MIDDELBURGSCHE C0ÜIIA NT. M°. 132. Zaturdag 1839. 2 November. ïSeïgtc. fJiiMtcaiic ClssuSïSötcbing, MKIWSTIJ 5) INGEN. JfiNiufït-ijfi. ilcbcrinuben, De abonnements-prijs deier Courant is 2 7Ó t voor drie maanden, en franco per Post De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt coinptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. 'ZSy De Adverlentien worden berekend tegen 22 Cents de regel met uitsondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één lot xes regels is t 5o en voor lederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo liet regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG In aanmerking nemende dat volgens ingekomene herigten In onderscheidene plaatsen van dit Eiland alsmede in de na bijheid dezer Stad, de Hondsdolheid zich heefc geopenbaard Gelet op Art. 30 van hec Reglement van Algemeene Plaatselijke Policie Brengen bij deze ter kennis van de In- en Opgezetenen dat van heden af tot dat van het opheffen dezer verordening bij Publicatie zal worden kennis gegevengeene Honden zonder aan een touw of eenen ketting geleid te worden en zonder buitendien van eenen muilband voorzien te zijn, op de Straten of op het Grondgebied dezer Stad zullen vermo gen te loopen zullende de Honden, waaromtrent deze maatregel niet wordt in acht genomen, achtervolgens 2. van bovengemeld Artikelvan wege de Policie worden aan gehouden en gedood en de Eigenaars vervallen in de boete, op de overtreding dezer bepaling vastgesteld. En opdat niemand hiervan onkundig zij, zal deze worden afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads Courant gepiaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 30 Oc- tober 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERis E. Ter ordonnantie van Hun Ede! Achtbare, A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van KOLIJNS- PLAAT zullen, op Vrijdag den achtsten November 1839, des voormiddag* ten 11 ure in liet Gemeentehuis aldaar publiek bij inschrijving en opbod trachten te besteden on der nadere goedkeuring van Hun Edel Groot Achtbare de Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland eenige vernieu wingen en Herstellingen aan de Haven en Kaai van Kolijns- plaatmet den onderhoud van dien tot den eersten Julij 1840; waarvan het bestek en conditiën van heden tot den dag der besteding ter Secretarie aihier ter lezing legt. Kolijnsplaatden 28 October 1839. Burgemeester en Assessoren voornoemd L. A. PAARDEKOPER. Ter ordonnantie van dezelve, L. VINK, Secretaris. KERKVOOGDEN der Hervormde Gemeente van WEST- KAPELLE zijn voornemens, op den 5 November 1839, des middags ten 2 ure, in de Consistorie-Kameronder nadere goedkeuring van het Provinciaal Collegie van Toe- zigc op de Administratien der Kerkelijke Fondsen bij de Hervormden in Zeeland aan te besteden Hec doen van eenige Herstellingen aan de PASTORIJ derzelve Gemeente. Zullende op den 1 November bevorensdes morgens van 9 tot 12 ure, aanwijzing in loco gedaan worden; van welk bestek ter lezing zal leggenten Huize van van het Collegie van Kerkvoogden voor- tijdstip af het den Secretaris noemd. Kerkvoogden voornoemd van S1GIIEM, President. Ter ordonnantie, P. BACK, Secretaris. De Commissie voor de ZONDAGS-SCHOOL brengt ter kennis der belanghebbenden dat er weder gelegenheid is om in dezelve te worden opgenomen mits men zich daartoe aanmelde bij den Hoofd Onderwijzer Goukain de Stads Armenschool, op Maandag den 4 November, des middags van 12 tot 1 of des avonds van 6 tot 7 ure. Middelburg, den 31 October 1839. Namens de Commissie voornoemd J. BORSIUS Secretaris. PARIJS den 28 october. Berigten uit Londen zeggen, .dat lord Palmerston aan de kabinetten van St. Petersburg, Weenen en Berlijn eene nota heeft gezonden, waarin die ■minister de concessien opgeeftwelke Engelandnamens de Porce aan den onder-koning van Egypte meent te kun nen doenmet uitnoodiging aan de overige mogendheden zich daarmede te vereenigen. Volgens de gewone corres pondentie bestaan deze concessien in het verleenen aan Mehemed- Ali van het pachalik van Saiiit-Jean-d'Acre zoodat dien ten gevolge alleen Mecca en Medina in die streken aan bet gezag der Octomannische Porte zullen blijven onderwor pen. Hec kabinet van Sc.-James moet ook bij het Fransche gouvernement aangedrongen hebben om de gezegde nota gezamenlijk aan de Noordsche hoven aan te biedendoch het kabinet der Tuiierien zoude verklaard hebben, daarin niet te kunnen treden uit hoofde Frankrijk niet wilde me dewerken tot de dwang-maacregelen waartoe de andere ka binetten schenen over te hellen ingeval van eene weigering van Mehemed Ali0111 zich naar den wil der mogendheden te schikken. Volgens tijdingen tiit Madrid, bij bet gouvernement ontvangenhebben de ministers van binneniandsche zaken en van marine den 22 dezer hun ontslag aan H. M. de ko ningin gevraagd en verkregen. Het bestuur over deze twee departementen is per interim aan den minister van justitie en aan den minister van oorlog opgedragen. Er schijnt ook questie geweest te zijn van het ontslag van den generaal Alaix als minister van oorlog doch men verzekert dat de konin gin verklaard had daarin niet te zullen toestemmen. De 1111 ontslagen ministers behoorden tot de partij die de kamer der afgevaardigden wilde ontbinden, ook schijnt dit plan thans geheel opgegeven te zijn. Te Madrid dachten veie lieden dat de heeren Olozaga en Cortina leden van hec kabinet zouden worden. Het ontwerp van wet op de fueros is den 22 door de ka mer der senaceurs met 73 tegen 6 stemmen aangenomen. De koningin heefc den 20 eene wapenschouwing over de geheeie nationale garde bijgewoond. Te Madrid was het vol maakt rustig. De generaal Cabanerodie vroeger onder de vanen van don Car/os diende en nu aide-de camp van Espartero is, heeft eene proclamatie gerigt aan de soldaten en officieren van Ca- brera en voornamelijk aan de Arragonnezen. Cabrera laat in al de wegen die naar Morella leiden ver- hakkingen maken, en ontdoet zich langzamerhand van de zoo genaamde junta's, waarmede hij zich omringd had ten einde zijn invloed te ondersteunen; hij schijnt het gezag geheel in eigen handen te willen nemen. Hij wil van geene onderwerping hooren en bereidt zich tot een hardnekkigen tegenstand. Zijne plannen worden zeer geprezen. Hij zal zich nieteven als de Navarrezen bin nen een beperkten omtrek insluiten maar in de acht forte ressen die hij in bezit heeft, vertrouwde bezetting leggen, en de constitutionele troepen door middel van drie mobile colonnen onder bet bevel zijner beste oversten verontrusten en steeds in beweging houden. Cabrera is een man van groo- te militaire talenten twee generaais-en-chef, van Halen en Oraahebben voor hem moeten onderdoende eerste bij Segura en de tweede bij Moreila de generaals Nogueras en San Martin zijn ook niet gelukkiger geweest in hunne ope ra tien tegen hem in dienzelfden oorlog van Neder-Arragon en dit is weiligt de reden waarom Espartero zoo voorzigtig te werk gaat. Deze was den 8 dezer me:- drie colonnen van Sarragossa opgerukten had na vier kleine dag-marschen halt gehouden aan den voet van hec gebergte, waar hij acht dagen gebleven is alvorens in 's vijands land binnen te trekken. Eindelijk heeft hij zich den 21 in beweging gesteld naar den kant van Segura en Montalbanen voorbij de rivier San-Martin, die zich bij Hyar in de Ebro stort. O'Don- nell rukt met twee divisien op Montalban aan, waarde Carlisten eene sterke citadel met een garnizoen van onge veer 3000 man hebben en zal denkelijk die gaan belegeren waaiin de armee, die Espartero zelf aanvoert, hem moet bijstaan. Volgens eene statistieke berekening, brengen de moes tuinen in de omstreken van Parijs's jaars dertig millioenen fr. op en verschaffen zij brood aan vijfmaal-honderd-duizend menschen. Ook brengen de bloemen en vruchten eenige mil lioenen op. Te Parijs eti in de omstreken telc men ongeveer twee honderd bloemkweekers die de markten van de hoofd stad voorzien. Op zekere dagen bij voorbeeld daags voor groote feesten is de verkoop van bloemen zeer aanzienlijk zoo is den 14 augustus 11., ter gelegenheid van Maria-He meivaart, te Parijs voor vijftig-duizend fr. aan bloemen ge kocht en in het midden van den winter gebeurt het meer malen dat prachtige bals of partijen aanleiding geven dat van vijf tot twintig-duizend fr. uitgegeven worden voor bloemgewassen en ruikers. BRUSSEL den 28 october. De heeren Ragay Daviden Ch. Morelcommissarissen van wege den koning der Nederlanden belast met hetgeen de opheffing betreft van het sequester der goederen van het huis van Oranje-Nassau en met hetgeen de bijzondere belangen dier familie in Belgie aangaatzijn eergisteren door den Nederlandschen minister den heer Falck aan den minister van buitenlandsche zaken voorgesteld aan wien de commissarissen hunne volmagten hebben overhan digd. De gezegde heeren zijn door den minister welwillend ontvangen; hij heeft hun beloofd, voor zoo veel van hem afhing, alles te zullen aanwenden om deze onderhandeling te bevorderen. De heer Falck heeft deze beide jongste dagen de ge- lukwenschen van verscheidene leden van het korps-diplo matiek alhier ontvangen. De staatsraad Coppcns van Hasseltpresident der ge mengde commissie voor de vaart en het loodswezen, eer gisteren van Antwerpen herwaarts gekomen is alhier in con ferentie geweest met den minister van buitenlandsche zaken en den Nederlandschen gezantden heer Falck. 's GRAVENHAGE den 30 october. Heden op den mid dag heefc eene bezending uit de beide Kamers der Staten- Generaal zich naar hec paleis des Konings begeven, om aan Z. M. het navolgende adres van antwoord op de troonrede, bij het openen der tegenwoordige zitting, welk adres ach tereenvolgende door de beide Kamers is vastgesteld, aan te bieden Sire! Het strekt den Staten Generaalna zoo I'ange jaren van onzekerheid en spanning, tot eene vernieuwde stoffe van blijdschap, als vertegenwoordigers van het Nederlandsche Volk, aan U. M. hunne eerbiedige en opregce hulde te mo gen aanbieden. Bij de herdenking aan dien drukkenden toe stand en aan hetgeen daartoe aanleiding gaf; bij de beschou- wing der schikkingenbestemd om daaraan een einde te ma ken bij de gedachte dat, hoezeer hec Vaderland op gunsti ger voorwaarden billijke aanspraak maken konde, de eer on geschonden is gebleven vestigen wij voor de toekomst on ze hoop bijzonder op den band, welke dat Vaderland bij aanhoudendheid niet U. M. en hoögstdeszelfs huis vereenigt. Wij vindendaarin eenen bevredigenden waarborg dat ons volksbestaan door de kracht eenermet de natie op hec in nigst vereenigde regering, zal worden verzekerd, ons staats gebouw door grondw.ecciglijk daarin te brengen veranderingen bevestigdde algemeene weivaart bevorderd zoo door de maatregelen van een tot heil der ingezetenen werkzaam be stuur, als door alle de daartoe met gemeen overleg vast te stellen wettelijke bepalingen. Van geen gering gewigt, is in zoodanige omstandigheden de stand der buitenlandsche betrekkingen en met genoegen ontwaarden wijdac dezelven door onderlinge gevoelens van vriendschap en welwillende belangstelling gekenmerkt blijven, Wij hopen, dat de met de Vereenigde Staten van Ame rika en mee de Stacen van het Dnitsche tolverbond gesiocene handels-traktaten nieuwe waarborgen voor de uitbreiding van den bloei van Nederland zullen opleveren. Wij zijn overtuigd, dat door U. M. alle pogingen wor den aangewend, om de geheeie uitvoering van het traktaat met Belgie te verzekeren en te bespoedigen en wij vertrou wen dat daarbij de regcen van Nederland ongeschonden zul len bewaard blijven. Wij zullen met belangstelling de toegezegde openingen ontvangen omtrent de regeling der vergoeding in grondge. bied, ten behoeve van het Duitsche bondgenootschap, voor het afgestane gedeelte van het Groothertogdom Luxemburg. Het tijdstip is nu geboren tot de voordragt van wijzigingen in onze staatkundige instellingen overeenkomstig de mede- deeling, bij den aanvang van den jare 1831van wege U. M., in onze vergadering gedaan. Was die mededeeling destijds den Staten-Generaal hoogstaangenaam thans zien zij de voor dragt dier wijzigingen met verlangen te gemoet. Wij verheugen ons dac de omstandigheden gedoogen de krijgsmagc op den voet van vrede terug te brengenzoo door de ontbinding der vrijwillige korpsen en mobiele schut terijen en van hec leger te veldeals door het verleenen van ontslagen en verloven. Terwijl wij in het algemeen belang de nadering toe juichen tot hec standpunt, waarop de nationale militie zich in gewone tijden moet bevinden en de bespoediging daarvan verlangen, stellen wij de trouw en vaderlandsliefde op hoo- gen prijs, door de Nederlandsche krijgsmagc, in de afgeloo- pen jaren, bij het eervol vervullen harer pligten ten toon gespreid, welke haar den lof van U. M. en de dankbaarheid van geheel het Nederlandsche Volk zoo waardig maken. Vestigen wij met U. M. het oog op onze binneniand sche aangelegenheden, zoo treft ons, bij den geregelden gang van het bestuur, de bloei van handel en scheepvaart, en de vooruitgang van het fabrijkwezen. Ook de graan- en veldgewassen leverden over het algemeen niet ongunstige uitkomsten vooral in verhouding tot de bestaande prijzen. Nuctig en bevorderlijk voor deze bronnen van onzen nationalen rijkdomzijn uitgebreidere land- en water-com- municacien en droogmaking van waterplassen, welker voort zetting daaraan dienstbaar zal worden gemaakt. Uit het zelfde oogpunt beschouwen wij de aanmoediging van ontgin ningen en iandverbeteringenwelke dringend wettelijke be palingen vorderen. Onderwijs, kunsten en wetenschappen waren lang een deel van Neérlands roem en moeten ditmet zorg aange kweekt en beschermd, steeds blijven. w Wij verheugen ons over den coenemenden voorspoed der Oost-Indische bezittingenen vernamen met genoegen dat de aandacht van Uwe Majesteit op de belangen onzer West-Indische volkplantingen gevestigd blijft. Met al de zorg en naan wkeurigheiduelke het belang van het onderwerp vordert, zulJen wij de aangeboden be

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1