MIDDELBURGSCHE C O R A J\ T. W. 123. Zaturdag 1839. 12 Oclober. ©jjcufciirc !3UttUcfstc&i«0 ^Atifeel-fttaatecftappij. VER K O O PING vas GENIE-GOEDEREN. NIEUWSTIJDINGEN. «OuitecfilAub. <ör0ot~ütritt«Tnje. Jfvvmfirijfi, T» KG abonncments-prijs dezer Cuuranl is 2 j5 voor drie maanden, en franco per Post f 5. De abonnementen wwrdcn voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant, of bij liet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgeus vóór lourc, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advcrtenlicn worden berekend tegen 22 Cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingcn, waarvan de prijs van dén tot zes regels is j 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. Bij inschrijving en opbod in een der Lokalen van de Ma rine op de Constructie-Werf te VLISSINGEN, op Don derdag den zeventienden October aanstaandedes namiddags ten éón ure, van hec ONTGRAVEN en AMOVEREN van een gedeelte der BESCHOEIJING langs de Zuidzijde van het Natte Ddien de vernieuwing van dat gedeelte over eene lengte van 140 Ellen, waarvoor de Materialen door de Marine zullen geleverd worden. Het Bestek en de Voorwaarden waarnaar, dat werk zal worden aanbesteed liggen ter lezing bij den Constructeur der Marine alhier, van wege welken, drie dagen vóór de besteding, de verlangd wordende aanwijzing zal plaats hebben. De Biljetten van Inschrijving zullen op zegel moeren ge schreven zijn duidelijk de inschrijving-som in schrift be- liooren te vermelden, en gecachetteerduiterlijk tot des na middags ten één «re vau den dag der Aanbesteding fran co bij de Directie der Marine te Vlissingen kunnen inge diend worden. Vlissingen, den 26 September 1839. De Vice-Admir.aat Directeur en Kommandant der Marine in het Hoofd-Departement van de Schelde O. W. GOBIUS. REGENTEN over de GODSHUIZEN, te Middelburg zullen, op Maandag den 14 October 1839, des voormid dags ten 10 urein het Gesticht No. 1 (Gasthuis), ten overstaan van den Notaris Abr. van den Broecke Az. open lijk verpachtenvier-en-dertig Perceelen zoo WEI- als ZAAILANDEN, aankomende het Gasthuis voornoemd. De conditiën liggen in gemeld Gesticht dagelijks voor een ieder te lezen. REGENTEN over hec Burgerlijk en Militair Huis van Verzekering, te Middelburgzullen, op Dingsdag den 15 October 1839, ten tien nre precies, openlijk aanbesteden: 11S.L V liggende de conditiën in gemeld Gestichc voor een iegelijk ter lezing. De DIRECTEUREN van de Afdeeling des Nederlandschen BIJBELGENOOTSCHAPSalhier gevestigd, maken bij deze bekend, dat op aanstaanden Donderdag, den 17 Octo ber, des avonds ten 6 ure, in de Nieuwe Kerk, door den Wel-Eerw. Heer A. i. Snouck Hurgronjeeen korc verslag van den staat des Gcnootschaps medegedeeld en tevens eene •op deszelfs vjjr-EN-TwiNTis-jARJc bestaan toepasse lijke redevoering zal gehouden worden. Zij twijfelen niet, •of allen die in de zaak der Bijbelverspreiding belang stel len zullen aan deze Godsdienstige samenkomst gaarne willen deelnemen. Middelburg, ia October 1839. DE SUPERVILLE, President. BORSIUSSecretaris. De DIRECTIE verwittigt de belanghebbenden datten gevolge vau het voorbehoudene hij hare aankondiging van 17 September li., de hoeveelheden'TIN, die aan de aange kondigde Veilingen zullen worden toegevoegdbestaan in 2478 Blokken te Rotterdam, en 2590 dito te Amsterdam •en dat alzoo het gezamenlijk te veiiene zijn zal als volgt Te ROTTERDAM op Donderdag den 17 October 1839, >10,740 Blokken Banca'-s TIN, liggende aldaar, en Te AMSTERDAM, op Dingsdag den 22 October 1839, «9.-393 Blokken Banca's TIN 'liggende aldaar. -Amsterdam, den 8 October 1839. VAN DER HOUVEN, President. KOOYDirecteur, fungerend Secretaris. Krachtens de autorisatie van Zijne Excellentie den Heere Directeur-Generaal van Oorlog, zaldoor den Majoor Plaat selijken Kommandant te Neuzen, ten overstaan van hen die zulks aangaat, op Maandag den 14 October 1839, des voor- middags een 9 ure, in het openbaar, te NEUZEN, wor- •den verkocht.-: Eene belangrijke partij Koppen en Top-einden van HEI PALEN Koppen van OrPjnen DAMPLANKEN en DAM- PALEN, oude Willigen BOOM ENeene kleine partij BLEESLATTEN, TUINLATTEN, oud EIKENHOUT, oude Deunen PALISSADEN en hetgeen verder ter verkoop .zal worden aangeboden. De Majoor Plaatselijke Kommandant te Neuzen H A M E R S. FRANKFORT den 6 october. De Zuricher staatsraad heeft den 1 dezer den grooten raad een ontwerp voorgelegd, om te verklaren dat het kanton zich onttrekt aan het concordaat, den 17 maart 1832 tusschen de staten van Zurich Berne, Lu- cerne Solothurn St. Gallen Aargau cn Thurgau gesloten uit aanmerkingdat de bijzondere verbonden tusschen de kantóns wel verre van aan de eensgezindheid en inagt van Zwitser land bevorderlijk te zijnvoedsel aan de tweedragc onder de bondgeuooten geven. De groote raad heeft zich met dit ontwerp vereenigd. Den vorigen dag heeft de landdag zijne vergaderingen op nieuw voor onbepaalden tijd geschorst. De Fransche en Engelsche eskaders lagen den 18 nog altijd voor den mond der Dardaneilen en schenen aldaar te willen overwinteren, ofschoon zulks in het op handen zijnde saizuenmet vele gevaren vergezeld is, waarom velen geloof den, dat zij pogingen zouden aanwenden om in de zee van Marmora binnen te luopenen de meeste Engelsche officie ren die de hoofdstad bezocht hebben weddingschappen had den aangegaan, dat zij eer twee maanden verstreken waren, in het gezigt van het Seraii zouden liggen. Indien dit ech ter gebeurdewerd eene vredebreuk met Rusland voor on vermijdelijk gehouden. De Russische gezant von Butenief scheen daarop dan ook voorbereid te zijnwant behalve dat eene stoomboot ter zijner beschikking gereed laghad hij al zijne archiven bijeenverzameld, zoodat hij binnen 12 uren na daartoe besloten te zijn vertrekken kon. Velen hoopten nogtans dat het hiertoe niet zou komen want genoemde gezant liet zich zeer gematigd uiten tus schen hem en den Engelschen gezant Ponsonby scheen langs hoe meer toenadering te bestaan. Ook zou hij mededeelingen aan Je Porte gedaan hebben waardoor deze veei meer dan vroeger gerust gesteld zou wezen. Het dagblad van Smyrna beweertdat de grootste over eenstemming tusschen de gezanten -der vijf groote mogend- ^_d?or de Engelsche te luiden. Van Mehemed-Ali zou d~e teruggave dórTttmJnC vloot en hec opgeven van zijne aanspraak op het erfelijk be zit van Syrië geëischc worden terwijlbij onverhoopte wei gering de admiraals geweld zouden mogen aanwenden. In brieven van de Turksche grenzen heet het, dat de Por te de bemiddeling der mogendheden van de hand heeft gewe zenen de geschillen met den onder-koning alleen wil ver effenen. De divau zou volgens deze brievenaan de En gelsche en Fransche gezanten gevraagd hebben, waartoe het ankeren hunner vereenigde eskaders voorde Dardaneilen diende. LONDEN den 5 october. Het getal der beschuldigden die in 1838 voor de regtbanken van Engeland hebben teregt gestaan, bedroeg 20,764 personen van het mannelijke en 4,836 van het vrouwelijke geslacht; onder dezelve telde men 843 jongens en 196 meisjes beneden de 12 jaren en beneden de 14, 1,833 jongens en 245 meisjes; van 14 er, beneden 17, 5,471 personen van het mannelijke en 1 098 van het vrouwelijke geslacht. Uit officiële opgaven blijkt, dat de verschillende gevangenissen in Engeland gekost heb ben302,902 p. 11 sch. 8 d.terwijl daarentegen de ar beid der gevangenen gedurende het jaar eene som van 30,160 p. 18 sch. 4 d. heeft opgeleverd, zoodat het onder houd de aanzienlijke som van 272,741 p. 13 sch. 4 d. heeft gekost. Men vreest, dat dit bedrag nog aanmerkelijk zal vermeerderen, zoo men geene pogingen aanwendt om den zedelijken toestand der jeugdige arbeidsklasse te verbeteren T- Sommige Amerikaansche dagbladen zeggen thans, tijding te hebbeu van Montevideo van den 20 julij, behelzende, dat, door de bemoeijingen van den Engelschen consul, de vrede tusschen de Orientalische republiek en Buenos-Ay- resna eenen oorlog van vier maanden gesloten is, PARIJS den 7 october. De koning heeft gisteren te Fon- tainebleau zijnen 6ósten verjaardag gevierd. Het aldaar gehou den kamp is opgebroken. De aanstaande opening der wetgevende kamers, welke, naar het schijnt den 15 der volgende maand zal plaats heb- engeeft weder aanleiding tot velerlei geruchten, omtrent (c ontwerpen van wet, die het gouvernement voornemens is voor te dragen. De gewone correspondentie beweert, unt onder anderen de questie van de conversie der 5 pet. renten levendige beraadslagingen heeft uitgelokt tusschen "eeren Passy, Villemain en Duchdtel, die zich gisteren, ten dezen aanzien, bij den maarschalk Soult hebbeu ver eenigd. De heer Passy moet verklaard hebben, dat deze maatregel dringend noodzakelijk wasen dat hij niet in het besctuu kon blijven, een zij daaromtrent een ontwerp van wet worde aangeboden. Daar de meerderheid der ministers zich ten voordecie vau de conversie heeft uitgelaten, is het aan geenen twijfel onderworpen dat dit punt eindelijk in de aanstaande zitting zal worden behandeld. De infant don Sebastiaan heeftnaar men zegtpas poorten naar Italië verkregenonder belofte van voortaan geheel vreemd aan de zaken van Spanje te zuilen blijven. Hec verzoek van don Carlos, om zich naar Saltzbtirg te begeven is van de hand gewezen. Het gouvernement heefc de steden Vendóme en Bour- ges tot verblijfplaatsen aangewezen voor de Carliscische ge neraalsdie in Frankrijk geweken zijn. Bij telegrafische depeche is alhier tijding uit Madrid van den 1 dezer ontvangendat de regering den vorigen dag een ontwerp van wet aan den senaat had doen aanbie den strekkende om eene aigemeene en volkoinene vergiffenis te verleenen voor alle politieke misdrijvengedurende den tegenwoordigen oorlog bedreven. In eene bijeenkomsc der meerderheid van de kamer der Spaansche gedeputeerden, die zamengeroepen was om de ge voelens wegens de previlegien der Baskische provinciën te vereenigen zou een der ledendie grooten invloed op de kamer uitoefent, een amendement hebben ingediend hetwelk ten doel heefc om het ontwerp dat door het gouvernement wordt voorgestaanmeerder ingang te doen verkrijgen. Te Madrid wil mendat de zitting der eortes ontbon den of althans geprorogeerd zal wordenbijaldien zij zich niet met de gevoelens der regering omtrent de fueros veree nigen. De koningin-regentes van Spanje heeft den maarschalk Soult tot ridder van het gulden vlies, en den minister van binneniandsche zaken, Duchdtel, tot grootkruis der orde van Karei lil benoemd. Van 1791 tot 1838 heeft het getal manschappen, tot de Fransche legers gebezigd, 13,692,000 bedragen, alst onder hec koningschap van 1791 tot 1792 1,270,000; ge durende de volks-vergaderingen van 8 maart'1793 cot 2a augustus 1798, 5,992,000; onder het directoire van 1798 tot 1799, 860,000onder het consulaat van den ia novem ber 1799 tot 24 maart 1804, 443,000; onder het keizer rijk van 5 augustus 1804 tot 1814, 3»8ö5,ooo onder de restauratie, van t8i8 tot 30 julij ^30 622,000, en on- i§38 ,"'640,000 man. Xldus zijn in de laatste 48 jaren ge middeld jaarlijks 291,317 man voor de armee getrokken. De abt Kenaudkanunnik van Nocre-Dame, werd gis teren avond omstreeks 6 ureop het oogenbli'k dat hij de kerk verliet, door eene vrouw met een dolksteek getroffen. Deze vrouw, welke de vlugc nam, is nog dien zelfden avond door de zorg der politie gearresteerd. Eene allertreurigste gebeurtenis heefc dezer dagen plaats gehad in het gezigt van St. Germain-sur-Ay en hare inwoners. Vijftien Engelschen van Jersey waren om handel- zaken op de jaarmarkc van Lessay gekomen en hadden zich in de kleine haven van St. Germain weder ingescheept. Reeds hadden zij op het ranke vaartuig het ruime sop be reikttoen eensklaps een hevige wind opstak. Weinige oogenblikken daarna of er kwam eene ontzettende baar, die het vaartuig naar de diepte voerdezonder dat het mogelijk was eenige hulp toe te brengen. Deze vijfcien ongelultki- gen zijn met de equipngiewier getal ons onbekend is eene prooi der golven geworden. I11 de Sémaphore leest men hec volgende zonderlinge voorvalhetwelk onlangs te Digne heeft plaats gehad „Een beerenlcidervan eenen zeer grooten beer, eene talrijke menigte apen en eenige waldhoornisten vergezeld hield te Digne halten trad met zijne muzijkanten in eene herberg om zich te verfrisschenna vooraf zijne dieren voor hec huis te hebben vastgemaakt. De beer, die eenen ring door een der neusgaten hadwaaraan een ketting was gehecht, werd met dien ketting aan de ijzeren staven'voor een der vensters gesloten doch zulks schijnt niet zeker ge noeg te zijn gedaan, want, terwijl de volksmenigte zich met de kuren der apen bezig hield was de beerzonder dat iemand zulks bemerkt had, verdwenen. Wie schildert den angst van den beerenleider en de zij nen en den schrik der aanwezenden. Waar was de beer Ie vergeefs snelde men straat uit straat in. De beer had de deur van een huis open gevondenwas den trapdien hij voor zich zag, opgeklommen, en had aldus de eerste verdieping bereikt; hier stiet hij tegen eene deur, die open sprong, en bevond zich in eene welgemeubeieerde kamer alwaar drie kleine kinderen speelden I De kinderenmet de diersoort van den zonderlingen gast niet genoegzaam bekend, hieven in plaats van te schrik- keneenen vreugdekreet aan waamn van den beer mengde. waaronder zich het gegrom 1)e ^d;ge moeder der kleinen mevrouw B.en haar g noot, die zich op de bovenste verdieping van het huis bevonden snelden beiden naar beneden, om te zien w"t e bijzondere vreugdegalmen hunner kinderen wekte; maar welk schouwspel doet hun het bloed in de aderen stollen. I" het midden van de kamer ligt een beer op den rug- even als eene kat te spelen, en houdt de drie kinderen tus-'

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1