MIDDELBUR CUE COURANT. Donderdag 1839. 24 Oclober. 3tf°. 128. PROVINCIE ZEELAND. Clrtubcstcbujg. NIEUWSTIJDINGEN. Buttschlanb. <Sv0£ït~3§»rtU.tujs. llcbcrlaubcn. *4. V Xle abonncments-prijs d«cr Courant is f 2 yS »oor drie maanden, en franco per 1'ost /'3. De abonnementen worden *oor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant, of bij het einde tan ieder vierendeel jaars. De intending der Adrertentien behoort t« geschieden des morgens >o'r 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelyks- Geboortc-cn Doodbckendmakingcn, waarvan de prijs van één tot zes regels is/i ,5o en voor icderen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. Op Woensdag den 6 November 1839, des voormiddags teil elf ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den Raad der Kerk.Fabriek van de R. K. Gemeente te IJZENDIJKE, in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in de Provincie Zeeland, of van dengene die daartoe zijnentwege zal worden gemagtigd op het Stadhuis te IJzendijke, wor- aanbesteed Het Houwen van eene geheel Nieuwe KERK, voor de Roomsch-Katholijke Gemeente te IJzendijke. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek op hetwelk de bovengemelde aanbesteding zal plaats hebben, zal, boven en behalve bij den Secretaris van de Kerk Fabriek voornoemd, ter lezing liggen op alle die plaatsen, alwaar gewoonlijk de Bestekken van Waterstaats werken in Zeeland ter lezing gelegd worden. Zullende vier dagen vóór de Besteding de noodige aan wijzing in loco worden gedaan en voorts nadere inlichtin gen te bekomen zijn bij de Kerk Fabriek der R. K. Gemeente te IJzendijke bij den Ingenieur van den Waterstaat te Bres- keus en bij den Hoofd Ingenieur te Middelburg. De Raad der Kerk-Fabriek voornoemd, H. j. BRUNS Vc. Ter ordonnantie van denzelve, P. 11. MAERTENS Lid en Secretaris. Met dank aan den Gever of Geefster maakt de onderge- teeketide bekend, dat hij een mee lak gesloten briefje, onder de gisteren in de kerk gecollecteerde gelden gevonden, en ten opschrift hebbende: voor het Bijbel-Genootschap heden ontvangen en bij de opening daarin gevonden heeft twee Zcenwsche Rijksdaalders. Middelburg, den 21 October 1839. W. N. LAMBRECIITSEN, Thesaurier bij het Bijbelgenootschap, Afdeeling Middelburg. BERLIJN den 17 october. Z. K. H. prins Alexander tweede zoon des prinsen van Oranjeheeft zichop de terugreis van Petersburg, van den 8 tot den 11 te Warschau opgehouden gedurende welken tijd onderscheidene feesten ter zijner eere plaatsgehad hebben, en al het merkwaardige dier hoofdstad en harer omstreken door hem is bezigcigd. In den nacht van den 11 op den 12 heeft hij de terugreis naar Holland voortgezet. Men heeft te Petersburg een nieuw middel tegen de beet van dolle honden bekend gemaakt. Het bestaat uit het poeder eener gedroogde plant, de Lotus Ornithopodioides, welke in bosschen en op de weiden voorkomt, en tot ge zegd gebruik met den stengel, de peulen en bloesems inge zameld in de schaduw gedroogd, tot poeder gemaakt, ge zift en in wel gesloten flesschen bewaard wordt. Bij het gebruik moet de wond met koud water ultgewasschen en alsdan een eetlepel met eenigen drank vermengd ingegeveu worden. Eene tweede dosis wordt bij de intrede van de nieuwe maan ingegeven, wanneer de beet gedurende de vol le maan heeft plaats gehaden zoo omgekeerd. De onder vinding heeft bewezendat nooit meer dan twee Ingevingen noodig waren. Ook gebetene dieren worden op gelijke wij ze behandeld, met dit onderscheid, dat, b. v. aan een paard telkens drie eetlepels in plaats van 'één ingegeven worden. FRANKFORTden 18 october. 'Te Berlijn wil men zeer geruststellende berigten uit Weenen ontvangen hebben vol gens welke de eenstemmigheid tusschen de groote mogendhe den langs hoe meer toeneemt, en alle vrees voor oorlog ver dwenen ishetwelk grootendcels aan de bemoeijingen van Oostenrijk en Pruissen wordt toegeschreven. Men zou het, .altijd volgens deze berigten volkomen over de terugvorde ring der Turksche vloot, eens zijnalsmede daarover dat fbij aldien Ibrahim op Konstantinopel mogt aanrukken allen •gezamenlijk het Egyptisch leger zouden bestrijden. Ibrahim-pacha zou zich, naar men in het laatst der vori- .ge maand te Konstantinopel verhaaldete Marasch bereid Boliden 0111 den wegnaar de Turksche hoofdstad in te slaan. 3ïet leger der Turken bij Malatia had volslagen gebrek aan materieelen mogt voor zooveel als niets gerekend worden. 9n Palestina was., zekle men de pest in een hevige graad .uitgebroken. .Mchemet-Ali was den 26 september geheel van zijne on gesteldheid genezen, en deed een uitstap in de omstreken van Alexandrravan waar men hem weldra terugverwachtte. De Europeeche consuls hadden nieuWc pogingen tot terug- verkrijging der Turksche vloot aangewend, maar de onder koning had in zijne vroegere weigering volhard. De regering van Zurieh heeft den -kleinen raad van Aargau aangekondigd, dat zij zich genoodzaakt gezien heeft alle officiële gemeenschap met dat kanton te schorsenuit hoofde zij op eenige mededeelingen geen antwoord heeft ontvangen. Na hevige debatten is de Zuricher regering door den kleinen raad van Lucerne erkend geworden. Van Rome den 11 dezer wordt gemeld dat de eerste en voornaamste voorwaarde die het hof van Rome aan dat van Portugal stelt, betrekkelijk de onderhandelingen tus schen de beide hoven in de terugroeping van alle geban nen bisschoppen bestaat. LONDEN den 19 october. Het ontstaan van brand in den schoorsteen van een waschhuisbehoorende tot het konink lijk kasteel van Windsoren hetwelk hoofdzakelijk aan het verzuim van het behoorlijk vegen van denzelven schijnt te moeten toegeschreven worden, heeft dingsdag avond laat on der de vorstelijke en aanzienlijke bewoners van het kasteel eene grooce ontsteltenis verspreid, doch is, ten gevolge der spoedig toegesnelde hulp gelukkig het aanrigcen van aanmer kelijke schade door dien brand gestuit. Men heeft gisteren op de Theems nieuwe proeven genomen met de stoomboot Archimedcswelke, in plaats van met raderen voorzien is van eene schroef van Archi medcs die haar de beweging geeft. Deze proeven zijn zeer naar genoegen uitgevallen. De bootzonder in het water meer beweging dan een gewoon zeilschip te maken legde tegen wind en stroom eene Engelsche mijl in 9 minuten en 5 seconden afen keerde door wind en stroom geholpen in 4.5 minuut terug. De machine deed 22 23 slagen in eene minuut, welke elk 5J omdraaijing van de schroef be werkten. Te Dublin in de menagerie van Batty waren sedert eenigen tijd twee leeuwen en een tijger in hetzelfde hok opgesloten. Verleden week de gewone oppasser in het hok zijnde, had het ongeluk uit te glijden en op den tijger te vallen welke juist lag te slapen. De tijger, hierdoor woe dend gewordenvloog opviel den man aangreep hem in' zijne dij en was gereed hem te verscheuren. De aan- schouwers schreeuwden van angst en hielden den armen man voor verlorentoen op hetzelfde oogenblik een der leeuwen den tijger in den nek greephem alzoo dwong zijne prooi los te laten en hem zoo lang vasthield, tot de man, vrees- selijk bloedendeuit het hok koude gesleept worden. Ge lukkig zijn de wonden niet gevaarlijk. Aangebragte berigten van de Kaap de Goede Hoop loopende tot den 3 augustus houden in datten gevolge van het ontploffen van eene groote hoeveelheid buskruideen der kampen van de uitgewekene pachters nabij Port Natal geheel in den asch gelegd is en bij dit ongeval 9 personen het leven verloren en onderscheidene andere 'zware verwon dingen bekomen hebben. Het toevallig afwezig zijn van den opperbevelhebber Pretorius uit het kamp, meteen groot aan tal der pachters, heeft veroorzaakt, dat bij dit ongeluk niet meer levens verloren zijn. Overigens blijkt, dat bij de ope ning van de wetgevende vergadering dier kolonie op den 10 julij 11. door den Britschen gouverneur, zekere maatregelen ter overweging voorgesteld zijn, welke vele bestaande zwa righeden in hec bestuur dier kolonie uit den weg ruimen zoudenen uit dien hoofde met algemeen genoegen aange hoord waren. Het Ainerikaansche blad de Jackson-Republican geeft het volgende verhaal De sheriff van een der graafschappen in het noordelijk gedeelte van Missisippi had eenigen tijd geleden eene ont vangst van tusschen de vijftien en twintig duizend dollar» geïnd. Zich voor een dag of drie moetende verwijderen had hij die som aan zijne vrouw ter bewaring gelaten. Den eigen dag dat hij vertrokken was, kwam een vreem deling des avonds laat de gastvrijheid voor den naclu aan zijne woning vragen. De dame maakte eerst zwarigheid om bij het afzijn van haren man eenen onbekende in huis op te nemen maar eindelijk toch deed zij hem eene kamer aanwijzen. Later in den nacht verschijnen drie zwart gemaakte en als negers vermomde mannen voor het huis en eischen de 20,000 dollarsdie zij zeggen te weten in huis te zijn. Het geld bevond zich in de kamer die door den vreemdeling was betrokken. De dame begeeft zich derwaarts en vindt den vreemdeling bezig met zijne pistolen te laden. Hij had hec gerucht gehoord, hetwelk de roovers maakten hij overhan digt een geladen pistool aan de dame en vermaant haar den moed te hebbenmet de eene hand het geld aan een der ne gers te reiken maar tevens met de andere hand het pistool op hem te lossen. De beide andere rtwvers nam hij dan voor zijne rekening. De dame volgt kloekmoedig dezen raad. Een der roo vers valt voor hare voeten. De vreemdeling vel: den twee den en wondt den derden, die de vlugt nam, met zijnen ponjaard. De buren, door de pistoolschoten gewekt, snellen eer hulp. Men wascht de gezigten der zwartgemaakte roover» en erkent ih hemdie door de dame is doodgeschotenha ren eigen man den sheriff zeivendie zich op deze wijze de aan zijne zorgen coebetrouwde gelden had willen toeëi- genen. De beide anderen waren een paar buren.'* PARIJS den 19 october. Gisteren avond ten 11 ure, toen de koning en de koningin van de Tuilerieu naar St. Cloud reden en ter hoogte van het hek van den tuin op de kaai gekomen warenheeft eene armoedig gekleede vrouw een sceen naar het rijtuig geworpen en met zoo veel krachtdat daardoor hec vrij dikke vensterglas verbrijzeld en de koningin aan hec hoofd gekwetsc werdc. Gelukkig was de kwetsuur weinig beduidend zoodat Hunne Majesteiten de reis naar St. Cloud dadelijk hebben kunnen vervolgen. De vrouw die terstond gegrepen isheet Stephani Girondcllcen blijkt van hare zinnen beroofd te zijn. Dit voorval strekt ten bewijzedathoe menigvuldig de voorzorgen en maatregelen der politie mogen wezen die ech ter nog ongenoegzaam zijn om den persoon des konings vol komen tegen een aanslag te beveiligen. De ministers en vele aanzienlijke personen hebben zich des avonds naar St. Cloud begevenom hunne opwachting bij llunne Majesteiten te maken. De koningin heeft als naar ge woonte receptie gehouden en eerst ten lof ure hare salon verlaten. De deurwaarder van het hof der pairs heeft eergisteren in de gevangenis der conciergerie de acte van beschuldiging tegen BLtnqui beceekend. Men verhaalt dat laatstgenoemde voornemens geweest is om zich naar Bourgogne te begeven en dat deze zijne reis in verband stond met een planom tegen het openen van de zitting der kamers een nieuwen opstand te beproeven. Men schrijft uit AIbi van den 12 dezer, dat aldaar, onder geleide van twee gendarmes voor den raad van revi. siedie aldaar zitting hieldeen jongeling is gebragcdie om van de krijgsdienstals zoon eener weduwevrij te zijnzijnen vader heeft vermoordten gevolge van welke misdaad hij chans in de gevangenis van Albi is opgesloten. De berigten uit Spanje spreken van eene op handen zijnde verandering van het tegenwoordige ministerie. Ove rigens is alhier niets bijzonders bekend omtrent de krijgsbe wegingen van Espartero tegen Cabreradie zichnaar men zegtop eenen ernstigen tegenstand heeft voorbereid. 's GRAVENHAGE den 21 october. Heden heeft Z. M. de Koning, vergezeld van hoogscdeszelfs Zonen, Z. K. II. den Erfprins van Oranje en eenen luisterrijken stoet, de ge wone zitting van de beide kamers der Scaten-Gencraal ge opend. In eene vooraf gehoudene zitting der beide kamerswerd aan dezelve voorlezing gedaan van een besluie van Z. M., waarbij de minister van Staat, de heer A. van Gennep benoemd is toe voorzitter van de Eerste Kamer, gedurende de tegenwoordige zitting. Dezelve nam dan ook het voor zitterschap der vereenigde zitting waar. Eene uit leden der beide kamers zamengestelde commissie werd benoemdom Z. M. te ontvangenbinnen te leiden en uitgeleide te doen. Ten één ure kondigde het gebulder van het geschut aan dat de Koning hoogstdeszelfs paleis verliet. In de verga derzaal der beide kamers getreden zijnde, plaatste Z. M. zich op den troonen hield de navolgende aanspraak Edel Mogende Heeren Bij de opening uwer tegenwoordige zitting kan ik we der de verzekering geven dat mijne betrekkingen met de vreemde mogendheden bij voortduring door onderlinge gevoe lens van vriendschap en welwillende belangstelling worden gekenmerkt. Het traktaat van handel en scheepvaart met de Vereenig de Staten van Amerika en dat van handel met de Staten van het Duitsch-tolverbondin den aanvang van dit jaar door mij geslotenverschaffen nieuwe waarborgen voor de uitbreiding van den bloei van Nederland. Van mijne zijde worden alle pogingen aangewend, om de geheele uitvoering van het traktaat met Belgie te verze keren en te bespoedigen. De voorscellen, welke ik aan het Dnitsche bondgenoot schap heb gedaannopens eene vergoeding in grondgebied voor het afgestane gedeelte van het groothertogdom Luxem burg, zijn bereids aangenomen. Mijn minister van buiten- landsche zaken zal aan U Edel Mog. opening geven van de wijze, waarop dat onderwerp is geregeld geworden. n Hierdoor is het tijdstip geboren, om over ce gaan tot de wijzigingen der grondwetdie door de scheiding van Nederland uiet Belgie noodzakeiijk zijn geworden. Eene voordrage tot dat einde zal aitn U Edel Mog. worden aan geboden. Ten gevolge van het tractaat met Belgie zijn er maat regelen genomen, oin deWkrijgsmagt zoo veel mogelijk op

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1