STOOMJAGT, Middelburg en Rotterdam. AlVERTEN TIEN. Na eene korte ongesteldheid overleed heden onze waarde Tante, Mejufvrouvv M. KOOLHAAS, in den ouderdom van ruim 78 jaren. De Boekdrukker BEUKERS verhuisd zijnde naar de lange Sint-PieterstraatLett. F. No. 39, beveelt zich bij voort during in de gunst zijner geëerde Stad- en Landgenooten. Bij denzelven zijn twee k drie Gemetibeleerde KAMERS te huur en is eene Burger DIENSTMEID benoodigd. J)E STOOMBOOT BE SCHELDE zij zich bezwaarlijk daarmede, zoo als zij is liggende, zou den kunnen vereenigen. Meer bijval heefc weder de voordrngt gevonden welke de bepalingen inhoudt, dat aan de ambtenaren van het open baar ministerie geen aandeel zal worden toegekend in geld boete uitgesproken in strafzaken. 's GRAVENHAGE den 6 novemberIn de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden zijn inge komen vier koninklijke boodschappen ten geleide van even zoo vele ontwerpen van wetvergezeld van memorien van toelichting. Het eerste ontwerp strekt tot verhooging van den accijns op de steenkolen, en is, met deszelfs memorie van toelich ting., van den volgenden inhoud Wij WILLEM enz. Alzoo wij in overweging genomen hebben de doelmatig heid van eene verhooging van den accijns op de steenkolen, zoo als die bij de wet van den 26 december 1833 Staats blad no. 43), in verband met de wet van den 23 decem ber 1837 Staatsblad no. 75), is vastgesteld. Zoo is hetdat wijenz. de navolgende bepaling vaststellen, welke met primo januari) 1840 in werking zal worden gebragt Bij wijziging van art. 1 der wet van 26 december 1833 Staatsblad no. 73), en met intrekking van de wet van 23 december 1837 Staatsblad no. 75), zal de accijns op de steenkolen bedragen als volgt Op schaalkolen van elke 1000 ponden f6 20. Op grove maatltolen en kolengruisvan elke mudde 40 centenen op sintels of einders van elke mudde 26 cents. Meerdere of mindere hoeveelheden naar evenredigheid. Lasten en bevelen enz. De memorie van toelichting op het ontwerp van wet tot verhooging van den accijns op de steenkolen, luidt als volgt Het verlies dat de schatkist heeft geleden door het gemis der inkomende regten op de vreemde steenkolenmet vreem de schepen aangevoerd welke vóór het sluiten van de trak taten van scheepvaart met Pruissen en Engeland van den 3 junij en 27 october 1837 respectivelijkingevolge art. 2 der wet van den 8 junij 1831 Staatsblad no. 15) aan 2 de 1000 ponden waren onderworpen, kan op ruim f 200,000 worden geschat, als kunnende, wanneer men de jaren 1837 en 1838 tot grondslag neemt, de aanvoer gemiddeld opruim 100 millioen ponden 's jaars gesteld worden. Indien men dit verlies wilde dekken door een inkomend regt, dan zoude men op alle de steenkolen die zoo. van de land- ais van de zeezijde, zonder onderscheid van vlag, wor den ingevoerd en welke op ruim 300 millioen ponden kunnen worden geschat, 67 cents per 1000 ponden moeteu heffen. Dan de ongeneigdheid welke de Tweede Kamer der Staten-Generaal in de zitting van 18371838 getoond heeft om den vrijdom van het inkomend regt op de steenkolen met Nederlandsche schepen aangebragtte doen ophouden en de consideratientoen meest in aanmerking gebragt, dat de fabrijken zouden bezwaard worden omdat zij een vrijdom van het inkomend regt niet zouden kunnen genietenwelke hier bij den accijns is toegekend heeft het meer geschikt doen oordeelen om in het genoemde verlies te voorzien door den accijns op de verschillende soorten van steenkolen te verhoogen. Het jaar 1838 tot maatstaf nemende, zouden jaarlijks, blijkens den hierbij gevoegden staatvoor den accijns wor den aangeslagen 14,405,050 pond schaalkolen, 3,749,109 mudden maatkolen, 146,458 mudden sintels, waarvan ten behoeve van fabrijken worden ingeslagen 9,002,320 ponden schaalkolen, 1,917,758 mudden maatkolen en 21,911 mud den sintels. Wanneer nu de tegenwoordige maatstaf van den accijns op de steenkolenwelkevolgens de wet van den 26 december 1833 {Staatsblad 110. 73), in verband met die van 23 december 1837 Staatsblad no. 75), 5 voor de 1000 pond schaalkolen, 30 cents voor de mudde maat kolen en 20 cents voor de mudde sintels belooptverhoogd met f 1 20 voor de schaalkolennaar evenredigheid met 10 cents per mud maatkolen, en 6 cents per mud sintels, zou zulks mede, blijkens den staat, voor de schatkist eene vermeerdering van inkomsten opleveren die tegen het hier boven bedoelde verlies zou kunnen opwegen. Door zoo danige vermeerdering van den accijns, zou eensdeels de fa- brijkant gedeke zijn tegen het bezwaar dat er voor zijne nij verheid in het heffen van een inkomend regt op de steenko len zoude kunnen gelegen zijnen ten andere de verhou ding hersteld worden, welke er, bij het bestaan van een inkomend regt op de vreemde steenkolen met vreemde sche pen aangevoerd wordende voor den accijnsbij het vast stellen der wetten op den turf en de steenkolen van 26 de cember 1833 tusschendie verschillende brandstoffen was aan genomen op welke verhouding door vele leden in de be raadslagingen in de boven bedoelde zitting met kracht is aangedrongen. Het tweede ontwerp van wet tot verbetering van den ac cijns op den turf, steunt op de overweging, dat de on dervinding de noodzakelijkheid heeft doen zien van eenige wijzigingen in de bepalingen betreffende den accijns op den turf, vastgesteld bij besluit van 26 december 1833." Bij wijziging van de twee laatste zinsneden van art. 2 van die wet, wordt het onderscheid tusschen hoog en laag veen vastgesteld, als volgt: Door laag veen wordt verstaan al het veen, waarvan de ondergrond beneden den gewonen of gemiddelden zomer-wa terstand is gelegenen waarvan het grondwater niet kan worden afgetapt in belendende rivieren of kanalenwanneer die op gezegd zomerpeil zijn gehouden. Door hoog veen wordt verstaan al het veenwaarvan de ondergrond gelijk met of boven den gewonen of gemiddel den zomer-waterstand is gelegen, en waarvan het grondwa ter kan worden afgetapt in de belendende rivieren of kana len wanneer die op gezegd zomerpeil zijn gehouden. Onder turf der tweede klasse wordt gerangschikt die welke wordt gemaakt uit gemengd veenhetwelk niet gekneed of getreden wordt„ welke ttirfsoort bekend is on dier den naam van meng- of slagturf. De ondervinding had doen zien dat bij heimelijke ver veeningen de daders meestal onbekend bleven zoodat men de boete niet kan toepassenen wanneer zoodanige vervee ning zoo spoedig ontdekt wordtdat het veen niet droog genoeg is om vervoerd te worden heeft het Rijk niets aan de verbeurdverklaringhierom zijn eenige bepalingen ge maakt waardoor het Rijk meer klem aan de zaak geven en de heimelijke verveeningen te keer gaan kan. Volgens artikel 7 der wet van 1833 is degene, die zon der consent verveentonderworpen aan boete en verbeurd verklaring doch bij artikel 8 is geene straf bepaald voor het gevaldat meer was geveend dan het verkregen consent inhoudt. Zich grondende op de letter van hetzelve 8ste artikelwaarin ten aanzien van den steekturf de opgave zoo 11a mogelijk der hoeveelheid gevorderd wordt, heeft men hier en daar veel meer geveend dan die opgave inhield, zonder volgens het slot des artikels eene nadere opgave te doen en het is ter voorkoming van de hieruit ontstane misbruiken dat is noodig geacht de nu voorgedragene bijvoeging, aldus luidende Bij verzuim waarvan hij zal vallen in eene boete van f 100, onverminderd de verbeurdverklaring van hetgeen meerder is geveend dan opgegeven wasbeide in het geval dat het verschil meer dan 4 ten 100 beloopt." Voorts wordt het 30ste artikel der wet van 26 december 1833 eenigermate gewijzigd. Deze en de overige bepalingen dezer wet zouden met den 1 januarij 1840 worden in werking gesteld. Het derde ontwerp betreft de vrijheid van lastente ver- leenen ter zake van land-ontginningen en landverbeteringen. Alle deze ontwerpen zuilen worden gedrukt en verzouden aan de afdeelingenom in dezelve in overweging te worden genomen. MIDDELBURG den 8 november. Z. M. heeft bepaald dat het te Willemsoord liggende geraseerd fregat Algiers met den 20 aanstaande zal worden opgelegd en buiten dienst ge steld, ten einde daaraan de noodige herstellingen en voor zieningen te doen plaats hebben datter vervanging van het fregat Algiers, met den 21 dezer zal worden in dienst gesteld het almede te Willemsoord liggende geraseerd fregat Rotterdam, en bemand worden met de tegenwoordige equipagie van het eerstgenoemde fregat voor zoo verrede- zelve daartoe kan strekken en wijders voltallig gemaakt tot 250 koppen en eene bovenrolzullende het gezegde fregat Rotterdam, onder bevel van den kapitein-ter-zee II. J. Tunning, thans kommanderende het fregat Algiers, be stemd worden ter versterking van de zeemagt in Oost-Indie; en dat de te Vlissingen liggende korvet Boreas, met den 1 december aanstaandezal worden in dienst gesteld en het bevel daarover, met eene equipagie van 160 koppen worden opgedragen aan den kapitein-luitenant-ter-zee J. Boelen zijnde de korvet bestemd naar de Oost-Indien, ter aflossing van eene onzer zich aldaar bevindende korvetten Triton of H y p 0 m e n e ster keuze van den kommandant van Zr.Ms. zeemagt in die gewestennaar mate hem zulks het verkiese- lijkste en in het meeste belang van de diensc geraden zal voorkomen met magtiging dienvolgens op denzelven om de daartoe te kiezen korvet, na de aankomst van de B ore as in Oost-Indie, dadelijk de terugreize naar Nederland te doen aannemen. Voorts vernemen wijdat Zr. Ms. stoomschip Cura^ao eene bestemming zal bekomen naar de West-Indienen het bevel daarvan aan den luitenant-ter-zee der iste klasse Bol ken zal worden opgedragen. Bij besluit van Z. M. is in zijne tegenwoordige be trekking van controleur der directe belastingen enz.naar Gorinchem overgeplaatst de heer G.J. M. van Doorn laat stelijk controleur te Vianen. Men verzekertdat door eene vereeniging van onder scheidene personen aan.Z. M. concessie is aangevraagd tot het aanleggen eener versnelde dienstdoor middel van ijzeren stoomLooten, van's Gravenhage op Leyden Utrecht, Haar lem en Rotterdam. De Utrechtsche Courant zegt gemagtigd te zijn om als van waarheid ontbloot, het door de meeste bladen gege ven berigt tegen te spreken, dat HH. curatoren der Utrecht sche hoogeschool een nieuw tweetal hadden opgemaakt ter vervulling der vacature door het overlijden van den hoog leeraar van Heusde ontstaan. Hec Journal d'Anvers zegt van goederhand vernomen te hebben, dat er aan het ministerie van fiuantien een raad is zamengesteld ter, einde de questien te onderzoeken die de liquidatie met het gouvernement der Nederlanden in den PIOJZEKI BEIS EFFBCTEI. Amsterdam den 6 November 1839. Werkelijks Schuld Idem Nit'UWp Grnotli. itest. Uitmest, dito. Kansbiljetten f Amortisatie-Syndic. 5J pet. 5i a 5i 98?- 99i a3| - 24i 9>?- 92i 76 J- 7&| riandcl-Maatschappij 162 - i64J Di'.o Leening 1.3 in. - Schatkist-Biljetten - K hij n Spoorweg - Leerling 1837 Losr. 95 - 96 Fransche 5 pet. - Engclschc gecons llusiand, Ik C. Leening ir>i> I; Idem^ TJ3J Inschrijvingen Spanje Ardoiti j| Oostenr.Go 11. G. ij4 pet. jliNIetalick 1 Pruissen i832. o5§- o3J - 97v- 67I- a tr>4 io4| 93 68 101 -101: 92i io3i 93 to3J ilenernaik, N. Lond. Napelsciie cerliücat. 95!- 95ï MtDDELi'RfjZES van de volgende GrasES enz. Middelburg, 7 November 1839. Tarwe (oude), de Neder!, Mudde it 5° Tarwe (nieuwe)- 11 00 Rogge (nieuwe), - 7 3° Groene Erwten - 9 00 Zetting van het Brood. Tarwcnbrood 'c Neeierlandsch Pond 21Cts. Iloggenbrood, 5a Middelburg Uit aller naam, den 7 November 1839. J. H. KOOLHAAS. J-|eden overleed, tot mijne bittere droefheid, na eene korte doch hevige ziekte mijne geliefde EchcgenootJO- HANNA SNEL in den ouderdom van 59 jaren. den FRAN^0IS VILLÉE' Eenige kennisgeving. president en Leden van het Hervormd Armbestuur der Gemeente van Sint-Kruis zullen onder nadere goedkeuring van Z. Exc. den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie Zeeland, ten overstaan van den Notaris S. van den Broecke residerende te Aardenburg, op Woensdag den 13 November 1839, des voonniddags om 10 ure, inde Herberg bewoond door Jacob Heule te SINT-KRUIS voornoemd, in het openbaar en aan den meestbiedende presenteren te verpach ten Vier Perceelen ZAAILAND vermeld in de aanplak biljetten dezer Verpachting; omtrent welke, benevens van de voorwaarden nader onderrigt te bekomen is bij den Ont vanger van gemeld Hervormd Armbestuur te Sint-Kruis. BEKENDMAKING. P)c Griffier M. Theriete OOSTBURG zal aldaar, op Woensdag den 13 November 1839 en volgende dagen, op gewonen tijd van betaling, in hec openbaar te koop veilen 138 Wollen DEKENS (witte met roode strepen). 276 Linnen SLAAPLAKENS. 69 Dito STROOZAKKEN. 69 Dito HOOFDPEULUWZAKKEN. De vergadering aan het Kazernebouw te Oostburg, des voormiddags ten 11 ure precies. Al wat beneden en tot 3 verkocht wordt moet gereed worden betaald en voor hec overige gesteld worden voldoen de Borgen. £)e Notaris D. Uyttenhooven zal, op Dingsdag den 12 November 1839 des voormiddags ten 3 ure, te VLISSINGEN, in de Soceiteit La Belle Allianceaan de IJzerenbrugpu bliek en aan de meestbiedenden presenteren te verkoopen Een HUIS en ERF, zijnde eene BROODBAKKERIJ waarin deze affaire sedert vele jaren met succes is en nog wordt uitgeoefend, staande en gelegen te Vlissin gen, in de korte NoordstraatWijk F. No. 28, Kadas traal bekend in Sectie E. No. 244. En een HUIS en ERF, waarin een welbeklaiuen WIN KEL gedreven wordt, tot alle Nering geschikt, staan de en gelegen te Vlissingen in de Sint-JacobstraatWijk F. No. 73 Kadastraal bekend in Sectie E. No. 313. Daags vóór en in den voormiddag van den Verkoopdag voor een ieder te zien. pen jong MENSCI1 van fatsoenlijke Familie, door tijds omstandigheden buiten betrekking geraakt zijnde, wenschce zich gaarne op het een of ander Administratie-Bureau ge plaatst te zien, kunnende hij de voldoendste bewijzen, zoo van bekwaamheden als van goed gedrag produceren. Adres bij den Boekverkooper E. Hendrikse. Y"ersche gespeende Inlandsche OESTERS, bij Lameyn. pngelsche en Inlandsche OESTERS, bij W.v. d. Aheele. pen BOK en WAGEN te koop adres St. Geerstr. II. 103. ]?en BRASEM en JONGEN benoodigd, bij den Kleer maker van Niekerk. pene Burger DIENSTMEID terstond benoodigd; adres bij de Boekdrukkers Moens Zoon. JJij J. MOENS ZOON is te bekomen FEESTREDE op het Derde Eeuwfeest der gezegende Kerkhervorming Godsdienstig gevierd te Breda2 November 1817; uitge sproken door den Wel-Eerw. Zeergel. Heer P. van RADEN destijds geliefd Leeraar aldaar. Gr. 8vo.li 30 Cts. Bij dezelven zijn nog eenige welgelijkende POR IRET- TEN van wijlen Zijn Wel-Eerw., a 50 Ces., te bekomen. VARENDE tusschen Afvaarc-uren in November 1839. va n Middelburg FZondag 10, voorm. 6 ur. Donderd. 14, 5 Zondag 17,3 fDonderd. 21,4s van Botterdam Dingsdag 12 voorm. 7 Vrijdag 15, 9 Dingsdag 19, 4 Vrijdag 22, 5 ur. Van VLISSINGEN en BRESKENS vertrekt in de maand November op de volgende uren r I van Breshens van Vlissingen Zaturdag 9, namidd. 1 ïur. Zondag 10, 2 Maandag 11, Dingsdag 12, 3 Woensd. 13, 3 Donderd. 14, niet varen. Vrijdag 15, voorm. 8 Zaturdag 16, 9 Zatnrcfag 9namidd. Zondag I o Maandag 11 Dingsdag 12, Woensd. 13, Honderd. 14, niet varen. Vrijdag 15. voorm. 9 Zaturdag 16, UI. 3 3* 4 4 10 TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS»

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 2