BURGSCHE COURANT, IJ W. 136. Diugsdag 1839. 12 November, li SLd föcficubmftïuug. (ücirpacfttittg. Qaubcidtcbiiig, NIEUWSTIJDÏNGEN. «Duits chlfttib. ©roat-ÏScittanjc. Jfcftlifcvijfc. laelgie. iicbcvlftttbcn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan, dat bij den Raad dezer Stad voorloopig is gearresteerd eene suppletoire Rol voor de Ontvangst der Belasting op de Fpuragien over 1839, en dat die Rol van heden af, tot en met den 25 dezer maand, ter Stedelijke Griffie ter lezing zal leggen, des morgens van tien tot twaalf uren ten einde de belangheb benden in de gelegenheid zouden ztjn zich met hunnen aan slag bekend te maken; alsmede dat aldaar eene bus is ge plaatst tot de ontvangst der reclamatien welk zij zouden mogen noodig achten tegen hunnen aanslag op de voormelde Rol in te brengen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 11 No vember 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. B E C I U S. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van KOL1JNS- PLAAT zullen, op den 15 November aanstaande, des mor gens ten 11 ure, in het Gemeentehuis aldaar, publiek ver pachten de HAARD-ASCH, welke gedurende een termijn van vijf jaren in de Bakken dezer Gemeente geworpen wordt, ingaande den 1 Jantiarij 1840; waarvan de condi tie van heden af ter Secretarij ter lezing ligt. Kolijnsplaatden 19 October 1839. Burgemeester en Assessoren voornoemd L. A. PAARDEKOOPER Vt. Ter ordonnantie van dezelve, L. VINK Secretaris. Op Maandag den 18 November 1839, des namiddags ten één uur, zullen Burgemeester en Wethouders der Stad SLUIS ten Raadhuize aldaaropenbaar aanbesteden Het BESTRATEN der gedigte Coupures in de Wegen buiten de voormalige Zuid- en Westpoorten, en ander STRAATMAKERS-WERK aldaar, met de leveran tie der benoodigde Materialen. Zullende de voorwaarden van aanbestedingvan heden af, dagelijks, 111 den voormiddag, ter Stads-Secretarie voor een ieder ter inzage liggen; terwijl de aanwijzing op Zaturdag den 16 November, des middags ten twaalf ure, zal ge schieden. De nalatigen in de voldoening hunner verschuldigde aan slagenhet Stedelijk Middel der Lantaren-Gelden botreffen- de over dezen loopenden jare worden bij deze ten erns tigste en laatstens aangemaand tot voldoening van hetzelve alzoo na den 15 dezer de middelen van vervolg tegen de zulken eenen aanvang zullen nemen. Middelburg, den 8 November 1839. De Collecteur van voorschreven Middel, DE TROIJE Nz. VERGADERING van het Middelburgsche Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, op Woens dag den 13 November '839, des avonds ten zes ure, in het gewone lokaal in de Abdij. Rekening van den Penning meester t doorlezing en Bijdrage. Namens Bestuurders P. de MARET TAK, Secretaris. FRANKFORT den 5 november. Op den ijzeren weg van Woenen naar Brunn is een ongeluk gebeurd, hetwelk treu rige gevolgen heeft gehad. Nademaal dc trein van Brunn niet op den bepaalden tijd was aangekomen werd volgens de deswege bestaande voorschriften van Weenen een stoom wagen denzelven te gemoet gezonden. Terwijl het reeds duister was en sneeuwde, en de conducteurs niet genoeg zaam oplettend waren, zijn de beide stoomwagens met groot geweld tegen elkander aangereden, en werden beide zeer be schadigd. Behalve de conducteurs is een der reizigers zwaar .gekwetst geworden. Volgens eene andere opgavezou het ongeluk hebben plaats gehad doordien een van Lunenburg naar Weenen rijdende trein, welke achter den langzamer voortgaanden trein van Brunn naar Weenen volgde, tegen dezen laatstcn aanreed, en zouden 10 h 12 personen, die in de achterste wagens van den Brunner trein zaten, deerlijk gewond zijn geworden. Te Rome heeft het onverwacht bezoek van den hertog van Bordeaux groote verwondering verwekten stof tot ve lerlei gissingen gegeven vooral dewijl men verzekert dat de Oostenrijksche regering hem het verlof om naar Italië te rei zen geweigerd had, en hij zich van een paspoort heeft moe ten bedienen dat op naam van zijnen gouverneur gesteld was. Sommigen gekloven dat deze soort van vlugt alleen aan de zucht moest worden toegeschreven om de merkwaardigheden van Rome te zien en zijne moeder te bezoekenterwijl an deren uit het gelijktijdig verblijf van de hertogin en haren zoon binnen die hoofstad tot het bestaan van eenig geheim plan besloten, en zelfs het vrij onwaarschijnlijk gerucht ver breiddendat de hertog eene landing in bet zuiden van Frank rijk in den zin zou hebben. Den 26 was de jonge vorst nog niet ter audiëntie bij den Paus toegelaten hetwelk eenigen alleen aan de koortsachtige ongesteldheid toeschrevenwaaraan laatstgemelde sedert eenige dagen geleden had, terwijl anderen daartegen dach ten dat Z. H., uit hoofde der vriendschappelijke betrekkin gen tussciien den H. Stoel en de Frausche regering, die au diëntie niet zou vcrleenen. LONDEN den 5 november. Uit Newport, in Zuid- Wallis zijn zeer verontrustende tijdingen omwent een nieu wen opstand der Chartisten ontvangen. Sedert geruimen tijd had zekere dincent de inwoners van dat prinsdom tegen de bestaande regering opgeruid, en hun diets gemaakt dat het bestemd was om het middelpunt van een nieuw Chartistisch rijk uit te maken. Nadat hijwegens zijne oproerige pogingente Monmouth in hechtenis genomen was, beraamden zijne vrienden het plan om hem gewa penderhand te bevrijden, en zich te gelijk van eenige naburige plaatsen meester te maken. In den nacht van den 3 dezer vingen zij hunnen togt van de hoogten van Mer- thyr aan met geweren pieken bijlen eu stokken gewapend en dwongen al de mannelijke bewoners der dorpen waar zij doortrokken, om zich met hen te vereenigen. Zoo drongen zij den volgenden morgen volgens sommigen ongeveer 20,000 man sterk, in twee kolommen Newport- binnen, alwaar zij zich in het midden der scad vereenigdenhet tuighuis ver nielden en op de soldaten vuurden. De oproer-acte werd daarop gelezengedurende welke verrigcing de maire der stad door twee musketkogels, geluk kig echter niet ernstiggewond werd. De soldaten begon nen nu vuur te gevenen binnen weinige minuten weken de oproerigenin tamelijk goede orde, naar het open veld terug, 10 of 11 dooden en voor het minst 40 gekwetsten op de plaatst achterlatendeterwijl van de zijde der troepen slechts een sergeant gewond isbehalve welken ook nog twee konstabels kwetsuren hebben bekomen. Men was bij het afzenden van deze berigten niet zonder vrees voor een nieuw bezoek der opstandelingen maar ver- tevens met genoegen dat eene kompagnie huzaren van Clifton nabij Bristolnaar Newport in aantogt was. Ook te Cardiff werden krachtige maatregelen genomen, om een bedreigden aanval der Chartisten af te weren. De maire had eenige zesponders voor de verschillende ingangen der plaats doen planten. Van de Royal Georgewelk schip men onlangs met eene groote hoeveelheid buskruid onder water door de Galvanische trog aangestokenuiteengeslagen heeftzijn reeds groote stukken, en, onder anderen, ook een ijzer stuk geschut, door de duikelaars opgehaald; daar ech ter vele gedeelten van het schip diep in den modder zit ten en het water thans te onstuimig wordt zal men ge noodzaakt zijn de verdere werkzaamheden tot het aanstaand voorjaar uit te stellen. De duikelaars klagen zeer over de duisternis onder water, zelfs bij helder weder en stille zee, waardoor zij verhinderd worden verder dan een handbreed te zien men heeft dienvolgens in de dagbladen het wetenschappelijk publiek, ais ware het, uitgedaagd, om iets uit te vinden dat licht onder water zoude geven. Onder de kleine voorwerpen, door de duikelaars opgebragt is merkwaardig eene groote houten doos, waarin twaalf blikken bussenluchtdigt gesloten waarin men ingemaakte snijboonen gevonden heeft, welke, na 57 jaren onder water geweest te zijn, nog even goed en bruikbaar bevonden wer den, als of zc pas in de bussen gesloten waren. Men kan niet merken dat er zout of azijn of iets anders gebruikt is 0111 dezelve te bewaren; zij zijn eenvoudig gekookten niets meer. De stempel op de bussen is: Conserve Artichena de Catrou Marseille; immers zoo geven de dagbladen op. PARIJS den 7 november. Bij een koninklijk bevelschrift van den 5 zijn de Fransche wetgevende kamers tegen den 23 december dezes jaars bijeengeroepen. Volgens bijzonde re berigten uit Parijs, was het ministerie niet vreemd ge weest van het denkbeeld, om deze biieenroeping vroeger te doen plaats hebben; doch heeft het uitzigt, dat de koning op het genoemde tijdstip in staat zal zijn om in de ope ningsrede de geheele bevrediging van Spanje en iets stelligs wegens den loop der zaken in het Oosten aan te kondigen, cie zitting ook 1111 weder zoo lang doèn verschuiven. H.et dagblad van Bordeaux behelst thans zeer uitvoe rige berigten wegens onderhandelingen die tusschen onder scheidene hoven van Europa over de zaken van Spanje en l ouugal zouden plaats hebben. Er zou onder anderen we- t.er sprake zijn van een huwelijk van den oudsten zoon van don Larlos met de jeugdige Spaansche koningin Isahe'la\ van het herstellen van het koninklijk statuut in Spanje en de grondwet van don Pedro in Portugalvan het herstel len van don Carlos en don Miguein hunne vorstelijke waardigheden enz. Het hof van Oostenrijk zou, op deze voorwaarden, geneigd zijn, 0111 de Spaansche en Por- tugesche koninginnen te erkennen. Dc heer Zea-Bermudez moec bij deze onderhandelingen eene hoofdrol spelen het. geen well.gt de uitvallen van de partij der exaltados in de Madndsche kamer van afgevaardigden tegen dien staatsman en tegen het vertrouwen dat het Spaansche ministerie in hem stelde, verklaarbaar maakt. De laatste berigten uit Spanje zijn vrij belangrijk. Er heeft eene volslagen breuk plaats gehad tusschen de gema tigden bij de cortes en de bewegings-partijzijnde men ein delijk tot eenen beslissenden maatregel tegen de oppositie overgegaan, door de kamers tot den 20 november te schorsen. Voorts wordt gemeld dat de graaf d'Espatta als bevel hebber der Carlistische troepen in Katalonie is afgezet en geariesteerd, om naar Frankrijk vervoerd te worden. Ande re berigten zeggen dat gemelde graaf zichna het houden eener wapenschowing over zijne troepen te Bergawaarbij hij met de kreten van Dood aan den tiran Dood aan don Carlos! was begroet, met de vlugt had gered. Thans was de generaal Sagarra met het bevel over gemelde troepen belast, Er wordt nu ook van de Carlisten in Katalonie eene schikking met de Christino's te gemoet gezien. BRUSSEL den 8 november. De zitting van de wetge vende kamers van 1839—1840, zal volgens de bepalingen der constitutieop maandag den 11 aanstaande geopend worden. Men houdt het nu voor zeker, dat er geen konink lijke aanspraak zal gedaan wordennaardien liet tijdstip van 's konings terugkomst nog niet bekend is. GEN1 den 7 november. Gisteren morgen is door de reg- terlijke overheid eene huiszoeking gedaan in het bureau van het anti-revolutionaire dagblad, alsmede ten huize van de advokaten Lebrocque en Metdepenningen en van den boek drukker Steven. De verantwoordelijke uitgever van dat dag bladde heer Backeljau, is in verzekerde bewaring geno men. De huiszoeking had plaats ter zake van een dezer dagen door genoemd dagblad geplaatst artikel, ten opschrift hebbende het gedrag der Orangisten. Het handschrift van dat artikel is niet gevonden doch er moeten eenige brieven in beslag zijn genomen. Genoemd dagblad beklaagt zich zeer over deze arrestatie en over de ulaats gehad hebbende huiszoekingen. MIDDELBURG den 11 november. In den II, vrijdag is te Oud-Vosmeereiland Tholen e<-nc sc' toebehoorende aan J. Schillemans c. s.met al wat zich dezelve bevond, door brand vernield; hebbende de dadelijk aangebragte hulp der brandspuiten dier gemeente en van I oortvlietalleen kunnen dienen om de nabij gelegene pan den en goederen aan D. J. Ampt en ff. Brand behoorende te behouden. De oorzaak van dezen brand is onbekendten half 6 ure was de schuur het laatst verlaten door iemand welke den ganschen dag daarin was werkzaam geweest, zonder iets te hebben bemerkt; zijnde nog ten 6 ure meer dan een persoon dezelve langs den weg voorbij gegaan zon der dat iets verdachts is waargenomen terwijl reeds bij half 7 ure de schuur aan alle zijden in lichtelaaije vlam stond, welke uit het inwendige scheen voor te komen. Deze schuur, benevens eene waarde van vlas en graandat zich in. dezel ve bevond was voor brandschade verzekert. Naar men verneemt zijn er, bij het onderzoek der aanhangige financiële wetten veelvuldige en gewigtige aan merkingen in de afdeelingen der Tweede Kamer tegen dezel ve gemaakten zijn er door vele leden onderscheidene vra gen deswege gedaan. Men moet bij die gelegenheid ook in belangrijke becijferingen getreden zijn. I11 de bijeenkomst der Tweede Kamer van den 8 is eene lijst van drie candidaren opgemaakt ter vervulling van de openstaande betrekking van lid der Algemeene Rekenkamer, bestaande uit de met meerderheid van stemmen benoemde heeren.7. I'. van Mansveldrar, ff. van Stralen en mr. F., van der Dussen. Deze lijst is den volgenden dag den Koning door eene commissie der Kamer aangeboden. Het door de Staten van Vriesland ingezonden adres, ten behoeve van eene herziening der wet op het personeel aanbevelende, heeft de heer Cats bepaaldelijk tegen twee punten bezwaren geopperdte weten de toepassing der wet ten aanzien van paardenoppassende werkboden van landbou wers en ten aanzien van het gemengd gebruik van bouw- paarden door landbouwers. Hij gaf de hoop te kennen, dat het onderhavige verzoekschrift bij de Regering zou strekken ter bespoediging van de reeds bepaaldelijk toegezegde her ziening der genoemde wet. Vrijdag middag is er bij Z. Exc. den minister van ko loniën baron van den Boschweder een luisterrijk diner gegeven waarop het corps riiplomatique en een aantal le den van de Staten-Generaa! genoodigd waren. De ridder de Bazo heeft den 7 aan den minister van buitenlaiidsche zaken zijne geloofsbrieven overhandigd, als zaakgelastigde Ilr. M. de koningin van Spanje. De baron van Grovestins begeeft zich als zaakgelastigde der Nederlau- den naar Madrid. ^r',M''" fregat de Rijn, kapitein Arriensaan welks boort zic.i Z. K. H. Prins Hendrik bevindt, heeft den 17 october Gibraltar, 11a gedurende vijf dagen ter reede van die vesting vertoefd te hebben, verlaten, en de reis naar de Middellandsche zee voortgezet. Men schrijft nic Hellevoetsluisdat den 15 november van daar naar de kust van Guinea zal vertrekken het schip Bataviakapitein J. APronk, tot het afhalen van een de-

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1