3LBURGSCHE COURANT. IfWi W. 137. Donderdag 1839. 14 November. QUoertentieti N i i h V WSTIj 1)3 NG EN. Suitsdi'anb. -13 cittou i c. Jfcawfcvijfc. i "- r:; r vSia De a'n»iMicmciiis-[>rijs deaer Courant is f 2 j5 voor drie maanden, cn franco per Post 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta- ling geschiedt cornptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der jldvertentien behoort te geschieden des morgens voor 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG verwittigen bij deze een iegelijk dien zulks Z'mde mogen aangaan, dat op Donderdag den 21 November aanstaande des middags ten twaalf ure ten Ilaadhuize zal worden overgegaan tot de Verpachting van den TAUX op de SLAGBOO M EN staande op den Straatweg ttisschen de Steden Vlissingen en Middelburg. Zullende de conditiën van Verpachting, van heden af, op de Griffie dezer Stad voor een iegelijk ter lezing liggen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 11 No vember 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECI U S. Oe COMMISSIE tot verevening en amortisatie van de gevestigde Schulden der Stad Middelburg breng: bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat, ter voldoening aan Zijner Majesteits besluit van den 13 Februarij 1819 L. M. 3 waarbij is gearresteerd geworden een Plan van verevening van de achterstallige Interessen, op dezer Stads Obligatien verschuldigd, op den 29 November aanstaande, des middags ten twaalf ure op het Raadhuisin het openbaar zal wor den overgegaan tot de uitloting van honderd stuks Kansbil jetten van de Stedelijke rentelooze Schuld te zamen een Kapitaal opleverende van Vijftig Duizend Gulden. Middelburg, den 11 November 1839. De Commissie voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van dezelve, A. M. J3ECIUS. FRANKhORl den 8 novemberIn de Allgemetne Zei tung vindt men den volgenden brief van de Poolsche gren zen van 30 october Zoo even uit het binnenste van Polen terug gekeerd zijnde, ben ik niet weinig veiwonderd, van in Duitsche en Fi.insche dagbladen lange verslagen te lezen over eene za- nirnz". ring, die onder het korps van der. generaal Geismar zond- ontdekt zijn. Het geheeie, waarschijnlijk aan de oevers der Scine gefabriceerde verhaal, met al deszelfs bij zonderheden is een verzinsel. Dat aan den generaal Geis- rn"t het bevel over het bedoelde korps ontnomen werd is bekend; de reden daarvan is gelegen in eenen geest van in subordinatie bij het jongere gedeelte der officieren die al leen zijnen oorsprong daarin had dat genoemde generaal geen Rus maar een vreemdeling van geboorte is. Bij de Russin van het tegenwoordig geslacht bestaat een diepe en onuitroeibare afkeer van alle vreemde beambten in de dienst van hun vaderland zoo veel te belagchelijker is het wan neer men den generaal Geismar wil doen voorkomen als het hoofd van eene zamenzwering die in Polen moest uitbar steneen land, alwaar voor het tegenwoordige aan geene oproerige bewegingen te denken valt'. Dat de opperbevel- heluér voor de overtredingen der krijgstucht onder zijne tioepen (die echter zoo weinig bc-dtiidend waren, dat bij elk ander dan het Russische leger naauwelijks acht daarop zou geslagen zijn) boeten inoet is natuurlijk maar Geis- mar heeft daarom de gunst van den keizer niet verloren in tegendeel heeft hij nog onlangs door de benoeming zijner echtgenoot tot eene vereerende betrekking nieuwe bewijzen daarvan ontvangen. Aan het doodschieten van honderden officieren, en het wegvoeren van anderen naar Siberieis mede geen woord waar; alles bepaald zich tot de overplaat sing van een twaalftal officieren naar liet legerkorps aan den Kaukasus, alwaar zij meer bezigheid vinden. Overigens neerc die reeds in junij dezes jaars plaats gehad. Nopens de sterkte van het Russische leger in het zui den des rijks, heb ik niets stelligs kunnen vernemen in allen gevalle moet zij echter aanzienlijk zijn, daar een groot deel der bij Borodino vereenigd geweest zijnde troepen naar het zuiden getrokken zijn." Een herigt uit Berlijnafkomstig van iemand die omtreut kerkelijke aangelegenheden en het kerkelijk leven .doorgaans vrij wel or.derrigc is, deelt, onder meer andere ker Ikclijke zaken, de vrij belangrijke bijzonderheid mede, dat arien in Pruissen niet alleen denkt maar ook dadelijk werk zaam is aan de oprigting een er van Rome geheel onafhanke lijke, Duitsch-Katholijke kerk, waaraan men reeds lang be- ihoefte heeft gevoelt. Dit gebouw zoude op zeer milde, ■liberale grondbeginselen worden opgetrokken. Als algemeene 'bepalingen zouden terstond in aanmerking komen het alge meen vrij onderzoek der H. Schrifthet verrigten der gati- ■sche dienst in de landspraak, dus ook liet gezang, waaraan •ook de geheeie gemeente zoude deel nemenhet missaal zonde eene geheeie omwerking ondergaan. Men zoude ver volgens met langzameii gang en wijze bedachtzaamheid zulke verordeningen en vormen trachten aan eene zijde te zetten die in strijd zijn met het standpunt der hedendaagsche alge meene verlichting. Men zoude ook de zaak daarhenen trach ten te leiden, dat, indien de aartsbisschoppen van Keulen en Posen tot die kerk wilden toetredenen hunne geheeie at bangigheid van Rome wilden opzeggen, volle begenadiging ontvingen en in hunne waardigheden hersteld werden, hetzij in de door hen bekieede zetelshetzij dan dat zij die met andere verwisselden. Men meent, da: ook Saksen en Wur- tetnbergen misscnien nog andere staten wel zouden willen toetreden, en welligt ook, een gedeelte althans, van Belgie. Berlijn zal met een nieuw gedenkteeken worden ver sierd, namelijk door eenen vredezuil ter viering in het jaar 1840 van den ajjarigen vrede, weike Pruissen geniet. Deze zuil zal op het plein Belle-alliance (naar den veldslag die aldus geheeten wordt genaamd) worden opgerigt. Dit plein is cirkelrond, en een der ruimste pleinen van "Berlijn; de om hare lengte beroemde Friedrichstraat loopt op hetze! ve uit, en het gedenkteeken zal dus niet alleen op eene zeer goede plaats pi ijkenmaar ook van uit de gezegde straat gezien een heerlijk vergezigt opleveren. De uit Petersburg alhier ontvangen berigten betref fende den gezondheidstoestand van H. !V3. de keizerin van Ruslandluiden vrij zorgelijk, De Paus was den 29 der vorige maand volkomen van zijne ongesteldheid genezen, maar drie kardinalen, Macchi Tiberi en de Gregorio, waren bedenkelijk ziek. Wegens het onverwacht bezoek, dat de hertog van Bor deaux te Rome aflegt, zon groot verschil van meening onder de leden van zijn geslacht bestaan en te Weenen verhaalde men, dat de graaf de Montbel door den hertog van Angoulême insgelijks naar Rome gezonden was om deze zaakje ver effenen. Betreffende den wijnoogstdie thans met uitzonde ring van de Tokaijer en eenige andere edele wijnsoorcen in deze streken geheel is geëindigdkan men met genoe gen berigtendat dezelve, wat aangaat de hoedanigheid, uitnemend, en, wac aangaat de hoeveelheid, vrij goed aan de verwachting beantwoordt. De beroemde reiziger vorst Puckler-Muskaudie zich sinds eenigen tijd te Pesrh ophoudt, wordt binnen weinige dagen te Weenen gewachtom den winter in die residentie door te brengen. Overal, waar hij verschijnt, wekt hij groote belangstelling; hij bezielt de beschaafde kringen door zijne onderhoudende conversatie en uitstekende wellevend heid. Bij het bezoeken van de openbare plaatsen wordt hij steeds door zijne Aoyssinische schoone en eenen zwarten jockey vergezeld. Van zijne 12 prachtige Arabische paarden, die hij uit het Oosten medegebragc heeft moet er een ziek geworden zijn. LONDEN den 10 november. De vrees dat de Chartisten een nieuwen aanval op Newport wagen zouden heeft zich gelukkig niet bevestigden men had aldaar berigt dat de mijnwerkers uit de naburige plaatsen tot den arbeid waren teruggekeerd. De regering heeft aanzienlijke versterking van troepen naar die streken gezonden. Drie belhamels van den opstand, Frostvoormalig lid van de magistraat te Newport lKaters en Partridge zitten in hechtenis en worden dage lijks verhoord. Het getal der gedoode oproerlingenis nader gebleken twin tig en dat der gekwetste bijna vijftig te zijn. De maire van Newport, die onder het lezen der oproer-acte gewond is, was bij de afzending der laatste berigten nog niet geheel bui ten gevaar. P.S. Uit Newport schrijft men, dat vrijdag op nieuw twee aanvoerders van den opstand in verzekerde bewaring zijn gesteld namelijk zekere fVilliatn Jones een horologie- maker te Pontypoolen de herbergier iVilliams in wiens woning de bijeenkomsten der oproerlingen werden gehouden. De maire der stad bevond zich nu merkelijk beter. De alhier ontvangen brieven uit Konstantinopel beves tigen dat de Engelsche gezant eene no'a aan de Porte heeft ingezonden, waarin hij den sultan op nieuw verzekert, dat tusschen Engeland, Rusland en Oostenrijk de volmaaktste eensgezindheid heerschte en dat deze drie mogendheden be sloten hadden de integriteit van het Ottomanische rijk te handhaven de regcen van den stilten te verzekeren en Me- hemed-Ali tot gehoorzaamheid te dwingen. Met de stoomboot van Nicuw-York, die de reis in 17 dagen gemaakt heeft is de gewigtige tijding ontvangen dat de bank der Vereenigde Staten te Philadelphia hare betalin gen geschorst heeften dat de banken van Baltiniore en bijna al de overige in de Zuidelijke Staten dit voorbeeld ge volgd hebben. Die van Nieuw-York en Boston hielden zich nog staande. Eene dei jongste oorzaken van de groote schaarschte aan geld in Noord Amerika wordt door sommigen aan den ster ken uitvoer van specie naar Engeland toegeschreven, sedert de Engelscheti den opium niet meer in ruiling kunnen doen dienen voor de artikelen welke zij uit China trekken. De Amei ikaansche dagbladen geven breedvoerig verslag van velschillende zwate branden, welke in onderscheidene steden van Amerika, in de laatste 14 dagen voor het vertrek der stoomboot, voor mi'lioenen waarde aan eigendommen ver nield hebbenals te Philadelphia te Nieuw-York te Jersey te Brooklin, te Mobile, en verscheidene anderen welke voor het meerendeei aan kwaadwilligheid toegeschreven wor den. De Nieuw-York wordt de schade begroot op een mil- lioen dollars, te Philadelphia op 500,000 te Jersey op 2000, te Brooklin op 15,000 en te Mobile is dezelve nog niet te berekenen. Is er eene stad rampzalig, dan is het Mobile. Terwijl alle de inwoners, op 2000 11a, de stad verlaten had den om de aanstekende ziekte welke wekelijks honderden naar het grai sleepte, te ontviugtenheeft eene zware brand den 7 october, op het stadhuis ontstaan, 517 huizen, en den 8 daaraanvolgende van nieuws nog 100 gebouwen, waar onder kerken, hotels, banken, kantoren, pakhuizen, en daarmede voor oiillioenen eigendom verteerd. jDe inwoners zijn wanhopigen dreigen elkop wien maar hec minste vermoeden valt, zonder vorm van proces, te hangen en te verbranden. Vuur en pestilentie hebben de menschen tot hec uiterste gebragt. Te Aberdeen overleed den 30 occober zekere IVilliam Smith de ondsce zeeman dier haven, in den ouderdom van 78 jaren; hij was eender laatsc overgebleven zeelieden, die onder den admiraal Parker tegen de Hollanders, onder Zout man, op Doggersbank screed. Hij sprak altijd met lof van liet gedrag der Hollanders en met gevoel van het lot der equipage van den Neptunes, welk schip, tegen het einde van ot kort 11a den strijd, met deszelfs manschap zonk. De eenigste thans nog levende Brit, die in den gezegden zeeslag screed, en daarbij een arm verloor, is zekere mr. Grag, thans 81 jaren oud. 11 ij werd tot zijn leedwezen door ongesteldheid verhinderd de begrafenis van zijnen wa penbroeder bij te wonen. PARIJS den 8 november. De reeds zoo lang aangekon digde benoeming van nieuwe pairs is heden eindelijk in den Moniteur vervat. Het getal dergenendie door den koning tot deze waardigheid verheven zijnis niet zoo groot als men verwacht had maar bedraagt slechts 20. Onder deze zijn twee oud-ministersde generaal Cubières en de heer Per sil. Te Vincennes heeft de artillerie proeven genomen mee de granaten cn vuurwerkendie dezer dagen bij sommige lieden ce Parijs gevonden en in beslag genomen zijn. Men heeft eergis-eren wederom eene groote hoeveelheid buskruid ontdekt, en dien ten gevolge nieuwe arrescatien gedaan. Moniteur van gisteren behelst een wijloopig arti kel over de gesteldheid onzer Afrikaansche bezittingen en hoezeer die blad vele der door de oppositie bladen versprei de verontrustende berigten wederlegt, zoo blijkt tiogtans ge noegzaam dat onder onze troepen aldaar wederom een bui tengewoon aantal zieken zijnhetgeen te erger isdaar in derzelver verpleging nog niet op eene voegzame wijze kan voorzien worden. Van den nieuwen veldtogt naar Bugia waaraan ook de hertog van Orleans deel neemtzijn van regeringswege nog geene berigten medegedeeld zoodat er een ruim veld is voor allerlei verontrustende geruchten. Men verhaalt, onder an deren dat het expeditie-leger in de moerassen is vervallen en dat de hertog van Orleans door eene zware dissencerie is aangetast. Algemeen is de ongerustheid in deze hoofdstad velen t die nabestaanden onder de troepen in Algiers tellen, heb ben zich gisteren naar het ministerie vati marine begeven om inlichtingen nopens de ioopende geruchten te erlangen doch men lieeit hun geantwoord dat men geene tijdingen had. De bladen der tegenpartij beginnen reeds hevig uit te varen dat men in zulk een ongunstig jaargetijde den togc van Coiistaiicine naar Bugia heeft ondernomen en schrijven dit toe aan de begeerte om in de troonrede bij de opening der kamers eene hoogklinkende zinsnede te kunnen inlasschen. Tegenwoordig bevinden zich een aantal beroemde Duit sche histoiieschrijvers ce Parijs, om aldaar gedurende den winter in de bibliotheken dier hoofdstad bouwstoffen tot groo te en belangrijke werken te verzamelen. Zij zijn de heeren Pertz lid van hec bestuur der archiven van het koningrijk Ilanover schrijver van verschillende werken over de Germa- nische oudheden dr. G. l-Vertz van Flensburg in Denemar kenhoogleeraar aan de universiteit te Kiel, aan wien men een werk over de oude gedenkieekenen van Duicschland heeft te danken; de heer Stuhr van Flensburg, hoovleeraar aan de universiteit van Berlijn, bekend door zijn werk over het verval en den ondergang der natuurstaten Ranke, hoogleer- aar aan dezelfde universiteit, schrijver van eene geschiede nis der lansen, die in het Fransch vertaald is; en Voegel! professor aan het gymnasium van Zuricheen der uitgevers van de kronijk der reformatie van Builingen. De heereri Pertz en IVertz arbeiden aan eene bijzondere geschiedenis van ver-

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1