenger, als 1ste luitenant; half-bataillon no. 6, aan C. Was Iz.als officier van gezondheid 2de ld., en aan A. J. Bierens, als 2de luitenant; half-bataillon no. 1 aan mr. P. A. van Diggelen, als 2de luitenant; half-bataillon no. 6 aan P. F. W. En gelse, als 2de luitenant, en zulks aan beiden wegens ver andering van woonplaats; 2. te benoemen bij het half-bataillon no. 1tot officier van gezondheid 2de klasseA. A. J. Ha- man, genees- en heelmeester te Serooskerke, thans schutter; tot lsten luitenant mr. J. Snijder, thans 2de luitenant; tot 2de luitenants, P. P. Slegt en D. J. van der Horst Serléjr., thans schutters bij de dienstdoende schutterij alhier; half- bataillon no. 6tot officier van gezondheid 2de klasse J. A. van Rhee, genees- en heelkundige te Oud-Vosscmeer; tot kapiteins, J. Ilage Dzn. en II. Cornelisse, thans 1ste luite nants; tot 1ste luitenants, P. K. de Graaf, E. C. van Rijssel en C. J. de Vulder van Noorden, thans 2de luitenants; tot 2de luitenants J. Soeters, L. LuykJ. Luyk en B. Boom. Bij Zr. Ms. besluit v«an den 9 dezer is benoemd tot griffier bij de arrondissemonts-regtbank te Zierikzee, mr. G. J. Mou- nier, thans substituut-griffier bij de arrondissements-regtbank te Eindhoven. Bij besluit van 11 januarij jl.no. 2 heeft Z. M. goed gevonden: 1. eervol ontslag te verleenen, met ingang van 1 mei 1852, aan de hoofd-ingenieurs van den waterstaat van de 1ste klasse: M. G. Beijerinck, op het daartoe door hem gedaan verzoek; J. W. de Thömèze A. C. Kros; onder dankbetuiging voor hunne veeljarige aan den lande bewezen diensten 2. te benoemenmet ingang van 1 mei 1852tot hoofd-ingenieurs van den waterstaat van de 1ste klassede hoofd-ingenieurs van dc 2de klasse: J. W. Conrad; M. II. Conrad, II. F. Fijnje van Salverda; tot hoofd-ingenieurs van den waterstaat van de 2de klassede ingenieurs van de 1ste klasse: F. W. Conrad, A. GreveC. J. Bolten, D. J. Storm Buysing, W. Badon Gliijben: wat betreft de heeren F. W. Conrad en D. J. Buysing, thans met verlof buiten werkelijke dienst bij 's Rijks waterstaatzonder bezwaar van 's Rijks schatkist; tot ingenieurs van den waterstaat van de 1ste klasse, de ingenieurs van de 2de klasse: W. C. P. baron van Reede van OudshoornB. P. G. van DiggelenJ. F. Augier, J. R. F. Ortt: de beide eersten thans met verlof buiten werkelijke dienst bij 'sRijks waterstaat, zonder be zwaar van 'sRijks schatkist; tot ingenieurs van den water- staat van de 2de klassede adspiranten-ingenieurs L. H. J. J. Mazel, J. Lebret, J. A. Schncitter; tot adspiranten-ingenieurs van don waterstaat de adspiranten-ingenieurs surnumerair L. J. du Ccllice Muller, G. van Diesen, L. A. Reuvens; 3. te verleenen den titulairen rang van lioofd-ingenieur van den waterstaataan de ingenieurs van de 1ste klasse J. II. Doctors van Leeuwen en J. G. van Gent. In den avönd van den 13 dezer is te Gocs dc persoon van A. Roeland levenloos in de regenbak zijner woning gevonden. Men vermoedt, dat hij, met het doel om zich te verdrinken, zichzelven daarin zoude hebben gestort. De bekende booswicht Hendrik Boers, welke eenigen tijd geleden ook door het provinciaal geregtshof in Zeeland is veroordeeld wegens misdaaden thans alles te zamen ge nomen 30} jaar in de gevangenis zal moeten doorbrengen, is dezer dagen van Breda naar 's Ilage getransporteerd. Van de schavotstraf, waartoe hij ook veroordeeld was, is hem gratie verleend. Het koninklijk besluit van 10 dezer bevat bepalingen omtrent dc premien voor de onderscheidene zeevisscherijen over 1852. Om het bedrag dier premien te berekenen, wordtvoor elk schiptot grondslag genomen het beloop der premie die voor de soort van visscherij door dat schip in 1852 uitgeoe fend, tot over 1850 ingesloten was uitgeloofd. Van dit beloop worden, daar waar het te pas komt, af getrokken de kortingen, die tot hiertoe plaats hadden, wan neer de schepen hetzij niet voldoende ingerigt of uitgerust hetzij te la.at naar de visscherij vertrokken of te vroeg van daar teruggekeerdhetzij in eenig ander opzigt bij de uitoefe ning der visscherij van de bestaande bepalingen afgeweken waren. Vervolgens wordt, wanneer er geen aftrok om eenc dier redenen te pas komt, de volle premie, en anders het beloop dat na dien aftrek is overgeblevenmet vijf-en-twintig ten honderd verminderd, en het hierdoor verkregen bedrag maakt de premie uit voor 1852. De som van ƒ6400, sedert eenige jaren jaarlijks als sub sidie voor een hospitaalschip ten dienste van de zoutharing- visschorij bewilligdwordt ook voor het loopende jaar 1852 toegestaan. Z. Iv. H. prins Frederik der Nederlanden is gelukkig van zijne ziekte hersteld, maar nog zwak. Volgens de Arnhemsche 'Courant is liet ook door ons overgenomen verhaal, wegens het te Arnhem met een brand brief gebeurde, en hetwelk bleek het eerst uit de IJssel- bode afkomstig te zijn, een zamenweefsel van onnaauw- keurigliedcn en onwaarheden. De predikant S. is niet tus- schen twee politiedienaars naar den commissaris gebragt naardien een der agenten, zijn eerw. erkend hebbende toen deze zich bukteom te zien of het zakje met 20 (welke som, en niet 100 geëischt was) nog terzelfder plaatse lag, hem zijnen weg huiswaarts liet vervolgen. Voorts had dit des avonds ten 8 ure en niet na middernacht plaats, en is eindelijk het zakje niet weggenomen, maar aan mevrouw L. terug bezorgd. In de omstreken van Hoorn wordendoor veehouders en handelaars in vee, adressen aan de tweede kamer getee- kend, waarin men tracht te betoogen, dat, hoe treurig ook de gevolgen van de steeds hcerschende longziekte mogen zijn de voorgestelde wettelijke verordeningen op de policie bij besmettelijke ziekten onder de runderen dien toestand nog zouden verergeren, door hen te berooven van de voor hen zoo hoogst noodige vrije uitoefening van hun beroep en van de vrije beschikking over hun eigendom. Te Rameldingen, in het groot-hertogdom Luxemburg, leeft thans een zeer merkwaardig echtpaar. De vrouw is 96 jaren oud, en ofschoon door ouderdom gebogen, is zij nog tamelijk krachtig. De man, geboren in 1745, is ruim 106 jaren oud. Hij is nog frischopgeruimd, geniet ecne volmaakte gezondheid en al zijne verstandelijke vermogens; hij leest zonder bril en kan nog op zijn gemak uren lang loopen. De bijbel is zijne geliefkoosde lektuur. Aan zijne roodkleurige wangen, levendigen blik en goed uiterlijk zou men hem nog twintig jaren leeftijd voorspellen. Eene uit Triest van 11 dezer ontvangene telegrafische depeehe behelst berigten uit Batavia, loopende tot 27 no vember. Zij behelzen, dat onze troepen op Palembang zoo danige voordeelen op de insurgenten hebben behaald, dat de opstand in die residentie zoo goed als onderdrukt beschouwd wordt. Groote lof wordt aan de dapperheid onzer soldaten eu het beleid der bevelhebbers toegezwaaid. Uit de rappor ten blijkt, dat men onder de troepen vele zieken telt. Vergadering- van den «iemeenteraad te Middelburg. Zitting van 14 Januarij. De notulen worden gelezen. De heer Fokker heeft ecne aanmerking, namelijk, dat uit de notulen schijnt te blijken dat zijn vroeger voorstel om trent de godshuizen onbepa«ald is verdaagd; dat hij evenwel meentdat dit zijn voorstel slechts was uitgesteld tot de volgende vergadering. De voorzitter merkt op, dat het op hetzelfde neêrkomt, en des heeren Fokker's voorstel ook nu kan worden ter tafel gebragt. Daarna worden dc notulen gearresteerd. Wordt gelezen eene missive van gedeputeerde Statenbe helzende de koninklijke goedkeuring tot afschaffing der poort gelden. Idem tot aanvaarding van het legaat van den heer P. Pons. Aanneming voor notificatie. De voorzitter leest voor een besluit van gedeputeerde Sta ten, dat de gemeenteraad vaststellc de bezoldiging van burge meester wethouderssecretaris en ontvanger. De voorzitter, vooraf het woordvoerende, zegt, dat de zorg voor de ingezetenen eener staden de bemoeijing aan zulk een post verbonden, niet kan worden beloond; dat hij, indien de raad beslist dat zijne betrekking zonder belooning moet worden vervuld, volgaarne zonder bezoldiging dien eer- vollen post bekleeden zal. De heer Siftié stemt volkomen in met dit gevoelen, maar geeft den raad in overweging, om als vergelding voor indi recte uitgaven den burgemeester ƒ1000 toe te staan. De voorzitter antwoordt, dat er nu ook sprake is van zijne opvolgersmaar dat hij voor zich of zijne geheele of in het geheel geene bezoldiging verlangt dat in dat geval de eer om voorzitter van den raad te zijn hem genoeg is. De heer Rekker merkt aandat hijals presiderende een plattelands-gemeenteraad, weet welke verpligtingen aan der- gelijken post verbonden zijn, en dat hij dus do voorgestelde bezoldiging van een burgemeester van Middelburg niet te hoog rekent. Nadat de heer Yerbrugge gewensclit had de redenen te hooren, waarom de heer Siffló, niet uit hot oogpunt van verkeerde bezuiniging, maar van berekeningen op do voor malige wet gegrondzijne vermindering der bezoldiging van burgemeester had voorgedragen, en gemeend had zonder overwegende redenen do beslissing des vroegeren wetgevers te moeten handhavenstelde de voorzitter den raad de vraag voorzal men eene jaarwedde geven aan den burgemeester. Het antwoord bevestigend zijnde, viel de vraag: hoe groot zal de som zijn Nadat de heer Siffló zijn voorstel had ver meerderd tot ƒ1200, en niemand der raadsleden het bijval had verleend, trok hij het in. Het traktement des voor zitters werd dus door den raad op 1500 bepaald (tegen de heer Siffló.) De raad bepaalt de bezoldiging van den secretaris op ƒ1400. Hot traktement van den ontvanger wordt voorloopig bepaald op ƒ1200; het systema der belastingen nog niet ge regeld zijnde; de plaatselijke middelen later ^'ok tot zijne ao ontvangst zullende belmorenwordt er bepaalcBhieropwat zijne bezoldiging betreft, dan ook te zullen letten. Der wet houders tegemoetkomingad ƒ700 ieder, wordt aangenomen. Wordt voorgelezen en aangenomen een voorstel van ge deputeerde Staten, om over 50 pet. te beschikken van de posten in gewone uitgaven op de begrooting voorgedragen (als crediet)in afwachting van de beslissing der Staten vóór 1 februarij. Wordt aangenomen voor notificatie het bedanken van den heer Dobbelacr de Windals lid van het collegie van regenten tléf godshuizen. Wordt kwijtgescholden aan den commissaris van het Ylis- singsche postveer, eene recognitie van ƒ30, wegens achter uitgang van het gewone postwagenveer. Wordt gelezen eene missive van de centrale directie van Walcheren, kennis gevende van den afloop harer werkzaam heden f 4020,81} door die directie aan het havenkanaal van Middelburg besteed zijnde, stelt de voorzitter voor, de niet voorziene uitgave van 2800 te vinden uit de onvoor ziene uitgaven. Aldus is besloten. De voorzitter legt over het proces-verbaal der opneming van de kas des gemeente-ontvangers. Gedeponeerd. Bij monde van den burgemeester wordt het rapport uitge- bragt der commissie ter opneming der rekening van de wis selbank. Het goed slotbeloopende de som van 2655 komt voor drie-vijfden aan de stad. Voor notificatie aangenomen. De rekening van de kamer van koophandel wordt gear resteerd. Aan de orde zijnde het voorstel van den heer Fokker om trent de gestichten, herhaalt de voorzitter zijne in de vorige zitting geuitte opmerkingen. De heer Fokker merkt daarte gen aan dat, wat de beschuldiging van ontijdigheid betreft, de voorzitter zelfheeft aangemerkt, dat het gasthuis een oud en wrak gebouw isdat hij (de voorsteller) toen alleen het gasthuis heeft genoemd hetwelk in zijn eigen onderhoud kan voorzien dat hij echter de meeste gestichten heeft bedoeld dat het ziekenhuis over-bevolkt is: getuige de epidemie, nu vier jaren geleden dat het gebouw over het ziekenhuis de zoogenaamde epileptische zaaltreffende bewijzen voor zijne woorden geven kan. D«it de fout vooral daarin zitdat ieder gesticht over zijne eigene fondsen beschikt ennaar zijn inzien de administratien gescheiden moeten worden. De voorzitter antwoordtdat de stad het gasthuisbij het slui ten der rekening, toch meest altijd moet subsidiëren; dat hij geen vrijheid meent te hebben tot het begunstigen van een plandat misschien geen gevolg hebben kandat er al vroe ger een dergelijk plan had bestaanom de epileptische zieken in het gasthuis te verplegen, maar dat do bekende bouwval ligheid enz. van het gebouw dit heeft tegengewerkt; dat hij echter verzekeren kan, dat erin der tijd een ontwerp in den gcqgt van d«ut van den heer Fokker is gemaakt. In omvraag gebragt zijndewordt des heeren Fokker's voorstel aangeno men (tegen de heeren de Stoppelaar en van Sonsbeeck) en in die commissie benoemd de heeren Fokker, Siffló, van Uije, Vis en Fak Brouwer. De heer Siffló brengt ter kennis der vergadering, een be zwaar der handeldrijvende klasse omtrent de stedelijke be lasting Op de brandstoffen hij wensclit hieromtrent inlich ting in eene volgende vergadering. De voorzitter antwoordt, dat het hout alhier naar de waarde percentsgewijzebelast is, en dat al die belangen bij de aanstaande herziening der gemeentelijke belastingen zullen worden behartigd. De voor steller neemt hiermede genoegen. De heer van Sonsbeeck brengt rapport uit namens de com missie, belast met het onderzoek der noodzakelijkheid tot aan bouwing van een kamertje op het muntplein, ten gerieve van de Nederduitsche Hervormde gemeente. Deze commissie, om verschillende redenen zwarigheid vindende om tot het voorstel van den kerkeraad toe te treden-, adviseert, om een nader gewijzigd plan in te wachten. Daartoe wordt besloten. Hierna wordt gehouden eene vergadering met gesloten deuren. Vergadering- van den Gemeenteraad te Groes. Zitting van 14 Januarij. Afwezig do heeren Smallegange en Hochart. De notulen der voorgaande vergadering worden gelezen en gearresteerd. 1. Komt in behandeling do vraag, welke in de voorgaande vergadering aan de leden ter overweging was voorgesteld namelijk, of de burgemeester en de wethouders benoembaar zijn tot bestuurders der instellingen bij art. 179 t. aan hun toezigt onderworpen. Na breedvoerige discussiengedu rende welke de heer Smallegange de vergadering binnen treedtwordt met 6 tegen 4 stemmen als beginsel aange nomen dat de gestelde vraag ontkennend moet worden be antwoord. 2. "Wordt voorgelezen een besluit van heeren gedeputeerde Staten van 20/27 december 11.waarbij wordt voorgesteld de jaarwedden van burgemeester wethouders secretaris en ontvangeralsmede het presentie-geld der raadsledente be palen op het bedrag zoo als het vroeger werd genoten. Dienovereenkomstig beslotenten aanzien van de jaarwedde van den burgemeester 800) en van de wethouders 400.) De jaarwedde van den secretaris zal worden voorgedragen met eene verhooging van 300, en dus met 1200; terwijl die van den ontvanger tot het vorig bedrag zal worden voor gesteld met voorbehoud van eene nadere voordragtna de regeling van het financiewezen. Reeds vroeger was beslist dat de raadsleden geen presentie-geld zullen genieten. 3. Wordt voorlezing gedaan van eene missive van gede puteerde Statenvan den 7 januarij 11.waarbij zij de ont vangst berigten van het in de laatste vergadering van den raad vastgestelde reglement op den verkoop van zee\ isch

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1