MIDDELBÜEGSCHE COURANT. M°. 126. Zalurilag vf' 19 October. V'.; 1839. NIEUWSTIJDINGEN. ^Suitschlanh. ©root-liriltanjc. /rauktrtjlc. A-f De abanncmcnts-prijs deitcr Gouranl is f 2,75, voor drie maanden, en franco per Post f 3. üe abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomenen de beta ling geschiedt coinjitant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. J>e inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdo'r 10 urcf indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. üe AJvertentien worden berekend tegen aa Cents de regel, ract uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is/i,5o en voor iederen regel daarboven aa Cents. Dezelve moeten niet op zegei geschreven zijnalzoo het regt van zegel wordt betaald. BERLIJN den 9 october. Volgens de door onze regering gemaakte beschikkingenmoet de van hier ontvlugte en se dert weder in verzekerde bewaring genomen aartsbisschop von Duninonder behoorlijk geleidegisteren voormiddag ten 11 ure, in de vesting Kolberg, die tot het regerings-dis- tricc Köslinprovincie Pomineren behoort, aangekomen zijn. Men verwacht de tijding daarvan heden door een renbode te ontvangen. De regeringsraad Heegewaldteen voorzigtig en menschlievend manis bepaald met de taak belastom den hoogen geestelijke in het oog te houden. Van ongeregeldhe den die, volgens de eerste geruchten te Posen zouden zijn voorgevallen, verneemt men niets naders. Zekere graaf' Rac- zynski heeft den bisschop, bij zijne aankomst te Posen, in een hem toebehoorend staatsie-rijtuigmet (Spaarden bespan nen, uit zijn huis naar het aartsbisschoppelijk paleis doen brengen, liet domkapittel van Posen en Gnesen is door het thans voorgevallene, ten aanzien van het beheer van het bis dom uit alle verlegenheid geraakt. Zoo lang de aartsbis schop niet op eene Vvettig blijkbare wijze een gevangene was kon het zonder hem niets in het aartsbisdom doenwaarom dan ook, sedert het verblijf des bisschops te Berlijn, een overgroot aantal tot dat kerkelijk beheer behoorende zaken onafgedaan gebleven zijn. Thans moet, even als vroeger te Keulen heeft plaats gehadhet domkapittel van Posen en Gnezen tot de keus van eenen tijdelijken waarnemer over gaan die dan de bevestiging van den Paus noodig heeft. Men is hier zeer nieuwsgierig naar de vierde allocutie, die na het gebeurde ongetwijfeld op hoogen toon te Rome tegen Pruis- sen zal uitgaan. Onze regering heeft alle zaclue middelen beproefd, oui den kerkdijken strijd te stillen, en is eerst, ziende dat de geestelijkheid van hare toegevendheid te zeer misbruik maaktetot ernstiger maatregelen overgegaan. De heer von Dunindie als een vroomvriendelijk en zacht moedig man bekend stondwordt hier als het slagtoffer van eene gevaarlijke, tegen de monarchie en liet Protestantismus tngenomene partij beschouwd welke partij het edelstewat de mensch heeftde godsdienstslechts als een dekmantel voor geheime oogmerken gebruikt. Zoo ook de zwakke pre laat zich bij herhaling aan ondankbaarheid jegens onzen ver- eerenswaardigen koning heeft schuldig gemaakt, vindt toch zijn treurig lot bij ons algemeene deelnemingen is er wel hoop dat bij de eerste gunstige gelegenheid daarin verzach ting zal komen. Sedert den strijd met Rome over de ge mengde huwelijken, hebben 111 deze residentie 26 R. K. het Evangelisch geloof aangenomen. Daarentegen zijn 16 vrou wen R. K. geworden etr zijn 17 Joden tot de beide Chris telijke kerken overgegaan. KRANENBURG den 14, october. De persoon die dezer dagen, door de waakzaamheid der politie te Rotterdam, op aanvrage van liet Pruissisch gouvernement, gearresteerd is, en die deel genomen zoude hebben aan de laatste onlusten te Kleef, in heden aldaar aangekomen en in de gevangenis overgebragt. De beschuldigde is zeker G n een jongeling van 22 jaren, die daags na de onlusten in maart II. was verdwenen, zijne zuster is onlangs door het geregtshof tot eetie gevan genisstraf van vier maanden veroordeeld ter zake van mede- pligtigheid aan het bedoeld rumoer. Het schijnt dat de beschuldigde G n op den weg tusschen Nijmegen en Kranenburgmiddel gevonden heeft 0111 aan de waakzaamheid van zijne geleidersdie hem aan de Pruissische policie-beambten moesten overleveren te ontsnappen en dat hij gisteren laat in den avond alleen bin nen Kleef is aangekomen, alwaar hij zich schuil heeft ge houden tot aan den morgen van hedentoen hij zich ten 8 ure vrijwillig bij de policie dezer plaats heeft aangemeld. Men zegt, dat, behalve deze persoon, er thans nog twee personen uit. Kleef voortvlugtig zijn, die bij de aldaar plaats gehad hebbende onlusten betrokken zouden zijn. LONDEN den 12 october. Baron Brunowbuitengewoon Russisch zaakgelastigde heeft gisteren afscheid van H. M. de koningin genomen 'en Zal morgen de reis naar het vaste land aannemen; Zijne Exc. denkt over Scuccgnrc te gaan. De Morning Chrontcle zegt reden te hebben om te twij felen aan de waarheid van een gerucht, volgens de Fransche dagbladen te Parijs in omloop datnamelijk de zending ■van dien heer alhier mislukt zoude zijn. Dat dagblad be weert, du er ten aanzien van de quesciewelke het doel dier zending uitmaakte, de beste verstandhouding tusschen Engeland en Rusland, ja tusschen al de mogendheden, Frankrijk alleen uitgezonderd heerscht. De voorstellen welke baron Brunovt van wege het Russische hof gedaan Iieeft, zijn niet verworpen, zegt de Chronicleom deze •eenvoudige redendat hij 111 het gehee! geene voorstellen gedaan heeftzijne komst heeft alleen gestrekt om het Britsch gouvernement te overtuigen, van de goede trouw en de opregtheid van het Russische kabinetwaaraan bovcn- dieu geen twijfel bestond. In navolging van den bekenden Amburgkbevindt zich op dit oogenblik alhier een andere Amerikaansche die rentemmer. Eenige personen, dns zegt de Standardzijn toegelaten geworden om in den circus van Asthley eene menagerie te bezigtigenwaartoe een rscktigc leeuw en leeuwin, tijgers, luipaarden en een der leerzaamste olifan ten behooren. Deze dieren zijn eerst onlangs door den heer Carter uit Amerika alhier aangebragt. De heer Carter heeft, even als zijn voorganger, in de hokken van die dieren verschillende oefeningen met hen vet tige daarna heeft hij den leeuw als een paard getoomd, doch hem voor eenen wagen te spannen en er den circus mede rond te rijden zal eerst op den dag der openlijke voorstelling plaats hebben. Ook heeft hij eenen fraaijen Braziliaanschen tijger zoodanig afgerigtdat hij hem als een hond volgt. Ook met den olifant heeft hij verschillende verrigtingen uitgevoerddie van de leerzaamheid dezer dieren getuigen. Naar het schijnt, zijn de wilde dieren van den heer Carter zoodanig getemd als dit gewoonlijk in America geschied alwaar op open tooneelen daarmede voorstellingen, zonder hokken of eenig afschutsel, plaatshebben, en tijgers, leeu wen en hyena's zich onder de acteurs mengen. MADRID den 8 october. De dag van gisteren is een der merkwaardigste dagen geweest, van welke Spanje heu genis heeft. De beraadslaging over de Fuëros was onder slechte voorteekenen geopenden men vreesde algemeen dac het gouvernement tot den uitersten maatregelde ont binding der cortes zoude moeten overgaan. Sancho en zijne vrienden hadden zich in den vroegen mor gen naar de ministers begeven en aan dezelve het voorstel gedaanhet door hen voorgedragen ontwerp van wee terug te nemenzoo het gouvernement er in inogt toestemmen om in het oorspronkelijk ontwerp eene clausule in te Iasschen ten aanzien van de handhaving der constitutiein verband met de fuëros. ue ministers moeten daaraan dadeiijk hunne goedkeuring verleend hebben. Sancho dit ter kennis van de cortes brengende is de mi nister van justitie opgestaan, en heeft verklaardzich daar toe niet te willen leenen. Deze verklaring bragt eene vree- selijke opschudding in de vergadering te weeg. Een groot aantal afgevaardigden gaven luide te kennenhet teruggeno men voorstel te zullen stemmen De toestand was hagche- lijk en de ontbinding dreigende. Olozagadit inziende wilde de zitting doen opheffendoch dit gelukte hem niet. Perez de Castrode raadspresidentsprak in denzelfden geest als zijn ambtgenoot voor de justitie en ontkende de waarheid van de aangegane verbindtenissen. Olozaga vatte andermaal het woord op, en verhief zich met kracht tegen hecgeen hij de trouweloosheid der regering noemde. Plotseling echter nam de zaak eene geheet nieuwe wen ding. De minister van oorlogAlaixliet verzoenende woorden hoorenen daarop volgde een tooneeldat alle beschrijving te boven gaat. Olozagadoor die gemoedelij ke taal diep geroerd viel den generaal Alaix om den hals. Alle de leden deden hetzelfde. Van alle kanten omhelsde men elkander, en de vrede was tusschen de beide partijen gesloten. Het in den geest van Sancho gewijzigde voorstel werd door de 123 tegenwoordig zijnde leden eenparig aan genomen, en de Fuëros werden erkend, terwijl de toepassing dier erkenningzoo als men weetaan een nader ontwerp van wet werd ondergeschikt gemaakt. De minister van financien heeft in die zelfde zitting een ontwerp van wet voorgedragen tot heffing van 200 millioen realen per titulos voor de behoefte van het leger. PARIJS den 14 october. In een' gisteren gehouden minis terraad is zegt men besloten dat de zitting der wetgeven de kamers niet voor den 20 december geopend zal worden. De minister van financiën, de heer Passy moet stellig be sloten hebben in die zitting een ontwerp van wet tot con. versie der 5 pet. renten in te dienen, hetzij door de 5 pet. inschrijving in 4 pet. of in 4! pet. inschrijvingen te verwis selen. Sommigen zeggen echterdat de koning zoozeer tegen dezen maatregel gestemd isdat hij eerder het ministerie veranderen dan zijne goedkeuring daaraan hechten zou. Omtrent het bezoek door den hertog van Orleans aan de koloniën op de noordkust van Afrika gegeven zijn hier onderscheidene officiële berigten bekend gemaakt. De prins is den 24 september te Oran aangekomen, en heeftterstond na zijne ontscheping, de militaire en civile autoriteiten ont vangen. Na des avonds een bal bijgewoond te hebbenheeft hij den volgenden morgen eene wapenschouwing over de troe pen gehouden, en den 27 Oran weder verlaten, Alhier ontvangen brieven schijnen het gerucht te be vestigen, dat de Egyptische onderkoning zijnen zoon gelast heelt., den2(5 september tegen Konsxaruinope.1 op te trekken, met bijvoeging, dat hij kennis van dit besluit aan de Porte zou hebben gegeven. Sommigen willen weten dat Frankrijk Pruissen en Oosten rijk het omtrent, dji Oostersche questic volkomen eens zijn, maar dat Epgéland meer en meer naar de zijde van Rusland overhelt. Van de Engeischezeide zou voorgesteld zijn., Syrië tusschen het- Turfech en Egyptisch bewind te verdeeien. - De .algemeeim aandacht in Spanje is thans op de krijgs- verrigtingen 'geVëstigd die, onder het opperbevel van den generaal EsparfèYb tegen Cabreraden voornaamstèn aan voerder der Carlistënwelke, na de bevrediging der noor delijke provinciën, het veld blijft houden, begonnen zijn. Volgens de meesten zal die aanvoerder in Arragon den aan val waarmede hij bedreigd wordt, afwachten. Een Ma- dridsch dagblad van den 6 dezer, el Mensagerobeweert even wel dat in een door Cabrera gehouden krijgsraad besloten wasom liet ooriogscooneel naar den omtrek van Madrid over te brengen. Het voegt er bij, dat geen der volgelin gen van Cabreraofschoon het gerucht der vlugt van don Carlos naar Frankrijk toen reeds algemeen onder hen bekend was, er aan dacht, om in onderwerping te komen. De mon niken te Morella en Cantavieja waren ijverig in de weer, om het volk in den waan te brengen dat de magt van Ca- brera genoegzaam wasom het geheele leger van het noor den te verslaan. Het Journal des Débats behelst een overzigt vau den- staat van zaken met opzigt tot Cabrera. De maarschalk Esparte) 0zegt hij, heeft zich inet 20,000 man van het noorderlegerden 8 dezervan Sarragossa in twee kolon- nen in beweging gesteld, zijne rigting nemende op Alcaniz en Belchicenaar de engten van Cantavieja en Montalban. De generaal O Donnelkapitein-generaal van Valencia en bevelhebber van het leger van het centrumtrekt te gelij ker rijd, over Segofbia en Casteilon de la Piana iii dezelfde rigting met 18,000 man. Eene afdeeiing marcheert op Te- ruelen eene anderevan Guadalaxara vertrokken gaat op waarts naar den oorsprong van den Taag, om de engten van Molina en Albarazins gade te slaan. De voormalige Carlis- tische c\w£ Cabanern dip „.„.j en zich sedert onderworpen heelt, vergezelt Usparteroom gelij-k ook eenige andere gewezene Carlistische officieren inlichtingen omtrent plaatsen en personen te geven. De magt van Cabrera kan op 15 20,000 man geschat worden. Hij is in eene bergachtige landstreektusschen Casteilon de la Piana, Aleanez, Teruel en den beneden-Ebroeen schraal en tnoeijelijk te genaken landgekantonneerd. Hij heeft zes of acht kleinezeer versterkte plaatsen in bezitwaarvan de beide voornaamste, Cantavieja en Morella, bijna onwin baar zijn en een lang beleg kunnen doorstaan. Reeds heefc het leger van het centrum een echek geleden voor Morella, in weerwil van zijne overmagt in krachten en geschut. Op al de toegangen tot die plaatsen en in de engten dier landstreek zijn hinderpalen, doorsnijdingenen verschansingen aangebragt. Cabrera kan het lang op een dergelijk terrein volhouden. Hij heeft de voorzorg gehad om er aanzienlijken voorraad van allerlei aard te verzamelen. Nog onlangs ziende wat hem te wachten stondheeft hij een onverwachten togt in de provinciën CuencaGuadalaxara en Kastilie gedaan cu eene verbazende hoeveelheid levensmiddelen medegevoerd. De vereenigde magt die tegen hem optrekt, zal groote moei- jelijkheden hebben te overwinnen 0111 hem in zijne schuil hoeken met geweld ten onder te brengen. Het bovenge zegd blad betwijfelt intusschen, dat de soldaten van Cabrera tot zulk een uiterst hardnekkige» tegenstand gezind zullen zijn De straf, die hij bepaald had tegen degenen die van vrede sprakenbewees dat de gemoederen met denkbeelden van vrede vervuld waren. Sommige der beste baxaillons mogten dan, even ais de Navarrezen in hec noorden, tot het uiterste volhoudenmaar het drie vierde gedeelte der soldaten verlangde naar zijne haardsceden terug te keeren terwijl de bevolking de soldaten der koningin met vreugd zoude ontvangen. Bovendien werd er nog een ander mid del in hét werk gesteldnamelijk dat van omkooping der onderbevelhebbers. Te Saragossa liep zelfs een gerucht, dat er openingen met Cabrera zeiven hadden plaats gehad ter wijl eindelijk hec Journal des Débats hec gerucht vermeldt, door een dagblad van Bordeaux gegeven, dac don Carlos, zonder van hecgeen hij zijne regten noemt afstand te doen Cabrera uitgenoodigd had, voor de kracht der omstandighe den te zwichten en niet verder het bloed zijner getrouwe dienaars te vergieten. Een dergelijke stap zou don Carlos in zijn ongeluk tot eere strekken. De Gazette de France die s-teeds voordon Carlos gestemd blijft, laat zich over dit onderwerp alsdus uit: Men schrijft uit Sarragossavau den 8 dezer, dat Es- partero met zijn leger, t welk 46,000 man telt, uit die stad tegen Cabrera is opgecrokken. Alle pogingen, om dezen ge trouwen aanvoerder tot het aangaan eener schikking te be wegen zijn met verachting afgewezen. Men wacht met le vendige bezorgdheid de eerste tijdingen omtrent de kriigsver- rigcingen af. De te beginnen veldtogt zalzoo Cabrera dien zegevierend teu einde brengtzijn roem ten top doen stijgen.

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1