MIDDELBURGSCHE Dingsdag £cfccubm<ifeutgcn. P It O V IIV C I E zeeland. ^lAMbcstcbing, N LELT WSTIJ DIN GEN. (örjoot-'ijrtttattjs.. JjVrtwïmjfc. iütebcL'Iauden. De abonnements-prijs dezer Courant is ƒ2,75, vaar drie maanden, en i'ranco per Post ƒ5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. Se inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vo'dr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Dood bekendmakingen, waarvan dc prijs van e'eu tot zes regels is 15o cn voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER, eu WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien een besluit van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den 1 dezer {Provinciaal Blad no. 96), betrekkelijk dc Suppletoire beschrijving vuor de Personele Belasting Herinneren de Ï11 en Opgezetenen aan de bepalingen van Art. 27 en 42 der Wet van den 29 Maart 1833 Staats blad no. 4), omtrent de Belasting naar xijdsgelang en de Suppletoire Aangifte, volgens welke een ieder, die door uitbreiding, vermeerdering, verwisseling of bet aanschaffen van Belasting-voorwerpen der grondslagen van het Personeel komt te vallen onder toepassing van eenen nieuwen of ver- boogden aanslag an den loop des dienstjaars verpligt is alvorens en naar gelang van het ontstaan der omstandigheden, cn op de boete bij Art. 35 en 39 vastgesteld tot het indienen van behoorlijke aangifte deswege, invoege als bij Art. 30 der Wet is voorgeschreven kunnende daarvoor een Biljet ter invulling bij den Ontvanger worden afgehaald. En op dat niemand hiervan onkundig blijve, zal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Ilaadhuize der Stad Middelburg, den 21 Oc tober 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van KOLIJNS- PLAAT zullen, op den 15 November aanstaandedes mor gens ten 11 ure, in het Gemeentehuis aldaar, publiek ver pachten den HAARD-ASCH, welke gedurende een termijn van vijf jaren in de Bakken dezer Gemeente geworpen wordt, ingaande den 1 Jannarij 1840; waarvan de condi tie van heden af ter Secretarij ter lezing ligt. Kolijnsplaac, den 19 Occober 1839. Burgemeester en Assessoren voornoemd L. A. PAARDEKOOPEll Vt. Ter ordonnantie van dezelve, L. VINK Secretaris. Op Woensdag den 6 November 1839, ^es voormiddags ten elf ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den Raad der Kerk-Fabriek van de R. K. Gemeente te IJZENDÏJKE in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in de Provincie Zeelandof van deugene die daartoe zijnentwege zal worden gemagcigd op het Stadhuis te IJzendijke, wor- .aanbesteed Het Bouwen van eene geheel Nieuwe KERK, voor de Roomsch-Katholjke Gemeente te IJzendijke. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestekop hetwelk de bovengemelde aanbesteding zal plaats hebben, zal, boven en behalve bij den Secretaris van de Kerk-Fabriek voornoemd, ter lezing liggen op alle die plaatsen alwaar gewoonlijk de Bestekken van Waterstaats werken in Zeeland ter lezing gelegd worden. Zullende vier dagen vóór de Besteding de noodige aan wijzing in loco worden gedaan en voorts nadere inlichtin gen te bekomen zijn bij de Kerk Fabriek der R. K. Gemeente te IJzendijkebij den Ingenieur van den Waterstaat te Bres- diens en bij den Hoofd-Ingenieur te Middelburg. De Raad der Kerk-Fabriek voornoemd H. J. BRUNS Vt. Ter ordonnantie van denzelve P. H. MAERTENS Lid en Secretaris. 'LONDEN den iÓ october. Eeirige dagen geleden zijn des nachts verscheidene glasruiten in de kleedkamer der koningin die onmiddellijk aan het slaapvertrek grenst, ingeworpen. Men is in het opsporen van den dader geslaagd welke bleek de zelfde man te zijn die in julij 11, het paleis wilde binnen dringen, met hec uitgedrukt voornemen om H. M. van het leven te berooveu. Hij had kortelings de gevangenis verlaten en is op nieuw in hechtenis gezet. Lenige kooplieden te Briscolin welke haven sedert •de theehandel vrij geworden is, dat is sedert 1834, zestien ladingen thee., te zamen 12,000 ton bedragende, binnenge komen zijn, hebben een verzoekschrift bij lord Pahnerston üngediend waarin zij de bescherming van het gouvernement voor den Chineschen theehandel vragen, welke, ten gevol ge van de schandelijke smokkelarijen door Britscbe onderda nen onder toelating en begunstiging va.11 het gouvernement gedreven thans zoo veel schade lijdt. Het is niet te ver onderstellendat een verzoek met verwijtingen vergezeld veel ingang vinden zal. Een gedeelte van het werkvolk op den spoorweg tus- schen Chester en Birkenheadnabij Liverpooliseenige dagen geleden wegens het arbeidsloon oproerig geworden en heeftna zichten getale van ongeveer 2000 met knod- sen en pieken gewapend te hebbenhet dorpje Lutton be zet en aldaar vele ongeregeldheden bedreven. Zeven per sonen, die zich niet met hen wilden vereenigen, zijn deer- lijk mishandeld. Tweehonderd soldaten, van Liverpool der waarts gezonden hebben den oproerigeii hoop uit elkander gedreven na 27 belhamels in hechtenis genomen te hebben. Eergisteren avond heeft de heer Carter eene eerste voorstelling met de door hem getemde wilde dieren gege ven. Hij verschijnt eerstelijk mee dezelve ais in eenen op- cogtmen ziet groote en kleine paarden, zebra's, struisvo gels wezenlijke en nagebootste crocodillenenz. De heer Carter lege zich daarna in eene wildernis te slapen. Van eene rots springt een luipaard op hem aanhij strijdt met zijnen aanvaller en onderwerpt hem. Hij rijdt in eenen wa genwaarvoor een leeuw gespannen is, over eenen berg, wordt in eene schuilplaats van wilde dieren, als leeuwen, tijgersluipaarden en panthers geworpendie hij na eenen schijnbaar hevigen strijd aan zich onderwerpt. Dit alles is zeer goed gearrangeerd en de dieren van verschillende soort gehoorzamen op eene bewonderenswaardige wijze aan hunnen meester, en zijn onderling zeer verdraagzaam. Men heeft brieven en dagbladen uit Nieuw-York tot den 26 september. Nog altijd wordt daarin veel over den rooei- jelijken toestand der geldmarkt en der talrijke banken ge sproken. Men hield te Nicuw-York de laatste berigten uic Engeland deswegedie door hec stoomschip the British Queen zijn aangebragcvoor ongunstig. De stad Nieuw-York is den 23 op nieuw dooreen hevigen brand geteiscerd. De brand is in den nationalen schouwburg ontstaan en wel door de onvoorzigtigheid van een werk man die de kraan van eene gaZ-pijp onder het tooneel had opengelaten, ten gevolge waarvan de geheele ruimte aldaar met gaz werd opgevuld. Toen men 11a eenige uren met een licht op die plaats kwam ontstond er eene gaz.ontvlamming en uitbarstingwaardoor hec geheele tooneel uiteensprong en hec gebouw weldra aan alle hoeken in brand stond. De vlammen deelden zich aan eenige naburige gebouwen mede, waaronder de zeer fraaije Fransche Kacholijke kerk de eerst onlangs herstelde Nederduicscheo. Hervormde kerk en eene kleine Neger-kerk, die allen geheel vernield werden. Uit de Fransche Kacholijke kerk werd het kunstige orgel nog ge red. Ook enkele Woningen van bijzondere personen brand den voor men er in slaagde, om de vlammen te stuiten, geheel of gedeeltelijk af. Men berekent de geheele schade op 250,000 of 300,000 dollars. De kerken zijn gelukkie tegen brandschade verzekerd. 6 PARIJS den 15 october. Men verhaalde gisteren avond dat de koning zich ligcelijk ongesteld bevindt en dit de reden is waarom hij sedert 2 dagen niet naar Parijs gekomen is. De ministers gaan dagelijks naar St. Cloud en houden daar raad onder voorzitting van Z. M. De aartsbisschop van Parijs, de heer de Quelen, be- vindc zich steeds in een gevaarlijken toestand die voor zijn leven doet vreezen. Tijdingen uit Algiers tot den 5 melden, dat de hertog van Orleans zich gereed maakte om van daar naar Stora en vervolgens naar Constantine te vertrekken. Reeds waren de troepen ingescheept die hem vergezellen moesten. Gisteren is de heer Blanquide jongere, een der voor naamste aangeklaagden wegens den opstand van den 12 mei, te Parijs gearresteerd, op het oogenblik dat hij met eene der diligences die stad meende te verlaten. Men zegt dat hij 14 dagen geleden van Londen was gekomen, om eenige bijzon dere zaken te Parijs te beredderen docli tevens hoort men dat hij sedert den opstand zicli in de omstreken der hoofd stad heeft opgehouden cn de politie hem reeds lang op hec spoor was. Hij zou de onvoorzigtigheid gehad hebben zij nen schuilhoek te verlaten en gegrepen zijn toen hij gereed stond naar Zwitserland op reis te gaan. Met hem zijn nog eenige personen in hechtenis genomen die, even als hij, van valsche paspoorten voorziennaar Zwitserland wilden ver trekken. Eender gearresteerden heeft, toen hij gevat werd een papier met roccekruid pogen in te nemen, doch is daarin verhinderd geworden moetende hij echter een gedeelte daar van ingeslikt hebben dewijl hij dadelijk door brakingen is overvallen. Gisteren cn heden heeft de procureur-generaal een gerui- men tijd in de gevangenis der conciergerie doorgebragt. Brieven uit Spanje bevestigen het herige, dat Espar- teio zich wei kei ijk tegen Cabrera in beweging heeft gesteld. Van den uitslag van dien strijd zal alsnu moeten afhangen in hoeverre de bevrediging van Spanje als eene voltooide daadzaak te beschouwen is, of nog we! eenigeu tijd zal aan houden. Cabrera sehijnt echter weinig op de stemming der gemoederen te kunnen rekenen. De gevangenissen van Can- tavieja en Morella zijn opgevuld met personen, welker be trekkingen aan de oproeping van Cabreraom de wapenen op te vattenhebben beantwoord. Van den anderen kanc heelt Espartero den staac van beleg opgeheven waarin de vier provinciën, die het gouvernement van Burgos uitma ken verkeerden. BRUSSEL den 17 october. Hoezeer de eerste audiëntie van den heer Falck bij koning Leopolduit hoofde van hec op heden vastgestelde vertrek des koningseenigzins met overhaasting heeft plaats gehad, zonder, gelijk dit liet ge bruik is, den secretaris der legatie af te wachten, om den- zelven voor te stellen zoo was dezelve desniettemin zeer plegtig en verwekte algemeene belangstelling. De koning onderhield zich buitengewoon lang met den ïieer Falck eu heeft, ouderen anderen, volgens den Moniteurzy'11'per soonlijk genoegen te kennen gegeven over de keuze van dien heer tot gezant, betuigende, dat niemand beter dan de heer Falck geschikt was, 0111 door zijn verstand, zijne gevoelens, en door de achting, die hij algemeen inboezemt, het tus- sclien de beide natiën gesloten verbond naauwer toe te halen. Heden ochtend ten 9 ure is de koning werkelijk naar Duitschland vertrokken, met een groot gevolg, in verschei dene rijtuigen. Z. M. reist incognito als graaf van Arden nesen zal ongeveer eene week afwezig blijven. Het doel dezer reis schijnt van groot belang ce zijn ten minste maakt men er veel ophef van, en Z. M. zelf heeft tamelijk veel prijs er op gesteld dezelve niet langer te vertragen. De heer Dujardin heeft zijne betrekking van secreta ris-generaal bij het ministerie van financien nog niet hervat doch zal naar Ucrechc niet terugkeeren, dan nadat eenige hoofdpunten bij correspondentie tusschen de kabinetten vast gesteld zullen zijn. - Uit de gewone wekelijksche opgave wegens de graan prijzen op de Belgische markeen, die den 16 openbaar is gemaaktblijktdat de middelprijs der tarwe in de laatste week fr. 24,27 heefc bedragen; hetgeen 16 centimes minder is dan in de vorige week. Een Brusselsch ministerieel blad beweerc echter dat die vermindering slechts schijnbaar is en dat de betrekkelijk geringere hoeveelheden graan, die ter markt worden gebragrhet bewijs opleveren dat de hooge graanprijzen zich zullen handhaven. Bij voortduring ontmoet men in de Belgische bladen blijken, dat de tegenwoordi. ge hooge prijs van hec brood voor de arbeidende klassen en met name voor de werklieden in steenkolenmijnensteen groeven enz. zeer drukkend isen gedurende den naderen den winter dit nog meer dreigt te worden. De uitvoer van tarwe en tarwemeel blijfc incusschen, volgens de bestaande graanwetin verband met de marktprijzen verboden. 's GRAVENHAGE den 18 october. Z. K. H. Prins Fre- derik der Nederlanden wordt den 20 dezer uit Berlijn in de ze residentie terug verwacht. Hoogstdezelve zal alzoo de opening van de vergadering der Scaten-Generaal bijwonen, die aanstaanden maandag met de gewone plegtigheden door Z. M. in deze residentie zal plaats hebbenzijnde het programma dier plegcigheid, hetwelk bereids is vastgesteld, van gelijken inhoud als dat van het vorig jaar. De Raad van State is heden wederom van 11 tot 3 ure vergaderd geweest. Door den Koning zijn goedgekeurd de algemeene pro vinciale begrootingen voor Noord-Braband en Zeeland, over den jare 1840. Woensdag en donderdag is te Amsterdam onder voor zitting van Zijne Exc. jonkheer mr. G. Beelaerts van Blok land minister van financiën, gehouden de gewone zitting van hec Amorcisatie-Sijndicaatin welke de verrigcingen gedu rende het zestiende boekjaar, geëindigd den 30 junij 1S39, en de rekening en verantwoording deswege, zoo ook de ver dere ter behandeling voorgedragen onderwerpenmet alge meene stemmen door de vergadering goedgekeurd en de door de permanente commissie gedane voorstellen aangenomen zijn geworden, Naar aanleiding van de belangrijke vraag, of een wis selbrief op zondag vervallen in geval van weigering van betaling, volgens de wet, maandag of dingsdag daaraanvol gende behoort geprotesteerd te worden, is heden door den Hoogen Raad een vroeger vonnis van de arrondissemencs- regtbank te Rotterdam bevestigd zoodat alsnu is beslist dat een op zondag vervallen wisselbrief, ingeval van nonbe- caliug dingsdag, moet worden geprotesteerd. Men weidtdat de eerste werkzaamheden voor de droog making van hec Haarlemmer-meer zullen zijn het verbreeden en verdiepen van het kanaal naar de sluizen van Katwijk en dat daarmede eerlang een begin zal worden gemaakt. Gctuuende den tijd van de opening van den spoorweg van Amsterdam naar Haarlem, namelijk van 24 september tot 14 october, zijn over dien weg, heen.en terug vervoerd 3'>65 3 personen en heeft de opbrengst bedragen ƒx8,433,6^

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1