MIDDELBURGSCHE OÜRAJVT. K°. 144. Zaturdas 1839. 30 November. fhiMtcatic. NIEUWSTIJDINGEN. jöuitochlAub. JfVrtufcvijf». Hnbedatthcn. Du abonncmerits-prijs dezer Courant is 2 j5 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta- ling geschiedt comptant, ol bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens voor 10 ure, indien men dezelve in bet eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. Dc Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- cn Doodbekcndmakingcnwaarvan dc prijs van één tot zes regels is f z 5o cn voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo liet regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Ontvangen hebbende eene circulaire van den Staatsraad Gouverneur der Provincie Zeeland van den 16 dezer maand {Provinciaal Blad no. 110), betrekkelijk de bewaring en in standhouding van het Kadaster Brengen bij. deze ter kennis der In- en Opgezetenen dat bij wijziging van deswege vroeger gemaakte bepalingen, me degedeeld bij bekendmakingen, laatstelijk van den 19 Mei 1836 (Stads-Courant van den 21 daaraanvolgende 110. 61), de Rondreis der Landmeters voor de Velddienst, bij de be waringen van de Hypotheken en het Kadaster aangesteld ter opneming van al zoodanige veranderingen in den toestand der Grondeigendommen, als welke eene meetkundige bewerking vereischen, jaarlijks een aanvang zal nemen op den centen Maarten worden mitsdien alle In- en Opgezetenen uicge- noodigd om de aangiften van die veranderingenals ook van de zoodanigen welke eene herziening of wijziging der belastbare opbrengsten moeten ondergaannu en vervolgens vóór of op den 25 February van ieder jaar, ter Stedelijke Secretarie in te leveren Gedaan ten llaadhuize der Stad Middelburg, den 29 No vember 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Ilun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De Provinciale COMMISSIE van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigtin ZEELAN D residerende te Middelburg informeert bij deze de belanghebbenden dat zij hare ge wone Vergadering houden zal op Donderdag den tweeden Jamiarij 1840en verzoekt tevens allenwelke als dan verlangen toegelaten te worden tot het Heel-, Verlos- of Artsenijmengkundig Examen of tot dat van Oog- of Tandmeester of Drogist, zich vóór den 20 December aan staande, bij requeste, met overlegging van de noodige be wijzen, te vervoegen bij den Heer J. R. de KassyPresi dent derzelve Commissie. Middelburg, den 30 November 1839. De Provinciale Commissie voornoemd Namens dezelve Js. de MAN Jz.Secretaris. Van wege COMMISSARISSEN der Seis- en Noord- Straatwegen, alsmede voor den Straatweg van Serooskerke naar Domburgwordt bij deze te kennen gegeven, dat van af Maandag den 2 December aanstaande, tot en met Maan dag den 16 daaraanvolgende, aan het locaal der Centrale Directie van Walcheren in de Abdij alhier, telken Maandag en Donderdag van 10 tot 12 ure, zal gevaceerd worden ter afmaking van het gebruik van genoemde Wegen gedurende het jaar 1840; zullende op genoemden 16 December de staat der afmakingen voor 1840 finaal worden gesloten. Wordende wijders de zoodanigen die voor het jaar 1839 afgemaakt hebben, verzocht, hun verschuldigde over dat jaar ter voormelde plaats en tijd te komen voldoen. Middelburg, den 29 November 1839. De Boekhouder der genoemde Straatwegen S. ROELS E. WEENEN den 19 november. Tijdingen uit Konstanti- nopel alhier ontvangen behelzen dat de sultan een ma nifest heeft uitgevaardigd, waarbij hij aan zijne staten de Europcsche instellingen, zoo als de administratie van justi tie en de geregelde ontvangst der belasting, zonder dwang middelen invoert. Hij staat de gelijkheid van persoon voor ■de wet de zekerheid van personen en goederenzonder •onderscheid van godsdienst, toe; voorts een geregeld stel sel op de recrutering: in dén woord, hij geeft liet Osma- nische volk eene soort van constitutie. Men is alhier over dezen maatregel zeer tevreden. Op eenige uren afstands van Silistria is in het dorp Balnic de pest uitgebarsten waaraan reeds 11 personen zijn ibezweken. PARIJS den 25 november. Heden is de kroonprins fcertog van Orleans, op het kasteel der Tuilerien aangeko men en door de koninklijke familie bij het afstijgen van zijn rijtuig ontvangen. De gewone correspondentie verzekert, dat het Bel gisch gouvernement op 'het punt staat om eene leening te -sluiten met den baron de Rothschild. Veertien dagen geleden ■hebben de hoofden van dit bankiershuis eene lange bijeen komst met koning Leopold te AViesbaden gehad. Si. Le Capitoleeen dagblad dat tegenwoordig door den heer Ditrand geschreven wordt, die vroeger het Journal de la Haye en daarna het Journal de Francfort schreef, verze kert wel onderrigt te zijn datbij eene geheime overeen- komst tusschen Oostenrijk, Palissen en Rusland aan Oos- tenrijk, in weerwil der bestaande traktaten, de vrije stad 1 Cracau als eigendom verzekerd isen dat Frankrijk en En geland van die conventie niet de minste kennis hebben ge dragen. Des avonds van den 18 dezer zijn te Madrid buiten gewone maatregelen van voorzorg genomen. Bij de porte del Sol heeft men een eskadron ruiterij met twee stukkeu ge schut geplaatst en het geheele garnizoen is onder de wapenen geweest. In een raad cier ministers zou de vrijheid van de drukpers afgeschaft zijn en men wachtte tegen den volgen den dag de afzetting van vele burgerlijke, militaire en poli tieke autoriteiten in de provinciën. Men vreesde dat het volk zich met geweld hiertegen verzetten zou. Naar allen schijn is de regering willens het koninklijk statuut weder in te voeren. In de inleiding van haar besluit tot ontbinding der cortes verklaart de koningin-regentes dat de raad der ministers haar de noodzakelijkheid heelt doen gevoelen om ten gevolge der groote gebeurtenissen die den staat van 's lands zaken geheel van aanzien veranderd hebben den wil der natie te raadplegen. Het congres der afgevaardigden is dus ontbonden, en naar de bepaling der constitutie moet een derde gedeelte van den senaat hernieuwd worden. De nieuwe cortes zullen bijeen komen op den t8 februarij van het volgend jaar. Het Spaansche kabinet moet veel in kracht gewonnen heb ben door de benoeming van den beer Calderon Collantesdie het bestuur der binnenlandscbe zaken op zich genomen heeft, en bekend staat als een man van buitengemeene werkzaam heid en standvastigheid, die daarenboven zeer gehecht is aan de constitutionele monarchie. Na 27 jaren gehuwd te zijn geweest, heeft de vrouw van zekeren Degaud, een portier te Parijs haar 26ste kind ter wereld gebragt. Zij beeft zelve alle hare kinderen ge zoogd. De koning heeft aan dit huisgezindat zich steeds door braafheid en werkzaamheid onderscheiden heefteen geldelijken onderstand toegelegd. AMSTERDAM den 26 november. Tot verdere voorko ming der zoo gevaarlijke longziekte onder het vee, is thans door den Rijks-veearts alhier, den heer de Greuvenoodig geooideeld aan de veehouders bij gelegenheid der opstalling van het vee de navolgende voorschriften te herinneren hoofdzakelijk hierop nederkomende Wanneer het vee eenige dagen gestald geweest is aan hetzelve eene ruime aderlating te doen, b. v. van twee of drie Nederlandsche kannen bloeds, berekend naar de gesteld heid en den ouderdom van het vee en aan hetzelve een ver koelend middel in te geven, bestaande uit: Poeder van Salpeter2 oneen oud gewigt. Sal-AmoniakA once Bloem van Zwaveli once Deze hoeveelheid in eens, met eene flesch Lijndrank, driemaal 's daags in te geven, en zulks drie achtereenvolgen de dagen. Bij hardlijvigheid geve uien vier tot acht oneen (oud gew.) IKonderzoutin fKater opgelost. Het is zeer nuttig het vee dagelijks eenig Keukenzout b. v. eene once (oud gew.) of twee eetlepels vol, aan ieder rund toe te dienen. Vooral zorge men dat het vee goed gevoederd van tijd tot tijd gereinigd en over het geheele ligchaam met eene hei- deboender gewreven worde. Het is zeer dienstig, in de stallen aanhoudende Teer- dampen te onderhoudendoor in eene aarde pan een weinig Teer op een klein Kuur te laten uitdampen. Deze voorzorgeude behandeling is daarom voor des te noodzakelijker te houdenwijl het proefondervindelijk is bewezen, dat dc longziekte, eenmaal tot eene zekere hoogte geklommen zijnde (en dit is zij veelal reeds bij bare zigtbare verschijning) als ongeneeslijk mag beschouwd worden. Alle bloedontlastingen en verkoelende geneesmiddelen zijn alsdan geheel doelloos geworden." ZWOLLE den 25 november. In onze courant leest men: Op vrijdag II. is te dezer stede aangekomen A.Colfoort uit Hengelo, met een wagentje van zijne eigene vinding en door hem bestuurd hetwelk door eene blooce beweging met de voeten zeer gemakkelijk in beweging wordt gebrast en wel met zulk eene verwonderlijke snelheid datofschoon drie personen in hetzelve gezeten warende afstand van Hengelo naar Raalte, welke op acht uren gerekend wordt in minder dan twee uren afgelegd is. Geen wonder dus' cat sommige boeren, die in den ochtend naar Zwolle ter markt reden en eenen wedren met dit voertuig ondernamen I hetzelve evenmin konden achterhalen, als een persoon die j een los paard bereed, hierin koude slagen. Dit wagentje is uitgezonderd eenige verbetering, nagenoeg op dezelfde wij ze ingerigtals eene soortgelijke Engelsc'ne uitvinding waar van men in een der vorige nommers van het tijdschrift het Leeskabinet eene afbeelding aantreft, doch dit beneemt niets aan de eer der uitvinding, welke Colfoort toekomt, daar hij reeds voor zeven jaren een dergelijk wagentje vervaardigd heeft en hiermede van Goor naar Delden is gereden en met een even gewenschten uitslag. Maar wie is deze Colfoort Een jongeling van 23 ja ren geboortig uit den ambt Delden, en wel uit behoeftige ouderssinds eenigen tijd is hij door de gebroeders Bruins in hunne damast-fabrijk te Hengelo opgenomen. Zonder eeni ge wetenschappelijke opleiding, betoonde hij reeds in zijne kindsche jaren zulk eenen aanleg en zoo veel lust voor de werktuigkunde, dat hij automaten, klokken en andere kun stige voorwerpen zelfs electrieke vliegers vervaardigde reeds toen nam hij proeven over de uiteenzetting van het water door de warmte-stof. Ziedaar de spelen zijner eerste jeugd Hij werd daarna de uitvinder van een zeer ingewik keld weefgetouw, hetwelk door raderen in beweging word: gebragt, en geen fabrijkant, die den boerenzoon over de in- rigting van zijne fabrijk heeft geraadpleegd welke aan hem geene nuttige verbetering geene vereenvoudiging te danken heeft. Geene werktuigen schijnen zoo ingewikkeld en zamen- gesteld of met een enkelen blik overziet hij den gang der beweging, en begrijpt hij den zamenhang. Hiermede paart hij ee'ne handigheid, welke hem, schier zonder eenige hulp middelen, het koper en ijzer even gemakkelijk als het hout, steen en glas doet bewerken. Daar hij geene middelen be zat om zich eene electriseer-machine aan te schaffen, ver vaardigde hij eene galvanische kolom van Volta welke zeer goed werkte; ondertusschen ontbreekt hem schier alle we tenschappelijke kennis, en is hij alles aan de natuur en ei gen nadenken verschuldigd. Welk nut zal hij bij zijne ver dere ontwikkeling niet aan de maatschappij en aan het vader land kunnen bewijzen Of zal men zich dezen begaafden jongeling niet aantrekken? Dit mag men niet verwachten, noch van ons verlicht bestuur, noch van onzen tijd, die zoo uitsluitend industrieel genoemd mag worden." ARNHEM den 26 november. De gansche stad was he den vervuld van de treurmare, dat Martinus Zoeten, naatt- welijks 22 jaren tellende, de welverdiende straffe des doods zoude ondergaan, welke liet hof van Gelderland hem schul dig verklarende aan moedwilligen manslag en diefstal op den pobliekeu wegtegen hem had uitgesproken doch tevens was het voor den menschkundigen opmerker eene aangename voldoeningte vernemen hoe de bekenten/s van den eerst zoo verstokten misdadiger allen twijfel aan de feilbaarheid dier menschelijke regtspraak had doen verdwijnen. Zoercn toch, heeft, nadat de waardige geestelijke, die hem in deze laatste dagen bijna onafgebroken den troost van de godsdienst kwam toedienen, hem eenige malen bezocht had, ten volle bewustdat ei hier op aarde voor hem geene uitkomst te hopen wareuit eigen beweging den heer procureur-generaal bij het provinciaal hof van Gelderland verzocht bij hem te komen; en toen deze aan dit verzoek gereedelijk voldeed aan dien waardigen magistraats-persoonniet alleen zijne schuld beleden aan den moordaan den Italiaanschen pren- tenkoopman door hem in Noord-Braband gepleegd, maai de geheele toedragt der zaak tot in de minste bijzonderheid toe opgegeven waardoor de naauwkeurigheid van het regter- lijk bewijs, waarop zijne veroordeeling gegrond was, ten klaarste is gebleken, Zoeren toch had zich na met den jeugdigen prentenkoop- man het middagmaal te hebben gebruikt, met dezen op weg begeven niet het voornemen 0111 hem te bestelen met den niet ergdenkenden jongeling had hij boertende en Ingchende op den warmen zomernamiddag den togt voortgezet, tot dat zij op eene zeer eenzame heide kwamen; toen was bij een oogenbiik achter gebleven om een' dennenstok te snijden daar de marskramer, die zijne mars droeg, zich van den stok dien Zoeren anders gewoonlijk bij zich had bediende. Spoedig had hij den door de dragt reeds vermoeiden jonge ling weder ingehaalden zette zich nn op eene eenzame plaats nevens hem op het gras neder. De jongeling strekte zich op den rug uit, en trok, daar de zon hem in de oogen scheen zijne pet voor de oogendit was het oogenbiik dat Zoeren waarnam, 0111 zijn oogmerk te volvoeren. Zich ter halverlijf op de knien opheffende, bragt hij den prenten- kooper met den dennen stok een' zoo geweldigen slag op de hersenpan toe, dat deze van een spleet; het verschrikte slagtoffer sprong op schreeuwde en kermde doch de moor denaar sleurde hem naar eene nabijgelegen waterkom wierp hem er voorover in, en hield den tegenspartelenden jonge ling zoo lang met geweld onder water tot hij den laatster, ademtogt had uitgeblazen. Naauwelijks bemerkte hij dat zijn slagtoffer dood wasof hij begaf zichzelven in bet water en beroofde den jongeling van liet geld, het eenige doei van den moord, naauwelijks f 18 bedragende, en waar bij zich het nieuwe 5 francs stuk bevond dat in liet pro ces zulk eene belangrijke inlichting gegeven heeft. Nu roof de hij nog uit de mars, dc rol prenten, die mede tot be-

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1