MIDDELBURGSCHE COURANT. m Donderdag 12 December. JftNutferijfc. N°. 149. Ihiblicatic. 5Dep«ivicmettt wan (§>oirJö0. OPENBARE VERKOOPIJVG. NIEUWSTIJDINGEN. tiiteUinb. 23uit$rftlanb. CRvoot-13 vif t«t tt j c. W'\ De abonncmcnls-prijs dezer Couranl is f 2 yo voor drie maanden, en franco per Posl f3. Dc abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt coinptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdo'r 10 ureindien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. Dc Advcrtcntien worden berekend tegen 22 Cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendinakingenwaarvan de prijs van e'dn tot zes regels is 1 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG In aanmerking nemende, dat, volgens ingekomen berigt de Hondsdolheid zich op gisteren ook binnen deze Stad heefc geopenbaard Achten het zich, in het algemeen belang, ten pligtde In- en Opgezetenen bij vernieuwing te herinneren aan de op den 30 October jl. uitgevaardigde Publicatie omtrent het losloopen der Honden met ernstige aanmaning om onver minderd deze voorzorg ook binnenshuis de noodige behoe- dings-middelen in het werk te stellen ten einde de treuri ge gevolgen voor te komenwelke uit eene onverschoon bare nalatigheid ten dezen voor hen en hunne huisgenoo- ten zouden kunnen voortspruiten. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 11 De cember 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. B E C I U S PROVINCIE ZEELAND. De Militaire Onder-Intendant in bovengemelde Provincie, door het Departement van Oorlog gemagtigd zal te VLIS- S1NGEN op Vrijdag den 27 December 1839, en te BRES- KENS, op Maandag den 30 dezer maand, des voormiddags ten 10 ure, en zoo veel noodig op de volgende dagen, pu bliek aan de meestbiedenden verkoopen eene aanzienlijke partij oude en defecte GENIE-GOEDEREN, voornamelijk bestaande in afbraak van Barrières Bruggen en Magazijn- tjes, Schilderhuizen, Balken, Palissaden Planken Latten oud Ijzer, oud Lood en meer andere voorwerpen; welke Goederen vóór de Verkoopingeu zijn te zien, eu te bevra gen bij de Heeren Eerst-aanwezende Ingenieursen bij de Magazijnmeesters der Artillerie, te Vlissingen en te Breskens. Deze Verkoopingeu, alsmede die welke tegen den 19 en 23 dezer, in het 4de en 5de District van Zeeland, zijn aan gekondigd zullen geschieden om gereed Geld. Vlissingen, den 7 December 1839. De Militaire Onder-Intendant voornoemd, D. J. REE SE. Van wege Commissarissen der SElS-enNOORD-STRAAT WEGEN, alsmede voor den Straatweg van SEROOSKERKE naai DOMBURG, wordt bij deze te kennen gegeven, dat van al Maandag den 2 December tot en met Maandag den 16 daaraanvolgende, aan het lokaal der Centrale Directie van Walcheren inde Abdij alhier, telken Maandag en Don derdag, van ic tot 12 ure, zal gevaceerd worden ter afma king van het gebruik van genoemde Wegen, gedurende het jaar 1840; zullende op genoemden 16 December de staat der afmakingen finaal worden gesloten, Wordende wijders de zoodanigen, die voor het jaar 1839 afgemaakt hebben, verzocht, hun verschuldigde over dat jaarter voormelde plaats en tijdte komen voldoen. Middelburg, den 29 November 1839. De Boekhouder der genoemde Straatwegen S. R O E L S E. PETERSBURG den 25 novemberOp zondag den 22 november 11. is de kerk der vereenigde Fransche en Duitsche Hervormde gemeenten, die in den jare 1772 was volbouwd, en in den laatsten tijd eenige reparatien behoefdedoor plegtige godsdienst-oefeningen zoo wel in de Fransche als Hoogduitsche talen, weder ingewijd. De godsdienst oefenin gen der genoemde gemeenten werden sedert pinkster 11. in de kerk der Hollandsche zuster-gemeente gehouden. Men is gewoon onze te Peking in China bestaande geestelijke missie om de tien jaren te veranderen. De thans ■aldaar gevestigde vertrok in 1830 derwaarts. Binnen eenige weken gaat nu eene nieuwe missie daarheen maar ditmaal .heeft de akademie der wetenschappen van deze gelegenheid gebruik gemaaktom het personeel der nieuwe missie met verschillende wetenschappelijke instructien en verordeningen te voorzien, en ook voor de in het volgende jaar terugkeeren- !et|ien) der vorige missie eene instructie opgesteld no pens de keuze der wetenschappelijke voorwerpen welke de akademie verlangt dat deze uit China zullen medebrengen gelijk ook omtrent de nasporingenwaarmede zij nog al vorens Peking te verlaten zich zuilen hebben bezig te houden. WEENEN den 30 november. Partiknliere brieven uit Konstantinopel bevestigen het berigt, dat er eene bepaalde schikking tusscheu de Porte en MehemedAlidoor de be middeling van Engeland en Frankrijk, heeft plaatsgehad, en de uitwisseling van de ratificatien onmiddellijk te Alexan- drie zal geschieden deze tijding zou met de meeste vreug de te Konstantinopel zijn ontvangen. Van den anderen kant zijn de berigten uit Triest geheel in strijd met het boven staande. De bovengemelde brieven deelen tevens de tijding mede, dat de kapudan /lhmet-poeha den 14 november, te Alexandrie, zou zijn overleden. Volgens over Smyrna ontvangen berigten uit Konstan tinopel, tot den 18 november, hield de divan zich ijverig met de invoering der nieuwe staatsregeling bezig, die tot hiertoe door de bevolking zeer gunstig ontvangen wordt en schenen de pogingen van Reschid.paella meer orde en regel matigheid in den gang .der zaken te brengen. De piegtjg- heid van den Ramazandie den 7 is ingegaan, en geduren de welken de zaken alleen na zons-ondergang verrigt wor den bragt het hare toe aan het behoud der rustin de Turk- sche hoofdstad. BERLIJN den 5 december. De aartsbisschop van Posen bevindt zich steeds in goeden welstand en vrij opgeruimd te Colberg. Van den aartsbisschop van Keulen wordt bijna niet meer gesproken zijn gewezen secretaris Michelis be- vindt zich steeds als staatsgevangene te Maagdenburg, al waar hij intusschen veel vrijheid geniet en dagelijks de mis leest. Anderhalfjaar geleden verwoestte een hevige brand eenige in de stad staande molens, bij welke tien personen, en daaronder ook de molenaar Kerrner en zijn gezin met uitzondering van eenen zoonom het leven kwamen. Thans eerst heeft men ontdekt, dat deze brand gesticht is. Een persoon, die bij eenen koopman in dienst was, welke een pakhuis onder een der afgebrande huizen hadwist dat zijn heer eene aanzienlijke som geld in eene ladetafel had ge borgen. Hij deelde zulks eenen bekende medeen beiden kwamen overeen om het huis in brand te steken: de buit ontging hen echter want de koopman had dienzelfden na middag het geld reeds in de bank gebragt. Door gewetens angsten gefolterd, verliet de jonge koopmans-bediende Ber lijn en begaf zich naar Breslaudaar werd hij ernstig krank en voor den dood beduchtopenbaarde hij zijn misdrijf en gaf ook zijnen medepligtige aan deze is de zoon van den molenaar Kerrneren dus de moordenaar van zijne ouders, broeders en zusters. De jonge Kerrner had sedert dien tijd eenen kleinen handel gedreven doch deze bezigheid weder laten varen en eenen zeer wilden en onbetamelijken levens, wandel geleid. Hij is gevangen genomen en heeftnaar men verzekert, de bekentenis zijner misdaad reeds afgelegd. HAMBURG den 6 december. Uit Koppenhagen is hier heden de tijding ontvangen dat Z. AI. Frederik VI, koning van Denemarken, den 3 dezer, na eene afneming van krach ten, die ongeveer drie weken geduurd had, in den ouder dom van 72 jaren en in het 32ste van hoogstdeszelfs rege ring overleden is. De koning was reeds in 1784 tot me deregent van zijnen vader verklaard, en volgde hem den 13 maart 1808 in de koninklijke waardigheid op. Den 31 julij 1790 huwde hij de tegenwoordige koningin-weduwe, Maria Sophia Frederika van Hessen-Cassel. De overledene vorst is dadelijk in het bewind opgevolgd door prins Christiaan Frederikoudsten zoon van zijnen overleden oom, prins Frederikdie den 7 december 1805 is overleden. De monarch, thans onder den naam van Chris tiaan FIIl uitgeroepen, is den 18 december 1786 geboren, werd den 19 mei 1814 tot koning van Noorwegen verheven t maar legde deze waardigheid reeds den 15 augustus van da, jaar neder. Sedert den 22 mei 1815 is hij met zijne tweede gemalinprinses Karolina Amalia van Holstein-Augusten- burg verbonden. LONDEN den 6 december. Het is nog niet bepaald wanneer het parlement weder bijeen zal komen. Men zegt echter stellig, dat dit nog in januarij zal geschieden; ver schillende zaken van belangwaaronder het huwelijk van II. M. geene van de minste is dulden geen langer uitstel. Over den dag der zamenkomst is het ministerie echter nog oneenig. Sommigen zijn voor den 9, anderen voor den 14 januarij. In den kabinets-raad aanstaanden maandag op het kasteel te Windsor te houden, moet dit geschil beslist worden. Door de heeren Rothschild is heden nog Iaat op den dag bekend gemaakt, dat zij mec den heer Jaudon eene leening van 900,000 p. st. hebben gesloten op debentures van de bank der Vereenigde-Statenonder verzekering in hunne handen van verschillende Atnerikaansche fondsenten bediage van 4 millioen dollars en tegen eene jaarlijksche rente van 6 pet., betaalbaar den 1 april en den 1 octobef: bij de heeren Rothschild alhier of te Parijs tot 25,25. De- debentures zullen afgelost worden, de eene helft den 1 oc tober 1841, en de wederhelft den 1 october 1842. De prijs der uitgifte is 92 pond op contantzonder disconto voor 100 pond van de beide vervaldagen. Van Oost-Indie heeft men geene nadere berigten. De 1 val van Ghuzni wekt intusschen vele oude herinneringen op. Die vesting was weleer het middelpunt, van waar de leer van Mahomed met het zwaard in Indie werd ingevoerd. Van daar was het, dat Nassurud Deen twaalf malen uittoo<r en telkens zegevierend terugkwam nadat hij het land wijd en zijd de omhelzing dier leer opgedrongen had. Thans is dezelve voor het kruis gevallen. Met eene onweerstaanbare magt onderwerpt zich Groot-Brittanje hetwelk vóór 80 ja ren niets meer dan éèn handelkantoor aan den Indus had de eene provincie 11a de andere. De Burmezeu en Napule- zen liggen thans aan de beurt om zelve in het vuur te loo- pen. Het land tusschen Candahar en Ragoon 700 uren van elkander verwijderd zal weldra geheel onder Engelsch bestuur zijn. Wij zien den tijd naderendat het geheele vaste land van Indie onder Christen heerschappij zal komen. Welke de staatkundige gevolgen van dit alles zullen zijn kan niemand voorzeggen; maar zeker is het, dat de glorie van Mahomed aan het tanen is en dat de maan van Mecca in Oost-Indie begint onder te gaan. PARIJS den 7 december. De reeds vroeger aangekondig de maatregel tot het zenden eener aanzienlijke versterking naar Algiers zijn thans werkelijk genomen. In den Moniteur van gisteren vindt men een koninklijk bevelschrift, waarbij 25,000 lotelingen van de ligting van 1838 die nog in hun ne haardsteden waren gebleven, tot de werkelijke dienst wor den opgeroepen, ie gelijk heelt de koning over de dienst van 1 840 voor de buitengewone uitgaven door de wapening van meerdere troepen vereischt een crediet van 19,987,000 franken ten behoeve van den minister van oorlog geopend. Van regeringswege is heden namiddag nog niets naders uit Algiers bekend gemaakt, ofschoon men beweert, dat de re gering latere berigten uit die bezitting heefc, volgens welke onze troepen, in onderscheidene schermutselingen met den vijandelijken stam der Hadjoutes, nieuwe verliezen geleden hadden. Men begroot het aantal daarbij omgekomene man schappen op 200. Gisteren zijn op de beurs geruchten van een veel grooter verlies in omloop geweest, doch die ge ruchten hebben zich niet bevestigd. De commissie tot onderzoek van het voorstel ter vrij verklaring der slaven in de Fransche koloniën heeft een rap. port uitgebragtwaaruit blijkt dat zijbij meerderheid van stemmen, besloten heeft in de zitting van 1841 een ontwerp van wet ter tafel te brengenom het tijdstip te bepalen waarop al de slaven gelijktijdig in de Fransche koloniën zul len vrij verklaard worden en tevens vast te scellen welke schadevergoeding ten gevolge van dien maatregel zal moe ten gegeven worden, en hoe die zal worden terugbetaald aan de regering, uiteen voorschot op het werkloon der nieu we vrijverklaarden. In de woning van Berauddie als verdacht van den aanslag in de rue Montpensier gearresteerd geworden is heeft men 5 bommen vol kogels en andere vuurwerken gevonden. Ook is aldaar eene dagorder van een geheim genootschap ge vonden dat in hevigheid de taal der woedendste republikein- sche clubs nog overtreft. Woensdag ochtend is een stads-sergeantdie op de boule vard St, Martin de wacht had, door een timmermansknecht, zonder eenige aanleiding, aangevallen en met een pistoolschot in den linkerarm gewond. De booswicht is dadelijk gegre pen eu bij den commissaris der politie van de wijk gebragt, waar men bij hem nog eene ruiters pistooleen dolk en 3' patronen vond, benevens eene brieventasch in welke eene medaille, voorstellende militairen een eed afleggende voor de godin der vrijheid met het opschrift Federatief Verbond en de spreuk Vrij te leven of te sterven met de dagteekeuing van 14 julij -l?90; en voorts 2 stukjes papier, inhoudende verschrikkelijke opruijingen tot opstand en moorddie hij zelfs met potlood geschreven had. Zijn naam is Emanuel Barthelemy j hij is nog geen 17 jaren oud en heefc zich reeds vroeger door zijne woedende politieke dweeperij doen kennen. Als reden voor zijne daad wende hij voor, dat hij zich op den sergeant wreken wilde over van hein ondergane mishan deling tijdens het oproer in meidoch dit is gebleken .Te- heel bezijden de waarheid te zijn. De commissie van het hof der pairsdie belast is met de instructie van het proces tegen de deelgenooteu in den op- stand van den 12 en 13 mei, heeft 21 der te dier zake in hechtenis genomen personen in vrijheid doen stellen. ^3Cl0ÏC. BRUSSEL den 8 december. Uit Gent schrijft men dat de kamer van beschuldiging der regtbank gisteren beslist heeft, dat er geene reden bestond, om ter zake van her bekende artikel in den Messager en wat daarmede in ver band staat, den heer Metdepenmngen te vervolgen; dat de regtbank met opz.gt tot den heer dB Herbig^, als zinde de! zé-..een Franschman onbevoegd was, en dat de lieer Bal- keljau, wel in vrijheid zou worden gesteld, maar toch als verantwoordelijk uitgever van den Messager wegens het be- tigte artikel van dat blad, voor het iW van Ss ,oü moeten teregc staan. De oppositie van het openbaar i,

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1