MIDDELBURGSCHE C o IJ R A IV T N^ 78. Donderdag 184';?^ f-- 1 Jul ij. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTlfDING EN ülebcvlaubcn KS^-V^ Ih abonnements-prijs dezer Courant is f 2 75 voor drie maandenen franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling neschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Adverlentien behoort te geschieden des morgens voor 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Adverlentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Huwc- lijhs-, Geboorte- en Doodbekendmahingen waarvan de prijs is: van één tut zes reyels 1 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn alzoo bij elke plaatsing eentr Advertentie het Re^t van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. De COMMISSIE van BESTUUR over de Provinciale School tot aankweeking van Heelmeesters en Vroedvrouwen in de Provincie Zeeland, te Middelburg gevestigd, brengt bij deze ter Icennis der belanghebbenden VooreentDat de zoodanigen, die verlangen met den eerstvolgenden Cursus, in de maand Augustus 1847, als Leerlingen bij gezegde School te worden ingeschreven, zich in Persoon of met vrachtvrije Brieven van henzelven of van hunne Ouders of Voogdenzullen behooren aan te melden bij den Hoogleeraar Jhr. B. de .Jonge en aan denzelven zul len behooren over te leggen of te doen toekomen, een extract iiit het register van gelsoorte en een certificaat van goed ge drag, afgegeven door den Heer Burgemeester hunner woon plaats, als wanneer hun nopens hunne verdere verpligtingen de noodige teregtwijzingen zullen worden gegeven. Ten Tweede: Dat de aanvang der Lessen van den eerstvol genden Cursus zal plaats hebben op Dingsdag den 10 Augus tus 1847, na dat op Maandag den 9 Augustus des middags ten één urein het gewoon lokaal der Schoolzal zijn geregeld de rangschikking der Leerlingen bij welke een ieder hunner zal behooren tegenwoordig te zijn. En, ten Derde: Dat, onder goedkeuring der Commissie, bij onderling overleg van Heeren Professor en Lectoren en van den Heer Docent in de Latijnsche Taalis vastgesteld dat de Lessen zullen worden gegeven op zoodanige dagen en uren, als omschreven zijn in de Aankondiging, welke aan de Voorpoort van het Lokaal der School zal zijn aan geplakt. Middelburg, den i Jnlij 1847. Namens de Commissie voornoemd VAN BAKELGEM Secretaris. M^^TSCII^PPIJIOI >LT VAj> 'T ALGEMEE3. VERGADERING op Zaturdag den 3 julij 1847, des middags ten één ure over de Punten van Besckrijving voor de Algenieeue Vergadering. Namens Bestuurders P. DE MARET TAK, Secretaris. PARIJS den id junij. De heer Cirardin heeft zich niet te vreden gehouden met de vrijspraak van het hof der pairs maar ten einde zich geheel van allen blaam te zuiveren in de kamer van afgevaardigden een voorstel gedaan, dat zijne zaak aan een streng onderzoek zou onderworpen worden. Het ministerie heeft dit voorstel bestreden, en van de aanne ming van hetzelve eene kabinets-qnestie gemaakt, waarop, in weerwil van de pogingen der oppositie door de kamer met 215 tegen 102 stemmen besloten is, tot de orde van den dag over te gaan. De kamer heeft heden onderscheidene wetten van plaatse lijk belang aangenomen en voorts de beraadslagingen over het verzoekschrift van den prins Jerome Bonaparte tegen zaturdag aan de orde gesteld. Thans is het bof der pairs in beraadslaging over de uit spraak in de zaak van den generaal Cubièresden ex-minis ter Teste en den heer Parmentier. Met gespannen verwach ting ziet men den uitslag daarvan te gemoet. Op dit oogen- blik 5|- ure is echter nog niets bekend. De heer Denainwelke laatstelijk den aanslag tegen den heer Mérilhou heeft gepleegd is thans in verzekerde bewa ring. Hij heeft beweerd dat de bij hem gevondene pisto len slechts met los kruid waren geladen. Men heeft echter bevonden dat dezelve met scherp geladen waren. Voorts is het gebleken, dat de heer Denain in de laatste tijden be paald les heeft genomen in het schieten met de pistool. Het is nog altijd onbekendwat tot de gewelddadige aanranding sanleiding heeft gegeven. Het hof der pairs heeft een bevel uitgevaardigd waarbij de heeren Despans-CubièresParmentier Pellapra en Teste in staat van beschuldiging gesteld worden. Men meent dat de debatten den 5 julij een aanvang zullen nemen. 's GRAVENHAGE den 27 junij. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden heeft de com- riissie van rapporteurs voor het voorsteldoor den heer//s//'- v,:an ingediend naar aanleiding van het laatstelijk met België gesloten tractaat, haar algemeen verslag over dat voorstel tiitgebragt. De beraadslaging over hetzelve zal nader be- bepaald worden. Daarna zijn de beraadslagingen geopend over het wets-ontwerp tot regeling van het Nederl. munt wezen waarbij de heeren Cost Jordensvan Rijckevorsel de Monchy van Dam van laelt en Luyben zich ten gunste van dat wetsontwerp verklaard hebben, terwijl hetzelve door de heeren van Golstein BorskiNap, van BeeckVol- lenhoven en Verwey Mejan bestreden is. De beraadslaging zal heden avond ten half acht ure worden voortgezet. jMen verneemtdar ^t' wedstrijd van de handboog- schutterijen welke in deze residentie zal worden gehouden, beoaald is op 27 julij aanstaande, en dat het concours zal plaats hebben in het daarvoor verder doelmatig in te rigten locaal a la Renaissanceonder de Uüenboomen. Voorts verneemt men dat er uitnoodigingen aan 48 zoodanige schut terijen in andere gedeelten van het vaderland bestaande gezonden zijn, om aan dien wedstrijd deel te nemen. Men vleit zich, dat, gelijk die uit deze residentie zich beijvert, hare deputatien tot dat einde naar elders af te vaardigen die uit de overige steden des rijks zich evenzeer aangespoord zullen vinden, om zich naar de residentie te begeven, welke in dit jaargetijde, door hare fraaije wandelingen en heerlijke om.-treken zulke sangename uitspanningen oplevert. Den 28 jui)ij. De arrondissements-regtbank heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van den heer A. van Bevervoorde en den beklaagde/»V? schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feitvan hoon jegens den persoon des Konings, en hem mitsdien vrijgesproken. :MIDDELBURG den 30 junij. Eergisteren werd in het concertgebouw alhier, door de commissie, onder de zinspreuk: Loon voor JFerkbij monde van derzelver voorzitter, het i:; art. 13 van derzelver algemcene bepalingen voorgeschre ven verslag uituebragt over het negende dienstjaar i8|^. Aan inschrijvingen en andere bijdragen v.-aren ontvangen nagenoeg 5800, en bepaaldelijk voor den arbeid aan de bolwerken 505, benevens eene bijdrage ui:_de stedelijke kas van 1500, dus in het geheel omstreeks 7800. De spreker merkte hierbij met genoegen aan dat wat ann den eenen kant door overlijden of vermindering op de vroegere inschrijvingen verloren was weder nagenoeg was vergoed gewoi-den door de verhooginc.of .nieuive 'Q^'tedijijj^ysn ai^ deren; alsmede, dat de verloting der door den heer ,7. Sc'iutz zoo gulhartig aangebodene schilderij, aan de ruims-e verwachting had voldaan. Aan het bolwerk v>-as besteed 3005, waarvoor in Az\^ druksten tijd 100 man waren be zig gehouden doch dit werk was dikwerf zeer bemoeije- lijkt door de ongunstige weersgesteldheid. In de werkplaats waren ruim 60 man, gedeeltelijk langer dan 16 weken beziggehouden. Aan grondstof was verwerkt voor omtrent ƒ4060 en daaruit gefabriceerd eene waarde van omtrent 5880; van welk meerder bedrag echter nog een gedeelte voor onkosten moest afgetrokken worden. Intusschen had de commissie ook nu weder met eene op offering van 4700 a f 4800 in de werkplaats f S7o° aan werkloon kunnen uitbetalen en de laatste drie ja ren te zanien f 3000 meer aan werkloon uitbetaald dan aan giften ontvangen. Het totaal bedrag der werkloonen was in dit jaar 8700. 1 Ten slotte verklaarde de spreker, dat, ofschoon de werk- 1 zaamheid, ja het bestaan der inrigting altijd van den loop der j tijdsomstandigheden moest afhankelijk blijven de commissie echter ook dit jaar weder met haar werk meende te moeten voortgaan en daartoe te zijner tijd hare inschrijvings-bil- jetten zou aanbieden. Met dankbaarheid roemde hij de nu reeds zoo lang ondervondene milde ondersteuning van iMid- delburgs-ingezetenen en den Goddelijken zegen zoowel over dit werk geschonken, als ook daarin, dat deze ver- eeniging van tien leden hetzelve gedurende negen jaren geza menlijk had kunnen volbrengen met des te meer leedwezen moest hij berigten dat de heer de Kanter besloten had met dit jaar uit dezelve uit te treden echter om redenen die de commissie moest toestemmen, en onder betuiging van voort durende belangstelling en hulpvaardigheid voor de inrigting. üe spreker beklaagde dit als een wezenlijk verlies, maar kon niet anders, dan hulde toebrengende aan de groote ver diensten van het genoemde lid ook jegens deze inrigting, aan ZEd. nog lang het genot toewenschen der streelende bewustheid van ook hier tot een goed werk getrouwelijk het zijne te hebben toegebragtOver de vervulling de zer vakature zal eerlang ingevolge de bestaande bepalingen worden gedelibereerd. Door de Nederlandsche Handel-maatschappij zijn bevracht geworden 21 schepen: als: voor Amsterdam 10; voor Rot terdam 9: voor Dordrecht een; voor Middelburg een, (^de Roompot, kapt. S. van Delden Az.~) Zr. Ms. fregat de Sajibre, onder bevel van den kapitein- ter-zee Ferguson, korvet juno kapit.-luit. IV. Stort, en de Pruissische oorlogs-korvet Amazone, kapit.-luitenant ,7. Schroderzijn gisteren uit Texel vertrokken de beide eerste op eenen kruistogc in de Noord-zee, de laatste naar New York. Op de paardenniarkt te Beusichenwelke eene der belangrijkste van ons land is, zijn, van den 18 tot den 26 junij, ter verkoop aangeboden 1900 paarden, en den 26, 500 schapen, lammeren en varkens. De handel in paarden was groot velen werden tot hooge prijzen verkocht. Uit Arnhem den 26 dezer meldt men Heden morgen heeft de procureur-generaal van ons hof de officiële tijding ontvangen, dat het den Koning behaagd heeft, op het request om gratie van C. Cepkens te beschik ken op de wijze zoo als reeds gemeld is. De doodstraf is namelijk veranderd in die van het zwaaijen van het zwaard over het hoofd en twintig jaar tuchthuisstraf. De beklagenswaardige tooneelen van ongeregeldheid, wel ke op den 24 en 25 dezer te Harlingen hebben plaats ge had hebben zich ongelukkiglijk niet in die stad alleen, maar ook elders in de provincie Vriesland vertoond. Wij kunnen deswegens het volgende mededeelen Zoodra het berigt van den oploop die te Harlingen ont staan was, te Leeuwarden was aangekomen, des morgens om 5 ure, werd een detachement sterk 100 niao van het garnizoen .dier stad naar Harlingen afgescheept. Drie uren later vertrok de gouverneur derwaarts. De rustversroring sloeg deii volgenden dag nflar Leevavar- den over. Het was marktdag. Des middags tusschen 11 en 12 ure werd de aandacht gaande op Engelschen die tot hoogen prijs nieuwe aardappelen op de markt opkocI:ten; men begon hen te dringen zoodat zij hierop de vhigt na men bij een voornaam handelaar in artikelen van mond behoeften op Engeland waar in een oogenblik de gla zen waren ingeworpen. Van daar ging het in troepen naar alle zijden door de stad, meest vrouwen, door jongens voorafgegaan. Bij alle bakkers werd brood geroofd en wer den de glazen ingeslagen, dan bij de grutters, vervolgens bij de koek- en banketbakkers en de kruideniers. Het gar nizoen rukte uit, de schutterij kwam onder de uapenen en ten zes ure werd er onder gejoel en getier en het stee- nen werpen der menigte eene proclamatie afgelezen, waar bij-de ingezetenen-gewaarschuwd werden-; Om zich, tenge volge van het gebeurde in geen grooter getal dtin van vijf te gelijk op straat te vertoonen. In plaats dr.t dit eenigen indruk maakte schoolde een volksdrom te zamen voor het h'.iis van den heer IVybrandiop de Broldie al grooter en dreigender werd. Derwaarts trokken nu de militairen en de schutterij, en het gelukte, den grooten hoop met bajonet en kolf uit een te krijgen maar eenige belhamels hielden stand en wierpen de gewapende magt met steencn. Deze gaf vuur, er werden vijf, volgens anderen, drie personen gekwetst, en de overigen stoven uiieen. :Met groote zorg ging m.en den nacht te gemoet. Wel doorkruisten sterke patrouilles de stad en hndden nfdeelingen der schutterij hier en daar post gevat maar men had opge merkt dat er veel vreemd volk in de stad gekomen was en het volk ging voort met de straten bij troepen door te trekken hier en daar de glazen ingooijende en andere br.l- dadiglieden bedrijvende. Vele burgers zijn door angst ge dwongen geworden de tierende benden door het uitreiken van geld van hunnen hals te krijgen even buiten de stad bij de freule V. werd geplunderd. Zoo liep de nacht ten einde. Zaturdag morgen zijn door het bestuur de goede ingezetenen uitgenoodigd de wapens op te nemen en tot het bewaren der rust mede te werken daar het garnizoen anders.450 man, doch thans met 100 man verminderd, zoo mede de schutterij reeds 24 uren in de wapens is geweest, en men uit voorzorg het tuchthuis met 150 man heeft bezet. Gedurende den dag bleef het rustig doch de winkels waren even als den vorigen dng gesloten en goud en zilversmeden en andere winkeliers in kostbare voorwer pen trachtten hunne goederen in veiligheid te brengen. Talrijke patrouilles gaan op en neer, maar volk ziet men weinig op de straat. Ook dit echter baarde belcommering, want, zoo men zeide hadden zich velen de stad uit bege ven om op het platte land te plunderen. Tegen den avond is afgekondigd dat het volstrekt verboden is na 10 ure met meer dan drie in getal, het zij mannen of vrouwen jon gens of meiden op de straat te zijn terwijl de schutterij volmagt heeft om na gedane waarschuwing vuur te geven. De tapperijen moeten ten 9 ure gesloten zijn. Ook te Franeker gingen vrijdag hoopen van indringende bedelaars door de stad van Dokkum en Ileerenveen liepen verontrustende geruchten. Het gouvernement van Vriesland heeft aanvrage gedaan om een detachement kavalierie van de in garnizoen liggende eskadrons te Deventer. Gisteren morgen is dan ook een detachement van 50 dragonders on der bevel van eenen ritmeester, van Deventer naar Vriesland op marsch gegaan. Zondag avond half negen. Gedurende den dag is het rus tig gebleven hoezeer men elk oogenblik berigten ontvangt dat de rustverstoorders zich meer en meer over het land verspreiden waardoor veel ongerustheid wordt te weeg ge- bragt. Er hebben zich 240 jongelieden van den eersten rang

Middelburgsche Courant | 1847 | | pagina 1