MIDDELBURGSCIIE C U K A T. N°. 107. Donderdag 1839. 5 September. TT" Glmov*ti0«tte-^tnïbUrt4t. GRAAN- es WEEKMARKT te AARD EN BURG. Ucbcdrtubscïtc £).7nbd JlUatsdiAppij, 1 i;u WSTIJ DING 1 &tt*ïïijc. Suitschlrttib. (6root"£irittatt)e. JtiAiikijlt. öclgic. £lcbcirlatibctt. Ue abonncments-prijs deier Courant is 2 -jb voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maande». ((euo«(Pnen de beta ling geschiedt coinptant, ol' bij liet einde van ieder viereffl^l jaars De iniending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór to ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. C v. -j De Adverlentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs van één lot zes regels is/i,5o en voor icderen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. Agentschap van het Domein te Middelburg. De AGENT van het DOMEIN te MIDDELBURG zal, ingevolge bekomen autorisatie, op Maandag den 16 Septem ber 1839, des voormiddags ten 10 ure, in eene der Zalen van het Raadhuis der Stad Middelburg en ten overstaan van den Notaris D. J. van der Horst Serléin het openbaar, VOOR AFBRAAK, presenteren te verkoopen Het STAL, met annex LOKAAL en gewezen BRAND SPUITHUISJE, staande op de Groenmarkt te Mid delburgWijk A. No. 28. De voorwaarden dezer Verltooping liggen ter lezing ter Stedelijke Griffie van Middelburg, alsmede ten Kantore van den Agent en van den Notaris voornoemdterwijl nadere in- formatien te bekomen zijn bij gemelden Agent en bij den Opzigter der Domaniale Gebouwen te Middelburg. Zullende door den laatsten des Zaturdags vóór de Verkooping, van des voormiddags ten 9 tot 12 ure, de vereischte aanwijzing in loco gedaan worden. Middelburg, den 31 Augustus 1839. 'De waarnemende Agent van het Domein J. C. de B R U YN. Het STEDELIJK BESTUUR van AARDENBURG, Provincie Zeeland brengt bij deze ter kennis dat de door Z. M. den Koning geoctrooieerde GRAAN- en WEEK MARKT alhier, welke door de tijdsomstandigheden in ver val is geraaktwederom eenen aanvang zal nemen op den ouden voet, voor zoo veel de Granen betreft, in Mudde- Zaltken en in Monsters, te beginnen van den tweeden Maan dag in of op den 9 September aanstaande wordende alzoo uitgenoodigd de Landlieden, Kochoudcrs en Hoveniers, om hunne Granen, Boer, Groenten en andere waren ter markt te brengen alsmede de Kooplieden en andere belanghebben den 0111 hunne noodwendigheden op de markt te koopen terwijl op orde en bescherming kan worden gerekend en voor een geschikt Lokaal van Opstal is gezorgd. Aardenburg, den 30 Augustus 1839. De Burgemeester, F. v. d. PLASSCHE. Ter ordonnantie J. LUYCX. De DIRECTIE maakt bekend, dat door haar zullen ge veild wo'den Te AMSTERDAMop Woensdag den 25 September 1839, 1517 Kisten Java INDIGO, liggende aldaar. Te ROTTERDAMop Vrijdag den 27 September 1839, 1051 Kisten Java INDIGO, liggende aldaar. De Notitien met de Veil-Conditiën zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 20 Augustus 1839. VAN DER IIOUVEN, President. KOOY Directeurfungerend Secretaris. KONSTANTINOPEL den 10 augustus. Gisteren heeft alhier een hevige brand gewoeddie veelligt niet alleen eene geheele vernieling der stad maar ook eene volslagen om keering van zaken had kunnen na zich slepen. Eenige dui zenden huizen zijn daarbij in asch gelegd. Meti is zelfs be dacht geweest om de hulp van vreemden in te roepen ten einde de rust te kunnen handhaven. Doch de krachtdadige maatregelen der Porte hebbende gemoederen in bedwang ge houden; bijzonder heeft Chosrew pacha daarbij veel geest kracht aan den dag gelegd zoodat alle vrees voor onlusten .geweken is. Ook in de voorsrad Pera hebben de vlammen groote ver woestingen aangerigt. Ongeveer 1400 huizen zijn eene prooi van het vuur geworden. Z. K. H. de prins van Joinville heeft zich aan het hoofd van de bemanning van zijn fregat zeer ijverig betoond tot het aanbrengen van hulp. De gezondheid van den sultan die in de vorige week eenige bezorgdheid had ingeboezemd is geheel hersteld. Z, •H. heeft zich bereids verschillende malen in de moskeen ver- ,toond door den groot-vizier en de sultane moeder vergezeld. iFRANKFORT den 30 augustus. Prins A/bert van Pillis sen is naar liet exercitie-kamp van Borodino afgereisd. De afreis van den Russischen keizer naar genoemd kamp was op den 27 dezer bepaald. De grootvorst-troonopvolger en her tog Maximiliaan van Leuchtenbergmet zijne gemalin, zouden hoogstdenzelvcn derwaarts vergezellen. De berigten uit Konstantinopel en Aiexandria stemmen daarin overeendat Mehenicd Alt zich weinig gezind betoont om in de eischen der Porte en van de Europesche mogend heden toe te stemmen. Hij zou aan Chosrew-pzc\\z een brief geschreven hebben, waarin hij hem verwijt, dat hijzelf hem tot het treffen van eene minnelijke schikking, zonder tus- schenkotnst der Europesche mogendheden, uitgenoodigd en dat de divan zijne eischen reeds gebillijkt en ingewilligd had, terwijl zij nu op eenmaal hunne inzigcen hebben veranderd, en zich niet schamen door het herroepen hunner woorden zich in de oogen der geheele wereld te brandmerken. Ten slotte vordert hij den groot-vizier op nieuw af, zijnen post aan een waardiger persoon af te staan, dewijl hij het Otto- mannische rijk op den rand van het verderf zal brengen. De ze brief moet gfooten indruk op Chosrew gemaakt hebben daar hij onverwijld eene raadsvergadering belegd heeft, waar toe ook de gezanten der vijf groote mogendheden uitgenoo digd zijn, en waarin hij verklaard zou hebben, bereid te zijn om af te treden en de hoofdstad te verlaten, bijaldien zijne tegenwoordigheid ook maar het geringste nadeel voor het land te weeg kon brengen. De divan en de vreemde gezan ten hadden hierop geantwoorddat men den eisch van den onderkoning niet kon inwilligen, dewijl eene zoodanige toe gevendheid de Porte nog dieper zou vernederen. LONDEN den 30 augustus. De berigten uit China van den 19 april melden, dat de zaken te Canton steeds in den zelfden toestand zijn. De vreemdelingen worden nog altijd gevangen gehouden, en alle handel-ondernemingen zijn ge stremd. De gemeenschap tusschen Canton en Macao heeft geheel opgehouden, en de met opium geladen schepen wach ten op de reede van laatstgemelde plaats den uitslag af van de onderhandelingen der Engelsche commissarissen. Men heeft hier tijding, dat de regering van Siamin navolging en vermoedelijk op aandrijven der Chinesche, zich insgelijks tegen het invoeren van opium is beginnen te ver zetten en eene paketdie eenige kisten dezer waar aan boord had bij het inzeilen van de Menam heeft doen nemen waarbij een gevecht heeft plaats gehad in hetwelk verschei dene menschen zouden omgekomen zijn. PARIJS den 31 augustus. Op het ministerie van buiten- landscbe zaken heerscht eene meer dan gewone drukte. On- ophoudelijk komen er couriers aan. Men zegt, dat de maar schalk Soultna den afloop van den kabinetsraad, die zoo even aan het ministerie van buitenlandsche zaken is gehouden de gezanten der groote mogendheden heeft uitgenoodigd tot het bijwónen eener conferentiedie nog heden avond zal plaats hebbenbetrekkelijk de maatregelen ten aanzien van don Car/os te nemeningeval van zijne mogelijke verdrijving uit Spanje. De tijdingen van de Spaansche grenzen zijn uiterst be langrijk en het schijnt dat de toestand van don Carlos van dag tot dag moeijelijker wordt. Esparterodie zijn voor deel gedaan heeft met de tweedragt welke onder de Carlis- ten is gerezen, heeft zich van Durango en van de helft van Biskayen meester gemaakt. Den 22 was hij te Durango en de generaal Castaneda had de linie van Sadupe naar Azaral- do ingenomen, zoo dat hij zich met Espartero vereenigen kon. De artillerie en de forten die de Carlisten op deze linie be zaten waren in handen der Christino's. Don Carlos bevond zich den 23 te Elorrio, en daar besloot hij oin te Villareal de Zamarraga eene groote raadsvergadering te houden tot welke hij twee leden van elke provinciale deputatie opriep. Ondertusschen bleef de opstand ouder de Navarresche batail- lons voortduren en hielden die misnoegden Vera en Lesaca steeds bezetterwijl Basilio Garcia een der bekende vijan den van Maroto, die naar Frankrijk verbannen was geweest, zich bij hen had gevoegd. In de vergadering der Carlistische oversten te Villareal waar over de gewigtigste punten gehandeld moest worden of wel ten gevolge van die bijeenkomst, is het tusschen Maroto en don Carlos tot eene volslagene vrieudschapsbreuk gekomen waarop de pretendent den 27 naar Estella vertrok ken is. Hier heeft hij den generaal don Diego Lcon kunnen ontmoeten, welke die geheele linie vermeesterd had, en den 23 en 24 bij Ciranquy en Maneru met Elio slaags was ge weest, en zoo als men van Bordeaux schrijft, den 23 het fort Santa Barbara op Estella zou hebben aangetast. Maro to was van zijnen kant met 4 bataillons naar Azpeitia getrok ken waar hij zich in regtstreeksche gemeenschap met Es partero had gesteld. Reeds sedert eenigen tijd meende men dat hij met dien opperbevelhebber der koningin, wiens vriend en adjudant hij vroeger geweest wasonderhandelingen had aangeknoopt, doch nu zou hij, zoo als men heden ter beurs verhaalttot hem overgeloopen zijn. Espartero was reeds bezig met het land, dat hij nu be zette, te bevredigen, en werd door de inwoners van Du rango en die omstreken als een verlosser ontvangen. Aan don Carloszeggen alle deze berigtenbleef niets over dan zich in de armen der Navarrezen tc werpen, wel- j ke echter niet sterk genoeg zijn om hem uit zijne benarde I omstandigheden te redden. BRUSSEL den 1 september. In onze staatkundige krin gen wordt thans schier over niets anders gesprokendan over een berigt uit Duitschland door eenige welonderrigte personen bevestigd, betreffende het commerciële gedeelte van de zending der heeren Lebeau en Goblethoofdzakelijk be staande in het ontwerp eener toetreding van Belgie tot de Duitsche tolvereenigingdoch welk ontwerp ten eenemaie mislukt is. Daar deze aangelegenheden meer of min voor Frankrijk in het geheim werd behandeld voegt zich bij de zen ongunstigen uitslag het onaangename, dat dezelve Belgie in eene valsche positie tegenover Frankrijk stelt. Men weet thans nagenoeg stellig, dat het Belgisch gouvernement reeds tweemaal den vermaarden industrieel Coc- queril met geldelijke bijdragen ondersteund heeft, te weten reeds vóór 8 maanden met 1,400,000 franks, en nu korte- lijks met een rnillioen franks. Heden heeft de opening plaats gehad van de ten toon stelling der voorwerpen van schoone kunsten. Eene over- groote menigte menschen heeft dadelijk de zalen vervuld terwijl de aandacht bepaald gevallen is op de schilderij van den bekwamen de Keyzerden veldslag van Woeringen voor- stellende, hetwelk als een meesterstuk geprezen wordt. 's GRAVENHAGE den 1 september. Naar men verze kert, zouden de kapiteins Coehoorn van de rijdende artillerie en Merkervan de genie, benoemd zijn geworden tot adju danten van den Prins van Oranje. Ook wil men dat de ge- neraal-majoor Trip zal benoemd worden tot kanselier van de militaire Willems-orde en dat met den 1 october aanstaande de generaal-majoor Schuurman in zijne plaats de functien van directeur-generaal van oorlog zal waarnemen. Z. M. heefc dezer dagen de volgende octrooijen ver leendals: een voor den tijd van 10 jaren, aan C. R.Ci- riacite Amsterdamop de invoering en verbetering van een verwarmings-toestelgeschikt om groote localen te verwarmen en om plantaardige zelfstandigheden te droogenen een voor den tijd van 15 jaren, aan P. IJoungte Londen, op de invoering alhier van eene uitvinding, om wollen en an dere fabrijkstoffen ondoordringbaar (waterproef) te maken. Nog heeft Z. M. dezer dagen aan den heer J. C. Robert sen te Londendomicilium gekozen hebbende bij mr. .7. W. Gefkenadvokaat te dezer stede, een octrooi voor den tijd van 15 jaren verleend, op de invoering in dit Rijk van zekere verbeteringen aangebragc in het vervaardigen van pa- troonen. AMSTERDAM den 1 september. Dezen middag, om streeks 12 ure, heeft er weder een proeftogt op den spoor weg van Haarlem naar Amsterdam plaats gehad, die even als al de vorige met den besten uitslag werd bekroond. Aan de locomocive waren 4 waggons verbonden, en de afstand tusschen de beide steden is in ruim 30 minuten afgelegd. Insgelijks werden de bewoners dezer hoofdstad in den loop van den middag verrast door het bij wijze van proefneming door de voornaamste straten rijden van de omnibussen van welke de geregelde dienst morgen eenen aanvang zal nemen. Algemeen roemt men de fraaije inrigting dier rijtuigen, als ook de doelmatige uitrusting van de daaraan verbonden be dienden. In den Bovenkerker-polderonder Nieuwer- Amstel is 11. vrijdag een droevig ongeluk gebeurd. Vnu twee aldaar nabij elkander gelegene boeren-woningenWerkhoven en Middelhoven genaamd, is de eene geheel afgebrand en de an dere beschadigd. De bewoner dezer laatste namelijk, zijn hooi (waarvan op beide hoeven een overvloedige oogst was geweest) naar het schijnt in vochtigen toestand binnen ge- bragt hebbendewas hijin het bijzonder door zijnen thans zoo ongelukkigen buurman, ernstig gewaarschuwd geworden. Hij antwoordde steeds dat het geen nood had en weigerde zelfs zijns buurmans hulp, die hem tot het uit elkander wer ken van het broeijende hooi de dienst zijner eigene knechts aanbood. Het gevolg is geweestdat dit hooi aan brand is geraakt, waarbij wel de woning Middelhoven de vernieling ontkomen is, maar het andere huis, Werkhoven (dtis dat zijns buurmans) met stallen hooibergen een aanmerkelij ken voorraad kaas 30 vaten boterdrie boerenwagens enz. door de vlammen is vernield geworden. Met vrouw en achc kinderen heefc hij niets behouden dan zijn vee, dat in de weide was, en is in weinige oogenblikken van een welge steld huisman nagenoeg arm geworden terwijl hij daarenbo ven bij zijne pogingen 0111 den brand te stuiten door het vallen van eenen ladder ernstig is bezeerd geworden. KAMPEN den 1 september. Het jagerkorps van Ctecrens hetwelk hier 4 jaren en 7 maanden heeft garnizoen gehouden is dezen morgen naar Harderwijk uitgcmarcheerd. ARNEMUIDEN den 3 september. De dag van heden was voor de ingezetenen dezer zoo zeer verarmde visschers- plaats een feestdag die nimmer uit het geheugen der inwo ners zal worden gewischt. De heeren G. en 11. Salomonson die reeds in onderschei dene Zecuwgchc plaatsen weverijen van cailicots hebben op-

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1