MIDBELBÜRGSCIIE H A N T, W, 157. Zaturdas 1842. ^1 December. Jfm BESTUREN es ADMINISTRATIEF. $)ublicattc. N EUWSTIjPpGEN. DnüschlaxïïJ. Jranknji!. Belgic. ifce&cvlati&eu. Kt- i/TV® (J' ïizVi V. li'.&l* V:*é$ BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie van den 9 december jl. no. 5 Provinciaal Blad «o. 120.) houdende mededeeling van den uitslag der in de maand -September jl. plaats gejiad hebbende Keuring der Springstieren Brengen, naar aanleiding van art. 16 van het Provinciaal Reglement op de Springstieren ter kennis der belangheb bende In- en Opgezeteneti de namen der navolgende in de Gemeente aanwezige Stierenhoudersmitsgaders de meer dere of mindere deugdzaamheid der goedgekeurde Springstie ren als Cornelis Rynierseeen vierjarige zwartbonde Stier, goed. Abraham Gidionse, een driejarige vaal zwartbonte Stier, goed. Izaak van Hellemond, een tweejarige zwartbonte Stier, tamelijk goeden Izaak Midavaineeen tweejarige zwartbonte Stier, ta melijk goed. En opdat de belanghebbenden van deze 'mededeeling de noodige kennis dragen, zal deze worden afgekondigd, mits gaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 29 De cember 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun. Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De nalatigen in de voldoening van hun verschuldigde in het Stedelijk Middel der LANTAARN-GELDEN dezes loo penden jaarsworden bij dezen laatstens aangemaand tot eene onverwijlde aanzuivering vairhetzelveter voorkoming van onaangenaamheden en kosten van vervolging welke zij zich bij gebreke dezes daardoor berokkenen. Middelburg, den 29 December 1842. De Collecteur van voors. Middel DE TROIJE Nz. Westkapelleden 30 December 1842. De commissie tot voorziening in cle buitengewone behoeften der Armen vermeldt door deze haren verschuldig- den dank voor de ontvangst van ƒ30, onder de letters C. A.bij den lieer 5". Iioelse te Middelburg, der. 22 dezer ingekomen. De Commissie voornoemd W. VERHULST Nz., Voorzitter. W. ROELSE Lz.Secretaris. Arnemuiden den 29 December 1842. De ondergeteekegde maakt dankbare melding van het ge- heele bedrag der tot op heden ontvangene giften voor de Weduwe met 13 Kinderen hier ter Stede, zijnde volgens de vorige opgave 67 40 yoores ;s ontvangen, bij den Heer IV. van Schaïk Scrlêden 23 dezer van M. F. 2 60 van ^C3 O van C'L K* /2 van N. N. 10; den'24,'van M. ƒ7,80, vaneen' onbekende 5,20 van G. 5; den 25, uit de collecte van Zondag.avond van een' Vriendenkring 4,90, uit dezelfde collecte 1,50 en nog van M. 1 den 26van N. N. 2 den 27, vanB./e, van O. B. 25 c. en van N N. 1. Uit de collecte te Arnemuiden van Z011- dag-namiddag is bij den ondergeteekende ontvangen 1 50 Zijnde ook te Vlissingen, door de liefderijke medewerking van den Heer S. van Leeuwen, zoo van 's Rijks Zee- en jLandmagt als van eenige edelmoedige Ingezetenen aldaar, in gezameld eene som van 67,10 waardoor de geheele ont vangst thans bedraagt 184,25. U allen, edelmoedige Menschenvriendenwordt den har telijkste» dank door deze toegebragt i Dit jaar eindige .en het volgende beginne met menschlievende daden IL W. IIOGERHEYDE. jURP de" 17 clecembe''' De verkoop van vrouwe lijke handwerken ten behoeve der afgebrande kerkenheeft «met inbegrip der intree-gelden30,000 mark opgebragt. De opbouw der huizen gaat met dit zachte weder spoedt voorwaartszelfs bij de strenge koude waren de werkzaam heden niet geheel gestremdnaardien op verschillende plaat sen met warm water gemetseld werd en de arbeid zelfs des nachts werd voortgezet. Het afbreken der Nicolaïkerk is sedert eenigen tijd begonnen. De puinhoopen van het tucht- nms en van bijna alle gebouwen zijn opgeruimd, maar men neeft nog niets van den grond verkocht. FRANKFORT den 25 december. Te Belgrado hadden de bezoeken door de Engelsche en Fransche consuls bij den lurkschen pacha en den nieuw benoemden vorst afgelegd velen in den waan gebragt dat de omwenteling in Servie de goedkeuring hunner gouvernementen had Verworven. Nader echter is het gebleken, dat zij zich alleen derwaarts begeven hebben 0111 eenige bezwaren tegen willekeurige maatregelen der nieuwe regering in te dienen. Vele aanhangers van den afgezetten vorst Michael vleijen zich ook nog dat Rusland, wanneer het bij de overige mogendheden geen bijval vindt, bij zijn laatstgenomen besluit omtrent de Servische zaken niet volharden zal. Uit Konstantinopel meldt men dat de Porte bij circu laire kennis aan de vertegenwoordigers der vijf groote mo- i gendheden heeft gegeven hoe zijingevolge den raad dier mogendheden het bestuur over het gebergte in Syrië aan I een Maronitischen en een Drusischeii gouverneur heeft toe vertrouwd, welke den titel van Kaimakam of stadhouder dra gen door den pacha van Snfda benoemd worden en onder diens opzigr staan zullen. Volgens een schrijven uit Berlijn, is voor eenige dagen aklaai eindelijk de dader ontdekt van den belangrijken dief stal, die in den vorigen winter, in het paleis van Z. K. H. prins Albrecht van Pruissen, gepleegd is. Dezelve is ge bleken ce zijn een gewezen stalknecht des prinsen, die tot de toen ter tijd op vermoeden gegrepen personen behoorde en nu zijne misdaad beleden en de plaats aangewezen heeft waar het gestolene begraven ligt. Na lang graven zijn ook het geld en de andere kostbaarheden gevonden. De jungste bcrigcen uit Sicilië houden in dat de uit barstingen van den Etna den 6 dezer nog altijd voortduurden en de lava reeds eene streek van 8 of 10 mijlen afgelegd had. Inden morgen van den 5 .werden te Aquila verscheidene schok ken van aardbeving geveeld. De Vesuvius bleef rustig en liet zelfs geen rook meer uit. Te Napels was het weder ongemeen schoon en de thermometer had eene voor dit jaar getijde buitengewone hoogte bereikt. Volgens de laatste telling bedraagt de bevolking van Napels, Sicilië niet medegerekend6,145,492 zielen, terwijl dezelve in het vorige jaar 6,142,273 zielen bedroeg. Er' werden 228,415 kinderen geboren, waaronder 10,440 von delingen; voorts telt men 32,360 geestelijken; 12,751 mon niken en 10,056 nonnen. PARIJS den 26 december. Uit Madrid is geen nieuws. De ophanden zijnde ontbinding der cortês wordt daar door velen als zeker te gemoet gezien. De verbittering der Spaansche oppositie-bladen tegen Espartero groeit met den dag aan. Een hunner laat zich on der anderen dus uit: Barcelona is onderdrukt, maar niet onderworpen. Eiken nacht worden vreedzame burgers uit hun bed gesleept 0111 in de hokken der citadel geworpen te worden. Geheele reeksen krijgsgevangenen uit de naburige dorpen komen dagelijks de stad binnen. Het getal der gear resteerden beloopt reeds 1000, niettegenstaande de personen weike het meest in de zaak betrokken warenmet honderden geëmigreerd zijn. Reeds zijn 13 menschen gefnsileerd en men mompelt van teregtstellingenin het heimelijke der gevange nissen gedaan. De huizen wier bewoners gevlugt zijn wor den opengebroken; de straten en wandelplaatsen zijn ledig, en men hoort er niets dan de voetstappen der schildwachten, die, met geladen geweren, de stad in alle rigtingeu door- kruisen. De detachementen welke de pleinen bezetten nood zaken de voorbijgangers hunne mantels open te slaan. In dien Prim en andere dapperen den standaard der wraak in het prinsdom planten, zouden zij weidra duizenden soldaten vinden. De heer Prim geeft aan onze regeerders vreesselijke stol tot nadenken. De Spaansche consul te Perpignan is te- ïuggeroepen omdat hij dien gedeputeerde* een paspoort af gegeven had en de politieke chef van Gironne schijnt het zelfde lot ondergaan te hebben, omdat hij dien braven kolo- nel niet heeft gearresteerd." Volgens een telegrafisch berigt, dat van de. zijde der Fransche regering openbaar is gemaakt, heeft de regent Es partero den 22 december Barcelona verlaten en zich naar Valencia op weg begeven, van waar hij dan naar Madrid te rug zal keeren. De generaal van Halen is te Barcelona ge blevenen verzelt dus den regent niet, gelijk men eerst ge meld had, op zijne terugreize. Deze laatste omstandigheid schijnt niet onbelangrijk, daar men in sommige Spaansche dag bladen van hooggaande oneenigheid spreekt, die tusschen den regent en den generaal van Halen was ontstaan. De regent schijnt het den generaal ten kwade te duiden dat deze zich door de in opstand gekomene volksmenigte uit Barcelona heeft laten verdrijven. Van Halen meent daarentegen zich «elieel te kunnen verantwoorden en wil een manifest aan de natie openbaar maken, in de uitvoering van welk voornemen hij, zoo men zegt, tot nu toe, van de zijde van Espartero met moeite is verhinderd. Langs den gewonen weg heeft men tijdingen uit Barcelona tot den 19, waaruit blijkt, dat de gematigden, door weike men thans in Spanje de voorstanders van de gewezene regen tes Maria Christina te verstaan heeft bij de verkiezingen voor den stedelijken raad, die den vorigen dag hebben plaats gehad de bovenhand hebben behouden. De cxaitados, dat is de voorstanders van het regentschap van Esparterodie echter sedert het bombardement van Barcelona tegen dien regent of tegen zijne ministers zeer zijn ingenomen, toonen ztch orer dezen uitslag ten uiterste verbitterd. Bij eene dagorder van den kapitein-generaal van Ha len, zijn nog weder 19 generaals en officieren opgenoemd, die voor tien krijgsraad ie Barcelona worden geroepen, 011-1 der bijvoeging, dat de personen, die de wijkplaats dezer I generaals en officieren kennen zonder daarvan aan de over heid aangifte te doen de doodstraf zullen beloopen. BRUSSEL den 28 december. Volgens een onzer dagbladen heeft de baion A. Rotschild dezer dagen drukke conferentien met dén Belgischen minister van buitenlandsche zaken en met den heer Dujardin commissaris tot de liquidatie bij hec Ne- derlandsch gouvernement, gehouden, welke men veritfoedc dat met het plan eener overeenkomst, tot uitbetaling der schuld welke Belgie aan Nederland, bij de eventuele ratifi catie van het traktaat, zal moeten betalen in verband staan. -dij gelegenheid van de behandeling der begroocingswet- ten in de wetgevende kamers, is stelliger dan te voren ge bleken, dat twee ondernemingen beide onder medewerking der regering begonnen en beide moetende strekken om nieuwe uitwegen voor de Belgische voortbrengselen te vindenof om de Belgische'scheepvaart aan te moedigen, als mislukt te beschouwen zijn. De minister van buitenlandsche zaken heeft in de zitting van den senaat van den 24 december ver klaard dat de regering ofschoon r.og wel niet genoeg in gelicht om in dezen een bepaald besluit te nemenwaar schijnlijk de regtstreeksche vaart van Antwerpen op'Nieuw- York, door middel van het stoomschip the British Queen teil minste gedurende het volgende jaar, geheel zou staken. Hij heeft te kennen gegeven, dat men wegens de groote kos tenweike het in stand houden dezer stoomdienstdie regt- streeks voor rijks rekening was ondernomen 11a zich sleepte, tot dit besluit scheen te zuilen moeten komen. De tweede mislukte onderneming is die, om door het Bel gische schip le Comte de Flandrc eene reis romdom de wereld te laten doen waarbij men op verschillende punten in Zuid- Amerikaden Iudiscben Archipelenz. de fabrijkgoederen zou trachten ce plaatsen, die door Belgische fabrikanten met dit schip waren medegegeven, en dus nieuwe handels betrekkingen in ver afgelegene gewesten wilde aanknoopen. De Comte de Llandte is reeds voor een aantal weken uit gezeild, doch dadeiijk in het kanaal door storm geteisterd, zoodat dit schip met verlies van masten te Margate is moe ten biiinenloopeii. Thans zal het van daar naar Belgie ccrug- keerenzonder zijne reis voort te zetten. s GRAVENIIAGE den 27 december. Het ontw.C'T; vijf. wet, betrekkelijk de maatschappij van cftgheid dooi' Z. Exc. den minister va«- nnancien'dezer dagen aan de Twee de Kamer,.UanWioden, luidt aldus: IVij WILLEM II, enz. Alzoo wij 111 overweging genomen hebben, dat de noodige middelen beschikbaar gasteld behooren te worden ommot betrekking tot de aangelegenheden der maatschappij van wel dadigheid en toe de verzorging der koloniale bevolking in de omstandigheden welke zich zuilen voordoen die maatrege len te nemenwelke tot verzekering der belangen van den Staat vereischt zuilen worden Zoo is hetdat wij den Raad van State gehoord en met gemeen overleg der Statcn-Generaal hebben goedgevonden en verstaan, gelijk wij goedvinden en verstaan te bepalen het geen volgt Art. 1. Aan de Regering wordt een crediet geopend ten bcloope van tweemaal honderd veertig duizend gulden 240,000) oin daaruit, wanneer er eene overeenkomst met de maatschappij van weldadigheid moge worden aangegaan onder de waarborgen welke het belang van den Staat" vor dert aan die instelling, over het jaar 1843, zoodanige beta lingen te doen als uit die overeenkomst zullen voortvloeijen. 1 en dien einde zal daarenboven beschikt kunnen worden over eene somma van veertien duizend vier honderd vijf en veertig gulden (ƒ14,445) uit de fondsen begrepen in hec tiende hoofdstuk der begrooting van Staatsuitgaven over 1843. Bij het niet aangaan van zoodanige overeenkomst, zal uit voormeld credietonder zoodanige voorwaarden en tot zooda nige einden, als zullen worden noodig geacht, aan de maat schappij van weldadigheid kunnen worden verstrekt eene som van honderd twaalf duizend zes honderd gulden zes en der tig en een halve cent (ƒ112,600,361), en zal verder daar- uit, des noodigmede kunnen worden voorzien in cle ver zorging en werkverschaffing der bevolking van de koloniën. In beide geva.leu zullen de kosten welke uit de te nemen maatregelen kunnen voortvloeijenuit hetzelfde crediet be streden kunnen worden. Aft. 2. De beschikking over het bij art. 1 bedoeld bedrag van tweemaal honderd veertig duizend gulden, tot een of ander der bij dat'artikel omschreven einden, zal plaats heb ben door den minister van binnenlandsche zaken. Art, 3* Het vijfde hoofdstuk der begrooting van Staais-uic- gaven over 1843 zal met voormelde som van tweemaal hou- derd veertig duizend gulden worden verhoogd. Men acht hec niet onbelangrijk te doen kennen, <len voet waarop voortaan de zee-officieren enz,die om ver schillende redenen, buiten activiteit van Oost- en West-In dien herwaarts terug keeren, met betrekking tot dcrzelver bezoldiging, zullen worden behandeld, dit bestaat hierin; a. Dat het gewone zee-en non-nctiviceicS traktement, be nevens hec zee-tafelgeld, bc-doeld bij Zr. Ms. besluit van 30 december 1841 no. 72, toegekend wordt aan de zee-ofli. eieren tot en mee don rang van kapitein-luitenant ter zee, dc adelborsten en met die kwaliteiten en rang gelijk staande Officieren van gczoiHiheid bijaldien zij door om-tardighedcii

Middelburgsche Courant | 1842 | | pagina 1