MIDDELBURGS €0Ë COURAN ife k°. 117. Zaturdas 1839. 28 September. (Üotificatic. C^pcub.irc Qaubcstebittg ftcfccitbmalutigcn. NIEUWSTIJDINGEN. ÜMölaub. ZJititerftiattb. Jftrankvijk. v:, G> 'V V- De abonneinents-prijs deier Cuuranl is f 2 75 voor drie maanden, en franco j>er Post f 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regelmet uilzondering van Huwelijks- Geboorte- en Üoodbekendmakingcn, waarvan de prijs van één tot zes regels is f 15o en voor icderen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND Gezjen de missive van Zijne Exc. den Minister van Finan. clen, dato 11 September 1839, Afd. Registratie, No. 73, Brengt bij deze ter kennis der belanghebbenden Dat, ofschoon sedert de invoering van de nieuwe wetge ving sommige Hypotheekbewaardersbij de afgifte van verklaringen hun salaris altijd berekenen naar het getal Ka dastrale Perceelen waarvoor die verklaringen worden uitge reikt, echter alleen dan bij de berekening van het salaris het getal Kadastrale Perceelen in aanmerking kan komen wan neer de verklaringen worden gevraagd en uitgereikt op de Perceelenzonder de Eigenaren in aanmerking te doen ko men welke verklaringen nogtans slechts kunnen worden verstrekt ten aanzien van het tijdvak sedert de invoering der nieuwe wetgeving verloopen zijnde de boekhouding op het nieuw Hypothecair stelsel zoodanig ingerigtdat nog steeds de gelegenheid bestaat om ook staten en getuigschriften op de namen der Eigenaren af te geven. Middelburg, den 26 September 1839. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. Bij inschrijving en opbod in een der Lokalen van de Ma rineop de Constructie.Werf te VLISSINGEN op Don derdagden zeventienden October aanstaande, des namiddags ten één ure, van het ONTGRAVEN en AMOVEREN van een gedeelte der BESCHOE1JING langs de Zuidzijde van het Natte Dok, en de vernieuwing van dat gedeelte over eene lengte van 140 Ellen, waarvoor de Materialen door de Marine zullen geleverd worden. Het Bestek en de Voorwaarden waarnaardat werk zal worden aanbesteed liggen ter lezing bij den Constructeur der Marine alhier, van wege welken, drie dagen vóór de besteding, de verlangd wordende aanwijzing zal plaats hebben. De Biljetten van Inschrijving zullen op zegel moeten ge schreven zijn duidelijk de inschrijving-som in schrift be- hooren te vermelden, en gecachetteerduiterlijk tot des na middags ten één ure van den dag der Aanbesteding fran co bij de Directie der Marine te Vlissingen kunnen inge diend worden. Vlissingen, den 26 September 1839. De Vice-Admiraal Directeur en Komman dant der Marine in het Hoofd-Departement van de Schelde O. W. G O B I U S. De Provinciale COMMISSIE van ONDERWIJS in ZEE LAND zal hare gewone Najaars-Vergadering houden bin nen Middelburgin de Abdijop Woensdag den 16 October 1839, des voormiddags te half-elf uren; zullende op Don derdag, den 17 dier maand, des morgens te negen uren, worden overgegaan tot het examineren van zoodanige Aspi ranten naar eenigen Rang als Onderwijzer, welke, met overlegging van één of meer voldoende getuigschriften van goed burgerlijk en zedelijk gedrag, benevens van eene au thentieke acte hunner geboorte, zich ten minste acht dagen te vorenbij den School-Opziener van hun District zullen hebben aangemeld. Middelburg, ADR. P. van DEINSE. den 28 September 1839. Secretaris. De COMMISSIE van LANDBOUW in ZEELAND brengt hiermede ter kennis van allen die eenige verzoeken of voordragten mogten willen doenof hierbij eenigzins belang hebben, dat zij hare gewone Vergadering zal houden in de Abdij te Middelburg, op Donderdag den 17 October 1839, des voormiddags ten 10 ure. Middelburg, den 24 September 1839. Op last der voornoemde Commissie J. II. LIEBERT, Secretaris. De COMMISSIE tot het SCHOOLWEZEN uit het Mid- delburgsche Departement der Maatschappij tot nut van 't •algemeen, besloten hebbende Prijs-uitdeeling te doen, aan de onder haar opzigt onderwezen wordende Leerlingen op Woensdag den 2 October aanstaandedes middags ten half- ■één urein de Zaal der Vergaderingen van gemeld Departe ment in de Abdij alhiernoodigt bij deze ter bijwoning daarvan uit, zoo wel de Leden des Departements als de verdere Deelnemers of Begiftigers van het Fonds tot Onder- •wijs voor Kinderen van Minvermogenden, bij hetzelve De partement opgerigt. Middelburg, den 27 September 1839. Namens gemelde Commissie P. de MARET TAK Secretaris. PETERSBURG den 15 september. Den 7 dezer, den dag waarop de inwijding van het gedenkteeken voor de in den slag bij Borodino gesneuvelden ingewijd werdheefc de keizer de navolgende dagorder aan het leger uitgevaar digd Mijne kinderen Vóór u staat het gedenkteeken dat van de roemrijke daden uwer kameraden getuigt. Hier op deze plaats waande voor 27 jaren een hoogmoedige vijand, het Russische leger te overwinnen, hetwelk voor geloofczaar en vaderland streed. God strafte den verwatenevan de Moskwa tot aan den Niemen werd het gebeente der in het land gedrongen vermetelen verstrooid en wij trokken in Parijs binnen 1 Thans is het oogenblik daar om aan den roem dier groote daad een gedenkteeken te wijden. Zoo moge dan de gedachtenis van den voor ons onsterfelijken keizer Alexander I eeuwig durendoor zijnen vascen wil werd Rusland gered. Eeuwige roem zij onzen kameraden die den heldendood stiervenen moge hunne verheven daad aan ons en het laatste nageslacht ten voorbeeld strekken. En, wat u betreft, gij zult steeds de hoop en steun zijn van uwen keizer en van Rusland, onzer aller moeder. In het leger bij Borodino, 26 aug. (7 sept.) 1839. Nikolaas." Bij eene ukase van denzelfden dag heeft de keizer bevo len dat, ter gedachtenis aan den roemrijken slag bij Boro dino, alle generaals, staf-officieren en militairen van min dere rangen die aan genoemden veldslag hebben deelgeno men en zich nog in dienst bevinden als jaarlijksche toela ge tot hunne tegenwoordige bezolding nog de som zullen ontvangenwelke zij destijds als de aan hun toenmaligen rang verknochte bezolding genoten. BERLIJN den 20 september. De militaire oefeningen bij Potsdamde kampen bij Ruinenberge en bij Nedlitzover laden den spoorweg met eene menigte reizigers. Naar men verzekert, zouden volgens sommigen die weg door 9000, en volgens anderen door 11,000 personen zijn bereden. Het ging echter bij die gelegenheid vrij erg toe, men werd bijna door het gedrang gesmoorddoch het ergste was nogdat diegenen welke naar Potsdam waren vertrokken grooten- deels geene biljetten 0111 terug te keeren konden bekomen en even zoo min naar het eene mijl van Potsdam gelegen kamp konden gebragt wordendaar men aan de noodige mid delen ter vervoer gebrek had. Door de menigte menschen, die zich in de stad bevonden, kon men bijna niet onder dak komen hetwelk een aantal gezinnenbij welke zich vrou wen en kinderen bevondenin hoogst onaangenamen toestand bragt. Het grootste gedeelte derzelven moest den nacht op de station en in de kamers der gebouwen van dezelve door brengen. De tentoonstelling van kunstwerken alhier is zondag 11. geopend. De catalogus bevat meer dan 1500 nommers, waarvan 13 h 1400 schilderstukken. Een grooc schilderstuk van den als paarden- en veldslagschilder beroemden professor Eduard Krügerbaart veel opzien. Het stelt het houden eener parade voor het koninklijk paleis te Berlijn voorop hetzelve bevinden zich 500 portretten van beroemde of be kende personen alhieralle zijn sprekend gelijkendeal de afgemaalde personen hebben voor derzelver portret voor den kunstenaar gezeten, die in een half uur met elk zoodanig portret gereed was. Het stuk is door Z. M. deu keizer van Rusland aan den kunstenaar, voor den prijs van 20,000 zil veren roebels, besteld. De mansportretten zijn den kunste naar in dit stuk echter beter gelukt, dan de vrouwen-por tretten. Voor het overige dragen stukken van buitenlandsche schildersen wel in het bijzonder Nederlandschen en Fran- schenden roem der tentoonstelling weg. Eene schaaps kudde van Kerboekhooven schijnt vooral den prijs te winnen. FRANKFORT den 21 september. Men meent hier zeker te weten, dat aan den aartsbisschop von Duninop deszelfs aan de Pruissische regering gedaan verzoek om naar Posen terug te mogen keeren, ten einde er zijne pligten als bisschop te kunnen vervullen, van wege de Pruissische regering ten antwoord gegeven is dat zulks hem niet toegestaan kon worden uit hoofde zijner vroegere gedragingen tegen de be palingen der regering. Overigens stond het hein vrij een an der gewest in het koningrijk Pruissenbuiten zijn bisdom als woonplaats te kiezen. Ten gevolge van dit bekomen ant woord zou de prelaat thans besloten hebben Berlijn niet te verlaten, maar aldaar op denzelfden voet als tot heden te blijven. Zoo als men uit Petersburg meldt, zijn aldaar, bijeen besluit van den rijksraad, aan de Joden in verscheidene opzig- ten gelijke regten als aan de Christenen toegekend. Aan de zelve is onder anderen het regt vergund om verscheidene ste delijke ambten en waardigheden te bekleeden in die verhou ding echterdat twee derde gedeelte der leden van collegien met den president Christenen moeten, en het overige gcdcoL te Joden kunnen zijn nimmer kunnen echter Joden deel ne men aan het geregtelijk onderzoek en de beslissing in zaken betreffende eenig misgrijp tegen het Christelijk geloof en de kerkelijke verordeningen; om kort te gaan, zij kunnen tot geene regterlijke betrekkingen gekozen worden of zitten, dan alleen in zaken welke doelmatig en geschikt aan Joden kunnen opgedragen worden. In de Russische dagbladen vindt men thans eene ukase des keiaers, van het begin der maand julij, betreffende de in den aanvang van dit jaar plaats gehad hebbende vereeni- ging der zoogenaamde vereenigde Grieksche kerk in de wes telijke provinciën des rijks met de zoogenaamde Grieksche moederkerk, van welke dezelve zich in het laatst der ióde eeuw had afgescheiden. De vereenigde Grieksche kerk is die welke den Paus van Rome erkent als geestelijk opper hoofd der Christenheid. Men berekent, dat door de be doelde vereeniglng 3 i 4 millioenen Christenen die tot dus ver onder het geestelijk gezag van den Paus stonden zijn gekomen onder bet gezag van de Petersburgsche synode. Nadere berigten uit het kamp bij Borodino houden in, dat IIH. KK. HH. prins Albert van Pruissen en prins Alexander der Nederlanden bereids den 4 dezer aldaar waren aangekomen en datbij keizerlijke dagorder van den 7 dezerlaatstgemelde prins tot chef van het nieuw-Russisch dragonder-regement be noemd was, terwijl de aartshertog Albert van Oostenrijk, die insgelijks de militaire feesten in dat kamp heeft bijgewoond tot chef van het Lithausche uhlanen-regement is benoemd. Volgens berigten uit Konstantinopeltot den 4 dezer, heerschte toen aldaar de grootste rust, maar scheen de Porte weinig vertrouwen op de beloften der groote mogendheden en allerminst op hare eensgezindheid te stellendie vóór al les noodig is wanneer zij met vrucht voor haar werkzaam zullen zijn. De Porte gevoelde naar deze berigten groot leedwezen, dat zij niet bij haar eerste besluit was gebleven, en niet beproefd had zelve zonder anderen met de zaak te bemoeijen een vergelijk met Mehemed-Ali te treffen. Men zeide weldat de Fransche en Engelsche eskadersdie nog altijd voor de Dardanellen lagenbinnen kort naar Alexandria steven zouden om den onder-koning tot teruggave der Turk- sche vloot te dwingen maar dit was reeds zoo dikwijls ge zegd, dat men er weinig geloof aan sloeg. De Engelschen hiervan hield men zich overtuigd zouden daartoe wel ge negen zijn maar de Franschen schenen den onder-koning in hunne bescherming te nemen en gevolgelijk gebeurde er niets dewijl ieder vreest een algemeenen oorlog uit te lokken. De toestand der Porte wordt, ten slotte, in deze brieven als hoogst gevaarlijk beschouwd. De landraad van Glarus heeft besloten de provisionele regering van Zurich te erkennen, en zich tegen alle interven tie van het bondgenootschap in de zaken van dat kanton ver klaard niet slechts dewijl orde en rust aldaar hersteld zijn maar ook dewijl eene zoodanige bemoeijing het sein tot eenen algemeenen burger-oorlog geven zou. Uit Zurich meldt men den 19 dezer, dat al de leden van den nieuwen grooten raad', ten getale van 185, benoemd zijn en dat zich daaronder 65 leden bevinden welke mede leden van den vorigen grooten raad waren. Den 20 zou een nieuwe regeringsraad benoemd en eene keus voor de verte genwoordiging bij den landdag gedaan worden. Van wege de regering van Walliserland is aan het voorzit tend kantons-bestuur medegedeeld dat de geest in Opper- Walliserland sedert het gebeurde te Zurich, weder zeer oor logzuchtig isdaar in verscheidene districten de manschappen van 16 tot 60 jaren bevel ontvangen hebben zich op de eerste oproeping marschvaardig te houden en de ontevredenen met eene onverhoedsche overrompeling van de stad Sitten bedrei gen. Genoemde regering besluit met de aankondigingdat zij niet na zal latenin geval rustverstorende pogingen mog ten aangewend worden zoodanige maatregelen te nemen als zij in het belang van het Zwitsersch bondgenootschap noo dig achten. De tijding der vlugt van don Car/os heeft te Rome diepen indruk gemaakt. Zijne vrienden aldaar vleiden zich dat hij binnen kort naar de Pauselijke Staten komen zou maar anderen betwijfelden zulks naardien de goede verstandhou ding tusschen den II. Stoel en de Spaansche regering daar door ligtelijk verstoord zou kunnen worden. PARIJS den 23 september. De volgende telegrafische depeche is wederom bekend gemaakt: Baijonne, den 21 september. Espartero heeft zich naar Pampeiuna begeven, alwaar hem eene schitterende ontvangst bereid ishij heeft eene brigade 111 de vallei van Bascan gelaten. Urdax en Vera zijn bezet; de inwoners zijn gebleven en vele soldaten zijn er terug gekomen om hunnen arbeid te hervatten. Estella en Allo houden de Carlisten nog bezet; zij hebben verklaard dat zij zich slechts aan Espartero wilden onderwerpen." Don Carlos is den 20 Limoges gepasseerd en den volgen den morgen te Bourges aangekomen. De adjudant van den maarschalk Sou 'tdie den pietendein te gemoet was gegaan

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1