MIDDELBURÜSCHE COURANT. N°. 136. Zaturdag 13 NoYember. 1847. BESTUREN en ADlïI?^ISTPvATIEN. IMEUWSTÏJDINGE?^. JlAJS'BESTEDiyü. jiJLJSBESTEDIlS G. Siiiiechlauï). £clgte. ilcbcvlaubcn. De abonnemcnts-prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maandenen franco per Post f 3. Ih abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling neschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens voor 10 ure, tndien men dezelve in het eerst uit te geven nommer uU geplaatst hebben. De Advei-tentien u-orden berehend tegen 22 cents de regel, met uUzondenng van Uuwe- mUs- Geboorte- en Doodbekendmahingen icaarran de pnjs ts van een .tot zes regels f i ,50 en voor iederen regel daarboven 22 cents De-.elve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo hj elhe pla^^.ee;^ Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald De COMMISSIE van Administratie over de GEVANGE NISSEN \.i Middelburg zal, op Dingsdag den 23 November ,847 ten 10 ure precies, in hare gewone Vergaderka mer' 'onder nadere goedlieuringopenlijk aanbesteden, de levering der onderscheidene Artikelen bestaande in Rogge- ev Tarwebrood, Aardappelen, Rund- en KalfsvleeschRutid- ret Boter Beenderen of SchenkelvleeschGortRijst Gel'- er Groene-Er'A-ten Groenten Zoetemelk ZoutPe ter J-'-'n Raap- en Patent-O He, Kaarsen, groene Zeep, Koii Cichorei, Stroo Steenkolen Turf en Hout, benoodigd voor het onderhoud der Gevangenen, gedurende het jaar 1848 in het Burgerlijk en Militaire Huis van Verzekering aldlar'; liggende de Conditien in dat Gesticht voor een iege lijk ter lezing. De Ccnmi^sie van Adnimisrratie voorn. VAN rvEIGEIlSBERG VERSLUYS, Vt. SLEGT Secretaris. De COMMISSIE tot nitdeeiing van SPIJS aan Minver mogenden te Middelburg, zal, op Maandag den 15 Novem ber 1847 des voormiddags ten elf ure, in haar gewoon Lokaal, vaceren tot het aanbesteden van het, in dezen Win ter voor die inrigfing benoodigde VLEESCH. Zullende er op geene Biljetten van Inschrijving worden ticht geslagen waarvan de Inschrijvers niet zelve tegen woordig zijn. De conditien dezer Aanbesteding leggen van heden at ter bezigtiging in voorschreven Lokaal. ÏNIiddelburgden 8 November 1S47. Namens de CommisMe voornoemd VAN REIGERSBERG VERSLUYS. Secretaris. FRANKFORT den 8 november. De heden ontvangene berigten uit Italië zijn belangrijk. In Ca'.abrie en de Abruz- zen bestaat bij voortduring eene groote spanning onder de bevolking, zoodat die provinciën gedurende den geheelen winter door troepen zuilen bezet blijven. De Engelsche en de Fransche diplomatie beijveren zich om het zeerst om haren invloed bij de Napolitaansche regering te doen geiden. Engeland dringt aan op de verandering der Sicilisanscbe con- üitutie, Frankrijk op de gema'igde hervormingen. De berigten alhier uit Zwitserland ontvangen gaan tot ;'en 5 november. Den vorigen dag had de regeringsraad van Bern, ten gevolge van het besluit van den landdag, om de afzonderlijk verbondene kantons door de wapenen te dwin gen gelast om alle verkeer tusschen het kanton Bern en iie kantons onmiddellijk af te breken. PARIJS den 8 november. De heden alhier uit Zwitser- Und ontvangene berigten maken neg geen gewag van het uitbreken der vijandelijkheden. aien weet thans nadere bijzonderheden nopens het verhan delde in de zitting van den landdag vanden 4 dezer. Daar uit blijkt dat de meerderheid lang heeft geaarzeld alvorens •ot het besluit te komen om de afzonderlijk verbondene kantons met geweld van wapenen te dwingen. In d:e ver gadering is voorts een depêche voorgelezen van de regering van Neuchatel, waarbij deze bepaalt weigert haar contin gent te leveren. Het kanton Bazel (stad) heeft daarentegen het contingent van troepen ter beschikking van den landdag gesteid. De gemeenschap tusschen de kantons van het afzonderlijke verbond en de overige Zwitsersche kantons, is nagenoeg ge heel afgebroken. Ook de gemeenschap der eerstgemeide kan tons met Italic heeft niet dan met groote moeite plaats. Er is hier weder vrij algemeen spraak van onderhan delingen, tusschen ons gouvernement en de Oostenrijksche en Pruissische kabinetten om door eene gemeenschappelijke tusschenkomst in de Zwitsersche aangelegenheden den nood- lottigen stand van zaken daar te lande zoo mogelijk te doen ophouden. De eerste stappen daartoe zouden door den mi nister Guizot gedaan zijn. Deze staatsman zou hebben voor geslagen om in de eerste plaats eene nota der drie mogend heden bij de Zwitsersche regering in te dienen, en daarbij de partijen te vermanen tot het sluiten van een wapenstil stand in afwachting dat door de mogendheden die het trak taat van Weenen in der tijd hebben onderteekend eene be slissing omtrent de Zwitsersche geschillen genomen zal zijn. IMorgen zal alhier de aanbesteding der leening 250 mil- lioen plaats hebben. Deze aanbesteding zal geschieden onder vrij wat gunstiger omstandigheden dan men voor eenige da gen verwachtte. De bankiers en kapitalisten te dezer stede zullen naar men zegt, algemeen aan deze gelaelijke ope ratie deel nemen. Uit Toulon wordt gemeld dat het gedeelte van ne. Fransche eskader hetwelk in de golf van Spezzia voor an ker lag den 3 november bevel heeft bekomen om het an ker te ligten en naar Napels te stevenen. Als naar gewoon te geeft deze gebeurtenis aanleiding tot menigvuldige en zeer uiteenloopende geruchten. Uit IMarseille is de tijding aangebragt, dat de graat de Bresson, gezant van Frankrijk bij den koning der beide Sicilien te Napels is overleden, :Men vond hem m zijn bed badende in zijn bloed met eene wonde aan den hals die door een scheermes scheen veroorzaakt te zijn. Als de oorzaak van deze geweldige dood wordt opgegeven een twist met den grziï Trapani lang een der candidaten voor de hand van koningin Isabella, deze twist zou tot daden zijn overgegaan en gevolgd zijn door den zelfmoord van den gezant. Dit alles behoeft echter nadere bevestiging. Een ander ongeluk heeft alhier plaats gehad: de graaf Mortier, onze gezant te Turin, is 11. zondag door zinsver bijstering getroffen en wel zoodanig, dat men hem m een verbe;erhui3 (maison de Santé) heeft moeten overbrengen. Met veel voorzigtigheid en beleid heeft men zich van hem moeten meester maken toen hij met een scheermes gewa pend in zijne kamer opgesloten, voornemens was, zoo hij had doen weten zichze'ven en zijne twee kinderen om het leven te brengen. Zekere heer öoro' heet-f een midd.r. uitgevonden om de wijzerplaten van uurwerken aan oper.bare gebouwen, torens, kerken enz., op zoodanige wijze te verlichten, dat het uur op een grooten afstand zigtbaar i.--. De uitvinder gaat op de volgende wijze te werk om deze uitkomst te verkrijgen. Op eene glazen schijf ter di-::e van een Ned. duim, schrijft'hij met een mengsel dat uit loodwit en lijn olie bestaat, de verdeeiingen der uren e- minuten. De wij zers vervaardigd de heer Dorej ook ui: glas, die hij met hetzelfde mengsel bestrijkt. Deze glazen schijf wordtom haar voor breken te bewaren in een koperen ring gevat en van achteren met zwart fluweel oekleed. De plaat die eerst doorschijnend was, wordt dan donker, en op den zwarten achtergrond komen de cijfers gedurende At\i dag met eene schitterende witheid te voorschijn. Eenige er ach ter geplaatste lampen verlichten deze plaats des nachts zoo danig, dat men met een eenvoudigen tooneelkijker te Hon- flenr het uur kon lezen dat het uurwerk van het IMuseum te Havre aanwees. Het geheele geheim bestaat in het goed plaatsen der lampen, en de uitslag is waarlijk verbazend. Het berigtdat de kardinaal Ferretti zijn ontslag als staats-secretaris te Rome heeft genom.en wordt bevestigd. De kardinaal Amat wordt als zijn vermoedelijken opvolger genoemd. Volgens berigt van 30 Octoberscheen toen te Rome onder de menigte eenige ontevredenheid te heerschen. Men sprak er van de aanstaande uitvaardiging van gestren ge verordeningen op de censuur. De berigten uit Madrid van den 3 november houden in dat de minister Ros d'Olano werkelijk zijn ontslag heeft ingediend doch dat hetzelve door de koningin nog niet was aangenomen. De heer de Mirafores zou waarschijnlijk tot president van den senaat worden benoemd. BPX'SSEL den S november. De koning van België heeft de zitting der kamers geopend met eene aanspraak waarin die zinsneden opmerkelijk voorkomen waarbij Z. INI. zich gelukwenschte met de betuigingen van welwiliend vertrou wen en vriendschap, welke zij bij voortduring van de bui- tenlandsche mogendheden ontvangt. Eene incident heeft in de betrekkingen tot het hof van Rome plaats gehad. Ophel deringen zullen aan de kamers worden medegedeeld over deze zaak welke de belangstelling der openbare opinie heeft op gewekt. De pogingen der regering strekken daarheen om voor 's lands prod'ukten buitenlands afzet te zoeken. Te dezen opzigten moet men veel verwachten van den wijsselijk on dersteunden ondernemingsgeest. Eene handelmaatschappij verbonden met oprigting van diverse kantoren is eene der te nemen maatregelen om dit doel te bereiken. Het openbaar onderwijs waarmede men kan zeggen dat de beschaving des lands is verbonden moet eene der eerste werkzaamheden zijn. De maatregelen die de organisatie daar van moeten volmaken zullen aan de stemming der wetge ving onderworpen worden. De bezorgdheid der kamers voor de behoeftige klasse zal deze doen besluiten om in den loop dezer zitting de ont werpen van wet op de banken van leening, de bedelaars gestichten en het bestuur der krankzinnigen te beoordeelen. Het penitentiair stelsel vordert veranderingen welke aan de aandacht worden aanbevolen. De gewone inkomsten der schatkist zijn niet genoegzaam om de uitgemaakte behoeften geheel te dekken, en te voorzien in die welke vooruit gezien worden; buitengewone hulpbronnen ziju dus noodzakelijk ge worden. Het is wensehelijk dat de begrootingen die over het jaar 1848 zijn aangebodenworden aangenomen voorde opening van dit dienstjaar; zoodoende zal de zware onge legenheid van voorloopige credieten voorgekomen worden- Deze gang van zaken is des te noodzakelijker daar binnen eenige maanden de begrootingen over de diens: van 1849 zullen te beoordeelen zijn. Er zijn voorstellen aangekondigd die de gemeentelijke wet geving en die op het kiesregt in somm.ige punten moeten wijzigen. Tot dit oogmerk zullen ontwerpen worden aange boden. Bij een koninklijk besluit van den j dezer is een eere- teeken ingesteld ter belooning van werk- en ambachtslieden; dat eereteeken zal of in goud of in zilver worden uitgereikt aan de eene zijde versierd zijn met de zinnebeelden der nij verheid en van den landbouw, aan de andere zijde den naam van hem aan wien het gegeven is benevens het jaartal dra gen en aan een kettingje van hetzelfde metaal op de lin kerborst gedragen worden. Alleen ter gelegenheid van ten toonstellingen van nijverheid en wel op voordragt der hier voor ingestelde jury zal het verleend worden terwijl te vens bepaald is dal er niet meer dan 200 in goud en 8oo in zilver zullen worden uitgegeven. 's GRAVENHAGE. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van den 9 november. In de zitting van heden is jhr. C. M. Storm van 's Gra- '■esande, nadat eene daartoe benoemde commissie bij monde van den heer de Jong van Beek en Donk, omtrent de ge loofsbrieven van het nieu*' verkozen lid verslag heeft uit- gebragt, als lid der Kamer toegelaten en heeft hij na af legging der bij de grondwet voorgeschreven eeden zitting geTiomen. Een bij koninklijke boodschap ingediend wets ontwerp tot regeling van het Nederlandsche muntwezen met daarbij behoorende memorie van toelichting, is naar de afdeelingen verzonden. De bij missive van den minister van financiën ingezonden algemeene rekening van de uitgaven en inkomsten over 1844, benevens de rekening van tien laat stelijk opgeheven fondsen is gesteld in handen der commis sie, vroeger benoemd tot onderzoek van het verslag omtrent het gebruik der geldmiddelen over 1845, en bestaande uit de heeren Gouverneur, Nedermeijer van Rosenthal, Ferwey Mejan van Naamen en van Panhuys. Aan de vergadering is vervolgens voorlezing gedaan van eene missive van den Hoogen Raad der Nederlanden daarbij aan de Kamer kennis gevende van het overlijden van jhr. mr. .7. P. Tvo Diert van Melissa:ttlid van dat coUegie met bijvoeging van eene lijst van zes personen, waarop door de Kamer bij het opmaken der nominatie ter vervulling van de in den Hoogen Raad ontstane vacature acht zou kunnen worden geslagen. Op die lijst zijn de volgende heeren ge plaatst I. jhr. mr. G. A. Melort, raadsheer in het provinciaal geregtshof van Zuid-Holland; 2. mr. A. Z. Hanloraads heer in het geregtshof van Noord-Holland; 3. mr. A. J. Helmie':, vice-president van het geregtshof van Overijssel; 4. mr. C. D. Beels, regter in de arrondissements-regtbank te Rotterdam; 5. mr. D. .7. B ij leve ldpresident van de arrondissements-regtbank te 's Gravenhage en 6. mr. S. Schmolck, raadsheer in het geregtshof van Zuid-Holland. De dag voor het opmaken der bedoelde nominatie zal na der bepaald worden. Daarna is het wets-ontwerp tot regeling der ontvangsten en uitgaven van het burgerlijk pensioenfonds over 1848 en dat tot verlenging van den termijn voor de intrekking der muntbiljetten door de Kamer aangenomen, en wel het eerste zonder beraadslaging met 49 tegen 2 stemmen die van de heeren Fer-.rey Mejan en van Heemstra, en het andere na eene korte beraadslaging met algemeene steramen. 's GRAVENHAGE den 9 november. Ten gevolge van de ijverige nasporingen van een der commissarissen van po litie te dezer stede den heer JValdeck is de justitie op het spoor gekomen van het vervaardigen en uitgeven van valsche muntbiljetten, hetgeen in de residentie plaats vond, doch waarvan de uitgifte ook in andere steden moet ge schied zijn. Er hebben te dier zake vier arrestatien plaats gehad, die het onderwerp van het algemeen gesprek hebben uitgemaakt; het zijn een steenteekenaaren een steendruk- ker die verdacht worden zich met de vervaardiging der gemelde valsche biljetten te hebben bezig gehouden een commissionair en een koek- en banketbakker alhier, die de valsche biljetten zouden hebben uitgegeven. Wij willen den loop der justitie niet vooruitloopen doch vermelden alleen, dat deze vier personen naar het huis van burgerlijke en mi litaire verzekering zijn overgebragt. De justitie zet hare nasporingen in deze zaak met ijver voorten heeft tot dat einde gisteren en heden huiszoekin gen aan de woningen van onderscheidene der in hechtents genomen personen gedaan.

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1