MIDDELBURGS CUE C O U R A N T. W. 151. Dingsdag 1839. zwnp. /J!sf 17 December. i\ i EU WSTIJDINGEN. Suitöcïïlrtub. -v;-» fêcftc»bm<iftttig. <Or0ot-3Sirtttattje. Jranft rijft. Scïsjic. £ic&crl»»Öcn. I De almniicineiits-prijs deier Couranl is f 2 y5 voor drie maanden, en franco per Post f 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Adrertentien behoort te geschieden des morgens vdór to ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven Nd. wil geplaatst hebben. De Advertcntien worden berekend tegen 22 Gents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbckcndmakingen, waarvan de prijs van écn tot zes regels is f 1 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien eene missive van den Staatsraad Gouverneurvan den 7 dezer maand houdende mededeeling datvoor de bespoedigde uitgifte der Brieven binnen deze Stad, aanko mende met den Post van Bergen-op-Zoom het navolgende is bepaald geworden 1. Dat gedurende de maanden MeiJunij en Juli/of zoo veel langer als zulks nog eeuigermate bij daglicht zal kunnen plaats hebbende met den Post van Bergen-op-Zoom ten Postkantore te Middelburg ontvangen wordende Brieven nog denzelfden dag van derzelver aankomst aan de huizen der Ingezetenen binnen de Stad zullen worden rondgebragt. 2. Met instandhouding van hetgeen in die oogenblik plaats vindt, ten aanzien van de Correspondentie der Handeldrij vende en Neringdoende Personen die voor het doen afha len der Brieven ten gemelden Kantore tegen betaling van het zoogenaamde droit de boite zijn geabonneerd ook daaren boven aan alle andere Ingezetenen die dit voor hunne Par- tikuliere Correspondentie mogteti verlangen gelegenheid zal moeten worden gegevenom zich voor het doen afhalen hunner Brievenmits voor een geheel iaar te gelijk, te abon neren, tegen betaling van niet meer dan drie gulden in het jaar-, Brengen het bovenstaande ter kennis der In- en Opgeze tenenter einde hen in de gelegenheid te stellen, daarvan, voor zoo ver zij zulks verlangen mogten gebruik te maken. Middelburg, den 16 December 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. FRANKFORT den 10 decemberTe Rome gelooft men met zekerheid te weten, dat de hertog van Bordeaux den geheelen winter aldaar zal doorbrengen. De toon, welke de Fransche gezant, graaf Latour-Maubourgomtrent het ver blijf van den prins in die hoofstad gevoerd had scheen veel misnoegen verwekt te hebben. Ten gevolge van het misnoegen, hetwelk de door de geestelijkheid van Posen gebodene kerkrouw, in het bijzon der onder de geringere volksklassen des landsverwekt heeft, is nu, naar men verneemt, door den domheer Kitins- kiofficiaal te Posen een rondgaanden brief aan de geeste lijken uitgevaardigd, waarin gelast wordt, dat de rouw we gens de verwijdering des aartsbisschops voortaan binnen de kerkmuren moet bepaald worden, en dat de openbare volks verlustigingen niet verder verhinderd mogen worden. Tevens is, gelijk reeds is gemeld, gelast, dat voortaan de klokken weder geluid moeten worden bij de begrafenissen. HANOVER den 9 december. Z. M. de koning is uit Brunswijk alhier teruggekomenmen ziet dus nu spoedig de bijeenroeping der stenden-vergaderingter beraadslaging over het ontwerp eener nieuwe staatsregeling, te gemoet, en ge lijktijdig de afkondiging van eene aanzienlijke kwijtschelding van belastingen. Dit laatste zou moeten dienen, om inzon derheid den zeer slechten indrukdien het bevel der regering van 30 november, betreffende de gedwongene invordering der belastingen, bij de bevolking gemaakt heeft, eeuigermate uit te wisschen. LONDEN den 9 december. H. M. de koningin heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij het parlement tegen den 16 januarij tot het afdoen van dringende en belangrijke zaken wordt bijeen geroepen. De minister Russe/l heeft een rondgaanden brief aan de ministeriele leden van het huis gezonden strekkende 0111 hen aan te manen van dadelijk bij de opening der parlements zittingen tegenwoordig te zijn ver mits daarin zaken, die met de gewigtigste belangen des lands dn verband staanbehandeld zullen worden. Ongetwijfeld moet men daarbij aan de schikkingen denken die met op- .zigt tot het huwelijk der koningin te maken zijn. De openbare regtspleging is thans begonnen in de zaak- (der oproerige beweging van de chartisten in Zuid-Wales -waarvan bij den aanval op Newport zoo veel menschen het slagtoffer geworden zijn. Daar het hier eene beschuldiging wan hoogverraad geldtis er door de koningin eene commis sie van hooge regterlijke beambten benoemdom met de gezworenen over de beschuldigden regt te spreken. Diecom- •missie heeft den 10 te Mommouth waar de teregtzittingen snoeten plaats hebben met veel plegtigheid hare intrede ge daan, en is door de overheden van het graafschap on der trompetgeschal ontvangen. Men heeft begonnen met zich ter kerke te begeven waar door den kapellaan van den opper-scherif eene leerrede is gehouden, die de plaats in den tweeden brief van Petrus, hoofdstuk II, vers 19, tot tekst had: zij beloven hen vrijheiddaar zij zeiven dienstknechten zijn der verdorvenheid. Terstond heeft de keuze der gezworenen plaats gehad. Men roemt den ijver der aanzienlijken in het graafschap, om de anders geenszins benijdenswaardige betrekking van gezworene in zulks eene zaak te vervullen. liet aantal der gevangenen, die voor het geregtshof zullen verschijnen, bedraagt 38, waaronder ech ter velen, die voor minder zware misdaden dan van hoog verraad zullen te regt staan. Men heeft langs den weg over de landengte van Suez tijdingen uit Bombay tot den 28 october. Zij luiden zeer gunstig. De val van de sterke vesting Ghiznie, in Afgha nistan, die het welgelukken van de Britsche onderneming naar dat land heeft beslist, schijnt algemeen in Opper-Indie voor het gezag der Engelschen aldaar eenen gunstigen in vloed te hebben gehad. Verscheidene kleinere vorsten die vijandige bedoelingen tegen de Engelschen koesterden, zijn tot beter inzien gekomen. Het Engclsch-Indische leger, dat een nieuwen vorst op den troon van Kabnl heeft ge- plaats was reeds op zijnen terugtogt naar den Indus. Een klerk van het postkantoor, dezer dagen bezig zijnde met het uitzoeken der aangekomen brieven, vond twee buitenlandsche dagbladen en drie Duitsehe brieven aan II. M. de koningin gerigten besloot die zelf te gaan bestellen. Hij nam een rijtuig met postpaarden, wikkelde zich in eenen bonten jas, reed naar Windsoren meldde zich op het kas teel aan, als een courier van het vaste land, die zijne brie ven niet anders dan aan II. M. in persoon koude afgeven. FI. M. weigerde echter hem te zien, en na vele boodschap pen heen en weder gezondenwerd hij eindelijkdaar hij halstarrig bleef weigeren de brieven af te geven op bevel van lord Melbournegevangen genomen. In verzekerde be waring zijnde, verdedigde hij nog zijnen schat, en vocht met drie geregtsdienaren welke genoodzaakt waren hem op den grond te werpen, om hem de brieven af te nemen, het geen niet dan met veel moeite gelukte. Zijn proces wacht hem 1111ter zake van het verdonkeren van brieven van het postkantoor. Men zegtdat het minnebrieven van prins Albert waren. De schuldbrieven der onderscheidene Noord-Ameri- kaansche Staten zijn sedert eenige dagen aan de beurs gere zen, op het gerucht, dat dezelve misschien door het con gres als schulden van de republiek in het algemeen aange nomen en erkend zullen worden. Er zijn echter velen, die hieraan geen geloof slaan en het denkbeeld zelfs voor on gerijmd verklaren, als zich niet kunnende voorstellen, dat eene republiek, welke zich veel moeite gegeven heeft om hare schulden af te betalen en nu sedert eenigen tijd op eene nog niet nagevolgde wijsaan de wereld bewezen heeft dat in de tegenwoordige eeuw een staat zonder schulden bestaan kan zich noodeloos weder met nieuwe schulden zoude gaan belasten hetgeen bovendien eene 011- regtvaardigheid zoude zijnten aanzien van die staten in het verbond welke in het geheel geene schulden hebben. Een ministerieel dagblad verzekertdat de Oostenrijk- sche, EngelscheRussische en Pruissische hoven volmaakt eenstemmig blijven denken over de noodzakelijkheid om de integriteit van het Turksche rijk te handhavenen uit tevens de hoop, dat het Fransche gouvernemental heeft het voor eene poos het oor geleend aan de eischen van eenige weini gen die Mehemed-Ali op de puinhoopen van het rijk ver heffen wilden, weldra zal inzien, dat de vrede in de Levant en de algemeene belangen der menschheid het best verzekerd zullen worden door dit stelsel van staatkunde hetwelk door de overige groote Europesche mogendheden met vastheid en opregtheid gevolgd wordt. Van de Kaap de Goede Hoop heeft men tijding, dat de Zoola's een nieuwen onverhoedschen aanval op de uitgewe ken boeren gedaan hadden maar door deze met groot ver lies teruggedreven waren. In Perzie schijnt groote verwarring te hcerschen. Tc Shinaz was een opstand uitgebarsten. De shah bevond zich te Teheran in zeer bedenkelijken toestand. PARIJS den 11 december. Onder de verschillende in hechtenisnemingen, welke dezer dagen hebben plaatsgehad, ten gevolge van de jongst ontdekte zamenz weringbehoort ook die van den bekenden Ch. Durand, die alsnti voor de tweede maal binnen de acht dagen door de policie in ver zekerde bewaring is genomen. Men weet, dat deze staat kundige schrijver aan het hoofd staat van het nieuwelings opgerigte dagblad le Capitolehetwelk geheel in den geest der zoogenaamde Bonapartisten wordt geschreven. De heer Ch. Durand wordt beschuldigd van medepligtigheid aan eenen aanslag tegen de bestaande orde van zaken. De regering heeft de noodige maatregelen genomen om de openbare rust tegen elke aanranding te kunnen handhaven. Alle de wacht posten zijn verdubbeld geworden. Het Zwitsersch kanton Tessin datzoo als men zich herinneren zal, reeds vóór 1830 in opstand gekomen was, heeft thans weder de oproervaan uitgestoken. Lugano en de omstreken met de valleijen van Mugio, Arogno en an dere plaatsen zijn in vollen opstand. Het gouvernement is omver geworpen en de wapenen en het krijgstuig in handen van het volk. De revolutionairen zijn slaags geraakt met de troepeta van de regering en hebben ben geslagen. De rege ring heeft onderstand uit Lombardye gevraagd. Ier beurs liep een gerucht dat die opstand ook naar Ita lië overgeslagen was. Van Madrid schrijft men den 1 dezer, dat de gema tigde partij zeer veel kracht ontwikkelt en daardoor gunstig op den geest van het publiek werkt. Hare voorloopigc ver gaderingen worden drukker bezocht dan die der overdrevenen in welke daarentegen een veel heviger taal wordt gevoerd. Verscheidene leden van de Carlistische partij, die tot hiertoe zeer onverschillig waren omtrent de zaken van het bestuur der koningin beginnen zich ook nu re vertoonenen eeni ge grandes van Spanje hebben zich met de gematigden ver- eenigd en beijveren zich om door hunnen hoogen invloed, zoo te Madrid als in de provinciën, aan die partij de boven hand te verzekeren. Uit Neder-Arragon klaagt men zeer over de gruwelij ke wreedheid van Cabreradie nog dagelijks vermeerdert. Men zegtdat hij een van zijne adjudanten heeft laten dood schieten omdat hij hem naar berigten uit de noordelijke provinciën durfde vragen, en een anderen ofiicier hetzelfde lot doen ondergaan alleen omdat hijbij eene halte, in stil te met een zijner kameraden had staan praten. Op doodstraf zonder genade heeft hij aan de bewoners der plaatsen die onder zijne magt staan alle gemeenschap met de Christino's laten verbieden. De troepen der koningin gaan het beleg slaan voor Segura. Men werkt ten minste aan den weg langs welken het zwaar geschutderwaarts vervoerd moet worden. Het punt van Castel- seras wordt versterkt en aldaar worden de ovens gebouwd voor de broodbakkerij ten dienste van het geheele leger. Espartero heeft in Arragon een voorschot van een vierde der belastingen voor het volgend jaar gevraagden ondanks de verklaring der cortes meent men dat de Arragonezcn wil lig aan dien eisch zullen voldoen. BRUSSEL den 13 december. De Moniteur bevat een koninklijk besluit van den 2 dezer, waarbij, ter voldoening aan art. XVI. van het trakraat van 19 april jl.de in Bel gië om staatkundige redenen gelegde sequescers op patrimo niale goederen en domeinen worden opgehevenmet bepa ling dat de wettige eigenaars onmiddellijk in het genot hunner bezittingen zullen worden gesteld. Een der ochtendbladen, dit besluit mededeelende voegt er bij dat de moeijelijkheden die- ontstaan waren ten aan zien van zekere eigendommen van koning TFiilem in de na bijheid van het paleis van Laekenen welke bij de ratificatie van het traktaat tot eene reserve van de zijde van het Bel gisch gouvernement hadden aanleiding gegeventot genoe gen der belanghebbende partijen zijn uit den weg geruimd. Nopens het bovenstaandeleest men verder in den Curn- merce Beigedat deze daadzaak de goede verstandhouding bevestigt, welke tusschen de beide gouvernementen bestaat, om tot de uitvoering van het traktaat te geraken. Den 27 october hebben de heeren Ragay en Morelcommissarissen van het 's Gravenhaagsche kabinethunne volmagten ken baar gemaaktde Belgische commissarissen zijn later be noemd geworden. Aldus zijn deze ingewikkelde onderhan delingen in minder dan eene maand ten einde gebragt. Dit geeft in zeker opzigt de bewustheid, dat de onderhandelin gen, betrekkelijk de leqnidatie, welke niet verwaarloosd zijn voor die nopens het sequester, weldra langs den diplo- matischen weg tot eene gelukkige uitkomst zullen gebragt worden het is echter voorbarig, dat een dagblad de eerlan ge bijeenkomst van de Utrechtsche commissie heeft aange kondigd. De beraadslagingen over de begrooting der uitgaven zijn gisteren ten einde gebragt. Het daarcoe betrekkelijke ontwerp van wet is, met 72 tegen 5 stemmen, aangenomen. 's GRAVENHAGE den 12 december. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden zijn de beraadslagingen geopend over het ontwerp van wet, hou dende bepaling tegen het aan de ambtenaren van het' open baar ministerie toekennen van aandeelen in geldboeten uitge sproken in strafzaken en is hetzelve met eenparige stemmen aangenomen; welk laatste, onmiddellijk daarna, zonder dis cussie, ook het geval was met het ontwerp van wet, hou dende aanwijzing der gevallen waarin de certificaten van voldoening aan de militie niet meer zullen gevorderd worden. Daarna heelt de centrale afdeeling eene vergadering- gehou den, waarin, naar men verneemt, is gehandeld over de aan hangige ontwerpen der financiële wetten. Men verzekert, dat tegen deze voordragten bij voortduring door vele leden zwaarwigtige bedenkingen worden in het midden gebragt, en dat de uitslag der te houden beraadslagingen nog mocijelijk te voorzien is. De uitslag van deze bijeenkomst moet ge-

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1