3LBURGSCHE W. 131. Donderdag 1839. 31 October. 5 r^rctic nieuwstijdingen. srjeï Publicatie. IScftcttbm.ilnugeu. SEtitecïtlanb. (^voöt-iSirittrtujc. JfÏMukcijfi. iïelgie. lïcbcrlaubcu. De aboiiticmciiU-|>rijs descr Courant is J i 75 voor drie maandenen franco per Post f 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt cornplant, oi bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóo'r 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Gents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van een tot zes regels is 1 5Q en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER ert WETHOUDERS der Stad MID DELBURG In aanmerking nemende dacvolgens ingekomene berigten in onderscheidene plaatsen van die Eiland alsmede in de na bijheid dezer Stad, de Hondsdolheid zich heeft geopenbaard; Gelet op Art. 3° van het Reglement van Algemeene Plaatselijke Policie Brengen bij deze ter ltenuis van de In- en Opgezetenen dat van heden af tot dat van het opheffen dezer verordening bij Publicatie zal worden kennis gegevengeene Honden zonder aan een touw of eenen ketting geleid te worden en zonder buitendien van eenen muilband voorzien te zijn op de Straten of op het Grondgebied dezer Stad zuilen vermo gen te loopen zullende de Honden, waaromtrent deze maatregel niet wordt in acht genomen, achtervolgens 2. van bovengemeld Artikelvan wege de Policie worden aan gehouden en gedood en de Eigenaars vervallen in de boete, op de overtreding dezer bepaling vastgesteld. En opdat niemand hiervan onkundig zij, zal deze worden afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads Courant geplaatst. Gedaan ten ltaadhuize der Stad Middelburg, den 30 Öc tober 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GR1JPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van KOLIJNS- PLAA1 zullen, op den 15 November aanstaande, des mor geus ten ii ure, in het Gemeentehuis aldaar, publiek ver pachten de 11AARD-ASC11welke gedurende een termijn van vijf jaren in de Bakken dezer Gemeente geworpen wordt, ingaande den 1 Jannarij 1840; waarvan de condi tie van heden af ter Secretarij ter lezing ligt. Kolijnsplaacden 19 Occober 1839. Burgemeester en Assessoren voornoemd, L. A. PAAR DEKOO PER Vt. Ter ordonnantie van dezelve L. VINK Secretaris. BURGEMEESTER eii ASSESSOREN van KOLIJNS- PLAAT zullen, op Vrijdag den achtsten November 1839, des voormiddags ten 11 ure, in het Gemeentehuis aldaar, publiek bij inschrijving en opbod trachten te besteden on der nadere goedkeuring van Hun Edel Groot Achtbare de leeren Gedeputeerde Staten van Zeeland eenige vernieu wingen en Herstellingen aan de Haven en Kaai van Kolijns- plaatmet den onderhoud van dien tot den eersten Ju]ij 1840; waarvan het bestek en conditiën van heden tot den dag der besteding ter Secretarie alhier ter lezing legt, Kolijnsplaacden 28 October 1839. Burgemeester en Assessoren voornoemd L. A. PAARDEKOPER. Ter ordonnantie van dezelve, L. VINK, Secretaris, De COMMISSIE tot uitdeeling van SPIJS aan Min vermogenden te Middelburgaan de Ingezetenen derzelve Stad. Veelgeachte Stadgenooten Niet zonder huivering zien voorzeker vele van onze be hoeftige Medeburgers het naderen van den harren Wintertijd de behoeften zijn dan groot en de verdiensten geringen loewel wij ons niogen verheugen dat door de bemoeienis sen zoo van het Bestuur dezer Stad als van andere edele Menschen vriendengelegenheden zijn geopend tot het ver- scnalten van werk aan Minvermogenden, zoo is desniette genstaande de scnaar niet onbelangrijk, welke wederom met dankbare herten op nvve bekende milddadigheid het oog ves tigen waaronder meuschen van gevorderden ouderdom en ge brekkige lieden eene voorname plaats bekleeden voegen wij bier tevens bij de vrees, dat onderscheidene Levensmiddelen gedurende dezen Winter schaarsimaners duur zullen zijn behoeft her dan wel betoog, dat het van het hoogste belang is dat wij weder als .voorheen door uwe hulp worden onder steund, is er dan wel opwekking noodig om onze tneer- gegoei e Stadgenooten geraed te doen staan -onze opofferingen dooi- runne bijdragen te onderschragen Gaarne houden wij ons van het tegendeel overtuigd en .ten einde aan die verwachting te voldoen, zullen wij ons daarmede onledig houden onder medehulp onzer Commissa rissen, wc-rke, zoo wij vertrouwen, zich daaraan niet zul len onttrekken. In afwachting derhalve va-n ruime bijdragen, zullen wij eerlang de vrijheid nemen eene lijst van inteekening en bil jetten ter invulling aan uwe huizen rond te zenden ten einde een ieder de gelegenheid te geven om aan de begeerte van zijn hart te voldoen, en ons in staat te stellen om dien v-ooiraad op te doen welken wij behoeven om met vrucht de gewone werkzaamheden aan te vangen die wijten be hoeve van onze ininbedeelde Stadgenooten blijmoedig op ons nemen. Middelburg, den 24 October 1839. De Commissie voornoemd D. J. de Sui'erville, President. S. de Wind. S. Bomme Thesaurier. H. du Buisson Becius, Secretaris. J. van Reigersberg Versluys. A. J. van den Broecke. P. N. SCHORER. FRANKFORT den 25 october. Volgens brieven uit Kon- stantinopelvan deu 2 dezerliet het gebrek aan levensmid delen zich aldaar sterk gevoelen, zoodat men voor een hon gersnood vreesde. In den divan was besloten dat de regering- alle aankomende granen op zou ltoopenom eenigermate in de algemeene behoefte te voorzien. LONDEN den 26 october. Uit hoofde van het ongunstige weder heeft de revuewelke H. M. woensdag in hec park van Windsor zou gehouden hebben geen voortgang gehad. Uit Drieven van de Kaap de Goede Hoop tot den 24 augustus blijktdat de wet tot regeling der wederzijdsche veipligtingen van meesters en dienstbaren met geringe wijzi gingen was doorgegaan, en dat de hatelijke onderscheiding- van kleurlingen en anderen daarbij was weggenomen. De Satinsteen te Londen uitkomend dagblad, drijft den spot niet de onlangs plaats gehad hebbende algemeene omhelzing in de Spaansche cortesen beveelt de navolging van dit hartroerend tooneel aan het Engelsche parlement aan. Hii stelt zich onder anderen voor, dat de bewoners van Yoikshire en Lancasterhire aan hec parlement komen te ken nen geven, dat, aangezien zij sedert langen tijd gewigtige diensten aan het vaderland bewezen hebbendoor benden van charcisten op te ruijen en met pieken te wapenen, en uit hoofde zij over hec geheel hec meest oproerig gedeelte van hec vereenigd koningrijk uitmaken, dat aan de schatkist het meeste geld kost, om in bedwang gehouden te worden, zij het allezins billijk oordeelendac zij van den last der belastingen vrij gesteld en van alie betrekking tot de natio nale schuld ontslagen wordendat het hun veroorloofd worde hunne eigene overheden te kiezen, en doctor Taylor gouverneur van de provinciën te maken; dac voorts onder hen, even als in de Baskiscbe provinciën in Spanje, be vestigd worde alles wat reeds tot eene gewoonte geworden is, als hec houden van oproerige vergaderingen, vooral het dragen van pieken enz.; en dat zij onder deze voorwaarde willen toestemmen verder een gedeelte van Engeland uit te maken en hunne Ituscen door de Engelsche zeema"t ce laten beschermen. Eu nu, zegt de Satiristwelk een schoon en treffend tooneel zoude het opleveren wanneer11a he- vige en scherpe debatten in hec parlemencover die onder werp, 0'Conneil opvloog om sir Rohert Peel ce gaan om- heizen al de Tories uit hunne banken kwamen en de Whigs om den hals vielen wanneer dan de deftige presidentmet een luid hoezee! zijne pruilt in de lucht wierp, en ze'ifsde aanschouwers op de galerij, door het voorbeeld geè'leccri- seerd, elkander beurc otn beurt omhelsden! PARIJS den 26 october. De koning is heden ochtend op de Tuilerien aangekomen. Zr. Ms. rijtuig werd begeleid door een detachement huzaren. De politie hield reeds vroeg des morgens een waakzaam oog op de personen die zich in den omtrek van het kasteel aan den kanc der kaai ophielden. Stephanie Girondelledie, zoo men weet, dezer da gen eenen aanslag op het leven des konings gewaagd heeft is eergisteren naar de gevangenis van Saint Lazarc vervoerd'. Uit de omstandigheid, dat de geneesheerenaan wier zor gen de gezegde vrouw toevertrouwd is, voortdurend met te taak belast blijven, haar op onderscheidene oogenbliklten van den dag gade te slaan wil men opmaken dat de re gering nog niet zoo overcuigd is van hare verstandsverbijs tering. als men dit in den beginne heeft opgegeven. Volgens berigten uit Athene, doorreist de heer Didron et vaste land van Griekenland en den Peloponnesus ten ein e e geheel of gedeeltelijk nog, in die schoone streken, aanwezende Christelijke gedenkteekenen te bestuderen en af te teekenen waarin hij door de heeren Anatole de Saint-Al- degovdeEmanuel Durand en Hippolyte Parfait, die hem vergezellen geholpen wordt. De heer Didron heeft zich in hec klooster van St. Lucas, in dac van Mégaspiloen, te Spar- ta te Corinche en te Salamine, ter hevordering van zijn doel opgehouden. De groote kerk van St. Lucas is van den grond af, toe waar het gewelf begint, geheel met marmer bekleed waarmode de in veelkleurig- mosaïk bewerkte kruisbogen en de plaats van het hoog-alcaar een uitmuntend geheel opleveren De kerk van Sc. Marcus van Venetie, ook in dien omtrek gelegen is met heerlijk mosaïk op eenen gouden grond ver sierd hetwelk geschiedkundige gebeurtenissen voorstelt deze kerk ligt in verlaten bergenaan den rand van afgronden. Mégaspiloen is nog rijker, maar minder fraai. Mistra, dac op eene mijl afstands van Lacedémonie gelegen is, bezit de grootste, oorspronkelijkste en schoonste kerken van Grie kenland. Men zeide dac Guillaume de Champlettedie in den beginne van de dertiende eeuw de sterkte van Mistra heeft gebouwd de stichter dezer kerken wasen den stijl der Oostersche hoofdkerkendoor die der Fransche kruisker ken heeft willen matigen. Te Corinthe is de kerk, waarin de H. Paulus predikte, in eene rots gehouwen, en niet in den Oosterschen stijlhetwelk voor eene hooge oudheid ge tuigt. De groote kerk van het klooster der H. Maagd van Phanéroméni is van den grond af tot aan het gewelf in fres co geschilderd het getal der beelden ten voeten uit, busten medaillons alsmede de beelden der schilderstukken is 3500! Alle deze beelden zijn volkomen goed bewaard geblevenen herinneien, door hunne standen, aan de beelden en figuren in de hoofdkerk van Chartres. Deze kerk is, zegt men, het panthéon der Christenheid. De heer de Saint-Aldegondc heeft de 111 hec marmer gebeitelde inschriften die het tijd perk der grondvesting en de namen der stichters dier kerken en kloosters meiden, alsmede de Christelijke inschriften op de antieke kolommen der hoofdkerk van Mistra, gegraveerd alsmede de in marmer prijkende oorkonde in plaat doen druk! ken, en de koperen met historisch beeldwerk versierde deu ren der kerk van Mégaspiloen. BRUSSEL den 27 october. De liberalen, en in hec bij zonder de vrijmetselaren zijn in rep en roerten gevolge van een artikel in hec bij uitsluiting door geestelijken ge schreven Journal historique de la Province de Liège waar in opgave gedaan wordt van den naam het beroep en de woonplaats van alle de leden eeiier Brusselsche loge. Ou der die personen beviuden zich vele Protestanten, en, on der anderen de predikant des koningsdie voorzeker niet verpligt zijn zich aan hec mandement der bisschoppen te houden. Iedereen is hierover zeer verontwaardigd en men ziet daarin een nieuw bewijs van de steeds toenemende magc en stoutheid der geestelijkheid. ~.Pe Commerce Beige zegt, dat, volgens brieven uit Madrid van den 20 dezerde heer de Rumigny gezant van Z. M. den koning der Franschen aldaar, aan de koningin- regences den waarborg der Fransche regering aangeboden heeft ten aanzien van eene leening van 300 millioen fr. op voorwaarde, dac de eerste stortingen zouden screkken' tot voldoening der vervallen en aan de vreemde schuldei- scners van Spanje verschuldigde renten. Diezelfde brieveu zeggen ook, dat dit voorscel het gevolg is van de overeen stemming tusschen het kabinec der Tuilerien en dat van Windsor die erkend hebben dat, om op eene krachtdadi ge «vijze tot de spoedige bevrediging van het constitutionele Spanje te kunnen medewerken hec oogenblik daar was, om dit land in zijne financiële ongelegenheden te gemoec te ko men door deszelfs buitenlandsch crediec te herscellen. s GRAVLNHAGE den 28 october. Z. K. H. Prins Alexander is heden morgen omstreeks 11 ure van hoogscdes- zelfs reis naar Polen en Rusland in deze residentie terug gekeerd en heeft na zijne aankomst dadelijk bij Z. M. en verschillende leden van het koninklijk gezin bezoeken afge legd. Heden heeft de Tweede Kamer der Staten-Generaal eene zitting met gesloten deuren gehoudenwaarin langdurig beraadslaagd is over het oncwerp van adres, in antwoord der troonrede, hetwelk haar, door de daartoe benoemde commissie, is aangeboden. Zij heeft het adres aangenomen en aan de Eerste Kamerverzonden die morgen deswege ver gaderen zal, terwijl hec waarschijnlijk is dat hec adres aan staanden woensdag aan Z. M. zal kunnen worden aangeboden. Het eerste boek van hec strafwetboek, thans aan de beraadslagingen der Staten-Generaal onderworpen, handelt van misdi ijven tn bet algemeen, en heeft zes ticels, als: 1. van misdrijven en derzelver onderscheidingen 2. van straffen 111 liet algemeen 3. van poging tot misdrijf; 4. van de ver schillende wijze waarop misdrijf gepleegd en aan hetzelve deel genomen wordt; 5. van toerekening van misdrijf, en 6. van de straffen wegens herhaling van misdaden en wan bedrijven. Men heeft zich in dit eerste boek bepaald tot het vaststel len van eenige algemeene beginselen van straf-wetgeving welke bij de verdere bearbeiding en bij de invoering van dit wetboek door den regeer in het oog zullen moeten ge- houden worden. De sciaffen op misdaad gesteld hebben altiid eerloosver klaring ten gevolge. Zij Zljn; u de doodstraf. 2< dw arbeid voorafgegaan hetzij door tentoonstelling op het schavot onder de galghetzij door enkele tentoonstelling

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1