MIDDELllURGSCIIE CÖÜRA1V N°. 119. Donderdag 3 October. JVanfcrijfc. ftckctibmafcitig. NIEUWSTIJDINGEN. iDuttschlanb. (6*root-13cittanjc. iïcbevlatibcn. De abonncmcnts-prijs dezer Courant is 2 toot drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt coinptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Ad.verten.tien behoort tc geschieden des morgens r 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regelmet uitzondering van Hu-elfjks- Geboorte-enDoodbekendmakingen, waarvan de prqs van dén tot zes regels is z,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zege) geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat, ten gevolge der nadere bepalingen van Hun Edel Groot Achtbare de Gedeputeerde Staten de Herijk over het jaar 1839 van deNederlandsche Maten en Gewigten in het 4de District der Provincie, die blijkens derzelver besluit van den 26 April 1839, No. 2., provisioneel was uitgesteld, thans in dat gedeelte der Provincie zal plaats hebben door den voor dat District benoemden Arrondissements - Ijker C. van Noppenvan den 1 October aanstaande tot en met den 15 November daaraanvolgende. Middelburg, den 28 September 1839. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCII. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adverteert, dat, van heden af, ten zijnen Kan tore zullen worden uitbetaaldalle de Pensioenen over het derde Kwartaal 1839. Middelburg, den 3 October 1839. De Administrateur voornoemd P. P O U S. REGENTEN over de GODSHUIZEN te Middelburg, zullen0 yoorccntOp Vrijdag den 11 October 1839, des voor- middags ten 10 ure, in het openbaar aanbesteden; de levering van de in de Godshuizengedurende het jaar 1840, benoodigde LEVENSMIDDELEN, BRAND STOFFEN enz.; en Ten tweedeOp Maandag den 14 October 1839, mede des voormiddags ten 10 ure, ten overstaan van den Notaris Abr. van den Droecke Az.openlijk verpach ten vier-en-dertig Perceelen zoo WEI- als ZAAI LANDEN aankomende het Gasthuis, De bovengenoemde Aanbesteding zoo wei als de Verpach ting der Landerijen zal plaats hebben in het Gesticht No. I (Gaschuis) voornoemd, alwaar de conditiën dagelijks voor een ieder te lezen liggen. FRANKFORT den 27 september. Het onlangs ingewijd gedenkteeken op bec slagveld bij Borodino bevat onderschei dene opschriften, een waarvan ter herinnering daaraan bestemd is, dat de vijandelijke troepen in den veldsiag van iSrsde Russische verre in getal overtroffen, terwijl een ander op schrift vermeldt, dat van vijfmaalhonderd vier-en-vijftig dui zend Franschen slechts negen-en-zeventig duizend de Rus sische grenzen weder overgetrokken zijn. De koning van Hanover is den 25 dezer van eene reis naar de Hartz in zijne hoofdstad teruggekeerden heeft een rescript uitgevaardigdom zijne hooge tevredenheid aan den dag te leggen over de goede stemming welke in dat gedeelte van zijn rijk heerschtdaar Z. M. heeft opgemerkt, dat de inwoners, door hunne overheden voorgegaan, zich vrij ge houden hebben van den verderfelijken invloed, die zich in verschillende andere gedeelten des lands maar al te veel heeft doen gevoelen. Aan al de overheden in Hanover zouden strenge bevelen zijn toegezonden0111 alle tegen de regering gerigte pogingen ten strengste te straffen. De nieuwe regering van Zurich betoonc zich ongeneigd van eene gewapende tusschenkomst in de zaken van Walliser- landmaar wil de hand leenen tot alle pogingen om den vrede in dat kanton op eene meer bezadigde wijze te herstellen. Door den kleinen raad van Bazel is aan de Zuricher re gering het genoegen te kennen gegeven, dat die raad onder vonden heeft over de gelukkige wijzewaarop menbij de jongste gebeurtenissen, de rampen der regeringloosheid heeft Vweten te verhoeden. Den 23 heeft de Zwitsersche landdag op nieuw eene zit ting te Zurich gehouden in welke de afgezanten van Lucer- •ne ronduit verklaard hebben, de omwenteling in Zurich, en ;alles wat daaruit is voortgevloeit niet voor wettig te kun- jtien ei kennen terwijl die van Bazellandschap eene verklaring tsflegden, welke het voorzittend kantons-bestuur als eene be lediging opnam, en eindelijk die van Soiothurn zeiden, na- ,dere inscructien te zullen inwachten. LONDEN den 28 september. De conservative bladen be geren dat het tegenwoordig kabinet vóór of kort na de ope- iïiiug van het parlement zich tot aftreding zal genoodzaakt Tzien. Men wil dat prins A/bert van Saksen-Coburg van •.Zijnen vader of jongeren broeder vergezeldbinnen weinige dagen in Engeland verwacht wordten dat bij gelegenheid van dit bezoek allerprachtigste feesten op het kasteel van Windsor zullen gegeven worden. De geruchten wegens eene echtverbindtenis der koningin met dezen prins hernieuwen zich. WConnell heeft weder een briefover de door hem onver mijdelijk gekeurde verbreking der unie, aan de vereeniging der gilden te Dublin gerigt. Hij voert daarin verscheidene gronden aan, op welke hij bewijzen wil, dat zonder deze vernietiging Ierland niet gelukkig en Engeland niet magtig kan wezen inaar wenscht tevens dat alle geweldige midde len tot bereiking van dat doelwaaraan hij het overschot van zijn leven wil toewijden zorgvuldig vermeden zullen worden. Naar ter beurs verhaald wordt, zou de bank der Vereenig- de Staten zich bij die van Londen om ondersteuning gewend hebbenten gevolge der bedenkingen die het huis der hee- ren Hope Comp te Amsterdam zou hebben gemaaktom de Noord-Amerikaansche bank in de zaak der wissels op het huis van Hottinguer cotnp te Parijs zonder meerdere zekerheid dan de tot nu toe gegevenete hulp te komen. Dezer dagen zijn in de Engeische rivierenof op de kustniet minder dan drie jonge walvisschen gevangen. Sir John Coibornede gouverneur van Neder-Canada heeft den 24 augustus de martiale wet ingetrokkenwelke in november van het vorige jaar afgekondigd en sedert in kracht gebleven was. De stad Amerapoora in het rijk van Avais den 23 maart door eene vreesselijke aardbeving bezocht geworden. Talrijke huizen en pagoden zijn ingestort, en meer dan 300 menschen onder de puinhoopen begraven. Deze ramp had zich ook tot de omliggende plaatsen uitgestrekt, van waar men nadere berigten te gemoet zag. In een partikuiieren brief uit Calcutta leest men het volgende De Britsche troepen hebben wel Candahar ingenomen doch bevinden zich aldaar in zeer hagcheiijke omstandighe den. Ten oosten zijn zij door de staten van den inaharadja van Lahore of door groote zandwoestijnen van de Britsche bezittingen afgescheiden; zij bevinden zich in een onherberg zaam landwaar zeer weinig te eten is zij zijn omringd door eene dun gezaaidemaar strijdhafcige bevolkingdie zich in de bergkloven verschuilt, om van daar haren vijand onverwacht op het lijf te vallen en zij lijden veel door ge brek en ziekte. Vele stemmen hebben zichreeds vóór den aanvang der vijandelijkheden in die afgelegene strekente gen het afzenden van troepen naar den westelijken oever van den Indus doen hoorenthans beschuldigt men het gouver nement van verregaande roekeloosheiddie noodeloos het Engelse e bloed verspilt. Wel wordt van gouvernements- wege uitgestrooid dat de troepen nu naar Cubal, dat in het noorden van Candahar, of naar Herat, dat in het west- noord-vvesten gelegen is, zullen optrekken, doch hoe is het mogelijk voor menschen, welke op die togten velerlei moei- jelijkheden zullen te overwinnenen velerlei ontberingen zich te getroosten zullen hebben, daar zij reeds thansdoor gebrek en ziekte.uitgeput en moedeloos zijn gewórden. Het overlijden van Runjeet-Sing geeft alleenvoor dien oorlog een gunstig vooruitzigtdewijl er door dat overlijden hoop bestaat, om de eendragt der seiks te ondermijnen, het rijk van Lahore te verzwakkenen langs dien weg. aldaar we zenlijken invloed te verkrijgen. Hierin'slagendezal het gemakkelijker vallen Afghanistan aan de Britsche wapenen te ondeiwerpen en Perzie als ware het te dwingen, ons bondgenootschap niet langer te versmaden." MADRID den 18 september. Het regeringsblad deelt he den het volgende niet onbelangrijke besluit der koningin mede Met geheel mijn hart wenschendedat de vrede, dien de noordelijke provinciën hebben beginnen te genieten zich in geheel de monarchie verzekere en op de onvernielbare grondslagen van de liefde en erkentelijkheid der volken wor de gevestigdeen niet dubbelzinnig bewijs willende geven van mijne gezindheidom de vroegere onlusten te vergeten en in alie Spanjaarden slechts regtschapene gehoorzame en aan den troon mijner doorluchtige dochter, de koningin Isa- bellagetrouwe onderdanen te ziendaarenboven willende coonendat ik even voldaan als erkentelijk ben over en voor de door den doorluchtigen generaal, den hertog der Over- vtnttfnggenomen maatregelenen meer bijzonder voor dienwaarbij de opheffing van het beslag van goederen be volen wordt, hetwelk door de regering en de krijgsbevel hebbers was gelegd; mij vereenigende met het eenstemmig advijs van den raad der ministers en in afwachting der open baarmaking van de wet van amnestiewelke mijn bestuur tot voorlegging aan de cortes gereed maaktheb ik het volgende besloten Art. 1. De beschikkingen, door den opperbevelhebber, hertog der Overwinningmet opzigt tot het opheffen der sequesters en de teruggave van goederen aan derzelver ei genaars genomenworden goedgekeurd. ,^rt' 2" ^a" ^ezen dag afzijn en blijven alle algemeene en bijzondere besluiten en beschikkingen, die het sequescre- ren of in beslag nemen van eigendommen, wegens staatkun dige redenen, verordendenin de provinciën, welke zich bij de overeenkomst van Bergara hebben onderworpen inge trokken en buiten werking gesteld. Art. 3, De gesequestreerde goederen zullen onmiddellijk aan hunne eigenaars worden wedergegeven, onder voorwaarde dat zij voor altijd het grondwettig gezag mijner doorluchtige dochter, de koningin Isabella, erkennen en zich aanbieden om die goederen terug te vorderen. Art. 4. Die erkenning en terugvordering moet plaats heb- en binnen tien dagenindien de belanghebbenden in de provinciën, waar vroeger hunne woonplaats gevestigd was, hun verblijf houdenbinnen twintig dagen voor degenen die zich elders in het schiereiland ophoudenen binnen twee maanden voor hen, die buiten 'slands eene wiiknlaats hebben gezocht." PARIJS den 27 september. Bij een koninklijk bevelschrift van gisteren, zijn bepalingen gemaakt betrekkelijk het plaat sen op 's rijks oorlogschepen van jonge zeelieden die zich aan de handels-scheepvaart toewijden. Deze jongelingen zul len soldij genieten, den titel van vrijwilligers erlangen, en in rang onmiddellijk op de kweekelingen of adelborsten vol gen. Het doei van dien maatregel isombij de groote uitbreidingwelke de Fransche zeemagt in den laatsten tijd erlangd heeft, het aankweeken van voor zee-officier geschik te personen te bevorderen. Men klaagt dat alhier weder gedurig des nachts ge schriften worden aangeplaktdie ten doel hebben om het volk tot opstand op te ruijen. Bijzonder schijnen de woel geesten thans de hooge broodprijzen te baat te nemen, om op de onwetende volksstanden verderfelijk te werken. Naar men wil, heeft de hertog van Orleanstoen hij onlangs door Perpignan trokom ziek te Port-Vendres naar Afrika te gaan inschepen, aan den maire, die hem aanmaan de om zijn dierbaar leven toch niet te veel bloot te stel lengezegd; „Er aai geen oorlog in Afrika zijn. Ik ga daarheen, om nieuwe wegen te banen, en zal niets meer ter harte nemen dan de uitbreiding der kolonisatie." De Engeische bladen deelen intusschen brieven uit Tunis van het begin van september medevolgens welke de bey van dat land steeds voor eenen aanval der Franschen het zij op de vesting Keff, hetzij op eenig ander puntbeducht was, en dien ten gevolge zijn leger, hetwelk thans uit 20,000 man bestaatzoo goed mogelijk in orde bragt. Den 25 dezer is door ons gouvernement met de repu bliek van Texas een traktaat van vriendschap, handel en zeevaart gesloten. De laatste tijdingen uit het Spaansche noorderleger vermeldendat de hertog der Overwinning toebereidselen maakt, om, aan het hoofd van 30 bataillons voetvolk en eene geduchte ruiterij en artillerie, naar Arragon tegen Ca- brera op te trekken. Hij zou daarbij zijnen weg over Ma drid nemen. De koningin, die hem, zoo men zegt, eenen prachtigen, met diamanten versierden kamerheer-sleutel heeft gezondenis voornemens hemals hij te Madrid komen za!met de orde van het gulden-vlies te begiftigen. Uit andere berigten blijkt, dat Cabrerawel verre van eeuige neiging tot onderhandeling te toonenden oorlog met kracht doorzet. Hij bevond zich laatstelijk in de provincie Cuei^aen werd gezegd over 10,000 man voetvolk en 1200 ruiters bevel te voeren. Een groot aantal paarden was door hem weggeroofd. Sommige zijner benden stroopten steeds langs de oevers van den Taag, en er moet dezer da gen aan de zijde van Ocana en dus niet zec-r ver bezuiden Madrid, eene schermutseling hebben plaats gehad waarbij de Cbristinos het onderspit hebben gedolven. Ook iu het noorden van Katalonie wordt, volgens de laatste berigten van daarde oorlog door den graaf d'Es- panna, die daar voor don Carlos bevel voert, en door zij nen onderbevelhebber Segarramet ijver voortgezet. Bei- den hebben eenige voordeelen behaalddoch de generaal Hal- dezdie voor de koningin het opperbevel in Katalonie uit oefent is opgecrokkenom de Carlisten te keer te gaan en scheen zelfs Bergawelke stad als hun hoofdzetel in de gebergten van Katalonie kan worden aangemerkt, te willen aantasten. Van de zijde der Fransche regering is omtrent den oorlog op dit punt de volgende telegrafische depeche die den 25 uit Perpignan is verzonden, openbaar gemaakt- Den 23 heeft Segarra zich van St. Juan-de-tas-Abadesas meester gemaakt. Het fort van Campredon hield het den 24 nog. De graaf d Espanna hield zich persoonlijk bij Olot op, en de generaal Carbo was te Vich. Haldez was den 16 van Manresa naar Cervera getrokken. De bevelhebber van Campredon meldt, dat de Carlisten den 24, den aanval op het iorc latenue varen van voor die plaats teruggetrokken zijn. Valdez is den 22 uit Vich opgerukt, met zijne ko- lonnes den weg naar Berga inslaande. AMSTERDAM den 29 september. De Haarlemmer spoor weg werd zaturdag met een bezoek vtfn HII. KK. HH. den

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1