MIDDELBÜRGSCHE C O U li A IV T. N°. 106. Dingsilas 1839. 3 September. i3efïctibmaJniig. GRAAN- es WEEKMARKT te AARDENBURG. NIEUWSTIJDINGEN. «Ouitschlaub. (Broot-iSrittAuje. Jfcrttifccijfc. iScIgig. y'Vf/ De abonneinciiis-|»rijs deiter Courant is 2 j5 voor drie maanden, en Iranco per Post /'5, Dc abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling gesrliiedt comptant, of bij liet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Adv er tent i en behoort te geschieden des morgens vdrfr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. i)e Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regelmet uitzondering van Uuuelijks- Geboorte-en Doodbckendmakingen, waarvan de prijs van c'én tot zes regels is fi,bo en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet np zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De STAATSRAAD GOUVERNEUR vati de Provincie ZEELAND brengt bij deze ter kennis van de belangheb benden, dat op Maandag den 16 September 1839, des mid dags een 12 nre in de Vergaderzaal der Provinciale Sta ten, in de Abdij te Middelburg, ten overstaan eener Com missie uit de Edel Groot Achtbare Heeren Gedeputeerde Staten van Zeelandin het openbaar zal worden overgegaan rot de uitloting der Obligatie» van de Provinciale Negotia- tien van 290,000 en van 16,000, welke, ingevolge de plans dier geldieeningen gearresteerd bij Zr. Ms. besluiten van den 1 December 1822 no. 70 en van den 18 Novem ber 1836 no. 1 met den 1 Jan narij 1840 moeten worden afgelost. Middelburg, den 31 Augustus 1839. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBURCH. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen ter ker.nis van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan dat op Donderdag den 5 September aanstaande, des middags ten twaalf ure, in een der Vertrek ken van het Raadhuis, in het openbaar, voor den tijd van zeven achtereenvolgende jaren ingaande primo Januarij 1840, zullen worden verpacht De VISSCHERJJ genaamd de Mannezee en Catsmans- Boogaardbuiten de Vlissingsche Poort. En na den affoop daarvan: De GRASETTING van den Dijk en den Bodem der Oude 1me in twee Perceelen en zulks op zoodanige voorwaarden als te rekenen van he den dagelijks, van tien tot twaalf ure, ter Stedelijke Griffie voor een ieder ter lezing zullen liggen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 9 Au gustus 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRJJPSKERKE. Tor ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. Het STEDELIJK BESTUUR van AARDENBURG Provincie Zeeland brengt bij deze ter kennis dat de door Z. M. den Koning geoctroijeerde GRAAN- en WEEK MARKT alhier, welke door de tijdsomstandigheden in ver val is geraakt wederom eenen aanvang zal nemen op den ouden voet, voor zoo vee! de Granen betreft, in Mudde- Zakken en in Monsters, te beginnen van den tweeden Maan dag in of op den 9 September aanstaande wordende alzoo uitgenoodigd de LandliedenKoehouders en Hoveniers om hunne Granen, BorerGroenten en andere waren ter markt te brengen alsmede de Kooplieden en andere belanghebben den 0111 hunne noodwendigheden op de markt te koopen terwijl op orde en bescherming kan worden gerekend en voor een geschikt Lokaal van Opstal is gezorgd. Aardenburg, deu 30 Augustus 1839. De Burgemeester, F. v. d. PLASSCHE. Ter ordonnantie J. LUYCX. De Provinciale COMMISSIE van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt, in ZEELAND, residerende te Middelburg informeert bij deze de belanghebbenden dat zij hare ge wone Vergadering houden zal op Donderdag den derden October 1839; en verzoekt tevens allen, welke als dan verlangen toegelaten te worden tot het Heel-, Verlos- of Artsenijmengkundig Examenof tot dat van Oog-of Tandmeester of Drogist, zich vóór den 20 dezer maand, bij requeste, met overlegging van de noodige bewijzen, te vervoegen bij deu Heer J. R. de UassyPresident derzelve Commissie. Middelburg, den 2 September 1839. De Provinciale Commissie voornoemd Namens dezelve Js. de MAN Jz., Secretaris. 'BERLIJN den 27 augustus. Z. M. de koning is, verge zeld door prinses Frederik der Nederlandenden 24 dezer in «de beste gezondheid hier aangekomen. Sinds eenige dagen wordt men hier verontrust door eenige ziekte-gevallen welke de meeste overeenkomst hebben met de Aziatische cholera. Reeds eenigen tijd had de gewone zomer-epidemieof braakloophet gevolg van overmatig gebruik van fruit of halfrijpe aardappelen zich vertoond maar de laatste ziektegevallen nemen, met alle teekenen der ware cholera, ook het sneldoodend karakter dier ziekte aan. Te Potsdam moeten er eveneens gevallen van die soort waargenomen en verscheidene soldaten van het leerbacaillon binnen weinige uren overleden zijn. Mogt de ziekte wezen lijk uitbarstenzoo zullen de groote herfst-manoeuvres waartoe men in de nabijheid van Potsdam thans alle toebe reidselen maaktwel achterwege blijven, vermits de onder vinding geleerd heeft hoe gevaarlijk voor de verbreiding der ziekte talrijke vereenigingen en het slapen op den vochtigèn grond zijn. FRANKFORT den 27 augustus. Ofschoon veel hoop op het behoud van den algemeenen vrede bestaatmaken de mogendheden echter ijverig toerustingen om hunne waar digheid te handhaven en Oostenrijk blijft in dit opzigt bij de overige niet achterlijk. Op nieuw is een gedeelte van de zeemagt dier mogendheid in de haven van Venetie uitgerust en zal zich vermoedelijk bij het Engelsch eskader in de Levant voegen. In een geneeskundig dagblad uit Inspruck worden twee merkwaardige voorbeelden van hoogen ouderdom op gegeven. Het eenevan zekeren militair, Georges Domberger gestorven in julij 1838 in den ouderdom van 130 jaren. Hij heeft als soldaat gediend in den tijd van Karei 77, on der prins Eugenius van Savoije; later was hij stalknecht in de heerlijkheid van Ernstbrun, waar hij is gestorven. Steeds genoot hij eene goede gezondheid; eerst op zijn 100ste jaar is hij gehuwd. Sedert 1829 genoot hij van het Oosten- rijksch gouvernement een klein pensioen. De andere hoogbejaarde was zekere dienstmaagdElisabeth Thaler ge naamd. In 1722 te Weenen geboren is zij in october van 1838, in eene der voorsteden dier hoofdstad, overleden. Zij vervulde hare betrekking van dienstbode sedert 1733 tot aan den dag van haren dood, dat is 105 jaren, in eene en dezelfde familiein welke zij drie geslachten heeft beleefd. Zij is nimmer getrouwd geweest. LONDEN den 28 augustus. De prorogatie van het par lement heeft gisteren namiddagovereenkomstig vroegere kennisgeving, door H. M. Kictoria in eigen persoon plaats gevonden. In de rede, met welke H, M. de tegenwoordi ge bijeenkomst dier wetgevende vergadering gesloten heeft, komt onder anderen betrekkelijk de geslotene overeenkomst tusschen Holland en Belgie, benevens den toestand van za ken in de Levantde navolgende zinsnede voor Ik verblijd mij dat een definitief traktaat tusschen Hol land en Beigiedoor bemiddeling van de vijf groote mogend heden tot stand gebragt, de bestaande geschillen tusschen die beide landen ten einde gebragt en .den vrede van Europa voor die gevaren beveiligd heeftaan welke hetzelve zulk eenen geruimen tijd is blootgesteld geweest. Dezelfde overeenstem ming, welke bewuste ingewikkelde verschillen tot eene min nelijke schikking gebragt heeft, heerscht ook ten opzigte van de zaken in het Oostende vijf groote mogendheden hebben eenparig besloten om de onafhankelijkheid en onschendbaar heid van het Ottomar.nische rijk te handhaven en ik ver trouw dat deze eene voldoende beslechting van zaken, wel ke voor geheel Europa van het grootste aanbelang iswaar borgen zal." Overigens gewaagt H. M. in deze sluitingsrede, over wel ke de Times al zeer gering oordeeltonder anderen ook met een enkel woord van de daargestelde bevredigingdoor tus- schenkomst van den Britsc'nen minister te Mexico, tusschen laatstgenoemde republiek en Frankrijk, alsmede van het nog niet tot een gewenscht einde brengen der hangende verschil len tusschen de Britsche en Perzische gouvernementen enz. Ten slotte, na H. M. nog beknoptelijk op de jongste onlus ten in onderscheidene districten van het noorden van Enge land en andere bijzondere aangelegenheden voor dit rijk ge. zinspeeld had, is, overeenkomstig Hr. Ms. bevel, door den lord-kanselierde bijeenkomst va- het parlement tot donder dag, den 24 october aanstaande, geprorogeerd. Toen H. M. zich naar het parlement begaf, is zij in het park door eenige lieden uitgejouwd, waarop de po!itie-be- ambten tusschen beide gekomen zijnen gedreigd hebben elk, die zich veroorloofde uit te jouwen, met hunne knup pels te zullen ter neder slaan. PARIJS den 29 augustus. De koninklijke familie wordt den 2 van het kasteel van En terug verwacht. Het oefeningskamp te Fontainebleauonder het opper bevel van den hertog van Nemourszal worden zamenge- trokken en bestaan uit omstreeks 11,200 manschappen en 3300 paarden. Het blad F Ami de la Religion behelst eene retractatie van den gewezen abt Auzon het hoofd der nieuwe Fransche Katholijke Evangelische kerk. Dezelve is gesteld in den vorm van een brief aan den bisschop van Versailleswaarin hij zegt besloten te zijn alles in te trekken wat de bisschop noodig za! oordeelen in het belang der kerk en der personen j die zijne prediking van den goeden weg had kunnen brengen. 1 Bij den toenemenden invloed der Napoleontische par- tijals welker voornaamste orgaan het nieuw opgerigte dag blad le Capitole is te beschouwen verdient het opmer king, dat de bekende generaal Bertrand, die Napoleon in zijne ballingschap te Sc. llelena heeft vergezeld, dezer da gen te Boideanx is aangekomen, en aldaar met vele blijkcu van belangstelling ontvangen. iJe quescie van de suikers schijnc bij voorduring tot vele moeijelijkheden aanleiding te geven. Ter naauwernood is de opgewondenheid van de voorstanders der koloniale sui ker eenigermate tot bedaren gebragtof de vrienden van de beetwortel-suiker verheffen het hoofd en beginnen vergade ringen te houdenmet het doel 0111 de regering in hunne belangen te trekken. Onder anderen zal te Valenciennes eene dergelijke bijeenkomst plaats hebbendoch het zal uit den aaid der zaak bezwaarlijk vallen, nu reeds terug te ko men op het besluit betrekkelijk de ontlasting van de suiker, zoodat men zich van deze beweging weinig vrucht voorstelt. Bijzondere brieven uit Konstantinopel melden dat de onder-koning van Egypte geweigerd heeft de Ottomannische vloot terug te geven, zoo lang hij niet zal zijn verklaard tot erfelijken en onafhankelijken souverein niet alleen over Egypte, maar ook over Syrië. Overigens zijn er geene nieuwe berigten uit het Oosten bekend. Alleen blijkt nog uit een artikel van den Moniteurdat het berigt, vroeger door denzelfden Moniteur per telegraaf medegedeeld, ten aanzien van de zending van eenen adjudant van den admiraal Roussin 0111in naam der vijf mogendhe den de Turksche vloot van Mehemcd-Ali terug te vragen, van grond is ontbloot. Dit berigtzegt de Moniteurwas aan het gouvernement medegedeeld, onmiddellijk na de aankomst van de pakket boot, door den maritimen agent te Marseille, die hetzelve had vernomen van den officier, kommandant der pakketboot en zich gehaast dat berigt te gevenzoo als hij het ont vangen had. Hetzelve is onjuist bevonden, maar de ijver van het gouvernementom dit berigt bekend te maken be wijst slechts, in strijd met hetgeen onderscheidene dagbla. den dagelijks herhalen dat het alle de tijdingen uit het Oos ten ter algemeene kennis brengt, op het oogenblik zelf dat deze aan hetzelve toekomen. De zending van den kapitein Anselme te Alexandrie heeft dus alleen ten doelom de depeches van de vijf ambassa deurs te Konstantinopel aan hunne respeccive consuls te Alexandrie over te brengen bij welke depeches zij worden uitgenoodigd den onder-koning bekend te makendat de Porte de bemiddeling der groote mogendheden heefc aange nomen. De Moniteur bevat de navolgende telegrafische depeche Baijonne den 28 augustus. Don Carlos heefc den 26 te Villareal grooten raad gehouden om over de omstandigheden te raadplegen. Espartero heefc den 22 de linie van Victoria tot D11- rango bemagtigd alwaar hij zich gevestigd heeft. De ge neraal Castaneda heeft zich meester gemaakt van de linie van Sadupe tot Azaroldo; in dier voege, dat hij zich met Espartero vereenigen kan. De artillerie en de forten, die de Carlisten op deze li nie hadden, zijn in handen der Christino's gevallen." BRUSSEL den 30 augustus. De officiële benoeming van den prins Joseph de Chimay tot Belgisch gezanc aan het Nederlandsche hof zal binnen eenige dagenzoo al niet reeds morgen in den Moniteur Beige verschijnen. Het is van vroeger bekenddat het Journal des Flan- dres in eenen zwaren twist gelegen heefc mee den bisschop van Gentom dat het zich niet aan de bisschoppelijke cen suur wilde onderwerpen ten gevolge waarvan de lezing vsa dat blad aan alle geestelijken verboden was geworden. Wij vernemen, dat het nieuwe dagblad, FOrgane des Flandres alleenlijk op die voorwaarde toegelaten wordtdat het zich aan gemelde censuur onderwerpe en dat de redactie zich dit laat welgevallen. Men heeft gisteren voor het eerst een artikelof lie ver berigt, in de Vlaamsche taal in den Moniteur gevon- den en het schijntdat men voornemens is voortaan zulke officiële berigtendie de beide Vlaanderen uitsluitend be treffen in die taal in het officieel blad te plaatsen. Onder de werklieden aan den ijzeren spoorweg nabij Namen zijn dezer dagen eenige onlusten voorgevallen, die uit hunne vordering van een hooger loon zijn voortgevloeid. Men is genoodzaakt geweest om eenige honderden hunner weg te zenden. Uit voorzorg zijn de gendarmes uit Namen naar het dorp Flawinne gezondendoch hunne tusschen- komst is niet noodig geweest. Den 17 dezer is een kind van 3 jaren uit het dorp Dave vermistzonder dat men wist waar hetzelve gebleven was. Zie hier de toedragt: Vrouw Romnee was met haar kind in het bosch gegaanom gras te snijdentoen er eeu onweder opkwam. Het was omstreeks 4 ure des middags toen zij haar dochtertje naar huis zond, haar zeggende dat zij zou volgen. De kleine sloeg een verkceiaen weg in, en ia

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1