MIDDELBURGSgHÊ C O II li A IV W. 122. Donderdag 10 Oelobcr. Jfvrtufcvijfc. ff' jf* NIEUWSTIJDINGEN. Esïijic. ffle aliowicmcnts-prijs dezer Courant is f 275 voor drie maanden, en franco per Post /"3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens voor 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekcndmakingen, waarvan de prijs van den tot zes regels is i,5o en voor icderen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaalJ. WIJZIGING in de aankomst en het vertrek der POST VAX en SAAR VLISSIN GEN en het Vierde District der Provincie. Te beginnen met den 1 <5 dezer zal de Pose van Vlissin- gen en het Vierde District der Provincie te Middelburg aan komen dén uur na de aankomst van Breskens te Vlissingcn .(in plaats van 8 ure 's avonds) en vertrekken naar Vlis- singen en het Vierde District des avonds dén uur na de aankomst der Post van Bergen-op-Zoom (in plaats van 6 ure 's morgens). De Brieven derwaarts bestemd moeten des avonds vóór zeven ure in de bus zijn. Het Kantoor zal van dien tijd'af, in plaats van 10, des avonds ten 9 ure sluiten. Middelburg, den 9 October 1839. De Directeur van het Postkantoor te Middelburg, MUNTENDAM. REGENTEN over de GODSHUIZEN te Middelburg, zullen Vooreerst: Op Vrijdag den 11 October 1839, des voor- middags ten 10 ure, in het openbaar aanbesteden: de levering van de in de Godshuizen gedurende het jaar 1840, benoodigde LEVENSMIDDELEN, BRAND STOFFEN enz. en Ten tweede: Op Maandag den 14 October 1839, mede des voormiddags ten to ure, ten overstaan van den Notaris Abr. van den Broecke Az. openlijk verpach ten vier-en-dertig Perceeleti zoo WEI- als ZAAI LANDEN aankomende het Gasthuis. De bovengenoemde Aanbesteding zoo wel als de Verpach ting der Landerijen zal plaats hebben in het Gesticht No. 1 (Gaschuis) voornoemd, alwaar de conditiën dagelijks voor een ieder te lezen liggen. BATAVIA den ti jttnij. Volgens berigten van Tertiate heefc op den 25 maart jl., des middags omstreeks vier ure, eene zware uitbarsting van den berg aldaar plaats gehad voorafgegaan door een donderend geluid als een schot van het zwaarste geschut. De wind uit het westen waaijende heeft de geheele ne gorij met een dikken aschregen gevuldwelke op de wegen endaken der huizen zigtbaar en zoo sterk wasdat die, door den wind naar Tidore voortgescuwd ook spoedig den over- wal geheel benevelde. Een half uur later is de uitbarsting op nieuw begonnen en heeft bij tusschenpoozen tot half elf ure aangehouden uroomen gloeijende lava naar de noordzijde van den berg afvoerende. Den volgenden morgenten half vier urehoorde men weder een geluid ais van zware kanonschoten en toen be gon de uitbarsting ten derden male. In den donker konde men nu de uitwerking der vuurkolommen beter waarnemen. Een vrij sterke noordenwind dreef de rook en aschwolken voort welke de zuidzijde van den berg geheel verduisterden terwijl door het sterk vuur aan de noordzijde, de rand des bergs zich als geïllumineerd vertoonde. Het geheel moet een fraai natuurtooneel opgeleverd hebben. Toen op den 26 het berigt van dit natuur-verschijnsel van Ternate werd afgezonden was de berg nog sterk aan het rooken en daar de walm van meer dan eene plaats scheen op te komen, veronderstelde men, dat er zich bij de uit barsting één of meer nieuwe kraters moesten hebben gefor meerd. Twintig dagen te voren hadden de resident van Ternate A. J. van O'pen en de heeren van Duivenbode en Neys den berg, tot boven aan den krater, beklommen, en toen slechts eene opening van 301140 voet diameter kunnen gewaar wor den zoo als ook toen de sulferdainp maar alleen daaruit opsteeg. Negen jaren vroeger daarentegen hadden de twee laatstgenoemde heeren bij het beklimmen van den berg nog vier kraters waargenomen, omgeven door steile rotswanden, welke nu als in een gesmolten gevonden zijn. FRANKFORT den 3 october. Zoo als uit Weenen van den 28 september gemeld wordt, had men aldaar zeer gun stige berigten uit het Oosten ontvangen. Niet alleen zou de Fiansch-Engelsche vloot hare stelling aan den ingang der Dardanellen zoo spoedig mogelijk -verlatenmaar zou ook •aan den Russischen afgezant te Konstantinopel door den laat- .sten courier uit Petersburg de order gezonden zijn, om zich te vereenigen met iedcren maatregelwelke ter spoedige be ëindiging van den cegenwoordigen staat .van zaken in het /Oosten door de overige mogendheden mogt beraamd worden. Bijzonder druk was te Weenen de courierwissel met de ove rige Europesche hoven dagelijks kwamen van daar couriers -aan of werden derwaarts gezonden. Uit Alcxaudria wordt geschreven dat aldaar onder de 52,000 man troepen die zich op de Turksche vloot bevin den iangs hoe meer gisting bespeurd wordt, die den onder koning zeer begint te verontrusten. De gedurige vechtpartijen tusschen de Turksche en Arabische soldaten hadden noo- dig gemaakt de eersten te bevelendat zij de oorlogschepen in de haven niet verlaten mog-en. LONDEN den 5 october. De groote stoomboot the Great Western isin den ongemeen korten tijd van 12 dagen en 13 men, van Nieuw-York te Briscol aangekomen, en heeft voor ruim 117,000 ponden sterling in spetie medegebragt welke aauvoer van geld, in de tegenwoordige omstandigheden van hoog belang mag geacht worden. Omtrent het vermoorden van den president der kamer van afgevaardigden in Buenus-Ayresen van zijnen zoon, verhalen reizigers de volgende bijzonderheden De kolonel Mazadie aan het hoofd van een regement stond, werd omstreeks den 25 junij bij den president der republiek, ge neraal Rosas, ontboden, onder voorwendsel dat bij hem eenige eerbewijzingen doen wilde maar bij zijne aankomst in de gevangenis geworpen, als van eene zamenzwering tegen Rosas beschuldigd. Toen de vader van den kolonelde ge noemde president der kamerzulks vernam, wilde hij zijn ontslag indienen, doch in dienzelfden nacht werd zijn huis door gewapende lieden bezet die hem te vergeefs overal zochten. Desniettegenstaande zat hij den volgenden dag in het huis vooren bleef den avond in een der bureaux door brengen waar vier gemaskerde personen hem overvielen en met dolksteken afmaakten, terwijl zijn zoon den volgenden dag in de gevangenis werd doodgeschoten. Deze wreede han delwijze van Rosas wordt aan de vrees toegeschreven, dat zijne slagtoffers geheimen aan den dag zouden gebragt heb benmet den dood van zijnen tegenstander, den generaal Quiroga in verband staande. De astronomische maatschappij te Londen heeft den pacha van Egypte eenen brief doen toekomendoor middel van haren president, den heer John IJerschell, denzelfden, van wien men zeidedat hij de beschrijving van de maan gegeven had, die, eenige jaren geleden, zoo veel gerucht maakte. De heer John Herschell geefc in dien brief den pacha den titel van Pharao, en verwacht van hem, dat hij in Egypte een observatorium zal aanleggen. De pacha was met den titel van Pharao zeer gevleiden heeft geant woorddat hij aan het billijke verlangen der Londensche geleerden zal voldoen, zoodra de zaken, die hem in dit oogenblik bezig houden hem daartoe de gelegenheid veroor loven. Na het in zee steken van de schepen Erebus en Ter- roruitgegaan ter ontdekking van de magnetische Zuidpool der aarde las men in het dagblad de Times eenen brief, ge- teekend Cui bonowaarin beweerd worde, dat deze expedi tie geheel vruchteloos zal zijn en tot geene uitkomsten zal leiden naardien men den ouvergefelijken misslag begaan heefc om de magneetnaalden en andere ijzeren staven, in plaats van door de gewone bestrijking, door middel van de galva nische electriciceic magnétisch te maken. Het is toch be kend, zegt de schrijven, en zij, die met de uitrusting belast geweest zijn, hadden dit behooren te weten, dat ijzeren staven, aan welke op de laatstgenoemde wijze de magneet kracht medegedeeld isin plaats van eene Noordpool en eene Zuidpool te hebben voorzien zijn van eene reeks van zoodanige polen over hunne geheele lengte verspreid het geen dezelve tot het doen van magnetische proeven ten eenen - male ongeschikt maakt. Deze beschuldiging is tot hiertoe nog niet openlijk tegengesproken doch de Literary Gazette merkt aan dat men van de bekwaamheid van dr. Lloyddie het opzigt over het maken der werktuigen gehad heeft, en van die van kapitein Ross, die dezelve vóór zijn vertrek, te zamen met kapitein Crozierde een aan boord en de ander aan den walgedurende eenen gauschen dag beproefd heefc vertrouwen magdat er geene zoodanige foutenwelke door hem ontdekt zouden geworden zijn bestaan en dat dus Cui bono kwalijk onderrigt moet zijn. Een monster-kaasdoor de bewoners van Wesc-Fen- nard vervaardigd, en voor II. M. bestemd, is in de vorige week openlijk ten toon gesteld, hetwelk een nooit gekend feest voor de bewoners van dat dorp opleverde. De kaas stond daar, omringd door een aantal voortreffelijke kazen van de grootste soort, in de verschillende kaasmakerijen, die tot de groote kaas hadden bijgedragen, vervaardigd, als een kaasberg omgeven van kaasheuvelen. Rondom de door een afdak gedekte snonsterkaas stonden de zeer kostbare werk tuigenwaarmede dezelve is vervaardigd, bestaande in eene zelf werkende pers van 40 ton (80.000 ffi) drukking; eene mout, waarin zij liet eerst werd gekneed, en een kraan 0111 haar 0111 te keeren, benevens een kunstigen net besneden mahoniehouten vorm, waarmede het koninkiijk wa pen, omringd door eiken-en lauwerbladen boven op de kaas was gedrukt, hetgeen eene fraaije uitwerking deed. De kaas heeft den vorm van eenen rcgelmacigen achthoek van 37 duim middellijn hetwelk eenen omtrek geefc van 9 voet 3 duim en is 22 voet hoog; 737 koeijen hebben de melk voor de zelve geleverd, en, op het minst geschatweegt zij 1000 ponden. PARIJS den 5 october. Heden wordt stellig verzekerd, dat de opening der wetgevende -kamers op den 15 november aanstaande bepaald is. Een ambtenaar van het ministerie van buitenlandsche zaken is heden nacht naar Brussel vertrokken met depeches die men zegt dat belangrijk zijn. Men verzekert, dat de minister van finantien de heer Passydruk werkc aan een plan tot conversie der jpercents schuldbrieven, hetwelk hij in de aanstaande zitting der ka mers ter tafel zal brengen en wel zoodra het adres in ant woord op 'skoning* aanspraak zal afgehandeld zijn. Men wil dat bij een nieuw fonds van vier-en-een half ten honderd wil daarstellen onder waarborg voor de rentehoudersdat het gouvernement binnen 25 jaren geene verdere reductiebe werkstel ligen zal. De ongerustheid die men hier te lande en vooral in deze hoofdstad voor volks-bewegingenter zake van den hoogen prijs van het brood, had gekoesterd, begint te be daren. Volgens den Moniteur van gisterenbleek uit de toen bij de regering uit de departementen ingekomen berig ten dat er op 38 graanmarkten eene daling en slechts op 15 eene rijzing in den prijs van het koren had plaats gehad. Men verwacht dat binnen weinige dagen de prijs van hec brood alhibr van 18 op 17 sous zal worden afgezet. De troepen die naar de departementen der Sarche en Orne ge zonden zijn toen aldaar het vervoer van graan tot onlusten had aanleiding gegevenzijn weder naar hunne vroegere garnizoensplaatsen terug gekeerd. De Moniteur van heden kondigt aan, dat de ontvan- gene berigten uit de noordelijke departementen schier alge meen eene daling in den prijs der tarwe vermelden. In hec zuiden daarentegenwaar de graanprijzen toe nu toe minder zijnbleven die prijzen zich staande houden. Te Bordeaux werd graan ingescheept om naar Rouen te worden vervoerd. Men heeft thans berigt, dat de hertog van Orleans den 27 september, aan boord eener stoomboot, uit Oran in de stad Algiers is aangekomen. Hij wordt reeds tusschen den 10 en den 15 dezer te Toulon terug verwacht. Zijne Afrikaansche reis zal zich dus tot het vlugtig bezoeken van eenige der stedendie de Franschen langs de zeekust bezet ten, moeten bepalen. De maarschalk Clauzel heeft zich den 29 september te Toulon op eene stoomboot ingescheept om zijne voorgenomene reis naar Algiers te volvoeren. Op die stoomboot bevonden zich ook weder een vrij grooc aan tal personendie zich als volkplanters in de Fransche be zittingen in Afrika gaan vestigen. Daaronder behoorden ver scheidene huisgezinnen uit den Elzas. Het goede jaarge tijde voor de landverhuizing is daar;" schrijft men uit Tou lon en men heeft hoop datin weerwil van alle hin derpalen en belemmeringende burgerlijke bevolking van Algiers dit jaar meer dan 10,000 personen zal aanwinnen." Men verhaalt dac Lucien Murattweede zoon van de gewezen koningin van Napels die over Frankrijk naar Italië gegaan was 0111 de nalatenschap zijner moeder te regelenin Toskane op iast der Oostenrijksche politie in hechtenis geno men isen dat zijn oudste broeder Achille Muratdie van Londen met toestemming van het Fransche gouvernement naar Parijs gekomen wasen zich mede naar Italië wilde bege ven dien ten gevolge zijne reis heeft gestaakt. De Courrier de Bordeaux geefc verslag van eene zeer belangrijke proefneming, die in tegenwoordigheid van den heer Johnstonmaire van Bordeaux en van verscheidene ge leerden en fabrijkanten heeft plaats gehad. De heer Livinais heefc bij dezelve bewezen, dat de, in een gesloten vat ge schiedende ontbinding der uitgeperste druiven en der wijnmoer een gaz hydrogdne-carbonné ontwikkeltwaarvan de uitmun tende eigenschappen doen hopendat hec niet voordeel hec gaz zou kunnen vervangenhetwelk thans uit steenkolen e« ook uit harst getrokken wordt Een pond uitgeperste drui ven gedroogd en in eene gloeijende retort geplaatst, heefc in minder dan 7 minuten aoo iitres gaz hydrogène-carbonné geleverd. Dit gaz, naar eenen gazbrander voort-geleid, heeft eene witte en bij uitstek helderlichtende vlam gegeven. Het is volkomen vrij van reuken men kan de vlam zeer hoog laten opbrandenzonder dat zij rook geeft Eene tweede proeve is met gedroogde wijnmoer genomen, en de uitslag is niet minder voldoende geweest. Men begrijpt, dat deze ont dekking vooral in wijnlanden van gewigt is, waar men het uitgeperste overblijfsel anders of niet of op eene min voor- deelige soms voor de gezondheid hinderlijke wijzegewoon was te gebruiken. BRUSSEL den 6 october. Men verzekert, dat de beve len, die door den minister van oorlog, toeliet oproepen van een deel der verlofgangers en hec brengen der bataillons van 200 op 500 man gegeven waren weder ingetrokken zijn. Waarschijnlijk is dit veranderde besluit toe te sehrij-

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1