MIDDELB'ITRGSCHE c o ij n a kM N°. 99-. Zaturdas 1839. 17 Augustus. üelgic. $See-!3trt0cnij~&cl»0oI. Bckcubmakittgcu. i\ IEU W STIJDIN GEN. 53uitöchlaub. Hebenkutieti. i- De ab»nncmc(its-|)rijs «lezer Courant is 2 y5 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden jtcnomcn, en de beta ling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De iniending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vikir tourc, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van den tot zes regels is f 5o en voor icderen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND, lettende op de missive van den Heer Admini strateur voor de Nationale Nijverheid, van den 3 dezer, be trekkelijk de vervulling van eene kvveekelings-plaats wegens de Provincie Zeeland, voor rekening van het Fonds van den Landbouw, op 's Rijks Vee-arcsenij-School te Utrecht-, Heeft goedgevonden t. Ter kennis van de Ingezetenen der Provincie te bren gen dat voor hunne zonen of pupillen de gelegenheid ge opend is, om naar eene koscelooze plaats van Kweekeling op 's Rijks Vee-artsenij-School te Utrecht te kunnen dingen met uitnoodiging om daarvan gebruik te maken en hunne voor die betrekking geschikte en genegene zonen of pupil len te doen opkomen bij het vergelijkend examen, hetwelk voor de zich daartoe aanmeldende Candidaten zal plaats heb ben op Maandag den 9 September aanstaande, des morgens ten 10 ure, in een der localen van het Provinciaal Gouver nement te Middelburg. 2. De belanghebbenden te onderrigtendat, om als Kwee keling te kunnen worden geadmitteerdvereischt worden inboorling te zijn van het Rijkniet beneden de zestien en niet boven de twee-en-twintig jaren oud, van een gezond en sterk ligchaamsgescelvan onbesproken zedelijk gedrag en grondig ervaren te zijn in het lezen en schrijven der Neder- duitsche taal en in het rekenen; dat degenen, welke bij die vereischten eenige kennis van vreemde talen, van Hoefsme derij, van Landhuishoudkunde of van Vee artsenijkunde voe gen eene bijzondere aanbeveling verdienen. Dat de leertijd vier jaren zal duren en de Kweekelingen daarnanaar mate van hunne vorderingin de eerste of tweede klasse als Vee-artsen gebrevetteerd en bevoegd zullen worden verklaard om binnen dit llijk de Vee-artsenijkunde uit te oefenen. Dat degenen die als Kweekelingen verlangen te worden geadmitteerd, aan een vergelijkend examen zullen worden onderworpenten einde daarna uit hen eene keuze worde gedaan en een hunner voor de Vee-artsenij-School worde gedesigneerd. 3. Te bepalendat degenen welke tot het voormelde ver gelijkend examen wensche» toegelaten te worden zich daartoe van heden af ter Provinciale Griffie kunnen aanmel den onder overlegging van hun geboorte-bewijs en een attest van onberispelijk zedelijk gedragdoor het Bestuur hunner woonplaats af te geven. 4. Tot leden der Commissie van het vergelijkend examen te benoemen de Heeren Cornelis Vis, lid der Gedeputeerde Staten en President der Provinciale Commissie van Landbouw. Jhr. Johan Cornelis Schorer van de Souburgen Lid der Provinciale Commissie van Landbouw. Mr. Adriaan Pieter van DeinseSchoolopziener in het iste School-Districc. Jacobus Risseeuw, Kanton-Regter te Oostburg. Jacobtis SlegtCommies, chef der iste afdeeling aan het Provinciaal gouvernement, en Jacobus van HertumVee-arts der iste klasse te Zierikzee. 5. De Burgemeesters en Wethouders der Steden en Bur gemeesters en Wethouders of Assessoren der Steden en Ge meenten ten Platten Lande in de Provincie Zeelandaan te bevelen om de mededinging naar bovengemelde plaats van Kweekeling op 's Rijks Vee-artsenij-School te helpen bevor deren en om voor de afkondiging en aanplakking van dit besluit in hunne Stad of Gemeente te zorgen waartoe aan dezelven het noodig getal afdrukken in plano zal worden .toegezonden. .Middelburg, den 14 Augustus 1839. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBURCH. hunne inlijving al dan niet de buitenlandsche Zeevaart heb ben uitgeoefend. En opdat niemand hiervan onkundig zijzal deze worden afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads.Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 16 Au gustus 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. B E C I U S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der belanghebbenden dat op Donderdag den 22 dezer maand, des middags ten twaalf ure, in een der vercrekken van het Raadhuis, in het openbaar aan den meestbiedende zal worden verpacht: Het uitsluitend Regt tot het houden der BANK VAN LEE NING binnen deze Stad, voor den tijd van één Jaar, in gaande den 1 September 1839 en eindigende den laatsten Augustus 1840; van welke Verpachting de Conditiën, be nevens het Reglement op het houden der Bank dagelijks op de Stedelijke Secretarie ter lezing zullen liggen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 16 Augustus 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Scad MID- 'DELI1URG; Ontvangen hebbende eene circulaire van den Meer Staats raad Gouverneur van den 7 dezer maand {Provinciaal Blad 'T>°. 76)brengen bij deze ter kennis der belanghebbenden dat het Zijne Majesteit den Koning behaagd heeft, bij :hoogstdeszelfs besluit van den 22 julij 11. 110. 38, met wij ziging in zooverre van de besluiten van den 12 September «4833 no. 120 en 8 Mei 1835 no. 40, medegedeeld, respec- tivelijk bij bekendmakingen in dezer Stads-Couranten van den 5 Occober 1833 no. 120 en 4 Julij 1835 no. 80, Te bepalen: dat de uitoefening van de buitenlandsche Zee vaart, met inachtneming niet te min der andere in dezelve •o.pgenomene voorschriftendoor de onderscheidene Gouver neurs der Provinciënvoortaan zal kunnen worden toege- staan, niet slechts aan alle leden der Mobiele Schutterijen, die in het genot zijn van onbepaald verlof, maar ook aan zoodanige «onbepaalde verlofgangers der Nationale Militie, die reeds hunne vijfjarige dienst volbragt en met hunne korp sen afgerekend hebben en zulks onverschillig of zij tijdens FRANKFORT den 11 augustus. Van Berlijn schrijft men, dat de laatste allocutie van den Paus niet openlijk be antwoord zal worden hetzij dat men wil vermijden om de ontstane geschillen eeuwig te doen voortduren, of dat men het ongeraden vindt zich dieper in te laten in eene zaak waaromtrent het welligt beter geweest ware geen openbaren twist te voeren. Z. K. H. prins Alexander der Nederlandentweede zoon van Z. K. H, den prins van Oranje, is op den 31 julij in Peterhof aangekomen. Ie Hanover is het thans stiller dan ooit; ook heeft het bestuur der politie de vroegere verordeningdat de hui zen des avonds ten 10 en de herbergen ten 9 ure gesloten moesten worden op hoog bevel van het ministerie van bin- nenlandsche zakeningetrokken. Volgens de laatste berigten uit Konstantinopel had de Portezoowel uit Weenen als uit Londen en Parijsop nieuw de verzekering ontvangendat de hooge mogendheden 1 besloten hebben al hare pogingen aan te wenden om de on schendbaarheid en onafhankelijkheid van het Turksche rijk onder het tegenwoordig regerend stamhuis te handhaven. Het blijkt meer en meer, dat de zamenzweringdie den afval van den kapitein-pacha ten gevolge had, veel uitge breider geweest is dan men heeft willen erkennen. De kommandant der Dardanellendie nu afgezet en door een ander vervangen is gewordenhad daaraan mede deel geno men, en zou overeengekomen zijn om den kapitein-pacha den vrijen doortogt te laten zoo hij met de vloot naar Kon stantinopel terug ware gekomen, om aldaar de regering om ver te werpen. Ook omtrent de trouw van Hafiz-pacha is twijfel ontstaan. I11 Konstantinopel was een berigc ontvangen van een zeer onaangenamen aard. Ibrahim-pachtt zou ondanks de beve len van zijnen vader, het pachalik van Merasch hebben be zet, onder voorwendsel dat hij daartoe genoodzaakt was, wilde hij zijn leger van het noodig onderhoud voorzien. Dit alleen had hem gedwongen de Syrische grenzen over te trek ken en een district te bezetten, dat volgens het tractaat van Kiutabia stellig niet onder Egyptische heerschappij be hoort. Te Beyrat had men uit Aleppo berigtdat Kurschid- pacha met twintigduizend man van het Egyptische leger bij Bassora aangekomen was, en die stad zich vrijwillig aan hem had overgegeven. Ook liep er een gerucht, dat Bagdad zich zou overgegeven hebben. In brieven uit Saionichie, van zeer late dagteekening wordt gesproken van onlustendie op de zuidelijke grenzen van Europeesch Turkije en in den omtrek van Volo uitge broken zouden zijn. PARIJS den u augustus. De hertog en hertogin van Orleans zijn den 9 te C'nartres aangekomen. Aldaar en op den weg derwaarts zijn dezelve met geestdrifc ontvangen. Uit Toulon schrijft men dat eene stoomboot gereed wordt gehouden 0111 den prins naar Afrika over te voeren. Een onzer dagbladen behelst een overzigt van den te- genwoordigen staat van zaken in Spanje waarin het volgende voorkomt Niets gaat in Spanje voorwaartsgeene der beide par- tijen wint grond of erlangt in de thans door haar bezetre stellingen meerder kracht. Don Carlos kan zich niet doen gelden, hetzij dan door gemis aan beleid, hetzij door de ellendige kuiperijen die zijn hof verdeelendoor den ouder lingen naijver zijner generaals en door de voogdijschap die Maroto zich over hem aanmatigt. Ook de soort van om wenteling door dien Cariistischen generaal in de Baskische provinciën te weeg gebragtheeft tot na toe geenerlei gun stig gevolg voor de zaak des pretendenten opgeleverd. De ze is minder vrij dan te vorenmaar Maroto is 'daarom niet steiker geworden of in het bezit vaii uitgestrekter hulpmiddelen gekomen. Don Carlos kan aan zijnen generaal niet vergevendat hij op eigen gezag verscheidene officie ren ter dood heeft doen brengen en aanzienlijke, in wie hij vertrouwen stelde, den lande heeft uitgebannen. Men ver zekert zelfs dat don Carlos voortgaat met in het geheim met deze zijne gunstelingen briefwisseling te houden en zich vol gens hunnen raad te gedragen waardoor Maroto in zijne ont werpen gedwarsboomd wordt. Van een anderen kant heeft Cabreravan wien men verwachttedat hij zoo spoedig voor zijnen meester den troon te Madrid zou veroveren tot nu toe slechts voordeelen van eenen beperkten aard kunnen behalen waardoor niets ten einde wordt gebragt. Die aan voerder slaagt slechts in den partijgangers-oorlog en bezit de krijgskundige begaafdheden niet, die voor het met goeden uitslag leveren van eenen beslissenden veldslag noodig zijn. Bij de Christiuos is de staat van zaken niet gunstiger. Es- partero blijft geheel werkeloos en handhaaft zich slechts aan het hoofd van zijn leger, door de manschappen daarvan aan zichzelven over te laten. Het gemis van krijgstugt is daar door onder hen zoo groot geworden, dat hij niets wezen lijks kan uitrigten." BRUSSEL den 14 augustus. Dezen morgen is een der aan den generaal Prissepresident der Belgische commissie voor de grensscheiding, toegevoegde officieren uit Maas tricht alhier aangekomen, met de voorloopig tusschen de beide commissien vastgestelde grondslagen, betrekkelijk de bepaling der Limburgsche grenzen en die van de Maas en van Maastricht. *s GRAVENHAGE den 13 augustus. Door den heer ad ministrateur voor de nationale nijverheid is, op den twee den dezeraan de gouverneurs der provinciën de navolgende missive geschrevennopens de onder het rundvee zich ge openbaard hebbende tongblaar of mondzeer Blijkens een rapport van den directeur van 's rijks vee- arsenij-schoolis de zoogenaamde tongblaar of het mondzeer onder het rundveewaarover in sommige nieuwspapieren gesproken wordt, eene bekende ziekte, welke sedert eeni- gen tijd in naburige landennamelijk in Duitschland en Frankrijk, heeft geheerscht en zich ook in sommige provin ciën hier te lande heeft geopenbaard. n Ofschoon deze ziekteindien zij hevig aantast en niet spoedig ontdekt wordt, doodelijk kan worden, zoo is dezel ve volgens des directeurs gevoelen echter in ver de mees te gevallentijdig ontdekt wordendeonder eene gepaste behandelingzeer wel geneesbaar zoo datin evenredig heid van de algemeenheid der ziekte, slechts een gering ge tal der aangetaste dieren daaraan komt te sterven en de ge nezing meestal binnen eenige dagen volgt. Daar deze ziekte, gelijk de directeur al verder opmerkt, niet van besmettelijkheid is vrij te pleiten, vooral wanneer het slijm, dat aan de zieke beesten uit den mond vloeit, op het gras of den bodem neervallendedoor gezonde runderen wordt opgelektin welk geval ook andere dierenzoo als schapen geiten varkensen zoo men wil ook zelfs paar den, daardoor besmet kunnen worden, zoo moet zij ge rangschikt worden onder die ziekten waarop de artikelen 459 460 en 461 van het wetboek van strafregt toepasselijk zijn zoo dat, wat betreft de noodzakelijkheid der aangifte, de afzondering en het niet vervoeren of ter markt brengen van het vee, dat door de tongblaar of het mondzeer is aange tast, dezelfde instruccien kunnen worden toepasselijk geacht die nopens de longziekte zijn gegeven. Wijders dient ook het vleesch van runderen, door de tongblaar of het mond zeer aangetascen daaraan gestorven of tijdens het bestaan der ziekte geslagt zijnde niet in consunuie als voedsel voor den mensch te worden gebezigdterwijl eindelijk ook de melk van zoodanige beesten almede niet behoort te worden verkocht of gebruiktdaar de ondervinding heeft geleerd dat menschendie deze melk hadden genuttigd, door eene' spruwachtige aandoening in den mond en keel zijn aange daan, en zelfs andere dieren op deze wijs zijn besmet ge worden. Vermits intnsschen de tongblaar niet van eenen zoo verderfelijken en besmettende» aard te houden is als de long ziekte zou kan zij ook niet met deze gelijk gesteld worden in de toekenning van te gemoetkomingen uit het fonds van den landbouw, voor verliezen daardoor geleden. Integen deel schijnt ric tongblaar hierbij op dezelfde Ijjn le worden

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1