MÏDDELBURGSCHE C O U R A IV T. W. 126. Donderdag 1847. 21 October. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEIN. BEKE NDMJLKIJSG. rEEMAltKT. B EKE ND MAKING STAB THOLE F. iDuttdcttUnb. ilcbcvlanbcti. ne abonnemcnts-prijs dezer Courant is f2,75 voor drie maanden, en franco per lost fó. ])e abonnementen tcorden voor niet minder dan drie maanden genomenen de bctalinri ncschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens voor 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nomrner wil geplaatst hebben. De idvertenlicn moorden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van lijhs-, Geboorte- en Doodbekendmakingen tvaarvan de prijs is; van een tot zes regels f 1 50 en voor lederen regel daarboven 22 cejits. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te -Ajn ahoo bij elke plaatsing cent Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. De COMMISSIE uit hec PROVI^•ClAAL GEREGTS- HOF in ZEELAND te zamengesteld ter voldoening aan Art II der Wet op het Notaris-Ambtvan deu p Julij 1842 (S'taatiblad no. 20)tot het afnemen der Examina van hen die verlangen mogten zich in staat gesteld te zien om naar het Ambt van Notaris te dingen, maakt bij deze aan de belanghebbenden bekend, dat zij tot het bedoelde einde zal vaceren op IVoemdag den vier-en-Uvintigsten November eerst komende dei voormiddag^ te tien ure en volgende dagen ris 't nood) in een der Vertrekken van het Hofgebouw. De Commissie herinnert voorts de Adspiranten aan de voorschriften van Art. 13 der voorschreve Wet, en verlangt overigens dat zoodanige Stukken welke aan haar moeten worden ingediend, tijdig en portvrij zullen worden bezorgd ter Griffie van den Hove. Middelburg, den 19 October 1847. De Procureur-Generaal De Commissie voornoemd, bil den Hove, S. de WIND, Vice-President. ACKERMANS. P. HERKLOTS Raadsheer. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der belanghebbenden dat de Najaars PAARDEN- en VEE:MARKT, naar aanlei- ding van het besluit van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken van den 13 Augustus 1844, isteAf- deeling no. 78 zal plaats hebben op Donderdag den 28 October aanstaande. Gedaan ten Raadliuize der Stad Middelburg den 27 Sep tember 1847. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Ach:bare, A. M. BECIUS. VAN DE TE HOUDEN VEEMARKT BINNEN DE Het BESTUUR der Vereeniging van Nijverheid ter be vordering van Veeteelt en Veehandel, gevestigd te Tholen Provincie Zeeland brengt bij deze ter kennis van de be langhebbenden dat de jaarlijksche NAJAARS-MARKT van Paarden, Runderen, Schapen en Varkens, binnen die Stad zal gehouden worden op Donderdag den 11 November 1847, en noodigen bij deze alle Veehouders uit om derzelver Vee, op den gezegden Marktdag aan te brengen. Wordende de Kooplieden verzocht om deze Markt te be zoeken welke door de zorg van meergemeld Bestuur van goed Vee zal zijn voorzien. Het Bestuur voornoemd H. VAN GORSEL Jz. Vr. Ter ordonnantie van dezelve G. C. STERN. FRANKFORT den 16 October. Bijzondere berigten uit Iralie melden dat de toestand van Modena nog altijd be kommering inboezemt. De hertog is afkeerig van alle ver andering in de beginselen en verordeningen van het staats bestuurmaar tracht ook op allerhande wijze eene tusschen- komst van Oostenrijk te verhoeden. Inmiddels is de genoem de vorst naar Weenen vertrokken om bij het huwelijk van zijnen broeder tegenwoordig te zijn. Deze reis heeft, als on geraden in de tegenwoordige omstandigheden, het misnoegen eer vermeerderd dan verminderd. Men schijnt te Weenen nog niet zeer genegen om de bezetting uit Ferrara terug te trekken en daardoor zelfs in schijn afstand te doen van de uitoefening van een regt, hetr welk Oostenrijk buiten twijfel toekomt. Men Terneemt, dat van de zijde van den Paus nieuwe voorslagen aan het kabinet vsn Weenen zijn gedaan om deze ontruiming op welke men grooten prijs stelt, te doen plaats hebben. Berigten uit Zwitserland melden dat den 9 dezer een bataillon militie uit de Katholieke gemeenten in Geneve is binnengetrokken en dat de soldaten zich zeer vijandig ten aanzien van het liberale bewind hebben betoond zonder dat men het raadzaam heeft geachtdaaraan paal en perk te stellen. Zoo bij den grooten raad van St. Gall als bij dien van Graauw-Bunderland is thans het besluit gevallen om na beproeving van alle vredelievende middelen des noods tegen het Sonderbond tot geweld van wapenen over te gaan. Het besluit is dezen nacht ten half vier ure met -j te gen 73 stemmen genomen. In den nacht van den 9 op den 10 dezer is de keizer van Rusland in Warschau aangekomen en heeft Z. M. zij nen intrek genomen in het paleis Lazienski. Kort daarop is Z. M. door de grootvorsten troonopvolger en Konstant^jn vergezeld door den adjudant, O W#, gevolgd, en ook de stadhouder, vorst Paskevitz is in dienzelfden nacht van zij ne reis in genoemde residentie teruggekeerd. Bij gelegenheid dat Z. K. H. de aartshertog Stephan van Oostenrijk op zijne reis naar Ofen met de gierbrug van Komorn naar Raab den Donau overstak is een groot ongeluk gebeurd; een gedeelte namelijk, van de schipbrug is ingestort, op het oogenblik, dateene talrijke menigte zich op dezelve bevond, die te gelijkertijd wilde oversteken, om de feesten, welke tot de ontvangst van deü stedehouder te Raab zouden plaats hebben, bij te wonen. Meer dan 80 personen zijn bij die gelegenheid in den vloed omgekomen of werden thans vermist. De aartshertog bevond zich ge lukkig op dat gedeelte van de brug, hetwelk niet is bezwe ken maar het onmiddellijk hem volgende rijtuig is mede naar beneden gestort. Z. K. H, heeft zijne reis niet voortgezet maar is te Komorn gebleven. De cholera is tot Weenen doorgedrongen. Den 7 de zer overleed daar een persoon de ondubbelzinnigste ken- teekenen met zich dragende van de Aziatische braakloop. PARIJS den 13 October. Heden zijn alhier uit de nan de grenzen van het kanton Neufchatel gelegene kleine stad Ver- rières-de-France bijzondere brieven ontvangen die melding maken van eene onverwachte gebeurtenis. Naar luid der- zelve zou namelijk in het voormelde kanton eene omwente ling zijn uitgebroken. In welken zin deze beweging zou hebben plaats gehad en waardoor dezelve was veroorzaakt, werd met geene zekerheid opgegeven en te dien aanzien liepen de geruchten zeer uiteen. Sommigen meiden dat de liberalen gebelgd over de handelwijze der regering betretfende het in beslag nsmeu der wapenen, die door Neufchatel naar Freyburg werden vervoerd het besluit hadden genomen om zich van Neufchatel meester te maken, en tot verzamelplaats de kleine stad Boudryop twee mijlen afstand van Neuf chatel gelegen hadden aangewezen. Van die zijde werd verzekerd dat aldaar werkelijk eene expeditionaire kolonne was gevormd, en dat een aantal vrijwilligers uit Waadt zich daaraan hadden aangesloten. Anderen verkondigden daaren tegen dat de beweging door de bewindslieden zelven uitge lokt was geworden, opdat zij daardoor aanleiding zouden hebben om hunne aanhangers op te roepen en des gevorderd, ten aanzien der liberalen, tot gewelddadige maatregelen over te gaan. Wat daarvan ook zijn moge, het schijnt, dat in Neufchatel eene belangrijke gebeurtenis heeft plaats gehad wier gevolgen kwalijk te berekenen zijn. Daar dat kanton in bijzondere staatkundige omstandigheden verkeert, en door de tractaten onder de dadelijke bescherming van Pruissen is gesteld zou men tegen hetzelve geene maatregelen van ge weld kunnen bezigen zonder tevens Pruissen aan te vallen. Dat alzoo ingeval de voorloopige berigten nopens de woe lingen in dat kanton bevestigd worden, de verwikkelingen in Zwitserland zullen toenemen behoeft geen betoog. Italië blijft nog in hooge mate de aandacht trekken. De hertog van Lucca die zijn hertogdom reeds verlaten had, heeft thans afstand gedaan van de regering ter gunste van den groothertog van Toskane de raarquis Mazzarola de voorzitter van den regentschapsraad heeft dit te Lucca openlijk aangekondigd waar zulks met veel vreugde werd vernomen. Den 10 dezer moest de graaf Ie Gherardesca zich van Toskane naar Lucca begeven om in naam van zijnen vorst het hertogdom in bezit te nemen; eenige troe pen zouden hem vergezellen om die plegtigheid op te luisteren. Op den 7 dezer heeft te Rqme eene militaire prome nade plaats gehad van de nationale garde en de troepen der bezetting. Op het veld van marschbuiten de Porte-del- Popolozijn door de gezamenlijke troepen manoeuvres ge maakt. In den rusttijd schijnt er eene soort van verbroede ring tusschen de nationale garde en de troepen te hebben plaats gehad onder de breeten van leve de Italiaamche broeder schap! leve Italië! leve Piui IX! Nadat de troepen huis waarts waren gekeerdzijn een aantal woningen verlicht geworden. Eene ontzettende menigte schijnt bij die gelegen heid op de been te zijn geweest. Voor het hotel van den Oostenrijkschen gezant heeft het niet ontbroken aan oproerige kreeten,.zoo als leve deltaliaanscheonafhankelijkheid! veg met den vreemdelingleve het eerste kanonschot en meer dergelijke. Ongeregeldheden hebben echter niet plaats gehad. MIDDELBURG den 20 October. De gewone vergadering der Staten-Generaal is op maandng den 18 dezer, volgens het bepaald programma met eene vereenigde zitting der bei de Kamers te 's Hage geopend. Nadat de leden zich achtervolgens in de vergaderzaal van de Tweede Kamer hadden vereenigd werd tegen half één ure de vergadering door den heer jhr. H. R. Trip geopend die door den heer griffier der Eerste Kamer een besluit van Z. M. den Koning dezer dagen genomen deed voorlezen waarbij hij, jUr. H. R. Trip, benoemd werd tot voorzitter der Eerste Kamer, gedurende de aanstaande zicting der Sta ten-Generaal. De voorzitter alzoo, overeenkomstig artikel 105 der Grondwet met het beleid der vergadering in de tegenwoordige vereenigde zitting belast zijnde, benoemde eene commissie van 18 leden der beide Kamers, om Z. M. den Koning bij hoogst- deszelfs aankomst aan de vergaderzaal te ontvangen en in- en uitgeleide te doen. Ten één ure vervoegden zich hunne Excellentien de ministers, alsmede de heeren leden vanden Raad van State in de vergaderzaal. Na een kort tijdsverloop werd de nadering van Z. M. iQ-:\ Koning aangekondigd, die zich met HH. KK. HH.de Prin sen van Oranje, Hendrik en Frederik der Nederlanden op de wijze, in het programma omschreven, naar het gebouw der Staten-Generaal begeven had. De Koning ter vergadering binnen geleid plaatste zich cp den troon en opende de vergadering met de aanspraak wel ke wij reeds heden in eene buitengewone courant hebbej medegedeeld. Bij besluit van Z. M. den Koning, van 23 sept. 11. is, op voordragt van Z. K H. "^nns Hendrikgoedgekeurd de' voor de Nederlandsche Yachtclub aangenomen vlag en standaard. De vlag zal zijn de Nederlandsche vlag met eeii blaauw veld in den bovenhoek van den stok met de konink lijke kroon. De standaard zal zijn ongespleten met de Ho!- landsche kleuren naar den stok in schuine lijnen afgedeeld zoodanig dat het wit in eene schuine langwerpige ruit de tong van den standaard uitmaakt en daarin het blaauwe veld met de koninklijke kroon in eene gelijkvormige schuine ruit. In den nacht van den 18 dezer is te 's Gravennage overleden de edel hoog achtb. heer jhr. mr. J. P. Tvo Diert van Melissant, sedert 1838 raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. Hij was in die stad geboren. Den 9 dezer heeft de arrondissements regtbank te Zie- rikzee opgemaakt een lijst van drie kandidaten tot vervul ling der betrekking van regter in gemelde regtbank, openge vallen door de benoeming van jhr. mr. A. IV. Snouck Hur- gronje tot substituut-officier aldaar. Dit drietal is zamen gesteld uit de heeren mr. J. P. van der BiltP. van der Meer Mohr en G. de IVitt Hamer Jr., allen advo- katen te Goes. Men meldt uit Utrecht den 18 dezer: Men verneemt dat de hoogleeraar Opzoomer zich voor stelt dezen winter in het lokaal van het lees-muscum eenige voorlezingen te houden over onderwerpen uit de moraal. De prijs van toegang voor heeren en dames zal, na aftrek van het vereischte ter goedmaking der volstrekt onvermijdelijke kosten ten behoeve der armen gestort worden." Uit Groningen van den 16 dezer wordt gemeld De gezondheids-toestand laat hier voortdurend veel te wenschen over; de kwaadaardige, terstond de hersens aan grijpende koortsen verwekken vooral daardoor grooten in- druk, dat zij de lijders verbazend snel ten grave voeren. Als toekomstig burgemeester dezer stad noemt men thans den hoog wel geb. heer .7. IV. baron van Itters-um directeur der posterijen te dezer stede. Reeds zou de be noeming kort aanstaande wezen dit is zeker dat de stad haar zal toejuichen." In de Evangelische kerkbode leest men het volgende berigt uit de gemeente Heeswijk, twee uren van 's Herto- genbosch gelegen Dezer dagen is in dez? schier uitsluitend Roomsch- Katholieke gemeente de kerk der Hervormdenwelke ge combineerd met die van Dinther, ééne kerkelijke gemeenEe uitmaken met geweld geopend en vsn binnen gedeeltelijk geplunderd, Toen men zich in het bedehuis tot de open bare godsdienstoefening vereenigde, werd de predikstoel ver broken een aantal bijbels en Evangelische gezangboeken verscheurd en menig blad daarvan op den openbaren weg verstrooid gevonden. Zal deze daadzaak den Protestanten de oogen openen en hen meer dan ooit op de veiligheid van hunne personen en goederen doen bedacht zijn? Wij hopen het, even gelijk wij den wensch koesreren dat de justitie, zonder aanzien van personen, naar het voorgevallene het strengste onderzoek zal doen." Uit Petersburg wordt den 5 dezer ge>c'.;reven dat men daar sedert twee dagen, na eenige weiien lang zeer zacht herfsi- weder gehad te hebben op eens midden in den winter ge komen was zoodat de sneeuw zeer hoog in de straten lag. De Times van den 15 zegt dat er geene redenen zij'i tor meerdere bezorgdheid onder den haadel«tand en dat de da. ling der Engclsche fondsen alleen ten gevolge is der verre-

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1