MIDDELBURGSEHE COURANT. Doudertlag 1839. 21 November. K°. 140. N i EU WSTIJI) ÏNGEN. Suilocitlatib. ©root-iSrittanje. iïcïgie, ilcöcviaaÏJcn. stfSB De abonnementsprijs (iezer Courant is 2 70 voor drie maanden, en franco per Post ƒ3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens voor 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. üe Advertentie» worrleu berekend tegen 22 Cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte-cn Doodbekcndmakingen, waarvan de prijs van écn tot zes regels is/i 5o eii voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten met op zegel geschreven zijn, alzoo liet regt van zegel wordt betaald. FRANKFORT den 13 november. De Pruissische, Sak sische, Badensche en Thurn-er.-Taxische post dircctien, hebben eene overeenkomst gesloten volgens welke op elke hoofdrouce eene diligence voor 24 personen zal worden aan gelegd en de prijzen der plaatsen twee derden verminderd woiden zoodat men thans iii Duischland zeer goedkoop zal kunnen reizen. Men schrijft uic Alexandrie, dat men aldaar beducht is voor eenen opstand onder de soldaten van de Turksche vloot. Zij laten zich in hevige bewoordingen tegen den ka- pudan-pacha uit, en eischen met luider stemme, dat men hen naar Konstaiuinopel zal terugzenden. Ook onder de Egyptische matrozen heersclu ontevredenheid, doordien zij zich beklagen dat men hun hunne soldij onthoudt. De Turksche vloot, welker manschappen dagelijks geregeld be taald worden, kost aan den onderkoning 15,000 Toleros per dag. LONDEN den 16 november. De paketboot South-Ame rica van Ntetiw-York is gisteren te Liverpool aangekomen, met brieven van den 20 occobèr dus slechts eenen dag la- ter dan die welke met de stoomboot Liverpool ontvangen zijn. Het ophouden van in geld te betalen verspreidde zich ah eene aanstekende ziekte wijd en zijd over al de banken in de X ereenïgdeStaten en bragt overal verwarring en ver legenheid. De banken van Nieuw-York en Boston hielden echter nog vol. In de ongelukkige stad Mobile heeft voor de derde maal in weinige dagen een verschrikkelijke brand gewoed en de gebouwen die nog overig waren verteerd. Het is opmerkelijk hoe veel men tegenwoordig in de Ame- rikaansche dagbladen van branden leest. In de Vereenigde- Stacen rekende men, dat aldaar in eenen tijd van vier weken voor eene waarde van vier millioenen dollars aan vast eigen, dom door het vuur verteerd is. Met de aankomst van de paketboot Sheldrakevan Rio-Janeiroheeft men ongunstige berigten van den 20 sep tember aangaande de Braziliaansche geldmiddelen ontvan gen. Het gouvernement is in verlegenheid, en de minister van financiën heeft aan de kamers verklaard dat hij 900 coikos noodig heeft 0111 het te kort te dekken welke hij gedeeltelijk door het uitgeven van schatkist-biljetten ge deeltelijk door eene nieuwe leening wilde vinden. De fond sen zijn daarop gedaald van 73 tot 64, doch hadden zich bij het vertrek der paketboot weder een weinig verbeterd. De kolïïj oogst was zeer voorspoedig; men rekende, dat de kooplieden 2000 contos noodig zouden hebben 0111 de plan ters te betalen. Het geld voor handeis-speculatien deed 12 pet. per jaar; het zilver was van 63 tot 70 tegen papier gerezen. De wissel op Londen was 36 geweestdoch de laatste notering was 34 Ji Het nieuws van Rio-Grande was gunstigde scheepsmagt der insurgenten had voor ad miraal Grensell moeten onderdoen doch het gouvernement scheen nog niet sterk genoeg te zijn om den opstand in de nabuurschap van Maranham te onderdrukken; in verschil lende schermutselingen hebben de opstandelingen over de troepen van het gouvernement de overhand behouden. Van Bahia schrijft men van den 1 octoberdat men aldaar ver scheidene bankbreuken had onder de kooplieden in slaven. De bovenstaande ongunstige berigten van Brazilië hebben gisteren hier in Londen de Braziliaansche fondsen omtrent 2 pet, doen dalen. Bijzondere berigten alhier uit Petersburg ontvangen luiden vredelievend. De graaf van Nestelrode die grooce i invloed op den keizer uitoefent, zou den oorlog entraden hebben, en het besluit van het Russisch kabinet zou 1111 wezen Konsrantinopel niet te bezetten maar ook niet te dulden dat eenige andere mogendheid haren invloed op de beraadslagingen der Porte öp eene overwegende wijze doe gelden. PARIJS den 16 november. De Motiiteur vermeldt heden ■dat de pairs zich den 16 december ais hof van justitie'zul len vereenigen, om het rapport over de tweede procedure in de zaak van den opstand van mei II. aan te hooien. De beklaagden zullen dus ruim 7 maanden gevangen hebben ge zeten alvorens zij voor hunnen regter verschijnenterwijl suen, naar den staat van de instructie, gelooft, dat voor de avraand december nog meer dan de helft ter zake van den op stand gevangen zittende personen bij gebrek aan genoeg zaam bewijs zullen in vrijheid gesteld worden. D^e reden -van de vertraging schijnt voornamelijk in de vrees te moe ten gezocht worden, dat geen genoegzaam getal pairs zoude opkomen waarvoor nu bij de op handen opening der ka mers minder waarschijnlijkheid bestaat. Bij een besluit van den 12, is de v-ice admiraal Rosamel tot kommandant van het reserve eskader te Toulon benoemd geworden. De Moniteur Paritten voegt hierbij dat in het geval nader tot de vereeniging van het reserve-eskader inet dat van den Levant mogt besloten worden de vice-admiraal Rosamel het opperbevel zou bekomen. Men ziet in deze benoeming de wederlegging van de geruchten die voor eeni ge dagen in omloop werden gebra'gtvan eene op handen zijnde schikking der Oostersche zaken, terwijl anderen nog bovendien meenen dat deze benoeming ui verband staat tot het tegenwoordig bestaand verschil van inzigtcn omtrent de Oostersche zaken tusschen Frankrijk en Engeland. V001 melde benoeming van den vice-admiraal Rosamel vindt bij velen afkeuringomdat men den vice-admiraal wel voor een dapper en braaf zee-officier houdt, maar hem wei nig staatkundige bekwaamheid toekenc, en het voor den vice- admiraal Lalande die reeds zoovele bewijzen van bekwaam heid zou gegeven hebben hardt moest vallen onder deszclfs bevelen gesteld te worden. Algemeen heeft men in deze benoeming het bewijs gezien dat men nog bezorgdheid koes tert voor de gevolgen der tegenwoordige Oostersche questie. De Temps daarentegen, die sedert eenige dagen steeds van eene beslechting der Oostersche zaken en van de teekening van een traktaat tusschen de Porte en Egypte spreekt, op de grondslagen door Frankrijk voorgesteld, vindt in de gezegde benoeming niets bijzonders. De Moniteur behelst eenige bevorderingen in het wapen der zee-artillerie. De Courrier Francais beweertdat aan eene der vreemde ambassades alhier de tijding ontvangen is, dat eene Russische afdeeling van 12,000 man, tot het leger van den Caucasus behooiende, bevel zoude ontvangen hebben, om, met geforceerden niarsch naar Perzie op te rukken. Zoo dit berigt zich nader bevestigt, en alles vereenigt zich volgens gezegd dagblad, om de echtheid daarvan te waar borgen kan men verwachtenbinnen kort gebeurtenissen van hoog gewigt in het Oosten te zien ontstaan. lieden morgen heeft zich onder de geringere klassen der Parijsche bevolking eenige gisting geopenbaard, zoo het schijnt ten gevolge van de teleurstelling der hoop, waarme de men zich stellig gevleid had, dat de prijs van het b:o.;d voor de tweede helft van deze maand aanmerkelijk lager zou gesteld wordenterwijl daarin geene verandering heeft plaats gehad. In den Courrier de l' Isère vindt men het volgende verschrikkelijke voorvalhetwelk weder een bewijs oplevert hoe ligtvaardig jonge lieden soms met vuurwapenen omgaan. Dezer dagen bevonden zich drie jonge heeren ter jagt in eene der gemeenten van het departement der Isére. Na een langen vruchteloozen togt stonden twee hunner stil om den derden op te wachten, dien zij van ver zagen aankomen. De jonge zijnen vriend bij deszelfs nadering uit korst wijl uitdagende, bediende zich van zijn geweer als van een fieuret, hem den tromp op de borst zettende. Eensklaps gaat het geweer af, en de ongelukkige stort neder, badende in zijn bloed. Ontzet werpt de jonge zich op zijnen vriend en wendt alle pogingen aan 0111 hem in het leven te rug te roepenijdele pogingen het schot was doodelijk geweestAlscoen siechts zijne wanhoop raadplegendelaadt hij op nieuw zijn geweer en maakt aanstalte om zichzelveu door hec hoofd te schieten. Gelukkig snelt de derde jager, bloeder van het slagtoffer, nog in tijds toe om dit verschrik kelijk besluit voor te komen. Men oordeeie over de droef heid in welke door dit noodlottig voorval twee familien zijn gedomptMdDe wanhoop van den jongen is zoo grootdat hijnaar men verzekertweigert eenig voedsel te gebruiken en men voor krankzinnigheid vreest, BRUSSEL den 16 november. De kamer van afgevaardig den heeft heden het onderzoek van de geloofsbrieven harer leden geëindigd, en daarna het, in de zitting van den 13, door den heer Metz geopperde vraagstuk behandeld, in hoe- verie de afgevaardigden, welke in het afgescheiden gedeelte van Luxemburg te huis behooren nog aan de werkzaamhe den dei kamer konden deel nemen. De meeste leden waren van ooideel dat, daar deze afgevaardigden wettig verkozen waren en zij geacht moesten worden niet enkel het district waarin zij gekozen zijn, maar het geheele Belgische volk te vertegenwoordigen, zij ook zitting moesten blijven hou den tot dat hun mandaat afgeloopen was. Dienvolgens werd met 41 tegen ai stemmen besloten, om ten aanzien van dit punt tot de orde van den dag over te gaan. - - Gisteren na het vertrek van den post, heeft er eene z^er levendige en zelfs stormachtige beraadslaging in de ka mer der afgevaardigden plaats gehad, ten aanzien vandehe- "°e"1".!gi van eenmi voorzitter. Verschillende leden der Kat olijke partij vroegen een uitstel tot maandag, uithoofde van het vrij groot aantal afwezigen. Dit voorstel door het ministerie ondersteund, werd hevig door de oppositie bestreden en is na eene onstuimige woordenwisseling die zoo hoog is geloopen dat de ministers de zaal verlaten heoben en de zitting eenigen tijd opgeheven is geweest met 32 tegen 27 stemmen aangenomen. De heer Dubus schijnt, ais candidaat der Katholijke par tij de meeste kans te hebben om tot voorzitter te worden verkozen. Zijn tegenstander is de heer Fallon, lid van de Utrechcsche commissie. De prinsen Ernest en Albert van Saxen-Coburg zijn gisteren uit Londen alhier aangekomen, en hebben uit han den van den minister van buitcnlandsche zaken namens den koning, het grootkruis van de Leopolds-orde ontvangen. Het huwelijk van den prins Albert met de koningin van L.igJand is officieel en zal in de maand maart aanstaande gesloten worden. Men verzekertdat de doorluchtige reizigers zich naar Wiesbaden begeven. Heden middag is er aan het ministerie van buitenland- sche zaken een raad van ministers gehoudennaar men ze»t ten gevolge van alhier ontvangen depeches van den prins de Chimay. *s GRAVENHAGE den 17 november. Heden is de 26ste verjaardag van de gezegende omwenteling der jaars 1813 gevierd, met het uitsteken van vlaggen uit alle openbare ge bouwen en uit onderscheidene huizen van bijzondere perso nen. In de kerken is aan die voor het vaderland gewigti- ge gebeurtenis herdacht, en de Allerhoogste plegtig daar voor gedankt. Naar men verneemt staat de reis van den door Z. M. t.oc gezantschaps-raad benoemden heer Rochusscn naar Parijsin verband met onderhandelingen wegens een handels verdrag met Frankrijk. De commissie van beheer over de tentoonstelling van schilderijen enz.in deze residentieheeft aan de belang hebbenden bekend gemaakt, dat de verloting der kunstwer ken door haar is gesloten op een getal van 1600 aandeelen voor de volle opbrengst waarvan ƒ8000, zijn aangekocht 107 prijzen en premien waarvan de toewijzing is bepaald op donderdag, vrijdag en zaterdag, den 21 22 en 23 de zer maand, des middags ten 12 ure, in een der vertrekken van het raadhuis, in het openbaar, ten overstaan van den notaris J. G. van der Haak. Z. M. heeftbij besluit van den 9 september 11.aan den heer IV. J. Verboom van den Zandete 's Gravenhage een octrooi verleend voor den tijd van 10 jaren, op de uit vinding van eene verbeterde zamenstelling van Asphaltom te dienen tot bestrating van wegen pleinen enz.door hem genaamd Asphaltischen ijzergrond van welk octrooi, bij Zr. Ms. besluit van den 16 october 11. no. 95, als mede eigenaar is erkend en gehomologeerd de heer Mannesse adjunct-commies bij het departement van binnenlandsche zaken. Bij koninklijk besluit van den 9 dezeris aan den heer L. S. A. Holtrop te 's Gravenhageeen octrooi voor den tijd van vijftien jaren verleend op de invoering in dit riik van eene uitvindingom het gehekeld vlas of zoogenaamde weik en noppen van vlas en van hennep te brengen tot den staat van enkele vezelsten einde die vezels door de ge wone werktuigen te kunnen spinnen tot draden van alle nommers en qualiteit en om de draden te gebruiken tot dezelfde einden als alle andere draden. AMSTERDAM den 18 november. De dienst der omni bus-onderneming de Batavier heeft gisteren eenen aanvang genomen. De inrigting der rijtuigen en de uitrusting der daaraan verbonden bedienden voldoen algemeen. Aan iedere omnibus is in navolging van buitenlandsche ondernemingen van dien aard, eene dubbele wijzerplaat, die het getal pas sagiers aanduidt. De in werking zijnde linie volgt°den weg van de Leydsche poort tot aan Oostenburg en wederkeerig. De tweede linie zal woensdag aanstaanden geopend worden. Wij verwachten van deze onderneming in verband met die der heeren Joncker bij eenen gepasten naijver en eene doel matige verdeeling der onderscheidene linien de beste vruch ten voor het gemakkelijke vervoer van de bewoners dezer hoofdstad. UTRECHT den 16 november. Als eene belangrijke bij zonderheid moeten wij vermelden, dat de 1111. studenten der Utrechcsche hoogeschool een aanvang hebben gemaakt, 0111 de wetten en g'cwooncen op het ontgroenen aan eene herzie ning ce onderwerpen. Heden morgen was er in het groot auditorium eene algemeene vergadering van HH. studenten, op convocatie van den senaat der oudsten, daartoe bijeen gekomen. Naar wij vernemen heeft de heer van Sytzama de vergadering aangesproken en gezegd dat alle wezenlijk nuttige verbeteringen, op liberale beginselen berustende, den senaat alleraangenaamst zonden zijn weshalve hij voor stelde eene commissie van 6 leden uit het midden der ver gadering te benoemen welke met 2 afgevaardigden uit den senaat alle projecten tot verbetering zoude ontvangen resu meren en daarvan een project-wetin den geest der leden van de hoogeschoolaan de vergadering voorstellen. De vergadering is daartoe, onder algemeene goedkeuring, met de grootste orde en eensgezindheid overgegaan, W;j gelooven dat door deze liberale handelwijze van den studenten-senaatdie, met den geest van den tijd voort-

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1