MIDDELBURGSCHÊ; O U II A m T. W. 139. öiüffsdag 1839. 19 November. fJuixlicatic 3bcfccnbmafeittg. £11> verte tifte. N iEUWSTIJDINGEN. Sttitctcïtlaub. (Stro £>!~Ï3 c 9 4 j e. JVawferijb. 25elgic. i t,*°h S*'* 'V De abonncinents-prijs dezer Courant is f 2,7^, voor drie maanden, en franco per Post f 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 uro, indien men dezelve in het eerst uit te geven 1N0. wil geplaatst hebben. Dc Advertentie* worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Hnwelijfes- Gcboorte-en Dnodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is 15o en voor iederen regel daarboven 11 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. ALGEMEENE TIENJARIGE VOLKSTELLING, IS DES LOOP V AS HET JAAR 1 S ij 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien de circulaire van den Heer Staatsraad Gouverneur, van den 30 den vorige maand {Provinciaal Blad 110. 106) Brengen, ten vervolge op de Publicatie van den 27 Sep tember dezes jaars, geplaatst in de Stads-Couranc van den 1 October,No. 118, ter kennis van dein- en Opgezetenen datin den loop dezer week en volgende dagen de daarbij vermelde Itivullings-Biljetten aan hunne huizen zullen wor den rondgebragcen manen dezelve bij herhaling aan om zoo door eene behoorlijke invulling, als door het geven van volledige inlichtingen bij het ophalen der Biljetten, op den dag der beschrijvingde goede uitvoering van het werk der Volkstelling zoo veel mogelijk te bevorderen zullende de nalacigenof zij, die weigerachtig mogten zijn die opgave of inlichtingen te verschaffen worden gestraft overeenkom stig art. 1 der Wet van den 6 Maart 1818 {Staatsblad 110. 12). En zal, opdat niemand hiervan onkundig blijve, deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 18 No vember 1839. Burgemeester en Wethouders voornoe md PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. B E C I US. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG verwiccigen een iegelijk dien zulks zoude mo gen aangaan dat de Schouwing der Voetpaden binnen de ze Gemeente, door Heeren Wijkmeesters der Buitenwijken, zal plaats hebben op Woensdag den 27 dezer en volgende dagen en noodigen bij deze de belanghebbenden uitom zich aan deten opzigte van den onderhoud der Voetpaden voor- geschrevene bepalingen bij het Reglement van Algemeene Plaatselijke Policie stiptelijk te gedragen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 18 No vember 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. B E C I U S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG verwittigen bij deze een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan, dat op Donderdag den 21 November aanstaande, des middags ten twaalf ure, ten Raadhuize zal worden overgegaan tot de Verpachting van den TAUX op de SLAGBOOMEN, staande op den Straatweg cusschen de Steden Vlissingen en Middelburg. Zullende de conditiën van Verpachting, van heden af, op de Griffie dezer Stad voor een iegelijk ter lezing liggen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den n No vember 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. FRANKFORT den 12 november. Een geacht Duitsch dagblad behelst een berigt uit Konstantinopel van iöoctober, waarin gesproken wordt van eene reeds geslotene, of eerlang te sluiten, overeenkomst tusschen Engeland Oostenrijk en Rusland waarbij die mogendheden niet alleen de integriteit -en onafhankelijkheid der Porte zouden waarborgen maar zich ook verbinden om Mthemed-Ali des noods met geweld se dwingen, om zich weder een onderdaan en schatpligtigen -vasnl der Porte te betoonen. De mogendheden zouden, ge lijk de berigtgever verder wil wetentot het aangaan van dusdanige overeenkomst besloten hebbenbuiten medewer king en medeweten van Frankrijk na de terugroeping van den admiraal Roussiu. Uit Alexandria schrijft mendat de toestand der Turk- sche vloot, meer nog dan het aandringen der Europesche mogendheden, Mehemed-AIi denkelijk tot hare teruggave zou noodzaken. Onder de bemanning heerscht sterke gisting, en zij begeert, onder luide verwenschingen tegen den kapi- tein-pacha, naar Konstantinopel terug te keeren. Deze stem ming was des te verontrustender, dewijl zij reeds begonnen had op het Egyptisch scheepsvolk terug te werken dat over achterstallige betaling der soldij mort. Men meldt uit Posen dat het verbod der geestelijk heid, tegen het luiden der klokken, bijna overal daar te lan de nog in acht genomen wordt. Bovendien hadden verschei dene geestelijken opgehouden de mis te lezen biechten te hooreuenz., op grond dat de hun verleende volmagt daar. toe was verstreken, en, wegens-de gevangenschap van den aartsbisschop, niet vernieuwd kon worden. Eerlang zoude de bedoelde volmagt van nog vele andere geestelijken zijn afgeloopen en het was alzoo te verwachten dat in de mees te plaatsen de kerkelijke dienst zon ophouden. De berigt gever voegt ei bijdat deze staat van zaken over het algemeen geenszins zoodanigen ongunstigen indruk op de volksmenigte maakt, als men zou vermoeden; dat dezelve op vele plaat sen zelfs nadeelig voor de R. K. zaak werkt; dat nog nooit zoo vele Katholijken tot de Protestancsche kerk zijn over gegaan als tegenwoordig. LONDEN den 13 november. De erfprins en prins Albert van Sakseu-Coburg hebben 11. maandag inspectie over de troepen te Windsor gehouden. Men is thans algemeen overtuigd, dat tot het huwelijk van de koningin met prins Albert bepaald besloten is. Dezer dagen werd het publiek daarvan onderrigt door een werkje van zekeren dr. van Hom waarin tevens eene levens beschrijving van den jongen prins van Saksen-Coburg voor komt die natuurlijk niet veel anders inhoudt dan waar Z. D. H. gestudeerd heeft, welke reizen hij heeft gedaan en'dat'hij uitstekende hoedanigheden en begaafdheden bezit. Op de wandeling op het terras van Windsor en wanneer de konin gin uitrijdt, is H. M. steeds van prins Albert vergezeld. Verscheidene nieuwe arrestatien zijn ten gevolge van den opstand in Wallis gedaan, en eenige der belhamels naar de gevangenis te Monmouth overgebragt. Uit de verhooren der aangeklaagden en getuigen blijkt meer en meerdat het plan der zamengezworenenom het geheele land in staat van omwenteling te brengen sedert lang beraamd was en zich zeer ver uitstrekte. De proclamatiendoor welke de aanstokers de ongelukkige bergbewoners hebben trachten te misleiden zijn in zeer hoogdravenden stijl vervat en behelzen verschei dene godslasterlijke uitdrukkingen. Op nieuw heeft in deze hoofdstad een noodlottige brand plaats gegrepen. Hij ontstond gisteren morgen omstreeks 6 ure in de zeer volkrijke buurt Wildegate-AIleyBishopsga- testreet. Onder het puin van twee afgebrande huizen, wel ke door onderscheidene gezinnen bewoond werdenzijn niet minder dan 8 lijken gevonden waaronder die van eene moe der en 3 kinderen welke blijkbaar in elkanders armen om gekomen zijn. De verdere slagtoffers zijn 3 mannen en eene vrouw en nog verscheidene andere personen worden tot hier toe vermist. De brand wordt aan de onvoorzigtigheid van een der bewoners toegeschreven die den vorigenciag in staat van verregaande dronkenschap gezien was. Laatstleden vrijdag ochtend hebben een twaalftal werk lieden behoorende tot de Well-way steenkolenmijn te Rad stock, in het graafschap Bath door het breken van het touw waarmede zij nedergelaten moesten worden eenen plot- selingen dood gevonden. Zij zijn in eenen afgrond van 756 voeten nedergestort en letterlijk geheel verbrijzeld geworden. Het vermoeden, dat dit touw, hetwelk zeer sterk en nieuw was door een of meer personen opzettelijk bijna geheel door gehakten daaraan dit ongeluk toe te schrijven zou zijn, schijnt verre van ongegrond te wezen. De ministers hebben dezer dagen eene gevoelige be lediging te verduren gehad op het eeremaal ter gelegen heid van de installatie van den nieuwen lord mayor dezer hoofdstad. Toen de genoemde overheids-persoon opstond, om den toast ter eere van lord Melbourne en de overige mi nisters in te stellen zijn van alle zijden der zaal kreten van afkeuring en beschimping aangehevendie nog luider en heviger herhaald werden toen de aanwezige ministers te weten lord Melbourne, lord Normanbylord Palmerston en de heer Baring opstonden om vcor den eere-dronk te bedan ken. Lord Melbourne heeft pogingen aangewend om te sprekendoch is telkens met een verdoovend geraas begroet geworden.; 11a de herhaalde tusschenkomst van den lord- mayor, is het eindelijk den minister gelukt zich eenigermate te doen verstaan en heeft hij in zeer korte bewoordingen verklaard, dat de kroon, bij alle gevaren en moeijelijkhe- den, altijd zou rekenen op de ondersteuning des lands en in- zonderheid ook op die der hoofdstad. PARIJS den 13 november. De hertog van Orleans wordt tegen den 15 in de hoofdstad verwacht. Hij zal zich in geen der plaatsen die hij doorkomt ophouden. Men wil op nieuw dat de maarschalk Falée als gou verneur-generaal der Afrikaansche bezittingen zal vervangen worden hij zelf had, op grond van den staat zijner gezond heid het aanzoek daartoe gedaan. In brieven alhier uit Rome ontvangen wordt verzekerd, dat de Paus zeei ongesteld is en zelfs niet buiten levensge- vani zou zijn. Z. II. heeft reeds den ouderdom van 74 jaren bereikt. Een beiigt uit Baijonne van den 11 dezer spreekt van twee belangrijke tijdingen, die, ingeval van bevestiging, geschikt zijn om in vele opzigten eene geheel andere wen ding aan den loop der gebeurtenissen in Spanje te geven. Men zegt namelijk, dat de graaf d^Espana omtrent wiens doen of laten men in de laatste dagen volstrekt niets verno men hadplotseling weder op het oorlogstooneel is versche nen en zich van het kasteel van Urgel heeft meesterge maakt terwijl de bevolking zich te midden van eene alge meene verlichting aan zorgelooze vreugde overgaf. liet tweede gerucht betreft eene overwinning door Cabrera op Espartero behaald ten gevolge van eenen aanval van den laatstgenoemden waardoor Cabrera wel is waar in den be ginne tot wijken gebragt was, doch zich naderhand herstel lende een gevoelig verlies aan de Christino's heeft toege- bragt. Drie bataillons van den hertog della Pictoria zou den daarbij in het stof gebeten hebbenterwijl een groot aantal krijgsgevangenen in handen der Carlisten zijn gevallen. De Parijsche dagbladen houden zich schier uitsluitend bezig met de jongste expeditie van het Fransche leger naar Setif. De terugtogt van gezegde plaats naar Algiers is door eene zeer bergachtige landstreek met geschut en pak goederen, in negen dagen volvoerd. De afstand tusschen beide de steden bedraagt zestig uren, en de spoed en vol harding waarmede dezelve is afgelegd geven aan de Fran- schen veel stof om zich op de gehardheid hunner soldaten te verheffen. Ook de doortogt door de IJzeren Poorten wordt zeer geroemd. Deze pas bestaat uit een' vrij smallen wegaan weerskanten door hooge rotsmuren ingesloten en in welks midden een riviertje stroomthetwelk bij zware regens zoodanig zwelt, dat de bergpas geheel in eenen die pen stroom verkeert. In den bergpas zeiven bevinden zich inderdaad poorten door de natuur in de rotsen gevormd en die zoo eng zijndat zij naauwelijks eenen doortogt toela ten voor eenen beladen muilezelen in vele opzigten met de bekende Thermopylen te vergelijken zijn. De' Fransche ijdelheid is er bijzpnder mede ingenomendat het Afrikaan sche leger landstreken doorgetrokken isdienaar zij mee- nen, zelfs voor de oude Romeinen altijd ontoegankelijk zijn gebleven. Den 5 dezer is op een plein te Algiers door den hertog van Orleans aan alle de officieren en soldaten, die met hem ten getale van 3,242aan de expeditie hebben deel genomen een feestmaal gegevenwaarbij de hertog op eene tafel staandeonder het gejuich der menigte en het bulderen des geschuts eenen toast heeft uitgebragt ter eere van het Fransche leger in Afrika. BRUSSEL den 15 november. Uit de voordragt van den minister van finantienbij gelegenheid van het aanbieden der begrootings-wetten voor 1840, blijkt, dat de uitgaven daarbij zijn uitgetrokken op eene som van 101,312,335,94 francs terwijl de middelen tot bestrijding daarvan zijn ge raamd op 101,635,569hetgeen alzoo een batig saldo zoude aanbieden van 323,233,06 francs. De som tot terugbetaling van den tol op de Schelde en het kanaal van Terneuzen ten voordeele van Holland ingevolge het traktaat van 19 april, is in de gezegde begrooting ge bragt op 650,000 francs. De senaat heeft gisteren de voorgestelde graanwet aan genomen na eenige daarin gebragte veranderingenten ge volge waarvan het verbod tot uitvoer van de meelsoorten de tarwe, de rogge en de aardappelen zal werken tot den 30 november, in plaats van tot 15 augustus, zoo als door liet ministerie was voorgesteld. Aan het gouvernement is het regt voorbehouden om deze tijdelijke wetnaar gelang der omstandigheden, vroeger in te trekken. De tegenwoordigheid in de kamer der vertegenwoor digers van de afgevaardigden van het onder de Nederlanden terug gekeerde grondgebied in Limburg en Luxemburg maakt het onderwerp van alle gesprekken uit, en men ver zekert datzoodra de kamer geconstitueerd zal zijnten dezen aanzien eene levendige discussie zal ontstaan. Men zegtdat het huis Rothschild op dit oogenblik met het Belgische gouvernement onderhandelt over de grond slagen van eene nieuwe leening, tot terugbetaling aan de Nederlanden van de ten laste van Belgie gebragte schuld. Een der dagbladen hetwelk gewoonlijk wel onderrigt is bevat het volgende Wij weten stellig genoeg om het te waarborgen dat er finantiele onderhandelingen zijn aangeknoopt tusschen aan zienlijke Belgische en Hollandsche kapitalisten, in het kabi net van Madrid, tot het verwezenlijken van eene uiterst be langrijke operatievan welke de weinig verwijderde afdoe ning het crediet van Spanje zal herstellen door aan het zelve de noodige fondsen te verschaffen om spoedig den burger-oorlog ten einde te brengenen verbindtenissen met zijne ten achter zijnde schuldeischers aan te gaanterwijl deze hulpmiddelen aan hetzelve tegelijk zullen veroorloven om de minst-bezwarende maatregelen te overleggen tut regu-

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1