MIDDEIBURGSCHE C O U R A IV T. N°. 92. Dingsdag 1847..^^^ 3 Augustus. BESTUREN en ADMINISTRATIEF. NIEUWSTIJDINGEN. SJtiitec.hl.itib. NEDERL. HjlNliEL-M^^TSCHAPPIJ. :2ilcbcvl<tttbcn. t), ^honnemcnts-prüs dezer Courant is f 2, 75 voor drie maanden, en franco per Post /'S. DeZZemenln worden voor niet Lnder dan drie maanden genomen, en de betaUng ^»cnlno,Ii enmnlant of bij he einde van ieder vierendeel jaars. u!£!:lTdTAdJteZn bekoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, rnd.en men dezelve in het eerst uit te geven nommcr unl geplaatst hebben. De Advertenticn worden berekend tegen 22 cents de regel, met uilzondering van Huwer Ujks-, Geboorte- en Doodbekendmakingen ivaarmn de prijs is: van één tot zes rej^elf. f 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn alzoo bij elke plaatsing eentr Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. De DIRECTIE maakt bekend, dat de ?rAJAARS-KOF- FJT-TEILI]>^GE?f der Maatschappij van 1847, zullen ge houden worden op de dagen en plaatsen en bestaan uit de hoeveelheden hieronder gemeld Te ROTTERDAMop Dingsdag den 31 Aiigintu% 1847, 225,077 Balen Java KOFFIJ, liggende aldaar. Te iMSTERDAM, op Donderdag den 1 September 1847, '310,192 Balen Java KOFFIJ, liggende aldaar. 1.568 Sumatra KOFFIJ, ligg. aldaar. ^7,977 Java KOFFIJ, ligg. te Dordrecht. Te MIDDELBURG-, op Woe-.ndag den 8 September 1847, 44,791 Balen Java KOFFIJ, liggende aldaar. De Directie geeft de verzekering dat zijvóór hare ge wone Foorjaars-Feilingen van 1848, geene andere Kojp.j dan de voormelde partijen zal aan de Markt brengen. De Monsters zullen op Dingsdag den 10 Augustus eerstk. verkrijgbaar zijn terwijl de Notitien met de Veil-conditien in tijds zullen worden uitgegeven. De Directie maakt bij deze gelegenheid tevens bekend dat zij in dit jaar geene Notenmuscaat Foelie en Nagelen in Veiling zal brengen, maar dat die Veiling is uitgesteld tot het aanstaande voorjaar, als wanneer de te veilen hoe veelheden nader zullen worden bekend gemaakt. Amsterdam, den 29 Julij 1847. VAN DER OUDERiMEULEN, President. T. SCHUURMAN, Directeur fung. Secr. BERLIJN den 29 julij. Ia ons regeringsblad van heden ieest men het volgende Sedert eenigen tijd spreken de dagbladen van eene lee ning of een voorschot, hetwelk aan de Pruissische regering door den keizer van Rusland, aangeboden zou wezen. Volgens sommige berigten zijn de bedoelde millioenen reeds aangekomen volgens anderen zijn zij onderweg naar her waarts terwijl weder anderen verhalen dat het aanbod van de hand gewezen is. Ook met de wijze waarop die gelden zouden besteed worden heeft men zich reeds bezig gehou den en ze voor den aanleg van den Oost-Pruissischen spoorweg bestemd. Men zou wel gedaan hebben indien men zich tot de vraag bepaald had: of er indedaad van eene leening sprake was Wij kunnen die vraag ten stelligste met neen beant woorden; er heeft zoo min eene aanvraag als een aanbod van dien aard, en bij gevolg ook geene weigering, plaats gehad. De geheele geschiedenis is niets dan een verzinsel van den een of anderen dagblad-correspondent." FRANKFORT den 29 julij. Volgens nadere berigten uit Rome, van 19 julij, wilden sommigen nog doen gelooven dat de zoogenaamde ontdekte zamenzwering niets anders was dan een verdichtsel van de liberale partij, om daardoor meer invloed te verkrijgen, en dat de regering, door de libera len den vrijen teugel te laten, eene groote verantwoordelijk heid op zich had geladen. Men hield het er echter alge- nieen voor, dat deze meening geheel en al ongegrond was, daar de tegenpartij alle maatregelen genomen had om een vreesselijk bloedbad aan te rigten. Onder anderen was ge bleken dat sedert eenige dagen een overgroot aantal beken de rustverstoorders uit Romagna zich te Rome bevonden en dat ettelijke gevangenen in die stad waren losgelaten zoodat het ergste te duchten was. Men zegtdat het eenige welgezinde jongelieden gelukt is, de plaats waar de zamen- gezwornen hunne bijeenkomsten hielden te ontdekkenen dat de regering hierdoor kennis van het komplot heeft beko men. Den 18 heeft de Paus zich in het openbaar ver toond en hij is toen zeer levendig door de menigte begroet. Dienzelfden dag heeft de burgerwacht voor het eerst parade gehouden wegens hare voortreffelijke houding is zij zeer toegejuicht. Men schrijft uit Lucern, van den 22 julij, dat men aldaar, ondanks het door den Landdag genomen besluit, be trekkelijk het afzonderlijk verbond niet aan het uitbreken van een burgeroorlog, ten minste in dit jaar gelooft, en 2ulks omdat, behalve Bern, Aargau en Bazel-Land, het volk bijna nergens oorlogzuchtig gestemd is. Tevens wordt gemeld dat het landvolk in Lucern Schwytz en Unterwal- den door priesters opgewonden de vijandigste gezindheid tegen de liberalen aan den dag legt en bij duizenden pel- grimstogten doet, om de hulp der heiligen in den aanstaanden veldtogt af te smeekenmaar dat in de stad Lucern de ge moederen veel bezadigder zijn. Volgens een te Lucern uit komend dagblad, zouden aldaar i8 battaillons landstorm ge organiseerd wordïD. De Pruissische gezant bij het Zwitsersche bondgenoot schap heefc den 25 dezer, in eene bijzondere audiëntie bij den heer Ochsenbeim, zijne geloofsbrieven overhandigd. Uit IFeenen 24 julij wordt gemeld dat men aldaar da verwikkelingen in I'-aüe Zv.'itserland met veel bekom mering gadeslaat. Men ziet echter in dezelve geen oogen- blikkelijk gevaar, maar meent, dat de toestand van zaken in elk geval veel voorzorg en beleid zal vereischen en de naburige mogendheden tot zware uitgaven zal noodzaken. KEULEN den 29 julij. Men schrijft van de boorden van de Moezel: De staat van den wijnstok geeft dit jaar vermoeden dat de opbrengst zoo groot zal zijn als men nog ooit zal gezien hebben. De kwaliteit laat zich nog niet be- oordeelen, zonder echter op die van 1846 te kunnen rekenen om de groote massa's druiven van dit jaar. De wijngaarde niers zijn zeer verlegen om het noodige vaatwerk te beko- men, en zoeken op alle wijzen zich van de wijn van 1845 I te ontdoen zonder koopers te kunnen vinden. Op eenige plaatsen wordt de wijn verkocht tot den prijs van een sil- bergros per Pruissisch viertel (87,34 viertels zijn 100 Ned. kannen) waarop zij zelve meer dan 3 penning belasting moe ten betalen. PARIJS den 29 julij. HeJen is de viering der julij-fees- ten voortgezet. Dezelve worden door het schoonste weder begunstigd. Gisteren zijn in de verschillende kerken dezer I hoofdstad lijkdiensten gehouden voor de in 1830 gesneuvel den. Heden hebben allerwegen openbare vermakelijkheden plaatsen dezen avond zal er een vuurwerk worden afge stoken en een zoogenaamd Venetiaansch feest op de Seine worden gegeven. De menigte is rustig en alle vrees voor onlusten schijnt geheel geweken te zijn. Men heeft in de voorstad Sf.-Antoine wel is waar eenige oproerige geschrif ten aangeplakt gevonden; doch dezelve zijn spoedig door de policie weggenomen zonder dat dit voorval de aandacht der omstanders meer dan crewoon heefc opgewekt. Volgens het minisferiele ochtendblad, heeft men aan de laatste gebeurtenissen te Rome een ernstiger karakter toege schreven, dan dezelve weikelijk hebben gehad. Het genoem de dagblad erkent we':, dat de tegenstanders van den kardi naal Gizzi en die van zijnen rade zich hadden vereenigd, om zoo mogelijk personen aan het hoog bewind des lands te brengen, die niet deelden in de vrijzinnige denkwijze van dien kardinaal, en dat de liberalen hiervan onderrigt, po gingen hebben aangewend om zulks te verijdelen doch het verzekertdat zoo er al een bepaald complot of zamen zwering heeft bestaan dit geenszins zoo uitgebreid is ge weest als de eerste berigten ?ulks hebben doen voorkomen. De nieuwe nationale garde of burgerwacht te Rome schijnt zich bij uitstek goed van haren pligt te hebben gekweten en de menigte heeft derzeiver leden, waar die zich vertoon den, niet alleen met bijzondere onderscheiding behandeld, maar zelfs dikwerf met geestdrift toegejuicht. Het berigt van het bezetten van Ferrara door Oostenrijk- sche troepen heeft alhier niet dien indruk gemaakt, welken men zou hebben verwacht. Het schijnt, dat men zich reeds voor eenigen tijd op eene dergelijke gebeurtenis had voorbe reid. 's GRAVENHAGE den 31 julij. Tweede Kamer der §tafen-C;eneraal. Zitting van den 30 julij. In de zitting van heden is de beraadslaging geopend over de begrooting van staats-uitgaven voor 1848 en 1849. Het iste hoofdstuk (huis des Konings) is met algemeene stem men aangenomen en zijn daarna de beraadslagingen geopend over het 2de hoofdstuk welke morgen ochtend zullen wor den voortgezet. Zitting van den 31 julij. In deze zitting is het 2de hoofdstuk ("de hooge staats-col- legien en het kabinet des Konings) van de begrooting van staats-uitgaven voor 1848 en 1849 met 34 tegen 24 stem men aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren van Dam van Isselt, Nedermeijer van RosenthalNap van Goltsteinvan Pan- huys, de Man, Gevers van EndegeestSchooneveldStorm, van RijckevorselFerwe'j Mejan de Kempenaar van Heem stra Hofman, U^;tn-erf SterlingAnemaetvan Helonia van Reeck Follenhoven LuzacBoreel van Hogelanden van Haersolte Cost Jordens Duymaar van Tuist en de voorzitter. De beraadslagingen over de volgende hoofdstukken zullen maandag aanstaande ten 11 ure worden voortgezet. standbeeld voor Lourens Jansz. Coster verlangen mede te werken naar het plan van den heer .7. ,7. F. Noordziek waarvan wij in ons no. van II. donderdag breeder vermel ding deden. Wij zien ons, door de vriendelijke mededeeling van de binnen deze stad bestaande Fereev.iging tot het bezoeken der armen in staat gesteld een overzigt te geven over den door hare tusschenkomst verstrekten onderstand gedurende den afgeloopen winter en ten deele ook in dezen zomer waaruit men eenigermate den ruimen omvang en de doelma tigheid harer bemoeijingen zal kunnen nagaan. De ontvangsten hebben bedragen 10130. Waarvan ruim 8700 door vrijwillige giften is zamen- gebragt (daaronder begrepen een aandeel in de opbrengst der verloting van vrouwelijke handwerken de opbrengst van een concert en van eene liefhebberij comedie) terwijl het overige door bijdragen uit stads kas is aangevuld. Uit deze fondsen hebben de volgende bedeelingen plaats gehad 1334 Dubbele mudden turf980. 4000 Ned. ponden rijst1280. 10800 Portien soep980. 36150 Bons voor brood tegen verminderde prijs - 4280. 3319 Ned. pond. grof tarwebrood (ter voor ziening in buitengewone behoefte); 126 De kens 23 gevulde bedden 290 hemden 30 vrouwe onderrokken; 1442 paren klompen; 132 zakken kaf; olie, zeep en verdere win- kelwaren Uit de algemeeme collectetot voortzetting van het werk aan de bolwerken en aan de kerkelijke armbesturen in kontant Aan de wijk-comraissien voor ondersteuning in den zomer Behalve nog 4 uitdeelingen van soep voor stads rekening en van eenige overgebleven levensmiddelen der schepen Minerva en Zeepnartdaartoe door de reederijen aan de vereeniging afgestaan. Van deze uitdee'ingen hebben 1210 huisgezinnen, uitma kende 3819 personen, meer of minder naar gelang van be hoefte en in verband met andere bestaansmiddelen genot gehadwaaraan niet minder dan 64 wijkbezoekers hunne zorgen en hunnen tijd hebben gewijd. Voege men daarbij nog, de zeer belangrijke ondersteuning door de commissie Loon voor werk aan huisvaders die wer ken kunnen, verschaft; de sommen door de stedelijke rege ring beschikbaar gesteld om aan de stads wallen te doen verwerken; de uitreiking van voedzame soep, driemaal 's weeks door de commissie van spijsuitdeelingde weke- lijksche bedeelingen der Armbesturen; de afgifte van klee dingstukken door de Zeeuwsche Dorcas en ten laatste nog de onbekende particuliere weldadigheid dan voorzeker mag INliddelburg eene eervolle plaats innemen onder die steden welke bij den drang der buitengewone om.standigheden ha ren pligt hebben gekend en betracht en durven wij daar aan ook ten deele toeschrijven dat de nijpende armoede in den afgeloopen winter, met zoo veel onderwerping geduld en moed is gedragen. I "00. 625. 180. MIDDELBURG den 2 augustus. De 2pste verjaardag van Z. K. H. Prins Alexander wordt heden door het uitsteken der vlaggen gevierd. -— Aan het bureau van ons dagblad ligt eene lijst van in- teekening voor hen die tot de daarstelling van een waardig Z. Exc. de minister van oorlog heeftbij missive van den 23 dezer kennis gegeven dat de vereischte bevelen zijn uitgevaardigd, om de miliciens der ligting van 1S46, diein de maand mei Ij- bij de onderscheidene korpsen uit de reserve in werkelijke dienst zijn opgekomen, voor zoo veel zij inde termen vallen op den 15 augustus aanstaande weder met groot verlof te vertrekken in stede van op dien datum reeds op den 2 dier maand in het genot van dat verlof te stellen met uitzondering nogtans van diegenen hunner, welke tot het iste en 3de battaillon van het 3de en tot het depót-faat- taillon van het 8ste regement infanterie behooren zullende deze op den 13 daaraanvolgende met groot verlof naar hun ne haardsteden worden teruggezonden. De 32ste vergadering van de algemeene synode der Nederlandsche Hervormde kerk is den 29 julij te 's Ha- geop de gewone wijze gesloten. Wzi Instituut voor Doofstommen te Groningen, vierde den 28 julij, weder het gewoon jaarlijks feest in de Noor- derkerk bij welke gelegenheid de kweekelingen blijken ga. ven van hunne vorderingen, en tevens de wijze aangetoond werd waarop die ongelukkigen gevormd worden tot nuttige leden der maatschappij. De Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid, heeft op den 20 dezer en de beide volgende da gen, te Haarlem hare 7osre algemeene vergadering gehou den, onder de leiding van den heer dr. .7. A. van Bemmelen als voorzitter. De vergadering is bijgewoond door een aan zienlijk getal ledendaartoe uit alle oorden des lands op gekomen.

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1