w MIDDILBURGSCHE m^i C O U R A IV T. N». 135. Donderdag 11 November. BESTUREN en ADMÏNïSTilATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. AuiNBES TE DING. ©roöt-i3irtttattjc. ülebevlanben. ■4^ De abonnements-prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maandenen franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling neschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. ])c inzending der Advertenlien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, mdien men dezelve in het eerst uit te geven nomnier wil geplaatst hebben. De Advertenlien worden berekend tegen 22 cents de regel, met ïdlzondering van Huwe lijks^ Geboorte- en Doodbekcndmakingen waarvan de prijs isvan één tot zes regels f 1 ^êO en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn ahoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. BETALING van RIDDERSOLDIJEJf over het 3de Kwartaalvan af heden zoo ten Kantore van den Arron- dissements-Betaalmeester, als bij Meeren Ontvangers onder het Arrondissement Middelburg ressorterende. Middelburg, 10 November 1847. Men verlangt te Middelburg een geschikt Persoon voor de bezoldigd wordende betrekking van STADS-DAJTS- MEESTER zullende daartoe bij voorkeur in aanmerking komen die tevens grondig onderwijs in de Gyranastische Oefeningen kunnen geven of als Instrumentist in een Or- chest kunnen worden geplaatst. Adres in Persoon of met gefrankeerde Brieven tor Stedelijke Grifiie. De COiMMISSIE tot uitdoeling van SPIJS aan Minver mogenden te Middelburg, zal, op Maandag den 15 Novem ber 1847 des voormiddags ten elf ure in haar gewoon Lokaal vaceren tot het aanbesteden van hetin dezen Win ter voor die inrigting benoodigde VLEESCH. Zullende er op geene Biljetten van Inschrijving worden acht geslagen waarvan de Inschrijvers niet zelve tegen woordig zijn. De conditien dezer Aanbesteding leggen van heden af ter bezigtiging in voorschreven Lokaal. Middelburg, den 8 November 1847. Namens de Commissie voornoemd VAN REIGERSBERG VERSLUYS. Secretaris. FRANKFORT den 6 november. De op heden uit Zwit serland ontvangen berigten zijn van den 4 dezer. De questie tusschen den landdag en het kanton Neuchatel was uit den weg geruimd. De regering van laatstgenoemd kanton had het tegen haar uitgezonden eedgenootsqhappelijke bezettings leger niet afgewacht, maar verkozen liever zich nog in tijds aan de besluiten van den landdag te onderwerpen en was met de ligting van haar contingent bezig. Bazel (stad), het tweede neutrale kanton handelde op gelijke wijze. In Appenzell inner Rhode bleef men daarentegen bij de weige ring om tegen het Sonderbond op te rukken volharden. In Graauwbunderland stuitte men bij de ligting van troepen bij roomschen en onroomschen op zoo groote zwarigheden dat de regering het raadzaam geoordeeld had om afgevaar digden naar Lucern en naar Bern te zenden met den last om nog eene laatste poging tot verzoening te beproeven. Den 5 dacht men zou het eedgenootschappelijke leger op breken en den 6 verwachtte men dat de vijandelijkheden beginnen zouden. Naar de door liet Sonderbond genomen maatregelen van tegenweer te oordeelcn zal deze onder neming veel bloed kosten. In Italië heeft dezer dagen op nieuw eene gewigtige gebeurtenis plaats gehad. De koning van Sardinië is name lijk na lang dralen, den weg der hervorming in zijn staats bestuur met opregten ernst ingeslagen. Het dagblad van Turin behelst eene reeks van decreten, door den koning in den raad van ministers van den 29 october 11. genomen ■waaronder hoogstbelangrijke in alle takken van bestuur voor komen onder anderen de openbaarheid der debatten in cri minele zaken de afschaffing van exceptionelen regtsplcgin- gen de daarstelling van een hof van cassatie, de regterlij- ke en administrative eenheid in het geheele koningrijk de regtsmagt der politie naauwer omschreven verbetering der gemeentelijke en provinciale administratie, overgifte van de akten van den burgerlijken stand die thans door de geeste lijkheid werden gehouden, aan de burgerlijke autoriteiteen nieuw reglement op de drukpers, enz. Volgens een schrijven uit Rome had de kardinaal/Vr- rettizoo men zegt uit ontevredenheid over den langzaraen gang der onderhandelingen met Oosteni'ijk, een oogenblik in beraad gestaan om den post van staats-secretaris neder te leg gen doch was l)ij tot algemeen genoegen van dit denkbeeld teruggekomen, Volgens berigten uit Alexandria, van den 9 octo ber, stond Mehemed-Ali op het punt, om zich van daar weder naar Caïro te begeven. Hij genoot de volmaaktste gezondheid. Van de verbinding van de Roode met de Middellandsche Zee, door middel van een kanaal, zou, volgens datzelfde schrijven vooreerst weinig komen daar Mehemed-Ali vast besloten hadom niet eer zijne toestemming tot den aanvang der daarvoor noodige werken te geven dan na dat de Nijl- dani voltooid waswaartoe nog jaren vereischt worden. LONDEN den 6 november. Thans zegt men weder dat de koningin het parlement wel in persoon zal openen niet op den 18, maar op den 23 dezer na de regeling der voor-* bereidende werkzaamheden. Donderdag avond heeft het hier zoo sterk gemist, dat het, in weerwil van het gazlicht hetwelk overal brandde, hoogst gevaarlijk was zich op straat te wagen. Alle vaart op den Teems moest gestaakt worden en op de voornaamste pleinen en in de meest bezochte straten der stad stonden agen ten met brandende toortsen ten einde zoo veel mogelijk on heilen te voorkomen, Den 2 dezer had te Dublin de vergadering van den nationalen raad van algemeen welzijn plaats, aan weiken in de wandeling de naam van lersch parlement gegeven wordt. Ruim 300 landeigenaarskooplieden fabriekanten uiagis- traats-personen enz, waren daar bijeen onder welke een 5otal leden van het huis der gemeenten. Het voorstel des presidents, den heerGrattan om een adres aan de re gering te rigten waarbij deze verzocht wordt het parlement onverwijld met den toestand van Ierland bezig te houden is eenstemmig goedgekeurd, Ofschoon moorden in Ierland, helaas, niet tot dezeld- zaamheden behooren heeft er thans een plaats gehad die de opmerkzaamheid in ongewone mate tot zich trekt. De ma joor Mahonin het graafschap Roscommon, is doodgescho ten terwijl hi; naar zijn landhuis terugkeerde van een togt die met een weldadig doel voor de bewoners zijner goede ren ondernomen was. Hoogstwaarschijnlijk behooren de moordenaars tot deze ondankbaren. Men wil dat 11 an dere landeigenaars te Roscommon met gelijk lot bedreigd zijn iilc onwil tot betaling der pachten en tienden, PARIJS den 6 november. Men hoort thans veel van het aanhouden van rijtuigen op de openbare wegen maar met eene overschrokkenheid als zulks in den nacht van den 3 dezer geschied isdaarvan had men sedert geruimen tijd geen voorbeeld gezien, Eene diligence, welke eene som van 64000 francs moest overvoeren was onder geleide van twee gen darmes van Nantes vertrokken te Pont-Salles tusschen Van nes en Auray, gekomen, werd zij door eene bende van 18 gewapende en vermomde manschappen aangevallen. De conducteur gaf den postiljon bevel de zweep over de paar den te leggen, doch op hetzelfde oogenblik losten do aan vallers hunne geweren en doodden daardoor twee paarden. De twee gendarmesdie vooruit gereden waren keerden nu in galop terug; eene schermutseling volgde, een der gendarmes werd gedood en de ander ijlde hierop naar Auray om hulp te halen. Inmiddels maakten de boosdoeners zicli van 40000 francs meester, en trokken daarmede weghet overige schij nen zij niet zoo spoedig gevonden te hebben, Den reizigers, die zich in de diligence bevonden, is geen leed gedaan. De inlijving van Lucca bij Toskane schijnt nu nog ernstige gevolgen te kunnen hebben. De troepen van Modena hebben de stad Gallicano bezet waartegen de Toskaansche commissaris geprosieerd heeft. De bewoners van Fivizzano bereidden zich tot den strijd; al de poorten werden door de nationale garde bewaakt en alle huizen waren gebarricadeerd; zoo de Modenesche troepen bevel ontvangen die stad mede te bezetten zal de tegenstand hevig zijn. De hertog van Lucca is op reis naar Genua in het dorp Lerici nabij Sarzana, door groote volkshoopen aangehouden en gedwongen tot het roepen van leve Pius IXt Uit Madrid meldt men van den i dezer dat de mi nisterraad in den laatsten tijd vele malen vergaderd was ge weest; echter dacht men niet dat het kabinet vóór de ope ning der Cortes nog eenige wijziging zou ondergaan, De heer Manuel Moreno Lopez die door het ministe rie Pacheco tot zaakgelastigde van Spanje te 's Gravenhage was benoemdzal vervangen worden door den heer Ramon BazQ die 15 jaren met diplomatieke functien bekleed in die hoofdstad geresideerd heeft. In de provinciën heerscht thans veel bedrijvigheid tegen de aanstaande stedelijke ver kiezingen, 's GRAVENHAGE. Tweede Kamer der Ütafen-Gcneraal, Zitting van den 6 november. In de bijeenkomst heeft de baron de IFeicln de fFenne door de staten van Limburg herkozen als lid der Kamer zitting genomen nadat zijne geloofsbrieven in orde bevon den waren en hij de gevorderde eeden in handen des voor zitters daartoe door den Koning gemagtigd had afgelegd. Van wege het departement van koloniën is ingezonden de officiële ujtgaaf der nieuwe Indische wetboeken. Plaatsing in de boekerij. De voorzitter berigt dat de afdeelingen benoemd hebben tot rapporteurs, i, voor het ontwerp van wet, betreiFende het fonds van het Staatsblad, de heeren van Leeuwen, de Kempenaer van Heioma, de Jong en Borski 2, voor het ontwerp betreffende de uitvoering der wet van nivóse de heeren Scheen van Harencarspelde Kempenaer van He ioma .Tongstna en Borski. De commission van rapporteursomtrent het ontwerp van wet tot regeling van de ontvangsten en uitgaven voor het pensioenfonds, en omtrent het ontwerp tot verlenging van den termijn voor de intrekking der muntbiljetten hebben hare algemeene verslagen in gereedheid gebragt. De beraad slaging over die ontwerpen wordt bepaald op aanstaanden dingsdag. De vergadering is hierna gescheiden. In de memorie van toelichting, behoorende bij het inge diend wetsontwerp tot opheffing van het fonds van het Staatsbladwordt hoofdzakelijk gezegd dat men, ter ver wezenlijking der gedane toezegging, tot vermindering van alle zoodanige nog niet wettelijk geregelde bijzondere Rijks fondsen welke daartoe slechts eenigermate vatbaar zijn het doelmatig geacht heeft het sedert 1816 bestaan hebbend fonds van het Staatsbladte beginnen met den jare 1848 op te heffen nadat zoo als bij art, i en 2 van het ont werp wordt voorgesteld, alvorens de daarop sedert i janua- rij 1842 gedane en verder te doene uitgaven, door wette lijke regeling, in behoorlijken staat van verevening zullen zijn gebragt met oogmerk om de tot dus verre uit dat fonds bestreden uitgaven, wat de dienstjaren 1848 en 1849 betreft, op het Vde hoofdstuk der algemeene begrooting van Staatsuitgaven over die jaren over te brengen in vereeni- ging met die van de Staats-courantuit welke vcreeniging, naar men zich voorstelt, in het vervolg de mogelijkheid zal geboren worden om, in opzigt tot de kosten der vereenigde administratiebezuiniging in te voeren. Door dien maatregel zal de som thans voor de Staats courant uitgetrokken moeten worden aangevuld met de kos ten van het Staatsbladten gezamenlijke bedrage, met in begrip der som, die voor drukken en uitgeven van het Staatsblad wordt geraamd noodig te zijn van 4525. Van den anderen kant behoort deze verhooging der Staatsuitgaven vergezeld te gaan van eene aanvulling der ra ming van de middelen tot dekking van die uitgaven met de vermoedelijke opbrengst der uitgave van het Staatsbladen van het register daarop; de regeling van welk een en ander bij art. 57 van het ontwerp wordt voorgedragen. De opheffing ran het bedoelde fonds zal vermoedelijk een zuiver overschot aan 's Rijks schatkistten bedrage van ƒ53739 5 402- opleveren. De indeeling van het fonds in de tweejarige Staatsbegrooting van 1848 en 1849 zal ook geen geldelijk bezwaar voor de schatkist te weeg brongen daar de geraamde jaarlijksche opbrengst van het Staatsblad de daarvoor geraamde kosten met nagenoeg ƒ8000 overtreft. Naar M'ij met genoegen vernemen wordt er thans bij her ministerie van linantien eene reeks van officiële tabellen be treffende de statistiek van den Nederlandschen handelvoor den druk gereed gemaaktom eerlang voor het publiek verkrijgbaar gesteld te worden, Bij koninklijk besluit is de Indische ambtenaar, jhr. J. P. Cornets de Grootbenoemd tot raad van Nederiandsch- Indie, en aan denzelven op de meest eervolle wijze, ont slag verleend als waarnemend secretaris-generaal bij het mi nisterie van koloniën. MIDDELBURG den 10 november. Naar men verneemt is op den 16 dezer de zeildag bepaald van hot fregat de Rijn, onder bevel van den kolonel E. A. Jöhrnaar Oost- Indien; welk fregat Z. Exc, den vice-admiraal ,7. P. l\[a- chielsen benoemd om in Oost-Indien den schout-bij-nachr van den Bosch te vervangen als kommandant van Z M. zeemagt aldaar, zal overbrengen. Op dienzelfden dag is ook de zeiling bepaald van Zr. Ms. schoener Saparoea, kommandant luitenant-ter-zee iste kl. A. D. Kluiskens, mede bestemd naar Oost-Indie, Zr, Ms, stoomschip Cerberus is te Vlissingen terug, gekomen hebbende het fregat Prins van Oranje op de hoogte van Devonshire verlaten. Bij het vertrek bevond Prins Alexander zich redelijk welvarende en had eenigen tijd op het dek gewandeld. De wind was zeer gunstig, De Cycloop is den 7 dezer uit de Spaansehe zee in Texel binnengeko men. Zr, Ms, Stoomschip IIekla onder bevel van den luitenant-ter-zee der ie klasse .7, H. Sterk is op de reis van Hellevoetsluis naar Batavia den 4 dezer te Falmouth binnengeloopen, lil de Goesche courant van maandag 11, vindt men het volgende artikelhetwelk wij verzocht zijn over te nemen De troonrede van Z, M, den Koning heeft mij aanlei ding gegeven, om ook eens iets door middel van de nieuws bladen te doen opmerken. Hot is namelijk, om, ware dat mogelijk de aandacht uit te lokken op de aanzienlijke masja gronden, welke in deze omstreken reeds dadelijk, of in de gevolgen, voor bedijking vatbaar zijn; terwijl ik mij ver oorloof in bedenking te geven, in hoeverre zoodanige indij kingen zouden kunnen vallen in de termenbedoeld b:;

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1