MÏDDELBURGSCHE U R A N W. 114. Zaturda 21 September. r* 41chevlatib0cltc $awbcl-i$l»*»»t0£Ïia}jpij» NIEUWSTIJDINGEN. ©voot-Iacittanje. /wnfecijk, <r De abonncments-prijs dezer Courant is f 2 75 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant, of bij liet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens voor 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertcntien worden berekend tegen 22 Cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingcn, waarvan de prijs van één tot zes regels is /i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deze ter kennis van de belanghebben den dat, bij de vroeger aangekondigde en op den 16 dezer maand, ten overstaan eener Commissie uit de Edel Gr. Achtb. Heereu Gedeputeerde Staten van dezelve Provincie, in het openbaar gedane uitloting van de Obligatien uit de Provinciale Negotiatien van f 290,000 en 16,000, zijn uitgekomen de volgende Nummers, te weten: van de eerstgemelde Nego- tiatiede Nummers 2, 56. 71. 103. m. 146. 148. 169. 180. 228. 243. 249., en van laatstgemelde Negotiatie de Nummers 3. 9. en 11., welke mitsdien, ingevolge der Plans dier Geldleeningen gearresteerd bij Zijner Majesteits besluiten van den 1 December 1822, No. 70, en 10 Novem ber 1836, No. 1 met den eersten Jannarij aanstaande, ten Kantore van den Administrateur van 's Rijks Schatkist in Zeeland tegen intrekking der Obligatien en daarbij uitgege- vene onverschenen Intrest-Coupons, zullen worden afgelost, met bijbetaling van 7^ pCt. Premie voor zoo veel betreft de Obligatien van de eerstgemelde Negotiatie. Middelburg, den 19 September 1839. VAN VllEDENBURCH. Op Maandag den 30 September 1839, des namiddags ten één uurzaldoor Burgemeester en Wethouders der Stad SLUIS, ten Randhuize aldaar, worden overgegaan tot de openbare aanbesteding van Het afbreken van drie Bruggen en het digten van vier doorsnijdingen in de Wegen aan de uitgangen der Stad buiten de voormalige Zuid- en Westpoorten. Zullende de voorwaarden van aanbestedingvan heden af, dagelijksin den voormiddag, ter Secretarie ter lezing liggen. Gedaan te Sluis, den 10 September 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. B. BEKAAR. Ter ordonnantie van dezelve J. BEKAAR. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente WESTKAPELLE zullen, onder nadere approbatie van Hun Edel Gr. Achtb. de Heeren Gedeputeerde Staten dezer Pro vincie op Zacurdag den 28 September aanstaandedes voor middags ten elf ure, in liet Gemeentehuis aldaar, in het openbaar bij inschrijving en opbod aanbesteden Het botnven van een LOKAAL bestemd voor eene KATOEN-WEVERIJover eene lengte van onge veer 115 Ellen, met alle de daartoe beuoodigde Materialen. Waarvan het bestek en de teekening van af den 23 de zer maand ter Secretarie ter inzage zullen liggen benevens aanwijzing in loco zal gedaan worden. Westkapelle, den 14 September 1839. Burgemeester en Assessoren voornoemd L. van SIGHEM Vt. Ter ordonnantie van dezelve, VER HULST Nz., Secretaris. DIRIGERENDE LEDEN der TEEKEN-AKADEMIE binnen deze Stad adverteren dat door hen zal worden ge vaceerdop Ditigsdag den 24 September 1839, des avonds van zes tot zeven ure, aan het Lokaal der gemelde Aknde- mie tot de aanneming van Leerlingen zoo voor het Teekenen als voor de Bouwkundealsmede op JVoensdag den 25 Sep tember 1839, des avonds ten zeven ure, voor de Oefenaren die naar het Levend Model verlangen te komen teekenen. De DIRECTIE maakt bekend, dat door haar zullen ge veild worden le ROTTERDAM op Donderdag den 17 October 1839, 8262 Blokken Banca's TIN, liggende aldaar. Te AMSTERDAMop Dingsdag den 22 October 1839, 16803 Blokken Banca's TIN, liggende aldaar. De Maatschappij geeft bij deze aankondiging de verzeke ring, dat zij, v<5ór de maand Februarij 1840, geen ander Tin dan de bovengemelde partijen aan de markt zal brengen; onder voorbehoud alléén, om de opgemelde hoeveelheden te vermeerderen met de partijen, die tijdig genoeg mogten aankomen om daarbij gevoegd te kunnen worden doch met bepaling tevens, dat dit in geen geval het getal van 5000 Blokken zal te boven gaan. De Notitien met de Veil-conditien zuilen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 17 September 1839. VAN DER IIOUVEN, President. KOOY, Directeurfungerend Secretaris. FRANKFORT den 14 september. Uit Zurich wordt van den 10 geschreven dat het regeringslid Hegetschweiler dien morgen aan zijne wonden oveneden was. De rust in de stad was niet verder gestoord. De lieden die bij het uicbreken der onlusten het kanton verlaten hadden kwamen van lie verlede terug. De burgerwacht was van de dienst ontslagen, maar nog niet ontbonden geworden de weder ingeroepene troepen namen in hare plaats de dienst waar. Het centraal commité heeft in eene zitting van den 9 eene nieuwe pro. clamatie aan het volk uitgevaardigd, waarbij hetzelve uitge nodigd wordtbij de keuzen voor den nieuwen groocen raad zijne stem slechts aan zulke mannen te gevendie zich door christelijken zin rede en wandel onderscheiden de behoefte van het volk kennen en 's lands welzijn verstaan. Ook aan de kantons heeft de regeringsraad een rondgaanden brief gezonden waarin dezelve kennis geeft van zijne beves tiging in het bestuur. Men meent hier, dat de proclamatie des konings van Hanover niet zal strekken 0111 de gemoederen daar te lande te bevredigen maar veeleer de gisting zal vermeerde ren en weliigt openlijke botsingen te weeg brengenwelke treurige gevolgen kunnen hebben. Naar men zegtwordt het gerucht van een huwelijk ttisschen Z. K. H. den kroonprins van Hanover en eene prinses van Altenburg door onmiddellijke tijdingen uit Ha nover bevestigd. De kroonprins is van zijne blindheid niet te herstellenen daar dit ongeluk bij een onverhoopt overlijden van koning Ernst Augusttot eenige zwarigheden bij de troonsbestijging van denzelven aanleiding zou kunnen geven zoo is het hoogst wenschelijk voor dien monarch eenen kleinzoon te bezitten. De keizer van Rusland heefc den 29 en 30 augustus van den grootvorst-troonopvolger en hertog Maximiliaan van Leuchtenberg vergezeld eene groote wapenschouwing over de troepen in het kamp bij Borodino gehoudendie te za- men vier-en-veertig duizend vijfhonderd en twaalf man sterk waren, en na den afloop zijne hooge tevredenheid aan den opperbevelhebber en de overige staf-officieren betuigd. Z. M. heeft ook het gedenkteeken bezigtigdter gedachtenis van den beroemden veldslag van Borodino in 1812 opgerigt. Te Berlijn zijn sommigen niet vreemd van het denkbeeld, dat dit bijeentrekken van talrijke troepen op één punt een uitgestrekter doei dan het houden van wapenoefeningen heeft. Het onlangs verspreid gerucht, dat te Petersburg eene zamenzwering ontdekt zou zijnwaarin veie Russische offi cieren betrokken warenwordt op de stelligste wijze tegen gesproken. De kerkelijke geschillen in het koningrijk Polen schij nen ver van bevredigd te zijn en de onderhandelingen tus- schen de Russische regering en het hof van Rome, vooral ten aanzien der gemengde huwelijken, tot hiertoe het ge- wenschte doel niet bereikt te hebben. Door brieven van Athene wist men daar, dat in Mace donië en Thessalie grooce opschudding heerschte en dat in Albanië eene bende van meer dan duizend man op rooftogten uitging. Brieven uit Konstantinopel van den 28 augustus ver zekeren, dat het hoogst waarschijnlijk niet tot dwangmaat regelen tegen Mehcmcd-Ali komen zal. Niet slechts Frank rijk, maar ook Rusland zou zich daarvan afkeerig betoonen en Engeland alleen er nog op aandringen dat de Egyptenaars Syrië en Kandia ruimenen de onderkoning zich met den erfelijken troon van Egypte vergenoege. Fj ankrijk verzet zich, volgens die brieven, daartegen, uit vrees voor eene onderneming van lbrahimdie voor den Et'.ropeschen vrede hoogst gevaarlijk zou kunnen worden, en raadt derhalve tot inschikkelijkheid. Men houdt het voor zeker, dat Mehemed- Aliop de bedreiging der consuls in Alexandriadat, wan neer hij in zijne eischen volhardde, de Engelsche en Fran- sche vloten voor die haven verschijnen zouden, geantwoord heeft, in dat geval zijnen zoon lbrahim bevel te zullen ge ven om naar Konstantinopel voort te rukken. Beide vloten lagen nog altijd voor den ingang der Dardanelien maar de admiiaa! Stopford zou verklaard hebbenslechts ineen van de drie gevallen met geweld te zullen binnenvaren namelijk als lbrahim tegen Konstantinopel optrokals ernstige onlus ten in die hoofdstad uitbraken, of eindelijk, wanneer eene Russische vloot in den Bosphortis verscheen. Volgens andere brieven, hadden de vertegenwoordigers der groote mogendheden, met uitzondering van den Russischen gezant von Butenieff, de nota der Portewaarbij deze ver zoekt van de grondslagen der beraamde pogingen tot bemid deling onderrigt te wordenen tevens dat dwangmaatregelen j tegen den onderkoning mogten worden genomen aan hunne j hoven opgezonden. J Den 27 was de divan weder in grooten getale vergaderd j geweesten zoti besloten hebben datdaar de overleden sultan het erfelijk bewind over Egypte bereids aan Mehemed had toegestaan, zijn opvolger deze toestemming moest be krachtigen, maar dat echter, bijaldien de onderkoning zijne overige eischen niet liet varen, de banvloek over hem uit gesproken zal worden. Het scheen in Konstantinopel ver van rustig te zijn en de bevolking werd meer en meer in de meening versterkt dat Mehemed-Ali de eenige man Is die geschiktheid bezit om aan alle verwarring een einde te maken en het Ottomanische rijk voor den val te behoeden, en hieruit liet het zich ver klaren dat de verspreide geruchten omtrent opstanden in verschillende provinciën met gretigheid werden opgevangen. Zekere Nadir-bey, die zich thans op Maltha bevindt, is als pretendent van den Turkschen troon opgetreden. Hij zegt een zoon van Mustapha, de broeder van" den overleden sultan Makmoudte wezen, en wendt voor, dat hij zijne regten alleen daarom niet vroeger heeft doen geldendewijl de hervormingendoor zijnen oom aangevangenhem wel dadig voor zijne onderdanen toeschenen. LONDEN den 14 september. Dezer dagen zijn uit de Theems twee schepen, de Erebus en de Terrorgezeild, die eene nieuwe ontdekkings-reis naar de Zuidpool gaan doen. De door zulke togten reeds beroemde kapitein James Clark Ross staat aan het hoofd dezer ondernemingen voert op de Erebuseen schip van 370 tonbevel. De Terror meet 340 ton en staat onder den kapitein Crozier, een'vriend van kapitein Rossdie altijd met en onder hem gediend heeft. De schepen hebben leeftogt aan boord voor drie ja ren zijn op de best mogelijke wijze uitgerusten voorzien van alle mogelijke instrumenten, tot het doen van allerlei waarnemingen. Zelfs heeft men photometrisch papier aan boord, tot het doen van waarnemingen omtrent het licht. Volgens het plangaat de expeditie eerst naar St. Helena alwaar luitenant Eardley achter gelaten zal wordenom al daar het opzigt te hebben over het observatorium voor ma gnetische en andere waarnemingen; daarna zal er aan de Kaap een ander officier tot hetzelfde oogmerk aan land gezet wor den. De schepen zullen zich vervolgens naar Kerguelens- land Amsterdam en andere meer of minder bekende eilan den begeven, om dezelve nader te bepalen en waarnemin gen te doen. Aan van Diemensland gekomen, zullen de noodige instrumenten aan land gezonden wordenen ter wijl het observatorium aldaar opgerigt wordt, zal men in verschillende rigtingen kruisen in welke men denkt het oog- merkt van de expeditie het best te bevorderen. Na van Diemensland weder aangedaan te hebben, zal men in eene zuidelijke rigting tusschen den i20sten en löosten graad Oosterlengte naar de Zuidpool stevenen. Het is opmerke lijk en gelukkig, dat er juist onlangs in deze rigting door een schip van den heer Enderbyaan beide zijden der ge noemde lengten, tusschen den 65scen en 68sten graad Zui derbreedte land ontdekt is (eene kaart hiervan wordt alhier bij den heer Batres in de Poultry uitgegeven). Aan deze kusten, tusschen welke de expeditie zal doorzeilen, is de naam gegeven van Sabrinalandgezien in maart 1839, en Ballency's-eilandgezien in februarij 1839. Deze landen re onderzoeken, is ook het oogmerk der expeditie; hoe ver men in dezelve zal kunnen doordringen is in de hand der Voorzienigheid. Daarna zal men de Zuidpool omzeilen zoo digt mogelijk, of bij Enderby's land, ontdekt in 1832, of op de hoogte, waar kapitein IVeddell in 1823 geweest isdat is op den 73sten graad. Het is tusschen Sabrinaland en Ballency's-eiland, Noordwaarts, op 50° Zuiderbreedte, 140° Oosterlengte, dat de magnetische Zuidpool der aarde verondersteld wordt te zijn, en het zoude niet weinig merk waardig zijn, indien kapitein James Ross, die de magneti sche Noordpool gevonden heeftof ten minste zeer digt bij dezelve geweest iszoo gelukkig mogt zijnom ook de magnetische Zuidpool naauwkeurig te bepalen. Voor de sterrekundige waarnemingen zijn de veranderlijke sterren Hydrae en Argus bijzonder aan de expeditie aanbevolen. PARIJS den 16 september. De volgende telegrafische de- peches zijn sedert gisteren van gouvernemencs-wege bekend gemaakt Don Ca-, los heett de gastvrijheid en een toevlugtsoord verlangt. Hij met zijne familie in Frankrijk gekomen." *>t »c'ieiaa' Eguyade marquis Valdcspinas en Sylves- tre, opperbevelhebber der genie, zijn gisteren in de Aldudes aangekomen.0 '')on karlos en zijne familie zijn ten 4 ure in den na middag te Ainhoa aangekomen zij zijn door den onder-pre fect en onze troepen ontvangen en naar Saiut-Pé geleid." (Saint-Pé is een Fransch vlek departement der Neder- Pyrenéen tusschen Ainhoa en Baijonne, 4 uren van de laatst gemelde stad.) Een der avondbladen verzekerde gisteren avond dat don Catlos naar het fort Ha zou gevoerd worden, waar hij zou blijven tot hij zich verbonden ha.1 de rust van het Schier eiland niet meer te storen; maar lieden verneemt men, dat het gouvernement last gegeven heeft om don C.arlos de

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1