MIDDELBÜRGSCHË C O U R A IV W. 134. Donderdag 1839. 7 November. 1 s'iir ~C' l SJotifurttic. publicatie. St<iubc0tebiug, NI ELI W STIJDINGEN. 73«i(<5citla«ï>. ©root'-iSrittanje. iaclgic. I x 'vf.. De abonncinents-prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post 5, De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt coinptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens voor 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentie» worden berekend tegen 22 Cents de regel, inet uitzondering van Huwelijks- %M Geboorte-en Dood bekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is f 15o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat, ten gevolge der nadere bepalingen van Hun Edel Groot Achtbare de Gedeputeerde Staten de Herijk over het jaar 1839, van de Nederlandsche Maten en Gewigten in het 4de District der Provinciedie blijkens derzelver besluit van den 26 April 1839, No. 2., provisioneel was uitgesteld, thans in dat gedeelte der Provincie zal piaats hebben door tien voor dat District benoemden Arrondissements-IJker C. van Noppenvan deti 1 October aanstaande tot en met den 15 November daaraanvolgende. Middelburg, den 28 September 1839. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCIL BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van al de belang hebbenden dat het Suppletoir-Kohier van het Patentregt over het eerste kwartaal dienstjaar i8|§, door den Heer Staatsraad Gouverneur is executoir verklaard en ter invor dering aan den [leer Ontvanger der Directe Belastingen is verzonden. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze wor den afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 5 No vember 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. Op Maandag den 18 November 1839, des namiddags ten één uurzullen Burgemeester en Wethouders der Stad SLUIS ten Raadhuize aldaaropenbaar aanbesteden Het BESTRATEN der gedigte Coupures in de Wegen buiten de voormalige Zuid- en Westpoortenen ander STRAATMAKERS-WERK aldaar, met de leveran tie der benoodigde Materialen. Zullende de voorwaarden van aanbestedingvan heden af, dagelijks, in den voormiddag, ter Stads-Secretarie voor een ieder ter inzage liggenterwijl de aanwijzing op Zaturdag den 16 November, des middags ten twaalf ure, zal ge schieden. FRANKFORT den 3r october. Zoo als uit Rome van den 22 dezer gemeld wordt, heeft het laatstelijk voorgeval lene met den aartsbisschop van Posen aldaar groot opzien gegeven. Tegen de volgende maand was een buitengewoon consistorie der te Rome aanwezige kardinalen beschreven en zal alsdan de Paus zijn oordeel over die gebeurtenis uiten. Men verwachtte voorts dat in gezegd consistorie nog meer kerkelijke belangen ter sprake zouden gebragt worden, ■onder andere sprak men van ongunstige berigten uit Rus land door de regering van dat land was aan alle Katholij- ke bisschoppen in Rusland en Polen verboden oin met het hof van Rome te corresponderenanders dan door middel van het ministerie van buitenlandsche zaken; het pausselijke hof had zich daarover niet nadruk bezwaard en het gevolg daarvan zou nu zijn dat het Russische gouvernement aan een oi meer Katholijke bisschoppen in Rusland alle die werk zaamheden zou willen opdragenwelke tot hiertoe door den Heiligen Stoel verrigt werden. Volgens berigten uit Berlijn is de schets van het ter nagedachtenis van koning Frederik den Grooten in Berlijn op te rigten kolossaal gedenkteeken aan den koning aange boden en door hoogstdenzelven goedgekeurd. Volgens deze schets zal Frederik de Groote in het costuura van dien tijd •voorgesteld worden zittende te paard omhangen met den Itoninklijken mantel, waarvan de bovenzoom op den linker .•schouder is vastgehecht en de mantel in regte plooijen bijna ioodregt nederhang:terwijl de borst en de regcerarm op liet dijbeen steunende, als ook de flanken van het paard, <door dien mantel bedekt zullen worden. Het paard, in 1 e- wendigen stap wordt door de krachtige linkerhand des rus- itigen ruiters ingehouden. Het voetstuk, een langwerpig vierkantzal op de gebroken hoeken met vier allegorische beeldende eigenschappen des vorsten voorstellende, versierd worden op de voorzijde ziet men de gestalten der geregcig- hcid en der sterkte, op de achterzijde die van den oorlogs moed en der wijsheid. Elk die rgestaiten heeftter verdere aan tooning van de eigenschap welke zij vertegenwoordigen moet «ene.diersoort ter zijde op de lange flanken van het voetstuk] •welke overigens met tropheen eu bas-relief prijken. De plaats waar dit monument zou opgerigt wordenwas nog niet door Z. M. beslist. Men geloofde echter wel dat het- zelve voor een der door Frederik den Grooten gestichte ge bouwen namelijk voor óe universiteitde opera of de bi bliotheek of ook misschien voor een van den tegenwoordig regerenden koning, zoude gesteld worden. Te Berlijn is ter gedachtenis van het gevierde eeuw feest van de invoering der Hervormde godsdienst, op den 2 november 1839, van stads wege een gedenkpenning ge slagen. Aan de zijde daarvan ziet men de borstbeelden van keurvorst Joachim II en van Z. M. den thans regerenden koning. De keerzijde stelt de toediening van het H. Avond maal voor, in het ougenblik der uitreiking van den beker, met bet omschrift: Drinkt allen daaruitMatth. 26 vs. 27 en Onderzoekt de Schriften die zijn die van mij getuigenN Joh. 5 vs. 39. De onverwachte terugkeering van den grootvorst troon opvolger naar Pecersburg heeft aanleiding tot vele geruchten en gissingen gegeven. Z. K. H. is aldaar, zoo ver men weet, nog niet aangekomen. Het berigc deswege is voorba rig geweest. Als-bewijs voorde krijgstoerustingen, met welke de Rus sische regering zich zou bezig houden wordt onder ande ren de bekendmaking in de Poolschc dagbladen aangevoerd dat alle artsen welke in Russische dienst willen treden zich zoodra mogelijk tiaar Odessa begeven moetenwaar 600 geneeskundigen vereischt worden. Naar de jongste tijdingen uit Kotistantinopel liet het zich aanziendat de groote mogendheden tot het besluit zouden moeten komen 0111 de vereffening der Oostersche za ken aan de Porte zelve over te laten en haar te raden den twist met den onder-koning in der minne bij te leggendaar zij het onderling over de wijze van tusschenkomst niet eens kunnen worden. Frankrijk zou in den eisch volharden dat Syrië in het bezit van Mehemed-Ali zal blijven, terwijl En geland meentdat het hem met geweld moet worden ontno men en de overige mogendheden meerder of minder van het laatste gevoelen zijnzonder echter de eerste te willen we zen om dwangmaatregelen aan te wenden. LONDEN den 2 november. De groote revue over de troepen te Windsor, die in de vorige week om het ongun stige weder was uitgesteld, heeft nu donderdag plaatsgehad. H. M. de koningin en prins Albert van Saksen-Coburg wa ren te paard gezeten, terwijl de hertogin van Kent en ver dere vorstelijke personen zich van open rijcuig bedienden. De erfprins van Saksen-Coburg bevindt zich sedert eenige dagen vrij ernstig ongesteld. Zijn broeder, prins Albert, woont bijna dagelijks jagtpartijen bij. Graaf Stanltope heeft een plan voorgeslagen hetwelk naar men zegt, bij het gouvernement in ernstige overwe ging genomen worde, om, namelijk, de gouden muntspecie in Engeland af te schaffen, en het zilver voor de eenige gangbare munt, in verband met papieren geld, door het gouvernement uit ce gevente gebruiken. De voornaamste redenen, door den graal aangevoerd, zijn deze: 1. Het zil ver is harder dan goud en verslijt minder. 2. Het zilver van minder waarde zijnde, is de zilveren munt minder aan besnoeijing onderhevig. 3, Het zilver in het gebruik om-/ slagtig zijndezal het papieren geld hetwelk de goedkoop-' ste munt isen even goed als de metalen muntspecie te gen bedrog verzekerd kan worden, meer in omloop komen. 4. Om dezelfde reden van omslagtigheidzal het zilver niet' zoo ligt van de bank opgevraagd worden en er zal dus zoo veel gevaar niet zijn van schaarschheid. 5. Het zal niet zoo ligt als het goud uitgevoerd worden. 6. Naardien ook in vele andere landen van Europa het zilver de standaard is zal het best geschikt zijn 0111 daarmede den wisselkoers te regelen en te vereffenen. En eindelijk 7. Het zilver was te voren in dit land eene wettige muntspecie welke niemand weigeren mogt, en eerst in 1816 heeft inen het goud als standaard aangenomen. Volgens dit plan, zoude het goud door papier vervangen moeten worden. De heeren Lizardi en comp. alhier hebben in de dagbladen aangekondigd, dat zij sedert den 21 october be gonnen zijn ten hunnen kantoredes maandags en donder dags de schuldbrieven en coupons van de 5 en <5 pets. Mexicaansche schuld ter conversie aan te nemenop de voorwaarden welke reeds vroeger zijn bekend gemaakt. Het beroemd Engelsch stoomschip the British Qnecn is, naar men verzekert, door den keizer van Rusland, voor de som van 160,000 ponden sterling, aangekocht. Donderdag avond is in deze hoofdstad een bra-nd uitge barsten die zeer treurige gevolgen gehad heeft. Hij ont stond in de wijk Pimlico, niet ver van het nieuwe paleis der koningin, in het huis van zekeren vunrwerkinaker Harding, datbenevens het daar naast gelegenebinnen korten tijd vernield was. De vrouw van den vuurwerkmaker is zoo zwaar gebrand dat geringe hoop op haar behoud overblijft de lijken van twee andere vrouwen zijn van onder het puin ■uitgehaald eu men vreest dat de overige bewoners der .bei de huizen te zanten 5 in getalinsgelijks omgekomen zijn. In het Portugeesch kabinet blijft nog altijd groote ver- deelheid hcerschen. Op nieuw wordt te Lissafbon van eene bijeenroeping eener buitengewone vergadering der Cortes ge sproken om over den financieien toestand des lands en zijne politieke aangelegenheden inzonderheid over den twist met de Engelsche regeringte raadplegen. De nader ontvangen depeches uit Oost-Indie bevesti gen volkomen de over Frankrijk aangebragte tijdingen we gens cle belangrijke overwinning door de Engelsche troepen in Afghanistan behaald. Over Singapore zijn berigten uit China tot het laatst van junij ontvangen. De Chinesche autoriteiten hadden twee edicten uitgevaardigd, waarbij aan de kapiteins van alle na tionale schepen op doodstraf verboden wordt, met vreemde schepen in aanraking te komenterwij] verder alle handel op Macao, behalve met de Portugezen, wordt verboden, en aan alle vreemde schepen gelast wordt binnen 5 dagen de ha ven binnen te zeilen of de kust te verlaten onder bedrei ging dat zij, hieraan niet voldoende, door Chinesche oor logsvaartuigen vernield zouden worden. De Engelsche su perintendent Elliot had een wachtschip uitgelegd, om perso nen en eigendommen te beschermen. Toen het Chineesch bestuur vroeger aankondigdedat de verbeurdverklaarde opium verbrand zou worden, hechtten ve len daaraan weinig geloof. Het blijkt nu echter dat zulks ernst geweest is want volgens bovenstaande berigten wer den dagelijks 300 kisten verbrand. De Amerikanen schijnen middel gevonden te hebben om zich aan de strenge bepalingen van het Chineesch bestuur te onttrekken. De keizerlijke commissaris Lin verlangde dat ook de opium die te Manilla lag naar China overgebragt en verbeurd verklaard zou worden. PARIJS den 2 november. De koning die naar Fontaine- bleau geweest was, is gisteren avond op de Tuilerien terug gekeerd. Op de Boulevard des invalides is zijn rijtuig ge broken, doch zonder verder ongeluk en Z. M. is in de koets van het gevolg naar het kasteel gereden. De policie zet hare nasporingen voort tegen de belha mels der eergisteren verijdelde revolutionaire zamenzwering hoewe! tot dusver nog slechts een klein aantal in hechtenis nemingen hebben plaats gehad. Het gouvernement schijnt niet voornemens te zijn om van deze zaak veel ophef te maken. De schuldigen zullen eenvoudig voor het hof van assises te regt staan en de pairs zullen daarmede niet ge moeid worden. Het dagblad la Preste berigtdat de Fransche rege ring besloten is om tot de erkenning van Nieuw-Zeelandals onafhankelijke staat, over te gaan. Men moet het alleen nog oneens zijn omtrent de zending van eenen diplomatischen agent of bij den baron Thierrydie aldaar aan het hoofd eener Fransche volkplanting, onder den naam van koning Karei Ihet gezag voert, of wel bij den bekendeu Pomaré die in de geschiedenis van Nieuw-Zeeland zulk eene voor name rol vervuld heeft. Uit hoofde van den feestdag van Allerheiligen, zijn de dagbladen alhier niet uitgekomen met uitzondering van den Constitutionel en den Courrier Frattpais welke niets bij zonder belangrijks bevatten. De wegens vermoording van zijne vrouw en bediende ter dood veroordeelde notaris Peyteldie door Balzac ver dedigd is gewordenen op wien de bladen zich veel moeite gegeven hebben om de algemeene belangstelling te trekkenheeft zijne straf ondergaan. Zijne laatste oogen- blikken hebben zich door niets bijzonders gekenmerkt. Gisteren is alhier eene telegrafische depeche ontvan gen, het berigt inhoudende, dat de maarschalk Espartero de omstreken van Montalvan verlaten heeft, om zich langs A!- coriza en Monroya naar Morella ce begeven. Zes afdeelingen zullen zich, onder de beveien van QlDon- nell, tegen Segura en Montalvan in beweging stellen, ter wijl de hertog de la Fictoria met de koninklijke garde en de eerste afdeeling van zijn leger, tegen Cabrera zal op rukken. De brigade van Zurbanodie zich in Biskaye bevond is in Arragon aangekomen en heefc den last 0111 de gemeen schap over den koninklijken weg tusschen Daroca en Gua- deiagara te verzekeren. De secretaris van de Carlistisclie junta te Cantavieja is met een escorte van 20 ruiters, tot de Christino's overge- loopen. Tusschen de wederzijdsclie troepen hebben eenige voor postengevechten plaats gehad waarbij de soldaten^der ko ningin het voordeel behaald hebben. BRUSSEL den 3 november. Het gerucht verspreidt zich alhierdat gisteren nacht een courier tiic Wiésbaden is aan gekomenhet berigt medebrengende, dat koning Leopolderu stig ongesteld zoude zijn, Dit gerucht vereischt echter na-

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1