MIDDELBIJRGSCHE CöU SANT. W. 147. Zalurdaj 1839. 7 December. ïScfccnbmafmig, MELT W ST !j DIN G EN. iDmlschlawb. jfcaufmjfc. Hébetl'itnbcn. Dc aboii nemen ts-p rijs dezer Courant is 2 jö voor drie maanden, en franco per Post f' 5. Dc abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant, oi bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentten behoort te geschieden des morgens vóo'r 10 ure, indien incn dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertenlien worden berekend tegen 22 Cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendraakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is ƒ1,50 en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, gezien de Staten van ten achteren zijnde Be lastingschuldigen nopens de vervallene termijnen van het Personeel en hec Patentregt over de loopende dienst, opge maakt door den lieer Ontvanger der Directe Belastingen binnen deze Stad verwittigen mies deze de belanghebbenden, dat de Dwangbevelen tegen de ten achteren zijnde Belastingschuldi gen bereids worden opgemaakt en binnen kort aan hen zul len worden beteekendherinneren hen aan de bekendma king van Hun Edel Ach tb., op den 28 Maart 1836, achter- volgens het besluit van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie van den 21 te voren Provinciaal Blad 110. 35) gedaan, waarbij de belanghebbenden, op de kostenwelke de tegen hen uit te vaardigen Dwangmiddelen 11a zich sle pen, opmerkzaam worden gemaakt, en manen hen aan, om als nog tot voorkoming dier meerdere kosten ten spoe digste hun verschuldigde te voldoen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den De cember 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. B E C I U S. Middelburg, 6 December 1839. De COMMISSIE ter voorziening in den nood der Armen en Behoeftigen op uicnoodiging van het Stedelijk Bestuur zich weder vereenigd en hare werkzaamheden hervat hebben deneemt, onder kennisgeving daarvan de vrijheid hare be hoeftige Stadgenooten op nieuw aan te bevelen in de milde weldadigheid der meer bevoorregte Ingezetenen, van welke reeds gedurende zoo veie jaren de sprekendste blijken zijn ondervonden. Betuigende de Commissie intusschen haren welmeenenden dank voor eene ontvangene gift van 5 Coupons werkelijke schuld, No. 40495 a 40499, h 12, 37^ ieder, van eenen onbekenden op den 26 September jl. en voor die van 100, bestaande in 5 it 10 en 2 Biljetten op de Nederl. Bank, No. 607 en 866 van N. N. op den 9 October jl. De Commissie voornoemd F. Z. Ermerins Voorzitter. N. H. Voorzee de Vries. S R oei.se. M. J. Boone. J. H. Sistermans. Abm. I.ang. N. W. Praag. Dirk Appel, Secretaris. De COMMISSIE tot Uicdeeling van SPIJS aan Minver mogenden te Middelburgzal op Dingsdag en Woensdag den 10 en 11 December aanstaande, van elf toe één uur, in haar gewoon Lokaalvaceren tot afgifte der Kaarten aan de Inteelcenaren. Middelburg, den 6 December 1839. Namens de Commissie voornoemd H. du BUISSON BECIUS, Secretaris. De COMMISSIE van het MUZIJKFONDS der Middel- burgsehe Dienstdoende Schutterij zal, op Dingsdag den 10 December, des namiddags ten half één uur, inliet Provoost huis, op de Noordzijde van den Dam, verslag doen van het door haar verrigte sinds de laatst gehoudene Vergadering. FRANKFORT den 1 december. Zoowel uic Alexandria als uit Konstantinopel wordt geschreven, dat er geen twijfel meer bestaat aan eene spoedige vereffening der geschillen tussehen de verhevene Porte en den Egyptischen onderkoning. De Porte zou reeds in dien zin vertrouwelijke mededeelingen aan de gezanten der vijf mogendheden hebben gedaan. Over de voorjvaarden loopen de berigten echter nog zeer uiteen. Men schrijft op nieuw uit Italië, dat de hertog van Bordeaux in het huwelijk zal treden met eene zuster van Z. M. den koning van Napels. Onze bladen behelzen de navolgende bijzondere berig- len uit het Pruissische, van den 26 november: Ofschoon het niet te ontkennen valt, dat de noodzake lijkheid eener beslechting van het nu reeds sedert twee jaren aanhangige kerkelijke vraagstuk zich steeds dringender doet gevoelen wordt het toch van dag tot dag moeijclijker te voorzien, op welke wijze die beslechting eindelijk zal plaats hebben. Bij den voortdurenden stilstand in de werkzaamhe den van de hoogste geestelijke autoriteiten heeft vooral in het groothertogdom Posen de verwarring zulk eene hoogte bereikt, dat de dekens, ja zeifs de pastoors, in vele geval len naar hun eigen goedvinden handelenwaarbij zij zich veelal door persoonlijk fanatismus, niet zelden ook door overwegingen van wereldlijk belang, laten leiden. Dac zich nu de regering tot hiertoe in dezen als een werkeloos aan- I schouwer betoond heeft, wordt door sommigen als het ge- j volg van een wel ontworpen plan beschouwd, volgens het welk men de zaak aan zichzelve wilde overlaten, ten einde de overmaat zelve van het kwaad het geneesmiddel zou doen geboren worden. Anderen rneenen dac er onder de hoogste staatsdienaren zeiven verschil van gevoelen bestaatnopens de meest geschikte middelen om hec doel te bereikenen dat dezen te inoeijelijker tot een afdoend besluie kunnen ko men, omdat de koning persoonlijk tegen alle harde maatrege len is. Sommigen eindelijk wenden hunnen blik r,aar den zetel des bisschops van Rouie en verwachten van dien kant eene uitredding. Wanneer men intusschen bedenkt, dac het stelsel van Rome sedert eeuwen onveranderlijk hetzelfde is, dan moet men het daarvoor houden, dac degenen, die zich van Gregorius XVI eenige toegeeflijkheid beloven, zich deer lijk zullen teleurgesteld zien. Wat overigens den heer von Dunin betreft, kan men voorspellen, dac, bijaldien hij werkelijk door zijne tegen woordige gedragingen de martelaarskroon moge willen erlan gen zijne pogingen hec doel zullen missen. Ook in zijn tegenwoordig verblijf te Kolberg worden alle middelen tot bevrediging zijner geestelijke en ligchamelijke behoeften even ruimschoots te zijner beschikking gesteld als voorheenen hij is geenszins karig in hec gebruik maken daarvan." PARIJS den 2 december. Na onderscheidene dagen ge draald te hebbenheeft eindelijk het ministerie besloten, om het gewigcige nieuws, uit Algiers door hetzelve ontvangen, en hetwelk reeds uitgelekt was mede te deelen. Niet al leen verklaart Abd-el-Kader den oorlog aan de Christenen maar hebben zelfs reeds vijandelijkheden plaats gehad. Uit den brief, waarbij Abd-el-Kader aan den maarschalk Va'.ée de oorlogs-verltlaring doetblijkt ten allerduidelijkste, dat hij reeds sedert lang met de zijnen een volslagen breuk met Frankrijk beraamde, en dac het verbond van Tafna met Abd-el-Kader in der tijd gesloten en door den generaal Bugcaud en de zijnen als de zegepraal van beschaving over barbaarschheid uitgeroependoor Abd-el-Kader als een mid del is gebruikt om tijd te winnen ten einde zich behoorlijk in staat te stellen om naderhand met Frankrijk te breken en het met te beter uitzigt te beoorlogen. Op denzelfder. dag waarop Abd-el-Kader zijne oorlogs verklaring aan den maarschalk Palie afzond, zijn de vijan delijkheden begonnen. Volgens het rapport van den maar schalk zijn onze wapenen in de eerste dagen niet zeer geluk kig geweest. Den eersten dag, 20 november, is bij liouf- tarick de kommandanc van een convooi, na zich moedig ver dedigd te hebben, op de plaats dood geschoten; op eenigen afstand van daar is de kommandanc van een ander convooi met zijne manschap over de kling gejaagd zonder dat er zich één schijnt te hebben kunnen redden. Dén volgenden dag is eene kolonne van 200 man infanterie, welke onvoor- zigtig het kamp van Quad-Lalley verlaten had en opgetrok ken was tegen 1500 Arabische ruiters, welke de Chiffa overgetrokken waren bij de retraite onder den voet gere den en heefc 105 man, soldaten en officieren, op de plaats achtergelaten. De maarschalk Valée voegt ten slotte bij zijn rapport, dat de Hadjouts hem verlaten hebben maar dat hij dezelve kastijden zal zoodra hij versterking van manschap zal be komen hebben, zijne troepen van de vermoeijenissen zullen hersteld en het schoone jaargetijde zal terug gekeerd zijn. Aan alles merkt mendat Abd-el-Kader alle mogelijke pogingen bij zijne geloofsgenoocenook door hun bijgeloof op te wekken, aangewend heeft, om zich eenen aanzienlij ken aanhang te bezorgen. Hoe groot echter de strijdkrach ten van hem zijn, heefc men nog nie^ kunnen berekenen. Het gerucht is hier in omloop, dat het ministerie van oorlog een rapport van den maarschalk zou ontvangen heb ben, hetwelk niet bekend gemaakt is, en in hetwelk de maarschalk eene verscerking van 50,000 man zou gevraagd hebben. De heer de la Rochcfoucaultadjudant van Z. M., is he den morgen op het paleis der Tuilerien ontboden. Men zegt dac hij met eene zending naar Afrika is belast. Ook de maarschalk Soult werd eveneens bij Z. M. otfeboden; terwijl heden voormiddag ook de raad der ministerjr op de Tuilerien vereenigd geweesten meer dan drie urevl vergaderd geble ven is. Over hec algemeen beschouwt men de thans door Abd-el- Kader begonnen vijandelijkheden als bedenkelijk, ook omdat zij in het regengetijde ondernomen worden, hetwelk zoo dikwijls in Algiers voor de Franschen noodlottig is geweest. Sommigen spreken er van, dac Abd-el-Kader aanmerkelijken onderstand van den keizer van Marocco, en zelfs door de tweede hand uit Engeland, ontvangen heefc. De bladen der tegenpartij nemen uit de geledene tegenspoeden aanleiding, om hevig uit te varen tegen het vroeger door den generaal Bugcaud uiet Abd-el-Kader gesloten verdrag, hetwelk dezen gelegenheid gegeven heeft om groot en magtig te worden en de geheimen der Europesche krijgskunst af te zien. De begonnen vijandelijkheden worden door sommige dier bladen als een gevolg beschouwd van den in hun oog enkel om vertooning te maken ondernomen togt van den hertog van Orleans door de IJzeren Poorten. Algemeen schijnt men ech ter eene krachtige bestrijding der Arabieren te willen. Van Rome schrijft men, dat de hertog van Bordeaux zich naar Napels denkt te begeven. Het bevestigt zich geenzins dat die jonge prins Rome heimelijk zou verlaten heb ben. Hij heefc het paleis Conti voor drie maanden gehuurd en ontvangt dikwerf bezoeken van den maarschalk de Bour- mor.tvan mevrouw de hertogin de Contautzijne voorma lige gouvernante, van de hercogin de Rohan van den heer de Retz en eenige andere oude vrienden van zijn "huis onder welke zich ook de burggraaf de PValschde hoofd-redacceur van het Parijsche dagblad la Mode bevindt. Men spreekt weder van een huwelijk tussehen een Franschen prins en de koningin Isabella van Spanje. Heden hebben bij de opening van den cursus der facul teit van fraaije letteren in het Collége de France nieuwe ongeregeldheden plaats gehad. De hoogleeraar Herminier op wien een aantal studenten zeer gebeten is, ter zake vau zijne politieke gevoelensen dien zij willen dwingen tot hec vragen van zijn ontslag, is zoodanig uitgejouwd geworden, dat hij het geraden heefc gevonden zijn leerstoel en de ge hoorzaal te veriaten. Dit heeft echter hec geraas niet doen ophouden en eindelijk is de politie tussehen beide gekomen en heeft de jongelieden gedwongen uit een te gaan, en de talrijke menigte volks die in de rue St. Jacques te hoop geloopen wasuit een gedrevenwaarbij de municipale gar de te paard beschuldigd wordt van eenigzins ruw gehandeld te hebben. Omtrent Spanje valt thans niets belangrijks te melden. De kamer van koophandel van Duinkerken heefc aan den voorzitter van den raad en aan de ministers van koop handel en van marine een adres gerigc, om derzelver aan dacht in te roepen op dc inzigcen van Engeland met Nieuw- Zeeland. Zie hier een uittreksel uit dit adres De zeehandel heeft zich verontrust gevoeldop het vernemen, dac het Engelsche gouvernement eene uitrusting gereed maakte, bestemd om bezit van Nieuw-Zeeland ce gaan nemen. Zou Nieuw-Zeelandwaar de beschaving door een Franschman ingevoerd is geworden, en waar gemakkelijke en toegankelijke baaijen en havens eene uitmuntende anker plaats, eene «ekere coevlugc en hoog te schatten hulpmid delen, ingeval van averij, aan onze walvischvaarders bie den, dan onder de heerschappij van Engeland overgaan, zon der dat Frankrijk zich het regt zoude handhaven, om er ins gelijks deszelfs vlag te planten en mede blijk van sou- vereiniceit te geven op eene streek van 600 mijlen kusten van een eiland hetwelk de mildheid van het iuchtsgeste! de vruchtbaarheid en minerale rijkheid van den grond, en de maatschappelijke zeden der inwoners, zoo uitmuntend tot eene kolonisatie maken. Onze walvischvaardersover gelaten aan de bescheidenheid en begeerlijkheid hunner me dedingers zouden dan moeten afzien van hec bevaren der Australische zeeën, en de streken, waar de vischvangsc het voordeeügsc isdan aan onze mededingers moeten overlaten." 's GRAVENHAGE den 3 december. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn heden vergaderd geweest, om te onderzoeken de antwoorden der regerinop de vroeger in de afdeelingen der Kamer gemaakte bedenkin genten aanzien van onderscheiden aanhangige ontwerpen van wet. Morgen zuüen de afdeelingen vergaderen, om de antwoor den der Regering op de vroeger door haar gemaakte bedenkin gen ten aanzien der leenings-wetals mede der voordra'gten nopens den turf en de steenkolen in overweging te nemen. Tevens zullen zij morgen een aanvang maken met het onder zoek van het oncwerp des eersten boeks van het straf-wet boek. Z. H. E. de bisschop van Curium, baron van IVij- kersloct7-al deze week zijne voorgenomen reis naar Rome aanvaarden. Deze hooge geestelijke zal Belgie Frankrijken Zwitserland bezoeken, en word: over 9 maanden weder in dit rijk terug verwacht. Tussehen de gevolmagtigden Zr. Ms. commissarissen in Limburgmet die van Belgieis eene overeenkomst ge troffen nopens de vaart op het Zuid-Willemskanaalwelke door Z. M. is goedgekeurd. MIDDELBURG den 6 december. De 47sce jaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje werd heden alhier gevierd door het uitsteken van vlaggen het spelen der klokken en het honden eener grooce parade door het garnizoen dezer stad. Uit de antwoorden der regering op de aanmerkingen van de afdeelingen der Stacen Generaalnopens de begroo- tingswecten voor 1840, blijkc 1. Dat de active zeemagt thans bestaat uit 9 fregatten,

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1