3LBURGSCHE C NV 133. Biiigstlag 1839. 5 November. tjm? VERVAARDIGING van MELKMATEN GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND. MEITWSTIJ D ÏNGEN. I&uélanb. Jfrawisirijk. öclijic. llcbctianlscii. ,*HT7T> v De abonnements-|>rijs dezer Courant is f 2 7Ó voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant, ol bij hel einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Atlve.rten.tien behoort te geschieden des morgens vdór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. VOOIl DEN HANDEL IN 11ET KLEIN. Gezien Zr. Ms. besluit van den 35 September 1839 No. j 76 Staatsblad na. 43) houdende eenige nadere bepalingen nopens de vervaardiging van Melkvnaten van den handel in bec klein. Brengen bij deze de navolgende bepalingen deszelven be- sluits ter kennis van de belanghebbende Ingezetenen Art. 1. Het zal voortaan vergund zijn zich bij den han del in het klein van Melk, insgelijks te bedienen van Ma ten uit Koper en Tin vervaardigd, op den inhoud van eene Nederlandsche Kan, van eene halve Kan en van twee Maat jes, mits de eerst gemelde Maten inwendig behoorlijk ver tind zijn. Art. 2. Deze Maten zullen van een oor en stevigen voet- rand moeten voorzien zijn. De wanden zullen geene mindere dikte mogen hebben dan van één streep voor de Koperen en van twee strepen voor de Tinnen Maten, en de bodems geene mindere dikte dan van een en een halve streep voor de Koperen en van twee en een halve streep voor de Tinnen Maten; zullende de Eabrijkanten dezer Maten zich overigens moeten regelen naar de modellen, welke hiervan door het Departement van Bin- nenlandsche Zaken aan de Arrondissements-Jjkers zullen worden toegezonden. Art. 3. liet Tarief der IJkloonenvastgesteld bij Art. 16 van ons meergemeld besluit, zal insgelijks van toepassing zijn op de voormelde Koperen en Tinnen Maten. Middelburg, den 1 November 1839. Gedeputeerde Staten van Zeeland VAN VREDENBURCII. Ter ordonnantie van dezelve, VAN DER I1E1M. De Advcrlcntien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering var. Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendinakirigen, waarvan de prijs vau één tot zes regels is z 5o en voor iederen regel daarboveu 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. MOS.COU den 23 september. Heden had alhier een merk waardig feest plaats. Onze handelstand onthaalde op dien ■dag met goedkeuring des keizers het detachement der garde en van het gienadferkorpshetwelk ter viering var, het leg gen van den eersten steen der Jezus-kerk uit Borodino her waarts gekomen was. Deze krijgslieden, ten getale van na genoeg 10,000 man, werden in het lokaal van het exerci.ie- huis aan 164 met de ruimste gastvrijheid aangeregte tafels onthaald. Z. M. de keizer, deteMoscou aanwezige groot vorsten, de vreemde prinsen, de veldmaarschalk Paskew/tsch =en de hoogere generaliteit vereerden het feestmaal me; der- -zelver tegenwoordigheid. De keizer betuigde herhaaldelijk nan de tegenwoordig zijnde kooplieden zijnen dank voor de jegens zijnen geliefde krijgslieden betoonde gastvrijheid, en verlangde een beker wijndien hij op het welzijn van den Moscouschen handelstand ledigde. Deze toosc werd ook door de overige vorsten en de generaals gedronken. Daar na verwijderde zich de keizer, terwijl de verdere hooge personen nog vertoefden en aan het feestmaal deel namen, FRANKFORT den 29 october. De laatste berigren uit Berlijn zeggen, dat men aldaar, even als te Weenen dui delijke bewijzen heeft, dat Frankrijk ten opzigce der Ooster- sclie aangelegenheden zijnen eigenen weg wil gaan hetwelk zelfs in eenige der laatst ontvangen diplomatieke nota's on bewimpeld zou zijn uitgedrukt. Nogtans maakte dit in ge- noernae residentie niet dien indruk als te Londen en te Wee nen daar de Engelsche en Oostenrijksche hoven meer on middellijk dan het Pruissische in de zaak betrokken zijn. De zuster van den aartsbisschop van Gnezen en Po sen bevond zich den 23 dezer te Berlijn, na haren broeder te Colberg een bezoek gegeven te hebben voor wien men zcide dat zij genade bij den koning wilde afsmeekeh. ïn- msschen verneemt men uit Colberg dat de prelaat gezond £11 opgeruimd is en zich over de kerkelijke twisten zachter sdan vroeger uitlaat. Uit Napels worde geschreven, dat de nieuwe Pansse- ïlijke gezant, die zich eerst sedert eenigen tijd daar bevindt, Be regering heeft weten te bewegen om aan de geestelijk- Lield verscheidene vooriegten toe te kennen, onder andere, «dat geen geestelijke, in geval van overtreding van 'stands iv.ettenteregt gesteld zou kunnen worden voor de'wereld lijke overheid, maar aan den Pausselijken Stoel zou moeten uitgeleverd worden alsmede dat de kerken weder eene coe- ■Viiigtsplaats zouden zijn voor alle misdadigers, zoo dat de wereldlijke magt hen aldaar niet zou mogen arresteren. De orde der Jesuiten nam tevens meer en meer toe in aanzien en invloed en scheen voornamelijk van hooger hand bescher ming te genieten. Volgens een berigc uit Gottingen heeft een aldaar ge vestigde natuur- en scheikundige, dr. Ilimlyeene belang rijke verbetering van de zoogenaamde Daguerreotype uitge vondenhierin bestaande, dat de door middel van de wer king des lichts op de metaal platen voortgebragce beelden (welke, op de platen van Daguerre door de minste aan raking uitgewischt worden) daarop vastgehecht blijven, zoo dat dezelve met water daarvan niet afgewasschen kunnen wor den en, onder zekere omstandigheden, zelfs niet van de oppervlakte der platen weder afgescheiden zonder dat deze laatste» beschadigd worden. Ook moeten proeven om van die platen afdrukken temaken niet ongunstig zijn uitgevallen. PARIJS den 31 october. Eene onverwachte ontdekking van een nieuw complot tot omverwerping van de bestaande orde van zaken, heeft alhier eene algemeene verslagenheid te weeg gebragt bij de rustige burgers, die zich met de hoop vlei den, 1111 eindelijk van de verderfelijke aanslagen der geheime genootschappen te zijn bevrijd. De Monteur berigc daaromtrent, dat de regering reeds sinds lang kennis droeg van drukke bijeenkomsten van per sonen die vroeger tot de geheime genootschappen hadden behoord, en dat, tengevolge van de daaruiL voortgevloeide nasporingen men welhaast de zekerheid erlangde, dat die personen zich bezig hielden met het maken van kruid het vervaardigen van patroonen en hec gieten van kogels. De gewone correspondentie, daarentegen wil weten, dat de minister van binnenlandsche zaken in den vroegen mor gen van gisteren eenen alloniemen brief heeft ontvangen, waarin hem de bovengenoemde bijzonderheden werden mede gedeeld met bijvoeging, dat de nacht van den 4 op den 5 november gekozen was tot de uitvoering van de lang be raamde zamenz wering. Volgens het regeringsbladbedraagt het getal der in hech tenis genomen personen elf, die allen leden zijn vau de ge heime genootschappen. Andere berigcen zeggen, dat dit ge tal reeds 36 beloopten dat de waakzaamheid der policie nog steeds nieuwe nasporingen doec. Deze nieuwe poging der revolutionaire partij bewijst op nieuwboven welken gapenden afgrond de Fransche regering nog altijd verkeert, en hoe weinig de vijanden van alle or de en rust zich aldaar van hunne heillooze plannen laten af brengen maar veeleer uit elke verijdeling van hunne mis dadige pogingen gedurig nieuwe krachten schijnen te putten. BRUSSEL den 1 november. De provinciale raad van Luxemburg heeft de voorsteilen van een zijner leden aange nomen strekkende om de regering te verzoekenhec afdoen der zaken, welke als een gevolg van hec vredes-craccaac moeten beschouwd worden, te bespoedigen, ten einde daar door op eene gunstige wijze de betrekkingen te bevorderen tusschen bec Belgische en hec teruggegeven gedeelte der provincie. Wijders verneemt men dat van de zijn'e van Oostenrijk ern stige vertoogen aan de Belgische regering zijiv gedaan we gens hec nie: uitvoeren van art 13 van het traktaat van april 1839, betreffende het aandeel van Belgie in de openbare Nederlandsche schuld. 'sGRAVENHAGE den 31 october. Gis teren en heden zijn de afdeelingen van de 1 weede Kamer der Staten-Gene- raal vereenigd geweest. Heden is het onderzoek der begroo- cings-wetcen begonnen. 's GRAVENMAGE den 1 november. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaalis heden, na de resumtie der notulen van de vorige zitting, alsmede van die op den a6 en 28 october jl. gehouden(en waaruit is ge bleken dat hec adres in antwoord op de troonrede ten slotte, met algemeene stemmen is aangenomen,) bij monde van den heer de Jonge rapport nicgebragt, namens de com missie belast gevveescmet het aanbieden van hec adres aan Z. M., en waaruit bleek, dat Z. M. heeft geancwoord: Dat Z. M. met genoegen ontvangen had de betuigin gen der Stacen-Generaal van gehechtheid aan en liefde voor hoogstdeszelfs persoon en huis; dat ook Z. M. hoopte, dat de onzekerheid en spanning der laatste jaren zal hebben opgehoudenen dat de eensgezindheid in de beraadslagin gen onzer vergadering bevorderlijk zou zijn tot het heil des Vaderlands. Dat hec Z. M. verheugde dat er zonder meerdere las ten aan de natie op te leggen middelen hadden kunnen ge vonden worden ook in verband met de Oost Indische be zittingen, om niet slechts voor het volgend jaar, maar ouk voor de toekomst in de behoeften van den Staat te voorzien de onzekerheid weg te nemen en hec crediec te bevestigen." Z. Exc. de minister van buicenlandsehe zaken is wijders in de vergadering verschenen en heeft namens Z. M. eene mededeeling gedaan betrekkelijk de Luxemburgsche aange legenheden waaruit, onder anderen, bleek, dat Z. M., 11a de racificatien van het eindverdrag met Beigie krach tens art. 5 van dit cractaac onderhandelingen heeft geopend met de agnaten van het huis Nassau, betrekkelijk dat ge deelte vau Luxemburghetwelk bij het tractaac van 19 april aan Belgie is toegekend; met dat gelukkig resultaat, dat reeds op den af jiinij een tractaat is gesloten, tusschen Z. M. en den hertog van Nassau, waarbij deze laatste, te gen eene schadeloosstelling van ƒ750,000, zoo voor zich zeiven als voor den erfprins, verdere nakomelingen en zij nen broeder atstand heeft gedaan van zijne aanspraak als agnaac van dat gedeelte van Luxemburg datZ. D. H. in 1783 en bij de acte van het Weener congres van 1815 was toe gekend. Verder heeft Zijne Exc. aan de Kamer kennis gegeven dac Z. M. op den 16 augustus jl. in onderhandeling is ge treden met hec Duitsche bondgenootschapwegens hec ge ven van schadevergoeding in territoir, voor het afgestane gedeelte van Luxemburg aan Belgie; dat Z. M. voorstellen heeft gedaan aan den bond om dat gedeelte van Limburg hetwelk aan Nederland bij hec jongst gesloten tractaat is toe gekend met uitzondering van Maastricht en Ketilotot Hertogdom Limburg te verklaren dat ofschoon dit Hertog dom onder dezelfde staatsregeling en bestuur, als het Koning rijk der Nederlanden zal komen, zulks niet hinderlijk zal zijn aan de betrekkingen van dit Hertogdom tot den Duic- schen bond; dat niet alleen Luxemburg, maar ook Lim burg deszelfs contingent zal leverenvolgens de staacsrege- ling van hec bondgenootschap en verdere bondsbesluiten en dac Z. M. ten slotte in die voorstellen te kennen gaf, dac Z. M. als lid van den bond een nieuw bewijs ten dezen vermeent te geven van hoogstdeszelfs vredelievende gezind heid terwijl Z. M. ook steeds ais Koning der Nederlan den bewijzen zal geven van zijne vriendschap en naburige genegenheid. Het resulteerde verder uit de aanspraak van Z. Exc., dac de bond op den 5 september die voorstellen met alge meene stemmen heeft aangenomen, onder bijvoeging, dat de wijsheid van Z. M. ten waarborg verstrektedat de botsingen zullen worden voorgekomendie weiligt zouden kunnen ontstaan door het scellen van het hertogdom Lira burg onder gelijke grondwet en onder hetzelfde bestuur. Ten slotte zeide Z. Exc., dat een en ander, in de ge geven omstandigheden voor de ingezetenen van Limburg de gunstigste uickomscen opleverdeterwijl Z. Exc. nog de hoop te kennen gaf, dat de wederzijdsche gezantschappen in Brussel en'sHage, gelijk men met grond mag vertrou wen bevorderlijk zouden zijn tot de afdoening van de werkzaamheden der commissien van Utrecht, Antwerpen en Maastricht, waardoor het tijdstip welligc niet ver meer zal zijn verwijderdom den geheelen afloop ook dier werk zaamheden mede te deelen. GRONINGEN den 31 october. Ter vervulling van de vacature in de faculteit der godgeleerdheid aan de hooge- school alhier, ontstaan door de benoeming van den hoogge leerden heer .7. IK. F. van Oordt .7. IKz.tot hoogleeraar in de godgeleerdheid te Leydenzijn door heeren curatoren der Groningsche hoogeschool gebragt op de nominatie, die aan Z. M. zal worden aangeboden de heeren Rhiemtheol. dr.en predikant te Amsterdam J. H. Scholten kHz.phil. cheor. liet. hum. en theol dr.predikant te Meerkerk, Het is ten platte lande binnen deze provinciealthans op sommige plaatsen de gewoonteom op de zoogenoem de boeldagen of openbare veilingen van losse goederen, eene meer of mindere hoeveelheid sterkendrank kosteloos aan de aan wezenden toe te dienen. Ter gelegenheid van zoodanigen boeldag, gehouden te Nuis gemeente Marum op den 6 julij dezes loopenden jaars, betond zich aldaar onder deaan- wezenden een ongeveer 2ojarige jongeling van eene stille en i bedaarde geaardheid en van eene zelfs eenigennace aan het onnoozele grenzende goedhartigheid. Dezedoor de gele genheid in verzoeking gebragt, heeft hec ongeluk van zich hoogst waarschijnlijk voor de eerscemaal van zijn leven in het gebruik van scerken drank te buiten te gaan met hec noodlottig gevolg, dac hij, 111 een schijnbaren staat van zins verbijstering met een* eikenhouten knuppel, dien hij van een vonder had losgerukt, op een' der aan wezenden is toe- geloopen en denzei ven een' slag aan hec hoofd heeft toege- bragcaan de gevolgen waarvan deze reeds des anderendaags is overleden. De dader, genoemd Pieterjans Mulder van beroep boerenknecht, geboren ce Tolbert en woonachtig te Nuis, is te dezer zake, op den 28 dezer, voor het provin ciaal geregtshof aihier teregt gesteld, en op heden bij'shofs arrest veroordeeld tot de straf van het zwaaijen me: hec zwaard over het hoofd, uit te voeren op een schavot, mee al dezelfde toebereidselen, welke bij de onthoofding worden in acht genomen en voorts tot confinenient in een rasp- of tuchthuis voor den tijd van 5 jaren. Moge toch dit voorval wederom leeren waartoe het on matig gebruik van sterken drank zelfs den onschuldigen deugdzamen mensch kan brengenen mogen vooral de be woners ten platte lande, bij het houden der koopdagen zich dit voorbeeld voor oogen scellenenalthans van hunne zijdealle aanleiding tot zulke schrikkelijke voorvallen weren NIJMEGEN den 1 november. Het water in onze rivier is thans door den aanhoudenden oostenwindtot eene niet gekende laagte gevallenen bij aanhoudendheid blijft de

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1