MIDDELB U R GS CII15 C O U R A JV fü V. 113. Donderdag: 1839. 19 September. ©penbare Qattbcsiebittgcn. NIEE WSTIJDINGEN. «Suitschïanb. ©iruot-JScittauje. JfVaafitrijft. Eclgte. Ülcbctrlanben. De abonueincnls-prijs dezer Courant is f 2 7Ö voor drie maanden, en franco per Post f 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt coinptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Jidvertentien behoort te geschieden des morgens vo'o'r 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. Be Advcrtentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs van e'e'n tot zes regels is f 1 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist 111 ZEELAND adverteert, dat van heden af, zoo ten zijnen Kantore als bij de respective Ontvangers hunner woonplaat sen, zullen worden uitbetaald de tractementen en toelagen aan 's Iliiks Ambtenaren, over het derde kwartaal 1839. Middelburg, den 18 September 1839. De Administrateur voornoemd P. P O u s. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente WESTKAPELLE zullen, onder nadere approbatie van Hun Edel Gr. Ach tb. de Heeren Gedeputeerde Staten dezer Pro vincie op Zaturdag den 28 September aanstaande, des voor- middags ten elf ure, in het Gemeentehuis aldaar, in het openhaar bij inschrijving en opbod aanbesteden Het bouwen van een LOKAAL bestemd voor eene KATOEN-WEVERIJ, over eene lengte van onge veer 115 Ellen, met alle de daartoe benoodigde Materialen. Waarvan het bestek en de teekening van af den 23 de zer maand ter Secretarie ter inzage zullen liggenbenevens aanwijzing' in loco zal gedaan worden. Westkapelle, den 14 September 1839. Burgemeester en Assessoren voornoemd L. van SIGHEM Vc. Ter ordonnantie van dezelve, VERHULST Nz., Secretaris. De DIRECTIE der Watering PASSEGEULE, Land van Cadzandis van voornemen om in het openbaarop den 20 SepLeir.ber 1839, des voormiddagsten 10 ure, in de Stads-Herberg te OOSTBURG, aan te besteden: Het maken van eeiige Pakbenuen Stortebedden of Kraagstuk, opmetselen der Vleugelmuren enz. aan de zoogenaamde Kapitalendam-Sluis. Waarvan den aanwijs zal geschieden op den 18 en 19 September aanstaande, telkens mee laagwater, alwaar alsdan het bestek ter lezing zal liggen. KERKVOOGDEN der Hervormde Gemeente van SAS- VAN-GENT Vijfde District van de Provincie Zeeland zijn voornemens, op Zaturdag den 28 September 1839des mid dags ten twaalf ure, in het Logement bewoond door Judocus de Rechterte Sas-van-Gentpubliek, bij inschrijvingen opbod aan te besteden Eenige Reparatien aan het Kerkgebouw eu de Predi- kants-Woning aldaar, met de leverantie van alle de daartoe benoodigde Materialen. Volgens bestek en voorwaarden welke van heden af ter lezing liggen ten huize van den Kerkdijken Ontvanger J. P. Princete Sas-van-Gent; zullende op den dag vóór de be steding voormeld aan de belanghebbenden die zulks zouden verlangen de noodige aanwijzing worden gedaan. DIRIGERENDE LEDEN der TEEKEN-AKADEMIE binnen deze Stad adverteren dat door hen zal worden ge vaceerdop Dingsdag den 24 September 1839, des avonds van zes tot zeven ureaan het Lokaal der gemelde Akade- mie tot de aanneming van Leerlingen zoo voor het Teekenen ais voor de Bouwkundealsmede op JVoensdag den 25 Sep tember 1839, des avonds ten zeven ure, voor de Oefenaren die naar het Levend Model verlangen te komen teekenen. De DIRECTIE maakt bekend, dat door haar zullen ge veild worden Te AMSTERDAMop fffansdag den 25 September 1839, 1517 Kisten Java INDIGO, liggende aldaar. Te ROTTERDAMop Frijdag den 27 September 1839, 1051 Kisten Java INDIGO, liggende aldaar. De Notitien met de Veil-Conditien zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 20 Augustus 1839. VAN DER HOUVEN, President. KOOY Directeurfungerend Secretaris. FRANKFORT den 13 september. Volgens berigten uit Zurich tot den 9dezer, was de rust aldaar niec ernstig meer gestoord geworden. De dienst werd door reguliere troepen waargenomenen bovendien waren eenige gevvigtige posten door de burgers bezet. De groote raad was dien dag verga derd geweest, en had, met 140 stemmen tegen éénebeslo ten den provisionelen staatsraad voor wettig te verklaren zichzelven te ontbinden en de verkiezing van leden voorden nieuwen grooten raad aan den staatsraad op te dragen. De heer ISesz is tot president en de beej Guier toe vice president der commissie benoemd die de werkzaamheden der stemming moet besturen. In de andere kantons zijn de gevoelens zeer uiteenloopende over het voorgevallene te Zurich. In Bern schijnt de meer derheid der regering van oordeel te zijn dat geene eigenlij ke omwenteling plaats heeft gegrepen, en dat de constitutie niet geschonden is zoodat andere kantons geen regt hebben om zich met de zaken te beinoeijenvoor dat hun bijstand wordt ingeroepen. Daarentegen betoont de kleine raad van Aargan zich zeer verontrust en beefc eene circulaire afgezonden, waarbij de overige kantons-besturen opgeroepen worden, om zich te gen hetgeen daarbij eene daad van geweld genoemd wordt eenparig Le verzettenen zich zonder verwijl tot herstelling der door het bondgenootschap gewaarborgde constitutie van Zurich te vereenigen. Z. M. de koning van Prurssen heeft de oprigting van een bronzen standbeeld te paard voor Frederik den Grooten bevolen en de uitvoering daarvan aan professor Ranch op gedragen, aan wien' men bet model te danken heeft. Het voetstuk zal, volgens de officiële opgave, aan de vier hoe ken met allegorische figuren prijken welke de hoofddeugden van den monarch voorstellen. Ook heeft gemelde vorst aan den Nederlandschen gezant te Londenden heer Dedel, de orde van den Rooden Ade laar, iste klasse, geschonken. Volgens herige uit Konstantinopelvan den 24 augus tus had de Porte toen bij eene formele nota de tusschen- komst der vijf mogendheden ingeroepenzoo het scheen otndat zij, bij de stoutheid, waarmede Mehemed-Ali zijne plannen voortzet, niettegenstaande de vermaningen der mo gendheden eene krachtdadige hulp dringend noodzakelijk acht te. Van alle kanten toch ontving men berigten van kuipe rijen die door Egyptische zendelingen te werk gesteld wer denom het volk tot opstand aan te zetten en die hier en daar niet zonder gevolg bleven. Daarenboven werd het Egyptische leger aan den Taurus en den Euphrates voortdurend versterkt en bleef Ibrahim-pachn in zijne dreigende houding. Het scheen echter dat de vreemde gezanten in Konstan tinopel nog niet van de noodige volmagten voorzien waren om ten deze eenig bepaald antwoord aan de Porte te geven; zij had ten minste op hare nota geen bevredigend bescheid ontvangen. LONDEN den 14 september. HH. Belgische MM. heb ben zich gisteren middag in het gezelschap van H. K. H. de hertogin van Kentvan het kasteel te Windsor naar Bushy-park begeven ten einde met de koningin-weduwe het dejeuner te gebruiken. In den loop van dien namiddag heeft koning Leopold zich verder van daar naar deszelfs buitengoed Claremont begeven, om op hetzelve den nacht door te bren gen en zijn daarentegen de koningin van Belgie met voor noemde hertogin naar het kasteel te Windsor teruggekeerd. Woensdag hebben voorts gemelde koninklijke personen be nevens H. Britsche M. aan den hertog Ferdinand van Saxen- Coburg en deszelfs betrekkingen uitgeleide naar Woolwich gedaan, van waar laatsgenoemden onverwijld naar het vaste land vertrokken zijn. De commissie van de Protestant-association is voorne mens een adres aan H. M. de koningin aan te bieden, het welk reeds voor het algemeen eer teekening ligt, en waarin II. M. opmerkzaam gemaakt wordt op bare afwijking van die Protestantsche grondbeginselenwelke de wet in Engeland tot eene voorwaarde van de troonsopvolging gemaakt heeft door namelijk leden van de Roomsche kerk met hooge waar. digheden in sommige departementen van het staatsbestuur, als daar zijn de Admiralty, de Treasury, de Board of Tra- de, en zelfs den kabinets-raadte bekleedenverzoekende, dat het H. M. behagedie benoemingen te niet te doen, ten einde voor te komen dat de bewoners dezer eilanden door de Roomsche kerkwelke meer dan ooit werkzaam is om invloed op het staatsbestuur te krijgenberoofd worden van de zegeningen, welke zij sedert 1683 genoten hebben. Verleden zaturdag is van hier uitgezeild of liever uit gestoomd een nieuw koopvaardijschipgenaamd Fernonbe stemd naar Calcutta langs de Kaap de Goede Hoop. Dit schip is merkwaardig door deszelfs nieuwe constructie, ais zijnde eigenlijk een zeilschipdoch hebbende een stoorn- weiktuig van 30 paarden-kracht aan boord, om ingeval van stilte of tegenwind te dienen. Het schip is van iooo ton, van welke eene ruimte van 150 ton voor het stoom werktuig en tot berging van den noodigen voorraad steenkolen, afge zonderd is. Uit het volgende, getrokken uit de National Intelli- gencerblijkt, dat de Amerikaansche ijzeren wegen die van Europa ver vooruit zijn. De trein tusschen Nieuw-York en Baltimore heeft, onder anderen, twee rijtuigen, op de fraaiste wijs opgemaakt en versierdten gebruike van da mesen van zulke heeren, die dames vergezellen. Deze wagens zijn met smaak behangen, met tapijten belegd, en van kostbare spiegels voorzien en aan het einde van elk is de ingang tot een niet minder kostelijk sanctura sanctorum voor het uitsluitend gebruik der dames bestemd, alwaar ook eene hofmeesteres is, om haar te dienen. De overige wa gens zijn zoodanig ingerigtdat ze gemeenschap met elkan der hebben, en gelegenheid geven tot eene onafgebrokene wandeling door dezelve, met zitplaatsen aan de zijden, om te rusten. PARIJS den 14 september. Uit de achtervolgens hier ont vangen telegrafische berigten blijktdat Espartero den 9 naar Lecnmberri was opgerukt, en dat don Carlos met de bataillotis onder het bevel van Elioin plaats van die sterke positie te verdedigen, naar de Bastan was teruggetrokken. Espar tero bevond zich den 12 in Ulsamawaar het korps van Navarre dat door den generaal Ribera welke den generaal Leon vervangt, gekommandeerd wordtzich weder met hem vereenigd heeft. Don Carlos was te Elisondo, doch is den 13 te Urdax nabij de Fransche grenzen aangekomen. Nadat Etcheveria en andere heethoofden der zoogenaamde apostolische partij bij don Carlos aangekomen waren, heeft hem de minister vnn oorlog, Montenegro, met een 2otal generaals en opper-officieren verlaten welke alle de wijk naar Frankrijk hebben genomen en aldaar langs de Aldudes zijn binnengekomen. Montenegro verhaalde, dat don Carlos toen nog 12,000 man troepen had, en dat hij enkel Navarrezen bij zich wilde houden. In een brief van de grenzen wordt gezegddat don Car los reeds op Franschen bodem zou zijn en aan koning Lode- wijk Filips een eigenhandigen brief had gezonden. Volgens een zuidelijk nieuwsblad is in de Spaansche provinciën eene nieuwe partij opgestaan, die zich de partij der republiek noemt, en aan het hoofd van welke zich de ad» vokaat Lardizabal geplaatst heeft, dezelfde welke in 1833 het eerst te Guipuscoa ter gunste van don Carlos en de fueros opstond. Hij moet in korten tijd 500 Guipuskoanen onder zijn vaandel hebben bijeengebragt. Ondertusschen gelooft men niet dat zijne poging ernstige gevolgen hebben zal. Het getal der Spanjaarden die hun vaderland verlaten en naar Frankrijk emigreren, wordt dagelijks grooter. De wreed heden die de bandelooze soldaten van don Carlas bedrijven moeten alle beschrijving te boven gaan. De Spaansche senaat heeft een dank-adres gestemd wn Es partero en aan zijn dapper legeren de kamer der afgevaar digden heeft aan de koningin hare geiukwenschingen aangebo den over de heugelijke gebeurtenissen in Biskaye. BRUSSEL den 15 september. De tijding betrekkelijk het huwelijk van koningin Fictoria met eenen neef van onzen koning erlangt met eiken dag meer waarschijnlijkheiden wordt door bijzondere brieven uit Londen hoe langer hoe meer bevestigd. In sommige spreekt men zelfs reeds var, toebereidselenom aan deze gebeurtenis den meesten luis ter bij te zetten. Men zegtdat de hertogin van Kent vol komen met hare doorluchtige dochter verzoend en voor het bewuste huwelijk ingenomen zou zijn en dat er nu nog 6lechts questie is om onderscheidene leden van het parle ment, die het meest aau de aristocratische partij toegedaan zijn, voornamelijk den hertog van IFellington, gunstig te stemmen welke taak koning Leopold op zich genomen zou hebben. ANTWERPEN den 14 september. De heer Hackmeestcr Eekhoutinspecteur-generaal der posterijen in de Nederlan den heeft deze stad verlatenna alhier eenigen tijd te heb ben vertoefdten einde met den heer de Merenpost-direc- tenr alhier, in overleg te treden omtrent de regeling der correspondentie tusschen de beide landen. Men meent te weten, dat er door de genoemde ambtenaren eene overeen komst is geslotenbevattende onderscheidene verbeteringen in de dienstonder anderen eene aanzienlijke vermindering in de thans zoo hoog gestelde brievenporten. MIDDELBURG den 18 september. Z. K. H. de Prins van Oranje benevens hoogstdeszelfs Zoon Prins Hendrik en gevolgzijn gisteren avond met het koninklijk stoomjagt de Leeuw, voor Vlissingen gearriveerd. De voor naamste staf-officieren begaven zich dadelijk aan boord van Zr. Ms. aldaar ter reede liggend fregat de Rijn, ten einde HH. KK. HII. op te wachten en te complimenteren. Zr. Ms. korvet C a s t o R onder bevel van den kapi- tein-lnitenant-ter-zee IF. de Raetlaatst uit Oost-Indien te rug gekomen en thans te Willemsoord liggendezal met den 25 dezer opgelegd en buiten dienst worden gesteld, terwijl voormelde kommandant en verdere daarop dienende officieren met dien datum op non-activiteit zullen worden gebragt. Men verneemt dat Z. M. aan drie hoofd-officieren en een groot aantal kapiteins, naar men zegt 24, het non-acci- viteits tractement zoude hebben toegelegd. Z. M. heeft den heer IF. J. Ferboorn van den Zande laatst wonende te Parijs, domicilium gekozen hebbende bij J. Mancssete 'sHage, een octrooi verleend voor don tijd

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1