MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N°. 111. Donderdag 16 Sleptember. BESTUREN en ABMÏNÏSTRATIEN. ]\IElJWSTIJi)INGEiV. MAATSCHAPPIJ BEKEMtMAAIJVG. Jvankrijk. i3 tiqxc. ülcbcvlanbcn 'J :^cLifJ r'5V De abonnements-prijs dezer Courant is f2,15 voor drie maanden, en franco per lost f^. De abonnementen worden voor nie minder dan drie maanden genomenen de betaling ncschiedt comptantof bij he einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens voor 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van^Huwe lijhs-Geboorte- en Doodbekendmahingenwaarvan de prijs isvan één tot zes reije~ f 1 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. "TOT BEVORDERING VAN LANDBOOW EN VEETEELT IN DE PROVINCIE ZEELAND. De COMMISSIE, door de Afdeeiings-Besturen in Wal cheren benoemd om, gedurende en na den afloop des Ploeg- tijdste onderzoeken welke Ploegers, door derzelver kennis en ervaring tot erlanging der door de Maatschappijinge- Yolge 38 der Statuten te verleenen Preraien als het meest aanbevelingswaardig kunnen worden aangemerkt;brengt langs deze ter kennis van belanghebbenden dat de termijn tot''deelneming is verlengd geworden tot ultimo September aanstaande. Dezelve neemt deze gelegenheid te baat, om alle Boeren zoons en Boerenknechts nogmaals ten dringendste tot mede dinging uit te noodigen wordende men overigens verzocht zich ten dien einde aan te melden bij den Heer Secretaris der Commissie van Landbouw. Middelburg, 9 September 1847. De BURGEMEESTER van de Gemeente YERSEKE ver wittigt de belanghebbenden, dat de KERMIS aldaar dit jaar invalt op Dingsdag den 28 September en eindigt met Zatur dag den 2 October daaraanvolgende. Zullende er hoege naamd geene Nadagen, zelfs niet de daaropvolgende Maan dag, in aanmerking komen. Yerseke den 15 September 1847. De Burgemeester voornoemd J. WILLEMSEN. FRANKFORT den 10 september. De jongste alhier uit Weenen ontvangen mededeelingen geven de gegronde hoop dat door de bereids begonnen diplomatieke onderhandelingen de spanning in Italië zal weg genomen worden zonder dat daardoor aan de rustige ontwikkeling der 'hervorming van de verschillende staten nadeel to<;gebragt zal worden. Z. M. de koning van Denemarken heeft dezer dagen twee besluiten aan den gouverneur-generaal der Deensch- West-Indische eilanden uitgevaardigd, welke betrekking heb ben op de emancipatie der slaven in die koloniën. Bij het eerste besluit wordt, ten einde behoorlijk de voorbereidende maatregelen deswege te kunnen treiFen, de emancipatie der slaven vastgesteld te zullen geschieden in 1859, terwijl de kinderen uit slaven na de uitvaardiging van dit besluit ge boren, dadelijk vrij zullen zijn. Bij het tweede besluit wordt de benoeming eener commissie bevolen, aan welke de rege ling wordt opgedragen van hetgeen die emancipatie vooraf dient te gaan, PARIJS den 9 septetnber. Heden ten ai ure is H. K. H. de hertogin rf' Aumale gelukkig van een' zoon bevallen. De jonggeboren prins zal den titel van hertog de Cuise dragen. Heden avond zeide men dat de ordonnantie waarbij het presidentschap van den raad aan den heer Guizot wordt opgedragen aanstaande week in den Moniteur verschijnen zou. Tevens zeide meii dat de graaf Daru tot minister van publieke werken en de heer Muret de Bort tot minister van landbouw en koophandel benoemd zou v/orden. De maarschalk Sébastiani bevindt zich steeds hier en, wat zijne gezondheid betreft, zoo wel als men dit, na de uitgestane schokken, verwachten kan. Hij is,, naar men verzekert, tot voogd der kinderen van den hertog de Pras- iin benoemd. Het lijk der ongelukkige hertogin berust nog in de kelders der Magdalena-kerk. De tegen mejufvrouw d« Luzy begonnen instructie wordt met ijver voortgezet. Men verzekertdat de generaal Bedeau aan de rege ring kennis heeft gegeven, dat de keizer van Marocco on mogelijk zonder vreemde hulpaan Abd-el-Kader weer- gtand zal kunnen bieden hij wenschte dus de toezending van 15,000 man. Men meent te weten, dat de regering hierop werkelijk tot de overzending, wel niet van 15,000, roaar echter van la.ooo man besloten heeft. Tot dusverre 'zijn de depêchesdie onze regering aangaande de gebeurtenissen in Marocco ontvangen heeft, en waarvan de inhoud door het ministeriele ochtendblad körtelijk medegedeeld isniet bekend gemaakt. De ministe riele bladen van den 11 bepalen zich tot de mededeeling van het volgende uittreksel uit den Moniteur Algérien van 5 september Het binnenland van Algerie geniet thans eene volmaak te rust; de groote vasten-maand gaat er voorbij met eene kalmte, welke het zeer onwaarschijnlijk maakt, dat na den afloop daarvan de rust zou kunnen gestoord worden. De belastingen worden opgebragtmet dezelfde gewilligheid wel ke in den regel gedurende tijden van vrede bij de inboor lingen wordt opgemerkt. Bovendien heeft een zeer gezegen de oogst in dit jaar de opbrengst der ligte belastingen bui tengemeen gemakkelijk moeten maken. De tijdingen uit Marocco zijn verre van zulk een ge- ruststellend tafereel op te leveren. Bij gemis van zekere opgaven omtrent de strijdkrachten zoowel van den keizer als van den gewezen emir, verwekken hunne geringste be wegingen bij ons vrees en hoop, die welligt beide even on gegrond zijn. Eenigen tijd geleden scheen Mule-^-Abderrha- man de houding te hebben aangenomen van een vertoornd souverein gereed om een onderdaan te tuchtigen die bui ten staat was hem tegenstand te biedenthans is het gerucht in omloop, dat Abd-el-Kader na een oogenblik vertrokken te zijn, op nieuw westwaarts is opgerukt, en zelfs door de bevolking van Taza zeer wel ontvangen zou zijn. Echter zouden er nog geene stellige vijandelijkheden hebben plaats gehad. Verschillende gissingen kunnen omtrent deze beweging gemaakt worden bijaldien de tijding daarvan zich mogt be vestigen. Het is mogelijk dat de emir zich heeft v/illen ver eenigen met den stam van Beni-Amer die naar de omstre ken van Fez verhuisd isof dat hij eenen anderen stam heeft willen tuchtigen die welligt de door de woestijn aan hem toegezonden transporten geplunderd heeft. Het k'an voorts ook zijn dat deze voorwendsels eerzuchtiger bedoe lingen bemantelendie zich waarschijnlijk eerst na zeker tijdsverloop zullen kunnen openbaren, en bij gevolg niet aan onze waakzaamheid zullen ontsnappen." De Constitutiotiiiel laat zich over dit berigt aldus uit: De redenen die het Aigerijnsche blad bewegen om de van de grenzen ontvangen berigten als van minder bedenke- lijken aard te doen voorkomen zijn gemakkelijk te bevroe den. Men heeft de bewoners van onze Afrikaansche bezit tingen niet willen verontrusten door de tijding dat Abd-el- Kader met de verovering van Marocco een begin heeft ge maakt. Maar het fek is daaro-.n niet minder waar; het Jour- na/ des Débats zelf heeft ons aangekondigd dat hij, na Taza verineesterd' te hebben tegen Fez dat is tegen de heilige stad, in aantogt v«'as. Het is duidelijk dat de emir tot zulk een srap niet zou besloten hebben indien de bevolking zich niet voor hem verklaard had en indien de troepen des kei zers hem tegenstand geboden hadden." Uit Madrid wordt onder dagteeker.ing van den 6 dezer gemeld De openbaarmaking der jongste koninklijk: besluiten heeft in den avond van icn 4 ecnige opschudding te weeg gebragt. Het publiek heeft in sommige wijken der stad eeni- ge opgewondenheid aan den dag gelegd in aller mond hoor de men den naam van Espar:ero en de huizen van een aan tal aanhangers van den gewezen regent waren verlicht. Bij de Puerta del Sol waren de zanienscholingen zeer talrijk en onder het gejuich van leve de cov.stitutionnele koningin leve Esparteroleve de militie! mengden zich kreeten van onrustwekkenden aard. Intusschen hebben er geen ernstige ongeregeldheden plaats gehad. De koningin heeft zich te paard naar het Prado begeven en is door de menigte omringd, die haar met gejuich begroette. De overheid had als maat regel van voorzorg eenige wachtposten versterkten de troe pen der bezetting waren onder de wapenen. Voorts heeft de burgerlijke gezagvoerder de publicatie van 12 april jl. herinnerd waarbij verboden wordt omwanneer de ko ningin in het openbaar verschijnt, eenige kreeten te uiten. Gisteren den 5was het gerucht in omloopdat des avonds, na den afloop van het stierengevecht, de tooneelen van den vorigen dag zich zouden herhalen dit is echter het geval niet geweest, alles is rustig gebleven. De koningin heeft zich onder een sterk militair geleide naar het stieren gevecht begevenen hier en daar hadden afdeelingen voet volk en ruiterij post gevat. Ten einde niet tegen het ver bod om in tegenwoordigheid der koningin kreeten aan te heffen te zondigen en toch een blijk van de heerschende stemming te geven, heeft men een overgrooten waaijerrond- gedragen waarop te lezen stond leve de constitutionnele koningin leve het genootschap van den waaijer De generaal Alaix die gisteren alhier is aangekomen, heeft de betrekking van kapitein-generaal van Madrid aan genomen. De post van minister van buitenlandsche zaken wordt voortdurend ad interim door den heer Caballero waar genomen. Ook verzekert men dat het voorzitterschap van den raad tijdelijk aan den minister van justitie Goyena zal worden opgedragen. De dagbladen der gematigde partij zouden heden een protest tegen de verordening omtrent de drukpers hebben bekend gemaakt, doch hebben het na rijp overleg, en zoo het schijnt op raad van den hertog van Valentia voorzig- tiger geacht zulks achterwege te laten. Men spreekt van eene algeheele hervorming van den ko ninklijke raadwelke voortaan staatsraad genoemd zoude worden. Het getal der leden van dien raad zal zeer beperkc worden." BRUSSEL den 12 september. Van de zijde der bewinds lieden wordt verzekerd, dat het militaire schouwspel, bij de omwentelingsfeesten, regt luisterrijk zal zijn, en dat men er prijs'op stelt, om bij die gelegenheid aan de alsdan in die stad vereenigde vreemdelingen te toonen over welke militaire magt België kan beschikken. Zoo gemeld wordt zullen bij die gelegenheid, op onderscheidene punten, 26 bataiilons en 21 eskadrons vereenigd worden, met negen be spannen batterijen een en ander begroot op 20 a 30,000 man welke een spiegelgevecht zullen houden onder de be velen van de generaals rOlivier en Frisse. Omtrent de daders van den moord van St. Gery is nog niets zekers bekend en het schijnt dat men met het onderzoek nog niet ver gevorderd is, vermits van regerings wege eene premie van 3000 fr. is uitgeloofd op het ontdek ken van de schuldigen. Dat er lieden en wel ontslagene tuchtelingen ais verdacht zijn gevat, is zeker. IMinderge- loofelijk is het .vertelseldat zulks zoude zijn geschied op de aanwijzing, welke de regterlijke ambtenaren van eene ge- magnitiseerde vrouw, of dusgenaarade somnambule, zoude hebben bekomen. 's GRAVENHAGE den 13 september. Gisteren arriveerde met de stoomboot van Londen te Rotterdam de hertog van Nassau, die, na aldaar eenigen tijd vertoefd te hebben met den spoortrein ten 8 ure in de residentie aankwam en aldaar een bezoek aflegde bij HH. KK. HH. den Prins en de Prin ses van Oranje. Te dier gelegenheid werd door hoogstde- zelven eene luisterrijke soiree gegeven welke werd opge- 'uisterd door de tegenwoordigheid van HH. KK. HH. Prins Hendrik, den Prins van Schauburg van Wadestein den Oos- tenrijkschen gezant, den Prins d'' Esterhazy de leden van het corps diplomatique en verscheiden aanzienlijken. Z. K. H. de hertog van Nassau is met den laatsten spoortrein weder naar Rotterdam teruggekeerd, om vandaar de terugreis naar hoogstdeszelfs Staten voort te zetten. Den 11 dezer is in de zaal Diligentia het 75jarig be staan der tegenwoordige afdeeling van de Hollandsche maat schappij van fraaije kunsten en wetenschappen kunstliefde spaart geen vlijt, plegtig gevierd. Genoodigden van andere letterkundige vereenigingenzoo van binnen als buiten deze stad woonden die plegtigheid bij. De heer D. Feegens herinnerde het ontstaan en de lotwis- selingen dezer maatschappij gesticht in den tijd toen Ne derlands letterkunde zich weder uit een maar al te langdu- rigen staat van matheid ophief, toen Bilderdijh en Bellamy nieuwe vlugt zouden geven vat: der Palm veerkracht en smaak aan het proza bijzetten, van Roijen Scharp en zoo vele anderen tot opbouw der Vaderlandsche letteren werk zaam zouden zijn. Onder hen welke bepaaldelijk deze ver- eeniging gesehrnagd hebben behooren twee nog le\ende ge tuigen, namelijk de graaf r<7« der Dnyn van Maasdam die het feest bijwoonde, en de heer//. Tollens Cz.die daarin door ongesteldheid verhinderd werd. Na den afloop der redevoering droeg de heer mr. A. Bee- loo een krachtig dichtstuk voor, waarin het srichringjaar der maatschappij 1772 hem aanleiding gaf om het oog op de merkwaardige jaren van tvi^ee eeuwen vroeger, 1572 en 1672, te vestigen. Diep was de indruk door dé redevoering en het dichtstuk gemaakt en beiden werden luide toegejuicht door de talnjk opgekomenen ter bijwoning van dit feestdat aan zoo schoone en luisterrijke herinneringen onzer letter kunde gewijd was. MIDDELBURG den 15 september. Naar aanleiding eener aansclirijving van Zijne Exc. den minister van binnenland- sche zaken is door den heer Staatsraad Gmivérneur dezer provincie bij circulaire van den 9 dezer maand aan de plaatselijke besturen, zoo ter hunner informatie, als ter me dedeeling aan de daarbij belanghebbende miliciens.verlofgan- gers in hunne stad of gemeente, kennis gegeven, dat de manschappen der nationale militie, welke aan de, in gemel de maand gehouden wordende najaars-oefeningen werkelijk zullen hebben deelgenomen van de bijwoning der inspec tiedie in de maand October aanstaande door de militie- commissaris in dit gewest zal gehouden worden zullen zijn vrijgesteld en dat gelijke vrijstelling ook voor het vervolg is toegestaan zoo lang de bedoelde oefeningen in de maand september en de inspectie door den militie-commissaris in de maand October zullen plaats hebben. Op voorstel van burgemeester en wethondei^s'heeft de raad der stad Arnhem besloten het proces-verbaal der «tera- ming vooi: de vervulling der opengevallene kiezersplaatsen openbaar te maken. Tot datzelfde einde was mede eene petitie uit den boezem der burgerij ingekomen. Donderdag 11. heeft het provinciaal geregtshof van Gel derland uitspraak gedaan in de zaak van .7. A. Mensink tapper, te Groenlo woonachtig, beschuldigd van den 19 april II. voor de arrondissements-regtbank te Zutphen valscr^fi getuigenis te hebben afgelegd in zake van Jan ter Liiyde.

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1