ZEETIJDINGEN. A1) VEHT ENTTEN. •van tien jaren qp.de uitvinding van eene verbeterde zamen- stelling van asphal orp te dienen tot bestrating van wegen, pleinen enz., door hem genaamd: Asphaltische JJzcrgrond. De leden van het sedert den jare 1617 te Breda op- gerigce spilde van den Edelen Ridder St. Joriszullen op aan staanden iftaandag den 23 september, hunne driejaarlijksche feestviering, bestaande in het schieten met den kruis- of voetboog, hetwelk sedert 1824 door toevallige gebeurtenis sen was verhinderd wederom hervatten. In het Weekblad van het Rcgt leest men De ge wezen ambtenaar te Leyden, Seynis den 11 dezer van daar naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering te 's Hage overgebragt. Men verzekert dat de gelden, wel ke hij beschuldigd wordt in zijne betrekking van ambtenaar bij de rekenkamer, ten eigen behoeve te hebben verduisterd, voortspruiten uit verschillende door hem gehoudene admi- nistratien, en wel: 1. over de administratie der trekvaar ten, waarin sedert 1809 een te kort is ontstaan van ruim ƒ88,000; 2. over die van het pesthuis te Leyden; 3. uit een fonds bestemd voor de studenten in de theologie, en 4. uit een fonds ten behoeve van armenscholen en schoolonder wijzers. Men verzekert wijders, dat de beschuldigde voor geeft alle deze gelden aan wijlen den secretaris du Puy te hebben uitbetaald; doch dat de naastbestaanden van wijlen den heer du Puy, die in de instructie zijn gehoord, ver klaard hebben van deze omstandigheid geheel onkundig te zijn, gelijk dan ook de beschuldigde niet heeft kunnen aan wijzen, door wiens bemiddeling hij die gelden aan wijlen den heer du Puy zou hebben ter hand gesteld. Eindelijk is de beklaagde in staat van beschuldiging gesteld aan het feit ten principale of in allen gevalle aan het des bewust helen van het gestolene, en eindelijk wegens valschheid in schrif turen." De heer .7. P. Schoubergte Utrecht, heeft thans ver vaardigd een fraaijen gedenkpenning op het bezoek van den grootvorst van Rusland aan het huisje van Czaar Peter, te Zaandam. De voorzijde van dezen gedenkpenning, welke algemeen verkrijgbaar zal worden gesteld, vertoont het huisje van Czaar Peter den Grootete Zaandam zoo als het zich vertoonde tijdens zijn verblijf ten jare 1697. Later is het voorste gedeelte om bouwvalligheid afgebroken, zijnde het achterste gedeelte van het huis alleen door den Czaar be woond geweesten dus behouden gebleven. Na den over gang van deze woning aan mevrouw de Prinses van Oranje, is er een steenen muur en behoorlijk overdak geplaatst, een huisje voor de conchierge gebouwd en romdom hetzelve het terrein verfraaid, zoo als het zich heden vertoont. Het randschrift is NIL MAGNO VIRO INDIGNVM. dat is Niets is den groeten man te klein. In de afsnede: het jaartal van het verblijf des Russi- gchen keizers. De tegenzijdebinnen een tak van wilgen (vlijt en arbeidzaamheid) en een tak vergeet-mij-nietjes (aan denken gedachtenis) een toepasselijk opschriftwaar bo ven bet wapen van de stad Zaandam. Het opschrift is ALEXANDER NICOLAI RVSS. IMP. F. PETRI PROAVI DOMVM INVISENS V XVII MDCCCXXXIX. dat is: Op het bezoek van den Grootvorst alexander, zoon van nicolaas keizer van Ruslandaan het huisje van zijnen voorvader peter, april 1839." Van wege het hoofdbestuur van het fonds ter aanmoe diging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Ne derlanden, is, onder dagteekening van den 5 dezer, bekend gemaakt Dat uit de rekening, ingeleverd in de op den 31 jtilij 11. te Amsterdam gehoudene 23ste aigemeene vergadering, is ge bleken, dat van de inschrijvingen 5 pets. werkelijke schuld, ten behoeve van het primitive fonds is moeten verkocht wor den 15,000, tot dekking van het te kort op dat fonds, zoodat het kapitaal dezer 5 pets inschrijvingen op 31 decem ber 11. is verbleven 1,125,700. Datten behoeve van het primitive fonds voor grati ficatiën aan de deelgeregtigden over het jaar 1838 is uitbe taald eene somma van 54,783 68 en daarenboven nog voor aanzuiveringen van gratificatiën welke over den jare 1837 niet waren uitbetaald, eene somma van 167:55. Dat aan het invalidenhuis te Leyden zijn goedgedaan de pensioenen gratificatiën die door de in dat gesticht ge plaatste militairen van den Staat en van dit fonds worden getrokken, en ingebragt eene somma van 13,415 92J, en dat boven en behalve deze som tot onderhoud van het ge bouw, administratie, voeding en kleeding der invaliden, is uitbetaald eene somma van 20,823,93!. Dat uit den interest van de eerste gift van het Water- Joo-committé te Londen, aan verminkten en nageblevenen van gesneuvelden van den veldtogt van 1815, en wel over de jaren 1837 en 1838, is uitbetaald eene somma van 2,526 Dat het hoofdbestuur, ten gevolge van het genomen besluit in de aigemeene vergadering des vorigen jaarsis voortgegaan met de provisionele bedeeling aan verminkten uit vroegere oorlogen, gevoerd vóór november 1813, waar voor aan gratificatiën in het jaar 1838 zijn uitbetaald ƒ5,988,88J en nog voor aanzuiveringen over het jaar 1837/39,04^-, terwijl van deze laatstgenoemden 14 verminkten in het inva lidenhuis zich bevinden waardoor het getal der personen met inbegrip van 13 uit den strijd tegen Belgie in dat ge sticht aanwezig, op den laatsten december 1838 in het ge heel beliep 114. En eindelijkdat ten behoeve van de slagtoffers uit den strijd met Belgiein den loop van dit jaar is bijgedragen ƒ2036,15, en door het hoofdbestuur zijn ontvangen, de renten der belegde gelden ter somma van 13,400, waar onder zijn begrepen de renten van 3000, 2! pets. en aooo 5 pets. inschrijvingen werkelijke schuld waarvan bloot de vruchten aan dat fonds zijn afgestaan, en dat daar tegen aan gratificatiën in het jaar 1838 is uitbetaald gewor den eene somma van 29,104 59." In de Surinaamsche Courant van den 18 julij leest men het volgende berigt Paramaribo den 16 julij. Heden heeft de gouverneur-ge neraal ad interim mr. Philippus de Kanterbij openbare pu blicatie, de betrekking, met welke hij door Z. M. tijdelijk was-vereerd, nedergelegd en heeft Z. Exc. de schout-bij- nacht Julius Constantijn Rijk op denzelfden dag bij open bare proclamatie zijne waardigheid als gouverneur-generaal der Nederlandsche West-Indische bezittingen aanvaard en verklaard, dat getrouwe vervulling van de aan de Z. Exc. in deze gewigtige betrekking opgelegde pligtenregtvaardig- heid zonder aanzien des persoonsonbegrensde ijver voor 's Konings dienst en hartelijke belangstelling in den bloei en de welvaart der Z. Exc. toevertrouwde gewesten steeds het doel van zijn streven zullen zijn." Iets over de onderhandse/ie of Olographi- sche Testamentenbij de Nederlandsche Wetten genaamd uiterste wilsbeschikkingen'). Volgens artikel 969 van Wetboek Napoleon kon een Tes tateur zijn testament zelf schrijven en was alleen verpligt oin hetzelve geheel eigenhandig te schrijven, te dagteeke- nen en te onderteekenen zonder aan eenige andere forma liteit onderworpen te zijn. Dit Wetboek nu met den eersten october 1838 afgeschaft, en vervangen zijnde door het Nederlandsche Burgerlijk Wet boek, moeten nu omtrent de olographische uiterste wilsbe schikkingen of testamenten, de regelen bij dat Wetboek voorgeschrevenin acht genomen wordenwelke hierop nederkomendat, volgens art. 978, een Erflater zijn ui terste wil bij eene olographische of eigenhandig geschre vene acte kan maken, en dat volgens art. 979 zoodanige olographische uiterste wil of testament met de hand des Erflaters geheel geschreven en geteekend moet zijn, en voorts door aeuzelven bij eenen Notaris in bewaring moet worden gesteld. Hieruit ziet men dat de bepalingen dier wetboeken om trent de gezegde testamenten of uiterste wilsbeschikkingen in zoo verre met elkander verschillen, dat men zijn onder- handsch testament niet meer zelf mag bewarenmaar dat men hetzelve op zegel moet schrijven, en bij eenen Notaris in bewarig moet gevendie daarvan eene acte van bewaar geving opmaakt. De voor den eersten october 1838 gemaakte olographische testamenten kunnen echter van kracht blijven indien de zelve binnen het jaar na de invoering van het Burgerlijk Wetboek aan eenen Notaris worden in bewaring gegeven zullende zoodanige niet in bewaring gegeven testamenten alleen van kracht zijn, indien de Erflater bij de invoering der nieuwe wetgeving of binnen het jaar na die invoering is overleden of door krankzinnigheid of andere overmagt tot de vereischte bewaargeving buiten staat is geraakt. Ten opzigte der onderhandsche stukken alieen houden de aanstelling van Executeuren, bestelling van begrafenis, het maken van legaten van kleederen, lijfstoebehoorenbe paalde lijfssieraden of bijzondere meubelenis de bewaar geving niet verpligtendmaar dezelve moeten door den Erf later zeiven geschrevengedagteekend en onderteekend worden. Uit al het bovenstaande blijkt de noodzakelijkheid voor een ieder, die een onderhandsch testament of uiterste wil (hou dende eenige erfstelling) heeft gemaakthetzelve voor of uiterlijk op den dertigsten dezer maand september 1839, bij eenen Notaris in bewaring te geven en in het vervolg om trent hec behandelen van olographische uiterste wilsbe schikkingen met eenen Notaris te raadplegen. v. D. De Curator in den Boedel van JOHANNES ABRAHAM ROELOFSE, Uitdrager alhier, als daartoe door den Edel Achtbaren Heer Regter-Commissaris in dezen faillietten Boedel gemagtigd roept door deze alle bekende en onbe kende Schuldeischers van den gefailleerden op om vóór den 26 dezer maandten Kantore van hem Curatoropgave te doen van het beloop hunner pretentie ten laste van dezen Boedel. Middelburg, 18 September 1839. P. REKKER, Procureur. J)e ondergeteekendegepatenteerd Zaakwaarnemer, wo nende te Middelburg, op de Heerengracht, Lett. M. No. 37 herinnert bij deze den belanghebbenden in deze Provincie dat zii, die in den jare 1840 voor de NATIONALE MI LITIE moeten loten, en tot de dienst worden opgeroepen, bij hem eenen geschikten PLAATSVERVANGER kunnen bekomen tegen betaling van Zes Honderd en Zeventig Gul den Nederlandsch Geld, onder verdere verbindteris van vijf jaren voor denzelven in te staan voor desertie en wangedrag, en voor alle de kosten te zorgen, die er op de Plaatsver vanging vallen; doch wanneer de Loteling niet dienstpligtig iszal men voor het Vrijloten betalen eene Premie van Een Honderd en Zeventig Guldenkunnende men zich bij contract daartoe verbinden van hedeu tot en met den laat sten December dezes jaars; terwijl dezulken, die in Gemeen ten wonen van twee Duizend Zielen en daar beneden ver pligt zijn om zich aai» ce geven vóór den eersten Novem ber aanstaande. Middelburg, den 19 September 1839. C. QUADEKKER. ]3e ondergeteekende adverteertdat hij zijne APOTHEEK, DROGIST- en VERF-WINKEL heeft geopend, op de Vlasmarkc, Lett. K. No. 158; zich in de gunst en hec vertrouwen zijner Stad- en Landgenooten aanbevelende, met belofte van eene naanwkeurige bediening. Middelburg, den 19 September 1839. L. RIPPING. J/ie iets te vorderen heeft van of verschuldigd is aan de Nalatenschap van de Eerz. FRANCINA JANSE DANE laatst Weduwe CORNEL1S SIMPELAAR, op den 13 Juiiïj 1839 te Oostkapelle overleden, gelieve daaivan aangifte of betaling te doen ten Kantore van den Notaris IV. M. Snijder te VEERE vóór den laatsten dezer maand. J)e Notaris Mr. A. F. Sifflézal Vrijdag den 27 Sep tember 1839, in het Nederlandsch Koffrj'tuis in de Zuster straat alhierdes morgens ten tien ureaan de meestbie denden verkoopen eene partij ROERENDE GOEDEREN waaronder een fraai met Maghonyhom ingelegd biljard met toebehooreneen Franklin voor eene Koflijkanicr geschikt, Buffet en Glaswerk, een Schommel in den Tuin met toebe hooren, Tafels, Stoelen enz.; alles daags vóór de Verkno ping voor een ieder te zienzijnde het Biljard met toebe hooren inmiddels uit de hand te koop. Uit de hand te koop eene HOFSTEDE, met ruim 25 Bunders zoo WEI- als ZAAILANDEN, staande en gelegen op de Gemeente van Cleverskerkete bevragen ten Kantore van den Notaris van de Craft. Terstond te koop een zindelijke APOTHEEK, met alle benoodigde GEREEDSCHAPPEN geschikt voor Stads en Plattelands gebruik. Informauen franco, bij F. Anderegg te Sas-van-Gent. JTven als de drie vorige reizen uit hec Schip, 4 ƒ7 50 per Wismet den Stedelijken Impost er bij buitendien f 1 minder, droog en glad Beuken VA AM HOUT; adres bij Assendelft. VLISSINGEN den 18 september. Voor Antwerpen be stemd zijn alhier ter reede gekomen: Hclena MariaJ. W. van der Wijck, van Dantzig, met stukgoederenVestaG. Benohr, van Montevideomet huiden; Pao liJ. lleingeard, van Nicuw-York met katoen; CordovaW. Owen, van de Havannah, met suiker; B'ackuiler, G. A. Cockran, en Jane ErskineJ. Mitchel, beide van Haïtyen AlerteR. Krin- post, van Aircayes, alle drie met koffijAntoniusH. II. Schepern, van Riga, met houtwaren. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeiktCaroline, P. C. Beekman, naar Scettin, en Anna Maria, J. F. Muys, naar Rotterdam, beide met stukgoederen; IVilhelmine, C. van der Steen, en St. AntoniusJ. B. van Dierendock, beide naar Hamburg, met suiker. Van deze scad naar Newcastle, ExchangeC. Lee, met ballast. Door Gods goedheid verloste heden voorspoedig van eene welgeschapene DOCHTER, A. Malgageliefde Echtge noot van Westkapelle J. BINNEWEG, den 16 September 1839. Predikant. J-Jcdun morgen om zes ure overleedna eene korte ziekte van slechcs vier datgen, mijn geliefde Man, J. J. MASSOT, in den nog jeugdigen leeftijd van 25 jaren en 5 maanden 11a eene genoegelijke Echcvereeniging van ruim i| jaar. Go es W. MASSEE, den 16 September 1839. Wed. J. J. Massot. f-]eden overleed in den ouderdom van 83 jaren, Mejuf- vrouw MARIA JANSE, Weduwe van F.RKELENS. Middelburg, den 17 September 1839. Eenige kennisgeving. Dr0°g Olmen en Brabandsch Boeken VAAMHOUT, bij .7- D. A. Vijgeboom in den Chineschen Tuin, 4 8,50 per Wis, en gekapt of aan Blokken 9,25; vrij thuis. J])e Gebroeders ABRAHAMS zijn weder voorzien van den nieuwen druk van den ATLAS, door den Heer BINET te Parijs uitgegeven, en bij ben te bekomen voor den prijs van slechts 5 50. Deze Atlasdie zich aanprijst door naauwkeurigheid en fraaije bewerking, bevat 1. hec Koningrijk der Nederlanden 2. de Overzeesche bezittingen van Nederland in Oost Indie 3. het Koningrijk Belgie, en 4, een algemeenen Atlas, be helzende een cosmographisch tableau, 12 kaarten van de ou de geographie, eene wereldkaart, een planisphère en in het algemeen alle kaarten voor de hedendangsche aardrijkskunde der vijf gedeelten der Wereld. De Kaarten van hec Koningrijk der Nederlanden zijn ver vaardigd naar de zeer geachte van den Luitenant-Generaal Baron Krayenhojfdoor den bekwamen Franschen geograaf Lorrain ainé de tweede druk is door den Heer H. Reding, geacht aardrijkskundige te 's Gravenbagemet zorg her zien, van eenige feilen gezuiverd en met vele aanwijzingen vermeerderd. Behalve de namen der Sceden Vlekken Dor pen Wegen, Wateren enz., vindt men er zelfs de Dijken, Veenderijen, Moerassen, reeds begonnen IJzeren Wegen enz- op getraceerd. De grenzen zijn naar het jongste verdrag duidelijk aange wezen. De Kaarten der Nederlandsche Oost-Indische bezit tingen zijn geheel zamengesceld door den Heer Reding naar plannendie hem van goederhand zijn verstrekt. Uok de andere Nederlandsche bezittingen zijn keurig bewerkt. Elke Kaart der Provinciën des Rijks is met het fraai ge kleurde wapen derzelve voorzien. De KAART van de Overzeesche Bezittingen van Neder land in de Oost-Indien, is bij gemelde Boekverkoopers afzonderlijk ce bekomen, 4 50 cents. TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 2