MIDDELBURGSCHE C O II R A j\ T. NT. 143. Donderdag: 1839. 28 November. P O S T E R IJ E N. NIEUWSTIJDINGEN. iltiöl.inb, ZDuit0cItlAtfb. C©roo(-33flttAMjc- jTAiifcrtjfc. ÏSelgie. De abonncmcnts-prijs dezer Courant is 2 jb voor drie maanden, en franco per Post f 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóo'r 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No, wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbckendmakingcnwaarvan de prijs van tie'n tot zes regels isyi,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEEEAND adverteert, dat, van heden af, zoo ten zijnen Kantore, als bij de respective Ontvangers hunner Woon plaatsen zullen worden uitbetaald de Ridder-Soldijen over het derde Kwartaal 1839. Middelburg, den 28 November 1839. De Administrateur voornoemd, P. P O U S. Qtbvevtentie. De COMMISSIE tot verevening en amortisatie van de gevestigde Schulden der Stad Middelburg brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat, ter voldoening aan Zijner Majesteits besluit van den 13 Februarij 1819 L. M. 3, waarbij is gearresteerd geworden een Plan van verevening van de achterstallige Interessen op dezer Stads Obligatien verschuldigd, op den 29 November aanstaande, des middags ten twaalf ure op het Raadhuisin het openbaar zal wor den overgegaan tot de uitloting van honderd stuks Kansbil jetten van de Stedelijke rentelooze Schuld, te zamen een Kapitaal opleverende van Vijftig Duizend Gulden. Middelburg, den 11 November 1839. De Commissie voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van dezelve A. M. BECIUS. Te rekenen van den 1 December zal, ten gemakke van den Handeleene tweede dienst tusschcn de Steden Vlissin- geti en Middelburg worden daargesteld, waarvan het vertrek van Vlissingen bepaald is des morgens 6§ uur, en van Mid delburg terug ten 9 ure des morgens. PETERSBURG den 13 november. In het bulletin der ij oor "den &kmVrheer' van'~KrÜsen?UrT^Wcrl'nT tfe VvSfcing van Polen medegedeeld. Dat koningrijk telt tegenwoordig 4,298,9(12 inwonerswaarvan er 956,928 in de steden en 3,342,034 op het land wonen. Tot den adel behooren 282,420 personen. Onder de inwoners uit andere standen telt men 3,467,791 Christenen, 411,307 Israëlieten en 342 Mahomedanen. De bevolking van Warschau bedraagt 136,102 zielen. Uit de opgave blijkt, dat in Polen de stadbewoners tot de landbewoners staan als 2 tot 7de edellieden tot personen uit andere standen ais 2 tot 27 de Israëlieten tot de Christenen als 2 tot 17. Naar men zegt zal er voor Polen een statistiek bureau worden aangelegd, waaraan jaarlijks 30,000 gulden zullen worden besteed. Volgens de nieuwste berigten telt Finland 1,397,145 inwoners, waarvan er 1,361,107 tot de Luthersche, en 36,03-8 tot de Grieksch-Russische kerk behooren. FRANKFORTden 22 november. Bijeen ekabinets-order, van den 11 dezer, heeft Z. M. de koning van Pruissenbij gelegenheid der godsdienstige viering van het derde eeuw feest der hervormingkwijtschelding verleend van alle over tredingen die hoogstens met eene geldboete van 50 rijks daalders of zes weken gevangenis gestraft worden. Uit Alexandria was tijding, dat de onder-koning de voorslagen tot schikking zou aangenomen hebben welke hem door den consul-generaal, den heer Cochelctnamens de Fran- sche regering, gemaakt waren. Alleen zou hij zich het er felijk bezit van Adana en de bergpassen van den Taurtis heb ben voorbehouden, maar overigens van al de door zijne troe pen bezette plaatsen in Syrië afzien en de Turksche vloot teruggeven. LONDEN den 23 november. H. M. is woensdag namid dag van Windsor in deze hooftcad teruggekeerd. Meden zijn al de leden van den geheimen raad tot het houden eeuer ver- gadering aangeschreven in welke door de koningin eene be- langrijke mededeeling gedaan moet worden. Algemeen ver haalt men dat deze mededeeling op de aanstaande huwelijks- verbind ten is van H. M. betrekking zal hebben. De hertog van fVellington is gisteren te Londen terug gekomen en bevindt zich merkelijk beter. Omtrent den aard fijner ongesteldheid blijkt nader, dat zijn lordschap zich 11. maandag, met ruw en koud weder, op de jagt te zeer ver moeid had, zonder eemge spijs te gebruiken, ten gevolge waarvan dry te huis gekomen, bij het vuur in een slaap gevallen was uit welken hij met pijn en duizeling in het Tioofd ontwaakte zoodat hij zich re bed moest begeven Wat men wegens de langdurige sprakeloosheid van den her- xog verhaald had is merkelijk overdreven geweest. Uit de verhooren der betrokkenen 111 de jongste gebeur tenissen Ju Monmoiuhsliire is geblekendat tot het plan van Frost en zijne medestanders behoordede groote brug van Newport in de lucht te doen springen, het kruidmagazijn te bemagtigen en den opstand tot Birmingham en het noorden van Engeland uit te strekken. Een der voornaamste belhamels der chartistenZephaniah JVilliamsdie niet minder dan 5000 oproerlingen onder zijne bevelen had en op wiens in hechtenis neming eene belooning van 100 ponden sterling was uitgeloofd, is te Cardiff in han den der politie geraakt en gevankelijk naar Newport over- gebragt. In laatstgenoemde stad is eene talrijke openbare vergade ring gehouden, ter beraming van de geschiktste middelen, 0111 de officierenen soldaten van het 45ste regementdat op den 4 dezer zulke gewigtige diensten gedaan heeftvan de erkentelijkheid der ingezetenen te overtuigen. Volgens de laatste berigten uit Nieuw-York, bleven de banken dier stad hare betaling in specie volhouden en scheen de staat der financiële zaken zich eenigermate te ver beteren. In een dagblad van Nieuw-York leest men eene ad vertentie van zekeren Paltondie aankondigt, dat hij eenen luchtbal uitgevonden heeft, die een gewigt van 500 ponden dragen kanen waarmede hij aanneemt ommits hem eene premie van 5000 dollars verzekerd wordegeregeld depê ches tusschen Nieuw-York en Nienw-Orleanseen afstand van 300 uren in regte lijn, in 15 uren over te brengen. Volgens brieven uit Oost-Indie, heeft de shah van Per- zie in al de eischen der Engelsche regering toegestemd en zal onder anderen het fort van Ghorian door zijne troepen ontruimd worden. LONDEN den 24 november. Gisteren is de geheime raad op het paleis van Buckingham vergaderd geweesten heeft H. M. de koningin de volgende verklaring afgelegd Ik heb u doen bijeenroepen ten einde u bekend te ma den met mijn besluit in eene zaakdie het welzijn van mijn volk en het geluk van mijn toekomstig leven van zeer nabij betreft. Het is mijn voornemen mij in den echt te vereenigen mor i>r(tie uan v <awt.ua Diep doordrongen van het plegtige der verbindtenis die ik op het punt sta van aan te gaan ben ik niet tot dit besluit gekomen zonder rijp overleg, noch zonder de innige overtuiging te gevoelen, dat het, met den zegen van den Almagtigen Godmijn huisselijk geluk zal verzekeren en te vens aan de belangen van mijn land bevorderlijk zijn zal. Ik heb het noodig geoordeelddit besluit spoedig aan u bekend te maken ten einde gij ten volle onderrigt moogt zijn van eene zaak die voor mij en voor mijn koningrijk van zoo veel belang is en die ik houde mij daarvan ver zekerdzeer aangenaam voor alle mijne liefhebbende onder danen zal wezen." Al de leden van den geheimen raad hebben de koningin verzochtdat hare verklaring publiek mogt gemaakt worden. II. M. heeft hierin toegestemd, en dien ten gevolge is zij in eene buitengewone hof-couranc aan het publiek medegedeeld. De hertog van fVellington heeft deze belangrijke raads vergadering bijgewoond. PARIJS den 23 november. De gezant van Oostenrijk heeft zich gisteren avond ten 11 ure nog naar lord Granville begeven, en met dezen eene zeer langdurige bijeenkomst ge houden. Men behoeft niet te vragen, waarover hun mond gesprek geloopen heeft, daar des middags depeches van Wee- nen waren aangekomen, welke in den loop van den dag ook tot twee zamenkomsten van onze ministers hadden aanleiding gegeven. liet zijn onderhandelingen over de Oostersche aan gelegenhedenwaarin zeker weder iets opmerkelijks is voor gevallen. Het is bekend dat Frankrijk sedert eenen gerui- men tijd afgescheiden was van de bemoeijingen der mogend heden te dier zakeen dat Oostenrijk Pruissen en Enge land onderling het daarheen wenschten te leiden, dat Mehe- med-Ali gedwongen werd om zonder eenige voorwaarden aan de terugvordering der Turksehe vloot tc voldoen de staat, kunde der Tuilerien daarentegen was om dit drievoudig ver bond te verijdelen en de Porte te bewegen om in directe on derhandeling met Egypte te treden. Zelfs had men reeds aanleiding gekregen om te geloovendat alles langs dezen weg zoude geschikt worden, en nu moet men eensklaps oor gezegde depeches berigt ontvangen hebben, dat de drie genoemde mogendheden de Porte hiervan hebben afgebragt en dat alles dus we^ier op losse schroeven staat. Bij een koninklijk besluit van den 31 october is be- paa t dat te Algiers eene consistoriale kerk voor de Protes- tantsche eeredienst zal worden gevestigd. Een berigt, hetwelk onlangs voorkwam in de Leipzi- get A/lgemetne Zeitung (die echter, zoo ais men weet, niet veel vertrouwen verdient) heeft alhier eenig opzien gebaard. Volgens hetzelve zou de hertogin van Orleans eerlang tot de Roomsch-Kathol 1 jke kerk overgaan en was de doop van den graaf van Parijs uitgesteld opdat de hertégin te gclij- ker tyd het Piotestantiche kerkgeloof zou kunnen afzweren. Het half officieel blad de Moniteur Parisien behelst een artikel ter wederlegging van een dikwijls geloopen heb bend gerucht, thans weder door het dagblad te Commcrce ter spraak gebragt, dat namelijk in Syberie nog 2 3000 Franschen, het overschot van het groote leger, gevangen werden gehouden. Het ministerieel orgaan verzekertdat de Fransche ambassade te Petersburg, van 1816—1834, her haaldelijk pogingen had gedaan 0111 zich desaangaande te overtuigen, doch dat zoowel toenmaals, als sedert, op de instructien aan den maarschalk Maison in 1834 en den heer de Barante in 1836 gegeven, ten volle gebleken was, dat zich geen enkel Franschman tegen zijn wil, met uitzondering van eenigen die wegens moord tot eetiwigdurenden dwang arbeid verwezen waren in Syberie meer bevond. Door middel van de telegraaf heeft men de belangrijke tijding ontvangen, dat de koningin-regences van Spanje, bij een besluit, de ontbinding der cortes bevolen heeft, en dat het te Madrid den ï8 volmaakt rustig was. Het Spaansch ministerie is aldus zamengesteldde heer Evariste Perez de Gastro president van den raad en minis ter van buitenlandsche zaken Francisco Narvaez minister van oorlog, San Millan minister van financien, Arrazola minister van justitie, Calderon Tollantesminister van binnen, landsche zaken en Montos de Oca minister van marine. De koningin.regentes heeft, na eene maand lang te ver geefs beproefd te hebben om een kabinet te vormen uit le den der oppositiemoeten overgaan tot het ontbinden van het wetgevend ligebaamen derhalve is op nieuw aan de natie overgelaten om door middel der verkiezingen haar ge voelen te kennen te geven over de politiek van het gematigd ministerie en over den geest en de inzigten der verschillen de partijen. De overdrevene partij roert zich geweldigd hare redenaars betoogen dat het vaderland in gevaar isen zetten het volk aan om de belastingen te weigeren terwijl hare dagbladen opstand en moord predikenen hare geheime genootschappen zich permanent verklaren. Uit Arragon heeft men geen nieuws. Er hebben geene krijgSDewegingen piaats genatl. De uuepen van Espartero bevonden zich den 12 nog te Las Paras. Het is gelukkig gebleken dat hec berigtals of de be- roemde wilde beestentemmer von Amburgh het been was af gezetgeheel bezijden de waarheid is. Men vindt thans in de nieuwspapieren een brief van zijnen heelmeesterwaarin deze verklaart, dat de wonden, door den beet van de leeu win veroorzaakt, volkomen genezen zijn, en dat von Am burgh zich vrij welvarend bevindt, zoodat hij binnen wei nige dagen in staac zijn zal zijn beroep weder op te vatten. BRUSSEL den 24 november. De bekende woelgeesten Iiats en Jottrand geven zich thans veel moeite om ook in de stad Antwerpen vergaderingen of zoogenaamde meetings van weiklieden tot stand te brengen. Zij zijn over het huren van den kleineren schouwburg voor dit doel in onder handeling. De letterkundige maatschappij de Olijftak, te Ant werpen heeft in hare vergadering van den 17 november beslist, dat zij, ter gelegenheid der aanstaande inwijding van het standbeeld van llubbens aldaartwee gouden eere penningen ieder ter waarde van 200 frankenzal toewij zen namelijk een voor het beste dichtstukten onderwerp hebbende Antwerpen verheerlijkt door de groote mannen die het heeft voortgebragten een voor het beste stuk in prozaeene lofrede op P. P. Rubbensbehelzende. Bei de de stukken (die natuurlijk in het Vlaamsch of Neder- duitsch moeten opgesteld zijn) moeten vóór den 1 januarij 1840 aan den voorzitter der maatschappij, den heer E. Meeussenworden ingezonden. Het dichtstuk behoort ten minste uit 200 regels te bestaan. Den 22 november, des morgens ten zeven ure, zijn de bewoners van Namen door den slag van eene hevige uit barsting verontrust. De toestel vóór het vervaardigen van gaz tot verlichting der stad, waaraan men bezig was te ar beiden was door het ontvlammen van dat gaz gesprongen. Het dak van hec gebouw waarin zich de toestel bevond is vernield, en dat gebouw zelf beschadigd. Een werkman heeft bij dit ongeluk zoodanige brandwonden bekomen, dat zijn leven niet behouden zal kunnen worden. Eenige anderen zijn minder gevaarlijk gekwetst. Men schrijft dit ongeluk aan de onvoorzigcigheid der werklieden toe die terwijl zij met licht aan den gaz-bewaarder arbeidden de daaruit loopende pijpen niet goed genoeg gesloten hebben gehouden. Te Frameries heeft des ochtends van den 21 wederom eene ontvlamming van bedorvene lucht plaats gehad, dooi -ie onvoorzigcigheid van eenen der arbeiders, die, het gaz in zijne lamp ziende branden, dezelve verschrikt ver van ziel! wierp, waardoor het mecallique doek brak en zich hec vuur snel verspreidde; 29 arbeiders zijn er de slagtoffers van ne- weest; één is er dood, 24 zljll er er en sleclus m,nc[or bedenkelijk gebrand uitgehaald,

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1