M1DDELBURGSC1IG U li A JV T. JT. 142. Diugsdag 1839. 26 November. NIEUWSTIJDINGEN. _f PRO VIN C IK ZEELAND. ^Inubestc&utg. (^ucttbavc Sïcdkotfputg Bcftcubiurtking. ZJuttüchUttï». Jfvaufc vijk. ïScïgic. De al>onriemcnls-j>rijs dezer Courant is 2 ,70, voor drie maanden, cn franco per Post 3. i)e abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta- iinn geschiedt cotnplant, ol bij liet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vodr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentie» worden berekend, tegen 22 Cents de regel met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-cn Doodbekcndmakingen, waarvan de prijs van ce'n tot zes regels is 1 5o cn voor icderen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo liet regt van zegel wordt betaald. Op Zacitrdag den 14 December 1339, ^es voormiddags ten 10 lire, zal, onder nadere goedkeuring, door den Staats raad Gouverneur der Provincie Zeeland, of, bij deszeifs af wezigheid door een der Leden van de Gedeputeerde Staten en in het bijzijn van den Iloofd-Ingenieur van den Water staat in deze Provincie, aan het Lokaal van het Gouverne ment te Middelburgworden aanbesteed: liet bouwen van eenc geheel nieuwe ZAAL, binnen werks lang 25 El en breed 9,30 El, en een POR TAAL, lang 5,50 EI, met de vereischte toegangen en eene GAANDERIJ; mitsgaders eenige verande ringen en inrigtingen tot Kamers in het oud Gebouw, alles voor het PROVINCIAAL GEREGTSHOF te Middelburgom met de werkzaamheden in het voor jaar van 1840 te beginnen en in dat jaar te volcooijen. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. liet bestek, op hetwelk de bovengemelde aanbesteding zal plaats hebben zalboven en behalve aan het Lokaal van het Gouvernement der Provincie Zeeland te Middel burg ter lezing liggen te 's Gravenkage in de voornaamste Logementen cn voorts op alle zoodanige plaatsen alwaar gewoonlijk de bestekken van Waterstaats-werken, in de Pro vinciën Zeeland Zuid Holland en Nuord-Braband ter lezing gelegd worden. Zullende drie dagen voor de besteding de tloodige aanwij zing in loco worden gedaanen voorts nadere informatien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur A.Caland, te Mid delburg. Middelburg den 22 November 1839. De Staatsraad Gouverneur van de Pro vincie Zeeiand VAN VREDENBURCH. op 's Rijks Werven der Marine te VLISSINGEN, op Woens dag den zeven-cn-twintigsten November aanstaande, des voormiddags ten tien ure, van voor 's Rijks dienst afge keurde GOEDEREN, als Ongeveer 4500 Ned. Ponden gesmeed en 2500 Ned. Pon den gegoten oud Ijzer, een eind Schoorsteen voor stoom- vaartuigen, hoog 2,30 El en in middellijn 1,16 El, we gende 300 Ned. Ponden, eenig gemaakt Ijzerwerk, Koperen Ketels, Scheepsbehoeften Gereedschappen, eene partij oud Touw, Slapping en Afval, Presenningsoude Vlaggen, oude Duigen en Bodemstukkendrie Ankers van 200 en 225 fP, eene Dreg, een aantal Teertonnen, K 00 ij en Kooi- goederenKleedingsciikken voorts veertien ligte Vaartui genbestaande in: Barkassen, Sloepen Jollen enz.; eenige gedeelten van Vnchcen-Masten eene partij Brandhout, Mot, Spaanders en meer andere voorwerpen. Zijnde alles twee dagen vóór en op den Verkoopdag voor de daarbij gadinghebbenden, op de voorzeide Werven te zien. Vlissiugen den 14 November 1839. Dc Vice-AdmiraalDirecteur en Kom- mandant der Marine, O. W. GOBIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIE- RIKZEE, zijn voornemens om op Woensdag den 4 Decem ber eerstkomendedes middags ten Raadhuize in het open baar aan den minsteischenden aan te besteden onder nadere goedkeuring, de werkzaamheden en de leverancien der Ma terialen, wegens te verrigten herstellingen en vernieuwingen aan de Beschoeijingenalsmede het leggen van een aanzien lijk gedeelte Glooijing van Rijswerk, bcstort met Brikken; alles ingevolge het bestek en de voorwaarden toe die beste ding, welke, van heden af, dagelijks ter lezing liggen zoo ter Stedelijke Secretarie als bij den Architect, die inmiddels de begeerde inlichtingen aan de gegadigden geven en aan wijzing op het werk doen zal. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzee, den 20 No vember 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE C 11 A N E Vt. Ter ordonnantie van dezelve, De Stads-Secretaris W. J. P. K R O E F. MAATSCHAPPIJ TOT BEYORRERING DER TOONKUNST, *FI>MSMKG Minnfcl.UUItG. 53ES I UURDEREN der Afdeeling Middelburg van de Maatschappij: tot isevordetung der toonkunst, geven *c kennen dat op Zaturdag den 23 November li. door de Leerlingen der Zangschool van den Heer JV. li. Ceulen al hier, in tegenwoordigheid hunner hiertoe uitgenoodigde Ou ders en ten overstaan van Bestutirderen voornoemd, het jaarlijkscfa Praktisch examen is afgelegd tot lueesCmogelijkc i tevredenheid van alle daarbij tegeuwoordigen en dat zoowel j dit Praktisch als het vroeger ten overstaan eener Commissie uit het Bestuur afgelegd Theoretisch examen, wederom de bewijzen heeft opgeleverd, dat niet alleen de Onderwijzer geene moeite ontziet om zijne Leerlingen de noodzakelijke grondbeginselen der Zang- en Toonkunst op eene doelmatige wijze te leerenmaar ook dat hij in den vlijt en de vorderingen zijner Leerlingen, zoo wel als in de goede re sultaten die dit onderwijs oplevert, eene rijke belooning daarvoor mag vindenom welke redenen genoemde Bestutir deren alle Ouders, wie eene grondige Muzijkale opleiding hunner Kinderen ter harte gaat, uitnoodigen om hunne Kin deren dit onderwijs te doen genieten zullende de eerstvol gende nieuwe Cursus met den 1 December aanstaande eenen aanvang nemen. Verder wordt aan de Leden der Afdeeling berigtdat de rekening en verantwoording over het verloopen jaar 1838 1839, door den Penningmeester zal worden afgelegd op Donderdag den 5 December aanstaande, des middags ten 12 ure, in de Koffijkamer der Concertzaal; wordende de Le den uitgenoodigd daarbij wel ce willen tegenwoordig zijn. Uit naam van Bestutirderen voornoemd, G. A. FOKKER. Secretaris. FRANKFORT den 19 novemberUit Petersburg wordt gemeld, dat de onderscheidene afdeelingen van het Kaukasi- sche armee-korps hare wincer-kwartieren hebben betrokken en dat de veldtogc tegen de berg-volken gedurende den win ter gestaakt zal worden. De operatien van genoemd armee korps gedurende den afgeloopen zomer hebben ten gevolge gehad dat de vijandige volks-stammen langs de rivier Ku- ban en in het noorden van Daghestan op eene groote uitge breidheid gronds terug gedrongen zijn, en thans, terwijl zij zich in hunne ontoegankelijke berg-kloven genesteld hebben, van alle kanten door de Russische troepen zijn ingesloten. Voorts houden de berigten uit Petersburg van 12 novem- bei in dat sedert eene week aldaar eene gevoelige koude van 4 k 5 graden doch zonder sneeuwis begonnen. De Newa was geheel met ijs bedekt. Sedert vele jaren herin nerde men zich niet eene zoo vroege sterke vorst. Te Kron- stadt had het ijs in de haven reeds zoodanige dikte, dat men veilig daarover gaan koude. - Uit Konstantinopei wordt gemeld dat de vertegenwoor digers der groote mogendheden elk afzonderlijk een antwoord op de laatste nota der Porte hebben overgereikt waarin zij haar de verzekering geven dat zij op de goede diensten der mogendheden kan rekenen en haar aanraden zich rustig te houden en met gelijke gematigdheid als tot hiertoe voort te gaanals zijnde dit het beste middel om Mehemcd-Ali tot inschikkelijkheid te dwingen. Bij gelegenheid van het onlangs gevierde derde eeuw feest der hervorming te Berlijnheeft 'de municipaliteit en raad dier stad besloten aan elk der vijf afstammelingen van Lutherdie te Erfurc wonen 500 thalers te vereeren. Een afstammeling van den broeder van Luther een predikant te Wittenbergwas bij de viering van het eeuwfeest te Berlijn tegenwoordig. Het bijbelgenootschap te Munchen heeft sedert veer tien jaren doen verspreiden 2000 exemplaren van den bij bel en 165c exemplaren van het nieuwe testament; het centrale bijbelgenootschap te Neurenberg, gedurende 15 ja- ren, 78,000 exemplaren van den bijbei, en dat te Berlijn 783,223 exemplaren, sedert de stichting van hetzelve. Dit alles is echter gering bij hetgeen te Londen ten deze "is ge daan. In 1837 heeft het bijbelgenootschap aldaar naar bij- 11a alle streken der aarde 541,813 exemplaren van den bijbel verspreid, en sedert deszelfs instelling 10,293,645, zoowel in verschillende Europescheals Aziatische, Afri'kaansche en Amerikaansche talen doen drukken. LONDEN den 20 november. Men zegt, dat inden maan dag gehouden kabinetsraad de chartistische opstand een hoofd onderwerp der beraadslagingen heeft uitgemaakt. Engeland wacht welligt een zeer gevoeli<r verlies. De hertog van Wellington die zich sinds eenige dagen te Do ver bevond, is aldaar door eene beroerte overvallen, waar door hem hec spraakvermogen is benomen en hij voorts in een zorgelijken toestand verkeerde. Nabij Portypool in Momnouthshireheeft eenc ver ontrustende zamenscholing van chartisten plaats gehad, ech- ter zijn zij 0p het zien der krachtige maatregelen van de mihitaire ïnagtuiteen gegaan zonder iets te ondernemen. Onder dc verdere arrestatien dieten gevolge van den jongscen opstand, in de omstreken vai: Newporc gedaan zijn, merkt men inzonderheid die van eenen 93jarigen Amerikaan schei) kwakzalver, met name Israëlop. De beruchte di. Taylur is in Cumbeilaud op nieuw in ar rest genomen ten gevolge eener door hem gehouden oproerige redevoering. O'Connell heeft al weder een brief aan de politieke vcreeniging van-handwerklieden te Dublin gerigt, waarin hij de Torypartij onbewimpeld van een aanslag tegen dc veilig heid van den troon beschuldigt en hun aantijgt, dat zij den opstand der chartisten in het geheim aanmoedigen terwijl hij verder dien opstand eenigermate vergoelijktnaardien het hem voorkomt dat de arbeidende klassen groote oorzaak tot mis noegen hebben zoo lang de veranderingen in het kiesregt welke de radicale partij beoogc, niet tot stand zullen geko men zijn. Uit Wecnen zijn hier partikuliere brieven ontvangen waarin gezegd wordtdat prins Esterhazy denkelijk niet als Oostenrijkse!: gezant naar Engeland terug zal keerennaar dien de staatskanselier Metternich, in het vooruitzigt dat zij ne klimmende jaren hem langzamerhand tot de vervulling zij ner gewigtige werkzaamheden ongeschikt zullen maken den prins tot zijnen opvolger zou gekozen hebben. Een ingezeten van Liverpool heeft zegt men een nieuw stoomwerktuig uitgevonden, dat slechts de helft der brandstof van de thans gebruikelijke zou vereischen en waar door aan eene stoomboot eene zoo grooce snelheid zou wor- den gegeven, dat zij de reis naar Noord-Amerika binnen 6 dagen zou kunnen volbrengen. Met verlangen -ziet men de bevestiging van deze uitvinding te gemoct. De vermaarde luchtreiziger Green is, zege men, voor nemens een' luchtbal, naar een nieuw door hem bedacht beginselte vervaardigen ten einde daarmede den overtogt van Engeland naar Noord Amerika te doen; deze luchtbal zou een verbazenden omvang hebben, en deszelfs uitvinder beweert, dat de gezegde overtogt even gemakkelijk zou gaan, als de togtdien hij vóór twee jaren van Londen naar Duicschland deed. Dezer dagen is zekere Richard Andrewseen voor malig juwelier van Douvresoverleden; een man die, een groot vermogen overgewonnen hebbende, eenige jaren gele den zijne zaken liet varen en een vrij zonderling leven leidde. Zoowel des zomers als des winters begaf hij zich reeds ten 4 ure des namiddags naar bed. Te huis gebruikte hij nooit iets anders dan thee; zijn maaltijd hield hij in eene gaarkeu ken en tot het zetten van zijne thee nam hij geen ander wa ter dan hetwelk hij na een uur pompeus verkreeg, begrijpen de dat het eerst dan regt zuiver kon zijn. Hij heeft zijne twee executeurs-testamentair tot zijne erfgenamen benoemd, en niets aan zijne nabestaanden die in behoeftigen staat ver- keeren nagelaten. Sedert den dood zijner vrouw, wier na gedachtenis hij verweet dat zij haar goed aan hare eigene familie vermaakt had, was nooit eene vrouw over den drem pel van zijn huis gekomen. Hij bezorgde zijne huishouding zelf en ging altijd gekleed naar bed. Hij heeft verlangd be graven te worden met 4 ringen van groore waarde aan de vingerseen nieuwe zeemlederen broek onder zijn hoofd eene üuweelen muts in zijne regterhandeen nieuw hemd met zilveren knoopjes vast gehecht, en in plaats van ineen doodkleed in de bruidsjapon van zijne grootmoeder. Zijne executeurs hebben zich stiptelijk aan zijnen laatstcn wil ge houden. PARIJS den 21 november. De regeringloosheid maakt met eiken dag nieuwe vorderingen in Spanje, en ongelukkig gaan de krijgsbewegingen van Espartero tegen Cabrera niet even snel voort als de woelingen der revolutionnaire partij. De correspondentie van den Courtier de Bordeaux berigt, datzoo de cortes werkelijk andermaal worden geprorogeerd tot den 20 januarij de Exaltados in dat geval besloten zijn eene regeriugs-junta te Scvilla te vestigen aldaar eenc consti tuerende vergadering te openen en alzoo gezag tegen gezag op te werpen. Intusschen volgen dc ministeriele combinatiën elkander op des morgens aangeknoopt en des avonds weder afspringende, zonder tot eenige ernstige uitkomst te leiden. De dagbladen bekampen elkander op het vinnigst, zich we- derkcerig de ongerijmdste plannen van terugwerking toeschrij vende. Deze opgewondenheid steekt zeer af bjj dc vreed zame en zelfs tecderhartige gevoelens door de partijen nog geene maand geleden in de cortes aan den dag gelegd. Toen verkondigde alles vrede en verzoening, en nu is men be ducht voor bloedige tooueelen van wanorde. BRUSSEL 21 november. Inde zitting der kamer van lieden is het ontwerp betrekkelijk de granen met eenparigheid aan genomen nadat de ministers in de voorafgaande discussie over verscheidene punten waren onderhouden geworden. De Commerce Beige vermeldt lieden; Men verze kert dat de financiële onderhandelingen door tusscheiikomst der wederzijdsche legatien voortgezetgroote stappen tot eene voldoende beslechting voor de beide landen gemaakt heb ben en dat de U tiechtsche commissie zich zeer waarschijnlijk niet meer zal vereenigen zoo zij zich vereenigtzou het wezen om, overeenkomstig haar mandaat, de vastgestelde grondslagen te bekrachtigen,

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1