HISDELBUBCrSCQE MM C O IJ R A N T. 1852. Dingsdag 6 Januarij. ZEf.EI iSc0turcn cn Qibmiin$tvatieu. |an vredenburcii. b»ï:s' vtx Mixw r..fiV Fiar^BtviEsr. wtzrjJoJMiGBrmiijo. !5innettlAttb0cft£ 33uitcttJUtib0c!ic Ct)bin0Cii* Be Gedeputeerde Staten van Zeeland doen te Meten, dat in hunne Vergadering van heden is bepaald, dat de herkiezing van een Lid der Provinciale Staten, ter vervanging van den Heer Mr. Simon van der Swalmc (die, door het aannemen de. betrekking van Griffier der Staten, heeft opgehouden Lid dier Staten te zijn), in het Hoofd kiesdistrict Middelburg zal plaats hebben op Maandag den 1.2 Jan insta,; i u de qy welken dag do herstemming in de Ondi i -distri in de Hoofdplaats van het Iloofd- kiesdistr gelijj '*"tf zal -ehieden. Gegev .e Mid. ;Gburg 2 Januarij 1852. y '■deputeerde Staten voornoemd, ordonnantie van dezelve., S. VAN DER SWALME. Terpacliting van Tollen. Op onderstaande dagen, des voormiddags ten 10 ure, zalonder nadere goedkeuringdoor de Ontvangers der Registratiebelast met Domeinbeheer te Middelburg en Tholenen door den Ontvanger der Domeinen te Sas-van- Gent, al of niet in het bijzijn van den Directeur der Regis tratie en Domeinen voor de Provincie Zeeland respectivelijk worden overgegaan tot de openbare verpachting, bij opbod en afslag, van de TOIjIjKV «I» 's BSïJIiS GROOTE WEGEW, onder ieders ressort, te weten Door den Ontvanger te Middelburg, op Zaturdag don 17 Januarij 1852in hel Nederlandscli Logement in de Abdij te Middelburgten overstaan van den Notaris D. J. VAN DER HORST SERLÉ. Door den Ontvanger te Tltolenop Vrijdag den 16 Januarij 1S52 in het Logement Zeelands Welvaren te Tholen, ten overstaan van den Notaris W. J. VAN VOORST CATSHOEK. Door den Ontvanger te Sas-van-Gentop Maandag den 19 Januarij 1852, in do Herberg de Eenhoornte Oost burg, ten overstaan van den Notaris I. C. O. BENTEYN. De verpachting zal geschieden SSonder de 15 J Opcen- tea, en voor den tijd van één jaar, hi te gaan den 1 April 1852. De algemeene en bijzondere voorwaarden van Verpach ting benevens het Koninklijk Besluit van den 29 October 1833Staatsblad no. 59liggen ter lezing ten Raadhuizen der Gemeenten Middelburg, Zierikzee Tholen Sas-van- GentSluis Oostburg Aardenburg Breskens Eede Nieuw- en St. Joosland, Poortvliet, Scherpenisse en Schoon- dijkealsmede ten Kantore van den Directeurvan de Ontvangers en van de Notarissen voornoemd, en verder op de gebruikelijke plaatsen. De Directeur der Registratie en Domeinen voor de Provincie Zeeland VAN TEYLINGEN. Bij dispositie van HH. Gedeputeerde Staten van Zeeland, dato 20 December 11., is aan JACOBIJS HKEBlUl' van beroep Visscher te Jbrnemuidenvergund om in die Provincie eene collecte te doen aan de Huizen der Ingeze tenen tot herstel van zijne Vischschuitwelke door den storm van 2122 November jl. aan de Oostwatering op den Dijk werd geworpen en aldaar over een aanmerkelijk gedeelte is verbrijzeld. Ooggetuige van den ramp en tevens van de Christelijke wijze waarop die door Meerman werd gedragen, vestig ik do aandacht van Walcheren's bewoners op dien ongeluk- kigen huisvader en verzorger bejaarde moeder. Ik houd er mij, met het b< ur te Ar? muiden, van overtuigd, dat de g:t: eerstda: te vragen, wel zullen zijn besteed, en ik ben er.- ,-->or dat dezen alleen zullen wor- -i s - OO' Z. den aangew* ad jj,.",f,inning te herstellen, belang- rijk niet alleen Uj-cr" zeiven, maar ook voor andere huisgezi ]u,t ,,,-moedige stadje zijner inwoning. Oostkapellcir, yuuu.y i$52. ',l' Raad dor Oostwatering, GE JONGE 1 IN ELLEMEET. Bij den "u, zich blijkens de annoncen in do Haarle.n!--chc 1 v Handelsblad, bereid ver klaard heek an lu N van HH. Kerkvoogden der Hervormde Gemeente te xt.senilelft te voldoen door zich te belasten met de ontvangst der bijdragen die men voor den opbouw eener kerk ten behoeve der genoemde gemeente gelieft af te zonderen zijn daartoe airede ingekomen de volgende giften 2 Januarij 1852 van Bergen-op-Zoomper missive dd. 1 Januarij 11.geteekend G. d., 1 Coupon van een Certificaat Nat. Schuld 2£ pet., no. 154, groot 4,95; 3 Januarij van X. 2,50; 5 Januarij van N. N. 7,50. Middelburg, den 5 Januarij 1852. J- BORSIUS. Middelburg, den 5 Januarij 1852. De Vereemiging tot liet bezoeken der Urmen maakt dankbare melding voor de ontvangst der volgende giften, als: den 30 Decembervan een onbekende, een Rus sische Coupon, no. 3G035, verschenen 1 Januarij 1852, groot 50den 31van A. B.L. B.A. S.E. S. en B. v. d. M. de opbrengst van eene Kinderloterij 99,75; van N.N. 24 Vrouwe-, 6 Mans- en 8 Meisjes-hemden, benevens een Rus sische Coupon, no. 38814, verschenen 1 September 1S51, groot f 50van een onbekende, bij den Heer de Blaecke de É'gny bezorgd, f 10; uit de Collecte in de Nieuwe Kerk, op oudejaars-avond, van T. P. J.f 5 den 1 Januarij 1852, van J. R., 2 Coupons Werk. Schuld, no. 132859 en 132860, ieder a f 12,37°; den 2 dito, van N.N. f 25, bij den Heel de Kanter bezorgd. De Directie der Vereeniging voornoemd, VAN REIGERSBERG VERSLUYSVoorz. N. VERHULST Wz. Penningmeester. Diakenen der Xederduiitsclie Hervormde fit'- meente maken dankbare melding, dat in de namiddag- Godsdienstoefening in de Nieuwekcrkop gisterenin de Collecte zijn gevonden, ii. eoa verzegeld pakje met het op schrift voor de diaconie armendrie coupons 4 pets. no. 25944, 25945 en 30454, ieder groot ƒ19,80, alzoo te za- men 59,40. Deze gift wordteven als die op oudejaars-avondgroot 2 Rijksdaaldersals collecte beschouwd en niet ter extra- bedeeling. Diakenen voornoemd nemen te dezer gelegenheid de vrij heid de edele gevers of geefsters te herinneren aan het eenmaal bij dit Collegie aangenomen beginselom alle in de kerken gecollecteerde giftenwaarop niet uitdrukkelijk de bestemming der gift is aangeduid, eenvoudig als Collecte te beschouwen. Heeft alzoo de gesclionkene gift ton doel eene buitengewone of extra handreiking of bedeeling aan onze Armendan ge lieven zoodanige menschenvrienden op het bovenvermelde wel te attenderenop dat hunne giften derzelver bestem ming ten volle mogen bereiken. Middelburg 5 Januarij 1852. Diakenen voornoemd A. SCHIJF Az., Prteses. J. A. DE WAAL, Scriba. jifmen- B'erlotïeig te t'eere. Door de drukke bezigheden van het einde des jaars en van den afloop der Verloting, is de Commissie tot hiertoe verhinderd geworden om haren opregten dank te betuigen aan Middelburgs Ingezetenen en verdere deelnemers, voor hun ne buitengewone en ongehoopte belangstelling in hare onder neming. Zij kan bij hare dankzegging, ook die van 350 Her vormde Armen voegenwelke allen op den 1 Januarij om bedelarij en ongeregeldheid voortekomenmet Brood, Kaas, Koffij Rijst en Turven, uit de opbrengst der Verloting, ruimschoots zijn bedeeld geworden. Het zuivere bedrag be loopt plus minus 440 gulden. Veere, 4 Januarij 1852. Namens de Commissie, L. P. TRAUTMANN Predikant. mnniiLHIRfjiI» .Bannarij. Verleden donderdag avond, omstreeks zes ure, werd te Zierikzee eene zware ontploffing gehoord; velen vermeenden dat een geweer of pistoolwaarmedezoo als daar gebrui kelijk is, op den nieuwenjaarsdag geschoten wordtgespron gen Mras. Al spoedig echter hoorde men hot geroep van brand, en vernam men dat, in de korte Sint-Janstraathet huis van den vuurwerkmaker Paulussen was ingestortzij die er zich naar toe begaven bevonden dan ook dat zulks de waarheid was, terwijl men verhaalde dat er lijken en ge kwetsten onder het puin lagen. Het grootste gedeelte dor schutterij en drie brandspuiten waren onmiddelijk ter plaatse aanwezig. Het schouwspel was vreesselijk. De echtgonoote van W. Paulussen en haar zoontje -werden levenloos van onder het puin gehaald, de man zelf, benovens vijf jon gelingen zijn zwaar verminktvan deze laatsten overleden denzelfden avond twee, terwijl vrijdag avond Paulussen over leden is; zijne dochter, die zich in het huis bevond is onge deerd gebleven; men telt over het geheel een twintig gewon den allerwege in de buurt waren de vensterramen verbrijzeld. Het ongeluk is toe te schrijven aan het onvoorzigtig behan delen van het ter verkoop voorhanden zijnde buskruid en vuurwerk; het laatste moet vuur gevat hebben en dit aan eene bus met kruid hebben medegedeeldgelukkig is er geen verdere brand ontstaan. Daar juist op dat gedeelte der staddat zeer naauw is zich zeer vele brandbare stof fen bevindenzou hierdoor de ramp nog onberekenbaar grooter hebben kunnen zijn. Naar men verneemt heeft Z. M. dezer dagen, bij be sluit, de reorganisatie van het wapen der kavallerio goed gekeurd. Ten gevolge daarvan zal er alsnu bij elk regement een depot worden gevoegd. Dat depót zal door eenen majoor worden gekommandeerd. Er zullen alzoo vier benoemingen moeten plaats hebbendie men spoedig te gemoet ziet. Ook worden er vele bevorderingen bij de kavallerie verwacht. Het is ons aangenaam te kunnen mededeelendat de ziekte van Z. K. H. prins Frederik geen ernstige gevolgen schijnt te zullen hebben. Met 1 januarij hebben op het te Ilellevoetsluis gesta- tionneerde wachtschip de navolgende mutatien plaats gehad: de luitenant-ter-zee 1ste klasse F. V. C. Engelbert van Be vervoorde benevens de luitenant-ter-zee 2de klasse P. J. Buijskes, beide overgeplaatst op Zr. Ms. brik de Koerier, liggende te Vlissingen; de adj.-adm. J. P. Runkei overge plaatst op Zr. Ms. schooner de Wesp, mede liggende aldaar. Op cerstgemelden bodem zijn te Ilellevoetsluis aangesteld de luit.-ter-zee 1ste klasse E. M. C. Baak en de luits.-ter-zce 2 de klasse W. F. Baron Roëll en G. W. C. Voorduin. In de zitting van den hoogen raad der Nederlanden van den 2 dezer, is door den advocaat-generaal Gregory conclusie genomen in de zaak van meesteren-regenten der huiszittenhuis- en diaconie-armen te Leyden, tegen zijne exc. den minister van financien en tegen C. C. v. d. Hoek c. s. en is door zijn-edel-groot-achtb. geconcludeerd tot niet-ont- 4 vankelijk verklaring van de eischersen tot, hrtiinc voroor- deeling in de kosten. De uitspraak is bepa^fi op 30'dezer-, Den 30 december 11. is de schout-bij-naclit Boariciua adjudant van Z. M. den koningte Helder aangekomen om het bevel over de werf van Willemsoord en over Zr. Ms- zeemagt in het Nieuwe Diep te aanvaarden, en de kapitein ter-zee van Braam Ilouckgeest, om het bevel over Zr. Ms. "wachtschip de Sambre op zich te nemen. In het afgeloopen jaar zijn te Vlissingen ingeklaard 85 zeeschepen, namelijk: 40 op Vlissingen, 11 op Rotterdam, 2 op Dordrecht en 32 als bijleggers; varende onder de vol gende vlaggen: 40Nederlandsche, 22 Engelsche, 8 Fransche, 2 Belgische1 Russische2 Spaansche 2 Napolitaansche 2 Mccklenburgsche2 Pruissisclie2 Noordsche 1 Hamburg- sche en 1 Bremcrsche. In gemeld jaar zijn aldaar uitgeklaard 52 zeeschepen, als: 34 onder Nederlandsche 9 onder Engel sche 4 onder Fransche4 onder Mccklenburgsche en 1 on der Noordsche vlag. Gedurende het jaar 1851 zijn te Zierikzee binnengeko men: 23 zeeschepen, zijnde 2 minder, en uitgezeild 19 zee schepen, zijnde 9 minder dan in het jaar te voren. Onder de binnengekomen schepen kwamen er 7 van Batavia (6 voor Middelburg en 1 voor Zierikzee bestemd) 1van Havanna 7 met zout van Liverpool enz.en onder de uitgezeilde gin gen er 4- naar Batavia 1 naar Akyab, 1 naar Fernambucco 1 naar Odessa, 1 naar Suriname; deze laatste als bijlegger (zijnde 6 van Zierikzee1 van Middelburg en 1 van Am sterdam.) Gedurende het jaar 1851 zijn te Brouwershaven uit zee binnengekomen 226 schepen, waaronder 78 van Java, en uitgezeild,j 65 schepenwaarvan 12 naar Batavia (onder de binnengekomen en uitgezeilde schepen zijn de bijleggers begrepen.) In het vorige jaar waren binnengekomen 190 waaronder 56 van Javaen uitgezeild 53 schepen. Engeland. Londen 1 januarij. De Nederlandsche ge zant, baron Bentinck, is van Windsor, waar hij eene soirée bij H. M. heeft bijgewoondhier teruggekomen. Onlangs is door het groote assurantie-kantoor van Lloyd eene lijst bekend gemaakt van al de zee-ongelukken, die van 1847 tot ultimo 1850 hebben plaats gehad. Dit werk telt 193 bladzijden, iedere pagina heeft omtrent 70 regels en iedere regel vermeldt een ongeluk. Dien ten gevolge moeten gedurende dat tijdvak bij Lloyd 13,500 scheeps-ongelukken zijn aangegeven. Op elk jaar komen dus 3377, op iederen dag nagenoeg 9 ongelukken. Ieder van deze ongelukken is wel niet met verlies van het geheele vaartuig of van men- schenlevens gepaard gegaan, maar twee derden daarvan, zooals uit de opgaaf blijkt, zijn toch van zeer ernstigen aard. Gedurende het jaar 1851 heeft het getal branden te Londen zich sterk vermeerderdin vergelijking met vorige jaren. Dit getal bedraagt ruim 1000, zijnde echter niet meer dan 4 of 500 gebouwen geheel vernield. Lord Palmerston bevindt zich sedert zijne aftreding op zijn kasteel van Broadlands, waar hij vele bezoeken ontvangt. De Times deelt heden in zijn overzigt van het afge loopen jaar mededat gedurende dien tijd 2 millioen Ieren hun land verlaten hebben. Het blad gaat in gemeld ar tikel de betrekkingen met de buitenlandsche magten naen meent, dat die niet ongunstiger zijn geworden dan zij wa ren dat is Engeland stond reeds voor lang afgezonderd op zich zelf. De onderzeesclie electrieke telegraaf tusschen Engeland en Ierland zal een draad van 60 Eng. mijlen vereisehen. Een dagblad verhaalt de volgende geologische curio siteit Iliram de Witteen Amerikaanbragt onlangs een stuk goud-quarts uit Californie medezoo groot als een mans vuist. Bij toeval viel het stuk op den grond en brak in tweeën. Toen ontdekte menvast in de stof bevestigd en eenigsins verroesteen kleinen ijzeren spijker. Hij was onbeschadigd en aan den kop ontbrak mede niets. Nu vraagt menhoe is die spijker in de ongekristalliseerde quarts gekomen ttiEitscJilaiut. Weenen 1 januarij. Heden zijn onder scheidene keizerlijke patenten bekend geworden. Daarbij worden de constitutie van 4 maart 1849 en do toenmaals af gekondigde grondregten opgeheven, en de grondbeginselen voor de aanstaande organisatie van den staat vastgesteld. De gemeentewet zal in conservativen zin met inachtneming van alle overwegende belangen., hervormd worden. De jury zal worden afgeschaftde mondelinge wijze van procederen wordt echter behouden en een algemeen burgerlijk en strafwetboek zal met den tijd in alle kroonlanden worden ingevoerd. De stichting van majoraten en fidei-commissien zal vergemakke lijkt worden, uitgestrekte, vroeger heerschappelijke grondei gendommen, kunnen van het gemeenteverband worden afge zonderd. Aan de besturen der kreitsen en den stadhouders zullen commissienmet raadgevende stembestaande uit le den van den bezittenden erfclijken adel en groote en kleine grondeigenaars toegevoegd worden. E^rnnlirijli. Parijs 1 januarij. Gisteren avond heeft de president op het Elysée-national de leden der raadgevende commissie ontvangenwelke hem verslag kwamen brengen van don uitslag der stemming van 20 en 21 december. De onder-voorzitter dier commissiede heer Barocheheeft bij die gelegenheid het -woord gevoerden verkondigde, dat ten gunste des presidents zeven millioenen 439,216 stemmen zijn uitgebragt, en tegen hem 640,737 stemmen. De heer Baroche heeft den president op eene indrukwek kende wijze toegesproken en hem aangespoord om het gezag te aanvaarden hetwelk hem op eene zoo schitterende

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1