MIDDELBVRGSCIIË COUR A'5t i ft N°. 112. Dingsdag 1839. 17 September. Bcfcctibm.ifcing. Apenbare QUufrcstebtttg. MEIJ W STï Jl) INGEN. jDuitschlatib. (^root-IScittanic- Jfvanferijk. Belgie. flc bet-landen. iir-i'T-i.»' "j'b te De abonnemenls-prijs deier Courant is a 70 voor drie maanden, cn franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant, of bij hel einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advrrtentien behoort te geschieden des morgens vodr to ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertcntien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van ée'n tot zes regels is 15o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. Administratie der Domeinen, IVegen, Vaarten, enz. PROVINCIE ZEELAND. AGENTSCHAP SAS-VAN-GENT. AANBESTEDING. Op Zaturdag den 21 Sepcember 1839, des voortniddags om elf ure, zal de Agent van het Domein te Sas-van-Gent, daartoe behoorlijk geautoriseerd al of niet in tegenwoordig heid van eenèn Inspecteur der Domeinen, ten overstaan van den Notaris C. E. Fermandcï1'ainé, en getuigen, ten Huize en Herberge van .Judocus de Rechterte SAS-VAN-GENT in het openbaar aanbesteden in twee afzonderlijke Perceelenals: Eerstelijk Het UITBAGGEREN van een gedeelte van het Kanaal van Neuzenen wel dat gedeelte, begre pen tusschen de Bovensluis te Sas-van-Gent en de Lemietscheiding tusschen de Provinciën Zeeland en Oost-Vlaanderenaan den zoogenaamden laatsten Stui ver; en ten Tweede: Het UITBAGGEREN van het gedeelte van bovengemeld Kanaal begrepen tusschen de Benec'en- sluis te Sas-van Gent en de dubbele Draaibrug te Sluiskil- benevens het uitvoeren van eenige VLET- eu R1JSWERKEN, ter herstelling der wederzijdsche Kanaalboorden begrepen tusschen Neuzen en Sas-van-, Gent. De Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod, beide niet borgstelling. De bestekken en voorwaarden dezer besteding liggen behal ve op de gewone publieke plaatsenter lezing in het lokaal van het Provinciaal Gouvernement te Middelburg, ter Secre tarie der Steden Sas-van-Gent en Neuzen, ten Kantore der Agenten van het Domein te Middelburg en Sas-van-Gent en bij den HoofJ-Opziener der Wegen en Vaarten in Zee land te Neuzen terwijl bij den Agent van het Domein te Sas-van-Gent, en bij den Hoofd Opziener voornoemd nadere inlichtingen te bekomen zijnZullende op Woensdag en Donderdag, den 18 en 19 September 1839, de aanwijzing in loco worden gedaan. De Agenc voornoemd E. C. L. D'HAN ENS. De DIRECTIE der Watering PASSEGEULE, Land van Cadzandis van voornemen ora in het openbaar, op den 20 September 1839, des voormiddags ten 10 ure, in de Stads-Herberg te OOSTBURG, aan te besteden: Het maken van eenige PakbermenStortebedden of Krnagstuk opmetselen der Vleugelmuren enz. aan de zoogenaamde Kapitalendam-Siuis. Waarvan den aanwijs zal geschieden op den 18 en 19 September aanstaande, telkens met laagwacer, alwaar alsdan het bestek ter lezing zal liggen. Wordt geadverteerddat de YERSEKE KERMIS of JAARMARKT zat beginnen op Dingsdag den 24 September en eindigen op Zaturdag den 28 September 1839. De Burgemeester van Yerseke, J. WILLEMSEN. De COMMISSIE LOON FOOR JVERKgevestigd bin nen deze Stad roept bij dezen alle diegenenwelke ge negen mogten zijn in den aanstaanden Winter in hare In- rigting werk te erlangen opom zich elk naar de Wijlt waarin hij woonachtig isvóór den eersten October aan staande aan te melden bij de navolgende Leden der Commis sie te weten Wijlt A. en F. bij den Heer F. J. Tak. B. en M. C. en H. D. E. en L. G. I. en K. N. en O. P. en Q. J. J. de Kanter. P. Rekker. H. Rekker. J. F. Fak Brouwer. M. Tak Sz. C. Hisser. P. de Maret Tak. .7. Tak .Ir. Middelburg, den 16 September 1839. De Commissie voornoemd A. M. CRAMER, President. H. REKKER, Secretaris. FRANKFORT den 9 september. De keizer van Rusland heeft van Petersburg zich regtstreeks naar het kamp van Bo- Todino begeven en is in hetzelve in den nacht van den 28 op den 29 augustus aangekomen. In het kanton Zurich is het eindelijk tot eene geweld dadige losbarsting éri omverwerping van het bestuur gekomen. Op het geruchthetzij dan gegrond of ongegronddat de regeringsraad de gewapende hulp van andere kantons tegen het volk ingeroepen hadlieten zich in den nacht van den 5 op den 6 in een aantal gemeenten de alarmklokken hooren en zag men in den vroegen ochtend van den 6 scharen van volkenkelen mee gewerenmaar de meesten slechts met knuppels gewapend, naar de stad trekken, waar weldra ve le duizenden zich vereenigd bevondenonder aanvoering van den leeraar Bernhard llirzel van Pfeffikon en verscheidene andere. .De regering zond twee afgevaardigden tot hen om de menigte te bedaren, maar te laat; omstreeks 9 ure trok ken eenige duizende boeren, hunne aanvoerders en eenige scherpschutters aan het hoofd hebbendeonder het zingen van psalmen, de beneden-brug over en de Sturchenstraat door naar het Munsterhof, waar eenige dragonders, benevens een kadetten-korps stonden die den verderen doortogt naar bet arsenaal weigerden; het kwam tot gevecht, er stroomde bur gerbloed alles was vol angst en verwarring in de stad toen de militairen bevel ontvingen om den strijd te staken en terug te trekken. Intusschen waren 8 menschen gesneuveld en 16 zwaar gewondwaaronder de algemeen geachte regerings raad Hegetschweilerdie met opoffering van zijn leven den strijdenden het berigt van de ontbinding der regering brengen wilde. Het volk dat gedurig aan alle kanten versterking ontving bezette vervolgens de publieke gebouwen zonder er gens eenige buitensporigheden te bedrijven; er kwam eene provisionele regering tot stand, zamengesteld uit den burge meester Hes en 6 andere zeer geachte personen er verschenen proclamatien van dit provisioneel bestuur en van het centraal- comité waardoor elk gerustgesteld en cot orde en rust ver maand werden er viel niets wanordelijks meer voorook de nacht van den 6 op 7, in welken van .15 tot 20,000 menschen moesten ingekwartierd worden, en meestal in de kerken onder dak gebragt waren, ging rustig voorbij, en het volk is den volgenden dag rustig naar huis gekeerd. Op den Zwitserschen landdagthans te Zurich vereenigdzijn alle voorstellen, om het kanton Zurich door de bondstroepen te doen bezetten, verworpen, gelijk ook door de vertegenwoor digers van eenige kantons met kracht is tegengehouden het voorstel van eenigen om den landdag naar elders te verleggen. FRANKFORT den n september. Volgens nadere berïg- ten uit Zurich van den 7hadden toen de meeste leden van den landdag die stad verlaten. De groote-raden van Bern en Lucem zoudeneven als die van Zurich zelf, den 9 bij eenkomen. De nieuwe Zuricher regering heeft twee ba- taillons der kantonnale troepen opgeroepen waarvan het eene nog in den avond van den 7 in die stad verwacht werd. HANOVER den 10 september. Z. M. de koning heeft heden bij eene proclamatie ter kennis van zijne onderdanen gebragtdat de bondsvergadering verklaard heeft zich niet te kunnen inlaten met het geschil over de constitutie van dat land, maar de verwachting heeft geuitdat de koning, over eenkomstig zijne landsvaderlijke bedoelingengenegen zal zijn om zoo spoedig mogelijk met de oude Scenden over de zaak der constitutie eene voldoende schikking te treffen. Z. M.duet opmerken, hoe zijne regten door de hondsverga dering erkend zijn geworden en belooft den reeds begonnen arbeid van de door hem vroeger benoemde commissie tot het werk der constitutie te zullen bespoedigen en den uitslag daarvan aan de algemeene Stenden voor te leggen. Hij ver trouwt op de ernstige en welwillende medewerking van zijne daartoe geroepen onderdanenen hoopt niet in het geval te zullen verkeeren om de strengheid der wetten te moeten toe- passen op inconstitutionele en rusten orde verstorende pogin gen en woelingen. LONDEN den 11 september. De dagbladen behelzen een brief van O'Conne/l aan het volk van Engelanddie ten doel schijnt te hebben de Protestanten tot wederkeering in den schoot de Katholijke kerk te bewegen De iord-luitenant van Ierland lord Ebrington heeft dezer dagen een langdurig gesprek met O'Conneil gehoudennaar men zegt om van hem eenige ophelderingen te bekomen om trent de laatste redevoering die hij te Carlow gehouden heeft Over Malta ontvangen berigten uit Odessa verzekeren, dat zich weldra eene Russische vloot voor Konstantinopel vertoonen zal. De jongste berigten uit Cantontot den 11 mei, hou den in, dat de Engelsche superintendent, kapitein Elliot gedreigd had met ai zijne landgenooten China te zuilen ver laten bijaldien de Chinesche autoriteiten op hunnen eisch tot uitlevering der bewuste 20,000 kisten opium bleven aan dringenen de i-5 gijzelaars, die zij te Canton houden wil- PARIJS den 11 september. De Spaansche cortês hebben den 3 eene buitengewone zitting gehouden, waarin haar door den minister van oorlog het legerberigt van Espartero is voor gelezen, omtrent de verzoening die tusschen Maroto met zij ne troepen en de krijgsmagt der koningin plaats heeft gehad. De vergadering heeft luid hare vreugde over deze heuge lijke gebeurtenis betuigd en op voorstel van den heer Olo- zaga eenstemmig verklaarddat haar eerste werkzoodra de kamers geconstitueerd zijn zal wezen om een blijvend blijk van hare tevredenheid te geven aan allendie tot deze zoo gelukkige uitkomst hebben medegewerktonder bepa ling echter dat de grondwettige regeringsvorm ongeschonden bewaard blijve. Te Madrid heerschte veel vreugde; des avonds van den 3 is eene serenade gegeven onder de vensters van het paleis der koningin. Men dacht dat er .voor don Carlos niets anders zou over blijven dan de wijk naar Frankrijk te nemen en men zeide dat hij reeds te St. Jean-Pied-de-Port gewacht werd. Espartero zou den 9 zijne bewegingen naar Bastan hervat tenten einde don Carlos te noodzaken om naar Frankrijk te vlugten. De aanzienlijke Carlisten blijven emigreren. Zij die over de linie van Vera het land hebben verlaten zijn gruwelijk mishandeld en uitgeschud door de oproerige soldaten van het 5de en 12de bataiilon van Navarre de weg over de linie van Valcarlos is veel veiliger. De Revue des Deux Mondes heeft vroeger aangekon digd dat Z. M. de koning der Franschen aan Z. M. den ko ningvan Pruissen de bemiddeling had aangebodenten aanzien der bepaling van de Mexicaansche schadeloosstelling. Thans leest men in de Elberfelder Zeitungdat de koning van Pruissen het bedoelde aanbod heefc van de band gewezen. BRUSSEL den 11 september. De Commerc* Beige zegt datvolgens zijne partikuiiere berigteneergisteren te Pa rijs eene conferentie is gehoudenwaarbij alle de ambassa deurs der groote mogendheden zijn tegenwoordig geweest, en, welke betrekking had op de Spaansche aangelegenheden. Men verzekert, dat don Carlos, zijne zaak geheel verloren achtendeen alvorens zich te verwijderenzich onder de bescherming der vijf mogendheden heeft gesteld wier waar borg hij inroept tot behoud van zijnen rang en van zijne per soonlijke goederen, in 1835 verbeurd verklaard. Tengevol ge van deze diplomatische bijeenkomst, is een der secretaris sen van de Oostenrijksche ambassade des nachts naar Baijon- ne vertrokkenoverbrengende de vastgestelde besluiten. 's GRAVENIIAGE den 11 september. Z. K, H. Prins Frederik der Nederlanden heefc zich heden van hier naar Pruissen begeven. Z. K. H. benevens hoogstdeszelfs gemalin Prinses Frederikaworde in de maand october in deze resi dentie terug verwacht. De weleerw. zeergel. heer J. H. de Dompierre de Chaufepiithar.s predikant bij de Walsche gemeente te Haar lem heeft het op hem uitgebragce beroep bij de Walsche gemeente in deze residentie aangenomen. AMSTERDAM den 14 september. Gisteren voormiddag heeft op den spoorweg van Amsterdam naar Haarlem een proefrid plaats gehad met den graad van snelheid waarmede de gewone dienst zal verrigc worden. Omstreeks ten xi| ure vertrok de de locotnotive van de station te Amsterdam met niet minder dan zeven wagonsin welke zich ruim 200 passagiers bevonden 30 minuten later stapten de pas sagiers aan de station te Haarlem uit. Vervolgens is de locotnotive, met de zeven wagons en eenige vermeerdering van passagiers, omstreeks ten i2| ure van Haarlem naar Arasterdam terug gereden, en deze terug- togc werd in 23 minuten afgelegd. De rijtuigen zijn alle ruim en gemakkelijk in hec rijden in elk derzeive kan men zich bezig houden met het lezen ook van den fijnscen druk, en zelfs potlood of pen gebrui ken. Hec verschil der rangen is in de bekleeding der rijtui gen gelegen; behalve, dat de diligences rondom, even als de gewone koetsendoorgaande paneelen hebben, en alzoo tegen den invloed van wind en regen beter zijn gedekt. Het gemakkelijke van elk der rijtuigen en de snelheid van den overtogtzullen er is geen twijfel aan deze spoor dienst, zoodra zij geopend is, boven elke andere algemeen doen verkiezen. Men is verbaasd den heen- en wedertogt gedaan en te Haarlem verpoosd te hebbenin denzelfden tijddie dikwerf besteed wordt om van poort tot poort te o-,- - rijden. Van de snelheid zou men door het gemakkelijke der den niet ontsloegen. Intusschen bleef aan alle Europesche rijtuigen bijkans niets bespeurenwanneer men niet, op schepen hec opvaren der rivier verboden. j den weg ziende, de vlugt moest opmerken, waarmede alle Te St. Johns, in Nieuw-Brunswijkheeft een zware de rijtuigen en zelfs paarden in vollen ren worden voorbij brand, den 17 augustus, meer dan 100 huizen en pakhuizen vernield. De schade wordt op 800,000 dollars geschat. He: is ruim jaren geleden dat dezelfde plaats door eene soortgelijke ramp bezocht werd. gegaan. De administratie bestaataan de station te Amsterdam ui: de heeren Ruis van LeeuwenD. D. Burlett.7. van Deventer, .7. I amper ti en .7. de Bruineaan de station-te

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1