MIDDELBURGISCHË C O U R A IV T. N«. 88. Zaturdai:: 1847. 24 Julij. BESTUREN cu ADMINÏSTRATÏEN. NIEUWSTIJDINGËS. ilcbevlaitbcn. })e abonncments-prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post f'-i- De abonnementen moorden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling qeschiedl comptantof bij he einde van ieder vierendeel jaars. w;.„ De inzending der Advci-tentien behoort te geschieden des morgens voor 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertcnlicn worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Huwe- lijks-, Geboorte- en Doodbekcndmahingcn leaarvan de prijs is: van één tot zes regeU-^. 1 50 en voor ieder en regel daarboven 22 cents. .J\^ Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn alzoo hij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. JAJSGIFTE rAN rREEMDELIlSGEK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG herinneren de belanghebbenden aan de bepa lingen van het Reglement van algemeene Plaatselijlse Policie gepubliceerd den 24 Janiiarij 1820 en den 10 Augustus "1835, waarbij aan alle /«^^3f/c«^«zonder onderscheid en voornamelijl< aan Herbergiers Logement, en Slaapste- houders de verpligting is opgelegd om aan den Heer Com missaris van Pülicie onmiddellijk schriftelijlc en bij behoor lijk geteekende biljetten kennis te geven van de aankomst van iederen Persoon onverschillig van welken rang of stand welke bij hen komt vernachten en willen dezelve hebben aangemaand om aan de op hen rustende verpligting stipte- lijk te voldoentot voorkoming der boeten en strafFen daartegen bij gezegd Reglement vastgesteld. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den23jnlij 1847. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. KERMIS TE HOEK. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente HOEK brengen ter kennisse van de belanghebbenden dat de gewone JAARMARKT binnen die Gemeente, dit jaar zal beginnen den 4 Augustus en eindigen den 7 dier maand. Burgemeester en Assessoren voornoemd L. NIJSSEN Vt. Ter ordonnantie van dezelve J. C. STEENKAMP P. W. zoon. SC HO OL JFEZEN. De Plaatselijke SCHOOL-COMMISSIE te Middelburg verwittigt den belanghebbenden dat de Jongelingen welke mogten verlangen met den aanstaanden cursus tot de Latijn- «che Scholen te worden toegelaten daarvan vóór of op Donderdag den 5 Augustus 1847, in Persoon, zullen moeten kennis geven aan den Heer D. Borking Gz.Voorzitter der Commissie,Wanneer hun de dag van het examen zal worden opgegeven. Middelburg, den 23 Julij 1847. M. F, LANTSHEER, Secretaris. PARIJS den 19 juli/. Het door de pairs gewezene ar rest is thans het onderwerp aller gesprekken. Naar men verneemt, is de heer Tesfe thans vrij wat minder bedaard, dan toen de griffier van het hof hem en zijne medebesclnil- digden den inhoud van dat stuk mededeelde. Het schijnt hem veel inspanning te hebben gekostom zich oogenschijnlijk kalm te vertoonen en die inspanning heeft hem zoodanig aangetastdac men gisteren vreesde dat hij door eene be roerte zou worden getroffen. Tot heden is dit echter het geval niet geweest. De geneesheerenaan de dienst van de gevangenis van het Luxemburg verbonden verlaten den iieer Teste echter geen oogenblik te meer daar de wond welke hij zich zelven heeft toegebragt, dagelijks verergert. De generaal Cubières heeft de hem opgelegde boete betaald en is daarop in vrijheid gesteld. Hij is diep ter nedergesla- gen en ongesteld. Heden wordt verzekert, dat hij Frankrijk zal verlaten en vertrekken naar Sr.-Louis, in Noord-Ame. rika alwaar hij met eenige zijner nabestaanden aanzienlijke eigendommen en landerijen bezit. De zetels van de heeren Teste en Cubières in de kamer der pairs zullen, volgens ge bruik nog gedurende een jaar ledig en onbezet blijven. Ora den heer Parmentier bekommert zich niemand. Alge meen schijnt men het te betreuren dat de pairs niet in de gelegenheid zijn geweestom dien persoon eene zwaar dere straf op te leggen daar deze eerst heeft medegewerkt tot het omkoopen van eenen minister, en daarna de tot dat einde verstrekte gelden geregtelijk van zijne medepligtigen heeft teruggevorderd voorwendende te zijn opgeligt, en in de vaste overtuiging dat het geheim der omkooping bewaard zou blijven, en men de teruggave dier gelden niet zou dur ven weigeren. De heer Parmentier schijnt zich de zaak zeer weinig aan te trekken hij heeft tot dus ver de boete uiet betaalden is uit dien hoofde nog niet op vrije voeten gesteld. Het domein zal alsnu eene regtsvordering instel len tegen de compagnieschap, welke zich in het bezit heeft weten te stellen der concessie voor het bewerken der steen- 2ovt-groeve bij Gouhenans, uithoofde van de onregelmatige wjjze, waarop die concessie it verleend. PARIJS den 20 w/^/ïrr. Men leest in den Moniteur è?ii de kanselier van Frankrijk, president van liet hof der pairs, de leden kennis geeft dat de beschuldigde Z.yf. Pf zich in arrest heeft begeven, en den 23 de debatten over de beschuldiging zullen worden geopend. De pairs worden herinnerd dat het hot in het co^uunn der pairs zitting neemt met zwarte pantalon hoed en degen. 's GRAVENHAGE den 20 julij. Men verneemt dat Z. K. H. Prins Frcderik der Nederlanden binnen kort in deze residentie zal terug keerèn. De reis van H. K. H. Prinses Albert van Pruissen, die zich op hare goederen, te Kamentz in Silezie bevindt, schijnt te zijn uitgesteld. H. K. H. wordt niet voor de maand september of October alhier verwacht Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van den 20 julij. De beraadslagingen zijn heden voortgezet over de kwestie van het placet. De heeren Bijleveld, Enschedé Egtcr Tiwwers Verkoe- ven, van Beeck Follenhoven van Golstein, van liaersolte van Heemstra, Nederburgh de Kcmpenaer spreken alle voor de noodzakelijkheid tot opneming van strafbepalingen op de miskenning van het regt van placet, en zullen uit dien hoofde bet geheelc Ilde boek verwerpen behalve de heer Enschedé, die aanvankelijk cok om bovengenoemde be zwaren, de 2 eerste titels zal afstemmen. De heeren Cou- verschoond gebleven verneur de TVeichs van WenneLuyben Beerenbroek en Mutsaers verdedigen de weglating der strafbepa'iiigen. Nadat nog de heeren Mutsaers en Sasse van Tssclt zich tegen en de heeren Cost Jordens Gevers en van Riemsdijk zich voor de opneming van strafbepalingen wegens misken ning van het placet, en dus tegen het geheeie Hde boek had- den verklaard zijn de beraadslagingen verdaagd tot morgen j ochtend ten tien ure. j Zitting van den 21 julij. beladen met 4800 mud Egyptische boonen komende van Alexandrië welke lading met ligterschepen naar deze stad wordt gevoerd. Na een drukkend heeten dag, ontstond alhier jl. zatnrdag avond omstreeks half elf ure een onweder, dat, wat aan gaat de daarbij plaats hebbende bliksemschichten allerge- weldigst kan genoemd worden. Gelukkig echter is onze stad en hare omstreken daarbij geen onheil overgekomen en is alzoo deszelfs uitwerking, voornamelijk ook door den overvloedigen milden regen niet dan hoogst weldadig ge weest. In de gemeente Midwolde (in het Oldambt) heeft dit onweder evenwel een minder gelukkigen afloop gehad. Onder dagteekening van den 18 julij schrijft men ons van daar het volgende: Op de buitengewone w-armte van gisteren (de thermometer teekende te drie uren in den namiddag nog 91" Fahrenheit') volgde een geducht onweder. Reeds vroeg in den avond vormde zich in het westen een bui, en zag men bestendig, met slechrs weinige tusjchenpozen het weerlicht. Langzaam kwam de bui al hooger en hooger en scheen in hevigheid toe te nemen. Omstreeks middernacht breide zij zich boven ons dorp uit, en werden de menschen verontrust met oog- verblinde bliksemstralen waarop oogenblikkelijk de donder volgde. Onderscheidene paarden, en eene koe zijn gedood, en veel vee gewond, of in slooten gestort. Gelukkig dat dit onweder niet vergezeld ging mot hngelslag en het te veld staande koren, hetwelk een zoo ruimen oogst belooft, is NIJMEGEN den 20 julij. Gisteren wns de markt alhier van allerlei levensmiddelen ruim voorzien teru'ijl dezelve van koopers druk bezocht was onder welke zich zoo als men verspreidde verscheiden opkooperszoowel vreemden als stedelingen zouden bevonden hebben. Dit gaf aanlei ding tot zaraenscholingen en oploop, waarbij men zich ech ter van alle dadelijkheden onthield, doch ten gevolge hier van verzamelde zich des avonds omstreeks 10 ure, in de De beraadslagingen over den Isten titel van het Hde boek 1 Pauwelstraateene groote menigte volks vóór het huis van zijn voortgezet en ten einde gcbragten hebben zich bij de eenen ingezetenen die men veronderstelde des mirgens bo ter te hebben opgekocht, voor welks woning evenwel geene stemming over dien titel 15 leden voor en 41 tegen denzcl- ven verklaard, zoodat Z. M. eerbiedig zal worden verzocht j gewelddadigheden werden gepleegd. Deze zamenscholing dien in nadere overweging te nemen. P'oor hebben gestemd de heeren: Corncliede JVeichs de IFennevan ylkerlaken Mutsners Beerenbroek, de .Jong van Beek en DonkRonimeLuyben, Storm, van Hcloma, LuzacGouverneurSasse van TsseltCorver Hooft en de voorzitter. Tegen hebben gestemd de heeren Ferwey Mejav, de Bac- was nogtans van dien aard, dat het hoofd van het plaatselijke bestuur vergezeld van den heer substituut-olhcier van ju stitie, zich derwaarts begaf, nadat de heer commissaris van policie vruchteloos de menigte gelast had uiteen te gaan, en toen ook op het bevel van die ambtenaren de menigte zich wel van het gemelde huis verwijderde maar op eenen korten afstand bleef zamenscholen werd het geraden geoor- ker Nedermeiier van Rosenthal, van Leeuwen, van Naa- I deeld van Asn heer kolonel plaats-kommandant die zich me- Vien van HarencnrspelCost .lor dens, van Haersolte Schooneveld van Heemstra Nederburgh, Fabcr van Riems dijk van Panhuys van Goltstein Timmcrs Verhoeven de daar ter plaatse had vervoegd, de hulp der militaire magt te vorderen. Ten- spoedigste werden daarop doeltreffende maatregelen genomen door het bij een trekken van sterke Kien, van Rijckevorselvan Beeck Follenhoven, de Man, (patrouilles, welke de menigte uiteen dreven, waardoor de van Dam van IsseltBoreel van Hoge landen Enschedé, Modderman Hojfman Gevers van EndegeestStar Bus- \mann, Borski Telt ing, Lycklama a Nyeholt Uyt'xerf Ster ling de Kcmpenaer HooftAnemactDuyinaer van Twist BijleveldEgter Menso van NagellNap Hiddema Jongsma en de Monchy. Daarna heeft de minister van justitie der vergadering in bedenking gegeven om de beraadslaging over de wets-ont- werpen houdende de volgende titels van het Ilde boek en het lilde boek onbepaald te verdagen daar blijkens de afstemming van den Isten titel van het Ilde boekin ver band met de redevoeringen over dien Isten titel gehouden rust dadelijk is hersteld zonder dat er tot eenigen maatre gel van geweld toevlugt is behoeven genomen te worden. Te middernacht was alles rustig. In den avond van zarnrdag had reeds eene onbeduidende zamenscholing plaats gehad, vóór het huis van eenen tapper, inde Hezelstraat welke volksmenigte, op aanmaning van de policie, spoedig is ui£ een gegaan, zonder dat daarbij eenige toezegging of helcftt is gedaan. (_Nijm. Ct.') ROTTERDAM den 21 julij. Het Nederlandsche Zen deling-genootschap, tot uitbreiding van het Christendom in zonderheid onder de heidenen, hield heden, in de groote bij de meerderheid der vergadering in de niet opneming van ^"^^..f"' Nederduitsche Hervormde gemeente, alhier, hare eene strafbepaling tegen overtredingen waardoor het regt I van placet wordt aangerand, een bezwaar gelegen is datdie meerderheid ook van de aanneming der volgende titels zal terughouden. Dienovereenkomstig is door de vergadering besloten. In dezelfde zitting der Kamer is ingekomen eene konink lijke boodschap ten geleide van een wets-ontwerp tot ver hooging van hoofdsuk VIII der staatsbegrooting over 1847 en heeft de commissie van rapporteurs haar algemeen ver slag uitgebragt over het wets-ontwerp tot vaststelling der be grooting voor de lands-drukkerij over 1848 en 1S49, waar over de beraadslaging op een nader te bepalen dag zal plaats hebben. De beraadslaging over het wets-ontwerp tot verevening van uitgaven op- en opheffing van het bijzonder fonds voor pro ceskosten is vastgesteld op vrijdag den 23 julij aanstaande des voormiddags ten elf ure. GRONINGEN den 19 julij. Van de personen welke in den avond van den 28 junij zijn gewond is gisteren nog overleden Salomon van Cleef, welke het been was geam puteerd. Met buatenlandsche rogge is hier weder binnengeko men het kofschip Alida, kapt. Boelingvan Petersburg; eu te Zoutkamp het brikschip .J/r Henry IFebi kapt. Br^tuJt jaarlijksche algemeene vergadering, maar welke ditmaal in. zonderheid aan de gedachtenisviering van het vijftigjarig be staan des genootschaps gewijd was. Een der medebestuur ders de wel-eerw. zeergel. heer P. H. Hugen/ioltz, th. dr. en predikant alhier, beklom ten 11 ure, onder plegtig or gelspel den kansel, en hield eene indrukwekkende rede, in welke met invlechting van eenige historische herinneringen aan de feestvierende vergadering v.'erd voorgehouden Hoê het vijftigjarig bestaan des Nedet landschen Zendeling-ge- nootschaps haar eene opwekking brengt tot ootmoedige ver heerlijking van God, en tot nieuwen ijver in het werk des Heeren. Nadat de spreker was opgetreden hief een vierstemmig mannenkoor uit ruim zeventig personen bestaande welke zich, op daartoe ontvangene uitnoodiging, gaarne tot dit doel vereenigd hadden, het iste vers van Psalm 103 aan, waarop de gemeente het iste vers van het sde der Evange lische Gezangen zong. De redevoering werd vervolgens in de navolgende orde afgewisseld en besloten als e?rste tus. schenzang hief het koor Gezang 155 vers i, daarna de ge meente vers 3 aan als tweede tusschenzang de gemeente Gezang 83 vers i het koor vers 3, de gemeente vers 4- en als derde tusschenzang de gemeente Psalm 118 vers 7 terwijl het koor na het eindigen der redevoering Gezang 50 vers 4 aanhief. De geheeie plegtigheid werd met het zingeti van Gezang 63 vers 5, door de gemeente besloten.

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1