MIDDELBURGSCHE N°. 111. Zaturdag 1839. 14 September. O f üHotiftcatie. föcïictibmaftittg. !3Unbe0tcbit(0.. NIEUWSTIJDINGEN. ilUlie. 3Outt0chIanb. (Brottt-ïatriUanje» jfcatifcrijfc. «.Jri'Y i *T" De abonnements-prijs deier Courant is 2 75 roor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De iniending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vo'dr 10 ure, indien men deielve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advcrtenlien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is f 1, 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deze ter kennis van de belangheb benden dat door Zijne Exc. den Opperhoutvester voor de Noordelijke Provinciënmet overleg van Hun Edel Groot Achtbare de Gedeputeerde Staten, is bepaald, dat in deze Provincie, voor dit jaar, de Groote Jagt op Maandag den 16 September aanstaande zal geopend zijn, mitsgaders dat, met betrekking tot de Lange Jagtop het publieke Jagt- veld in het iste, 3de, 4de en 5de District, is vastgesteld. a. Dat dezelve slechts tweemaal 's weeksals: in het iste District, d<e$ IVoensdags en Zaturdagsin het 3de District des Maandags en Vrijdagsen in het 4de en 5de Districtdes Dingsdags en Vrijdags zal mogen uitgeoefend worden. 3, Dat niet meer dan vier hazen telken reize zullen mo gen worden gevangen. c. Dat geen vereenigde Jagt met lange Honden zal mo gen gehouden worden, en dat degenen welke die Jagt uitoefenen, steeds 1000 Ellen of ongeveer, eene Ne- derlandsche mijl van elkander verwijderd zullen moe ten zijn. Dat voorts niet zal mogen worden gejaagd op gronden, waarop de oogst nog niet zal zijn afgeloopenen geen wild zal mogen worden vervoerd naar Provinciën alwaar de Jagt nog niet geopend iswordende de Eigenaren van privative Jagten, grenzende aan de Zee of Rivieren, aandachtig ge maakt dat dezelve mede aan de zijde van deze wateren be- hooren afgepaald te worden. Deze Notificatie zal in het Provinciaal blad worden ge plaatst en in den gebruikelijken vorm aan de Plaatselijke Besturen ter affixie worden toegezonden. Middelburg, den 9 September 1839. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad SLUIS, in aanmerking genomen hebbende de deswege door onder scheidene Handelaren gedane vertoogen Brengen ter kennis van een iegelijkdatte rekenen van Dingsdag den 17 September aanstaande, voortaan des Dings- dags van elke week, gedurende den voormiddag, weder de gelegenheid zal worden opengesteld tot den aanvoer van allerlei soort van GRANEN ter 6estaande Weekmarkt, en als- nu tevens eene geschikte plaats zal worden afgezonderd om Granen op monster ter verkoop aan te bieden. Gedaan te Sluis, den 4 September 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. B. BEKAAR. Ter ordonnantie van dezelve, J. BEKAAR. Op Maandag den 30 September 1839, des namiddags ten één uur, zal, door Burgemeester en Wethouders der Stad SLUIS, ten Raadhuize aldaar, worden overgegaan tot de openbare aanbesteding van Het afbreken van drie Bruggen en het digten van vier doorsnijdingen in de Wegen aan de uitgangen der Stad buiten de voormalige Zuid- en Westpoorten. Zullende de voorwaarden van aanbesteding, van heden af, dagelijks in den voormiddag, ter Secretarie ter lezing liggen. Gedaan te Sluis, den 10 September 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. B. BEKAAR. Ter ordonnantie van dezelve J. BEKAAR. Op Zaturdag den 21 September 1839, des namiddags ten twee ure zal de Directie der Watering van Walzoorden Gemeente Hontenisse, ten Huize van C. Adriaansenste WALZOORDEN, in het openbaar aanbesteden: Het doen en maken van eenig ZINK-, VLET-, RÏJS- en AARDEWERK, voor den Molenpolder en bij het Hoofd van IValzoorden met leverantie van 100 Las ten Vilvoordsche Steen. Waarvan de aanwijs des vuormiddags van dien dag zal ge- sscjiiéden, en het bestek en conditiën van nu aan ter inzage i'SSer'200 °P Huis te Zande in Hontenisse als bij den Dijkgraaf van gezegde Watering Wijk A. No. 8 te Hulst. De COMMISSIE der BAD-INRIGTING te DOMBURG maakt bij deze bekend, dat men, na Zondag den 15 dezer, geene Buitenbaden meer zal kunnen nemendoch dat het Bad-Paviljoen den ganschen winter zal geopend blijven. Domburg, 13 .September 1839. ROME den 18 augustus. In een land waar zich zoo vele op oude grondslagen gevestigde gebouwen bevinden als hier in Italië, is het niet vreemd eenige van dezelve van tijd tot tijd te zien instorten nog onlangs was zulks hier het geval met een nonnen-klooster en een koren-magazijn en thans heeft zulks zich in de stad Spoletti weder vernieuwd met het instorten van eene groote kazerne van drie verdie pingen gelukkig waren de soldatenop het oogenblik van het ongevalop de exercitieplaats bijeen zoo dat er slechts een enkel man onder de puinen is omgekomen. Voor de oudheidkennis is deze gebeurtenis overigens niet zonder be- langwant bij het opdelven der puinen heeft men de over blijfselen gevonden van eenen tempel van Nervaof volgens anderen van Mars den PVrekeren een groot gedeelte van het forumhetwelk tle archeologisten aan NervaCesar of Augustus toeschrijven. FRANKFORT den 6 september. Naar men thans uit Hanover verneemtschijnen aldaar de gemoederen der aan hangers van de grondwet van 1833 meer en meer tot beda ren te komen en zich tot eene minnelijke schikking te neigen. Ten minste zou volgens een aldaar omloopend en niet van allen grond ontbloot geruchtop den 26 augustus te Buc- keburg eene bijeenkomst van de ijverigste aanhangers dier grondwet plaats gehad hebbenen men daarin na een lang en rijp beraadhet eens geworden zijn om ware het moge lijk, te beproeven tot eene minnelijke schikking te geraken. Dien ten gevolge vermindert thans meer en meer de vree.sin Hanover voor eene geweldige ontknooping der verschillen en wint daarentegen de hoop veld dat het werk der onlangs benoemde commissie tot het ontwerpen van verzoenende voor stellen niet zonder vrucht zal blijven. De Hanoveraansche regering heeft met dat al uit voorzigtigheid, onlangs be sloten om aan het garnizoen der residentie 2000 scherpe pa- troonen te doen uitdeelen. Men heeft berigten uit de Turksche hoofdstad tot den 21 augustus. De Fransche kapitein Anselme was, in gezel schap van den agent der Portealdaar uit Alexandria terug gekeerd, maar had geene geruststellende tijding aangebragt. Mehemed-Ali volhardde in zijne eischenen bleef, als eer ste voorwaarde tot eene schikking, de verwijdering van Chosrew- pacha uit het bestuur verlangen. Ten gevolge dezer bood schap had de groot-vizier de vertegenwoordigers der groote mogendheden op nieuw tot bijwoning eener conferentie uit- genoodigd, na afloop waarvan de OostenrijkscheEngelsche en Fransche gezanten eene estafette naar Weenen hadden af gezonden van waar zij nadere instructien verwachten. De onder-koning zou zich in gelijken zin jegens de Euro- pesche consuls uitgelaten en verklaard hebbendat hij alle maatregelen der mogendheden rustig afwachten en alleen voor geweld wijken zal. Door den minister van binnenlandsche zaken is een statistiek overzigt bekend gemaakt nopens de bevolking van het geheele Russische keizerrijk waaronder echter niet be grepen zijn de Kaukasische en Transkaukasische landen. Er hebben, volgens genoemd stuk, gedurende het vorige jaar, 2,333,992 geboorten, 1,963,733 sterfgevallen en 492,424 huwelijken plaats gehad. Volgens eene, zoo veel mogelijk, naauwkeurige ramingzou de bevolkingop 1 januarij 11. 60 millioen zielen bedragen hebben. Uit de lijst der sterf gevallen blijkt, dat gedurende het jaar 1838, 1234 perso nen den ouderdom van meer dan 100 jaren hebben bereikt; waaronder 3 van 126 tot 130, 5 van 131 tot 140, 1 van 160 en 1 van 165 jaren. LONDEN den 7 september. Het doelmet hetwelk lord Eglington het prachtige feest heeft aangerigtstrekt hem tot bijzondere eer. De ellende van de bewoners der distric ten in welke zijne goederen gelegen zijn moet hem vroeger zoodanig getroffen hebbendat hijten einde daardoor hun nen toestand te kunnen verbeteren voornam een feest te ge ven, en op zulk eene grootsche schaal te ondernemen, dat daardoor ongeveer zes millioen francs in omloop gebragt zouden worden. Hij is daarin ten volle geslaagd. De toe bereidselen tot het tournooi de stroom van nieuwsgierigen om het vreemde schouwspel te zien hebben veel geld on der het volk verspreidsommigen der ellendigste hutten werdenslechts voor eenige dagen tegen 20 p. st. (ƒ240) gehuurd. Als eenen bedroevenswaardigen tegenhanger tot het tour nooi van lord Eglingtonheeft het coinmitté ter wering van de bedelarij te Dublin na te vergeefs het publiek te heb ben aangemaand, iets te doen ten behoeve der armenwaar van de hoofdstad van Ierland wemeltdrie duizend vier honderd bedelaars bijeenverzameld en in processie door de meest bezochte straten dier stad laten trekken. Bij gelegenheid van het onlangs plaats gehad hebbende groote feestdoor de vijf havens aan lord IVellington ge- gegeven, waren de hechten der messen aan de tafel des her- togs van gouden het servies was hetzelfde dat gebruikt werd bij gelegenheid van het onthaaldoor de bewoners der city in der tijd aan H. M. aangeboden. Bij het gezegde gastmaal zijn gebruikt 29 lamsbouten, 56 schotels gebra. den kalfsvleesch 56 dito gekookt ossenvleesch28 dito roastbeef120 paar kuikens, 40 jonge kalkoenen, 28 ham men', 56 ossetongen 120 duiven pastijen 24c wildbraad dito, 180 vruchten dito, 160 schalen vlade, 200 kreeften, 200 schotels salade, komkommers, en in zuur ingemaakte spijzen (pickles) enz., desert, enz. PARIJS den 9 september. De koning en die leden zijner familie welke hem naar Eu vergezeld hadden, zijn den 7 de zer op het paleis van St. Cloud wedergekomen, en door den hertog van Némours opgewacht, die aldaar dienzelfden mor gen van zijnen togt was teruggekeerd. Heden is omtrent de jongste gebeurtenissen in het Zwit- sersch konton Zurich de volgende telegrafische depeche pu bliek gemaaktgisteren door den prefect.van den Neder-Rijn aan den minister van binnenlandsche zaken uit Straatsburg afgezonden Men schrijft mij uit Bazelden 7dat eene volksbe weging bij welke 4 personen gedood en 7 gekwetst zijn de regering van Zurich genoodzaakt heeft haar ontslag te nemen. Eene provisionele regering, uit 4 leden van den ont» bonden regeringsraad en 3 nieuw aangekomen persoon zamen- gesteld, heeft de teugels van het bestuur opgenomen, tot dat de nieuwe verkiezingen gedaan zullen zijn. Dit alles heeft gisteren morgen plaats gehad des avonds was de rust her steld." Deze gewigtige gebeurtenis kan nog als een verwijderd ge volg van het voorgevallene wegens de benoeming van dr. Strauz aangemerkt worden. Nadat deze dat beroep afgesla gen maar het hem aangeboden jaargeld in vergoeding aange nomen had, wekte het centraal committé, in het begin van augustus, de gemeenten op, om nieuwe waarborgen voor de godsdienst van den Staat en de opvoeding der jeugd te vra gen en om aan den kerkeraad eenen grooteren invloed op deze laatste aangelegenheid te verschaffen. Den 23 dier maand verbood de Zuricher staatsraad alle vergaderingen in de ge meenten die men ten gevolge eener oproeping van het cen traal committé zou willen houden. Dat committé kwam den 29 te Klothen zamenen besloot tot volharding. Het volk betoonde zich zeer onrustig. Den 31 vond de staatsraad, met eenparigheid van stemmengoedtroepen te laten aan rukken het bevel waarover aan den kolonel Hirzel werd op gedragen, en vaardigde gelijktijdig eene proclamatie aan de bevolking uit, om haar gerust te stellen dat deze troepen geene wettige vergaderingen verstoren noch de persoonlijke veiligheid belemmeren zouden. Zulks was echter van gerin ge uitwerking, want den 3 dezer zag men tusschen de 10 en 12,000 menschen in de kerk te Klothen en haren omtrek vergaderddie het besluit namen om eene deputatie van 22 leden naar den staatsraad af te vaardigenen daarvan te ver gen dat het besluit van den 23 augustus zou ingetrokken worden dat hij af zou zien van zijne beschuldiging tegen eenige leden van het centraal committéen dat de procu reur der regering in staat van beschuldiging zou worden ge steld wegens verscheidene inconstitutionele dadenwelke hij zich had veroorloofd. Deze deputatie is den 3 dezer in den namiddag, te Zurich aangekomen werwaarts de troepen terstond ontboden wer den terwijl de staatsraad vergaderde. Deze moet daarop beslist hebben dat het besluit van den 23 augustus niet kon ingetrokken worden en dat hij in zijne beschuldiging tegen eenige leden van het centraal committé bleef volharden. Ver moedelijk is het deze beslissing die tot de volksbeweging aanleiding gegeven heeftvan welk de telegrafische depeche gewaagt, en waaromtrent nadere tijdingen met verlangen wor den te gemoet gezien. Bij voortduring zijn de berigten uit Spanje van eenen zeer gunstigen aard voor de zaak der bevrediging. Don Carlos heeft zijne geheele hofhouding en zijn ministerie weg gezonden en is te Lecumberry teruggekeerd. De heeren de la PiscinaErro en andere leden van het kabinet van don Carlos zijn in Frankrijk aangekomen. De Navarresche batail- lons plegen allerlei geweldenarijenen alles duidt aan dat de Carlistische partij eene spoedige vernietiging te gemoet gaat. Behalve deze tijdingen heeft het gouvernement eene te legrafische depeche ontvangen, inhoudende, dat Cabrera aan den generaal O'Donnelldie het leger van het centrum aan voertop zijne beurt voorstellen tot bevrediging heeft ge- I daan. Ook moeten alhier nog meerdere telegrafische berig- ten bekend zijnwaaruit onder anderen blijktdat meer dan 300 Carlistische officieren zich op Frar.sch grondgebied bevinden. De dagbladen uit Baijonne deelen in zijn geheel het trac- taat mede, den 31 augustus te Bergara tusschen l.spartero en Maroto geslotenen hetwelk een einde moet maken aan

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1