MIDDÈLB'ÜRG-SCH'E COUR AN W. 98. Donderdag 1839. 15 Augustus. »».v U r5ê NIEUWSTIJDINGEN. lüSuitsschUub. Jfvanifevijfc. tr* I De aüonnemerits-|>rijs dezer Courant is 2,75, voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdo'r 10 ure, indien men dezelve in hel eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertcntien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs van e'e'n tot zes regels is z, 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven gijn, alzoo het regt van zegel wordt betaa ld. BERLIJN den 7 augustus. Ten gevolge van het overlij den c.es sultans, wacht men nu ook hier spoedig terug de bij de Porte in dienst geweest zijnde Pruissische officieren welke zich nog in Turkije bevinden en waarvan verschei dene den slag bij Nezib bijgewoond hebben. Naar men thans van Koningsbergen meldt, wordt de schade, door den aldaar op den 2 dezer plaats gehad heb benden brand veroorzaakt, op 800,000 rthlr. berekendter wijl de verzekeringssom slechts 130,000 rthlr. bedraagt. Behalve het koorn, waaronder looo lasten rogge, verbrand den nog 60,000 steen hennep en vlas en 7000 tonnen ha ring. De schade aan stadsgebotiwen veroorzaakt berekende men op slechts 21,000 rthlr., daar dezelve maar van hout waren. Den 4 smeulde het vuur nog doch hoopte men 200 er geene stormwinden bijkwamen, het binnen kort ge heel te zullen hebben uitgedoofd. I1ANOVER den 6 augustus. Aan de justitie-kanselarij inde zaak tegen den stedelijken magistraat, is eene memorie van den hofraad K/euze ingediend, in welke vijftien punten van aanklagt ontwikkeld waren, doch waarvan alleen die aangenomen zijn welke tot beleediging der regering betrek king hebben. Van beleediging tegen den persoon des konings schijnt niet meer gesproken te worden en men gelooftdat de beschuldigden of vrijgesproken of in eene geringe geld boete verwezen zullen worden. Al de verlofgangers van het eerste bataillon ligte Hano- versche infanterie, dat te Göttingen garnizoen houdt, zijn in allerijl opgeroepen geworden, en dit moet ook bij alle korpsen van het Hanoversch leger het geval zijn. In ge noemde akademie stad is de openbare orde geen oogenblik gestoord geworden. Te Osnabruch is door ruim driehonderd inwoners eene petitie aan den koning onderteekendmet verzoek, dat het Z. M. moge behagen een minister te benoemen, die het alge meen vertrouwen des lands bezit. Dit smeekschrift is per post naar Hanover gezondendoch ongeopend van daar terug gekeerd. FRANKFORT den 9 augustus. Er zijn brieven van Kon- srantinope! tot den 24 ju lij 11. De Turksche stoomboot, die naar Aiexandria gezonden is met de kennisgeving van de troonbestijging van sultan Abdul-Meschidwas teruggekeerd en had de tijding inedegebragtdat de Turksche vloot den 14 voor Aiexandria aangekomen, en de kapitein-paella aan land gestapt en met groote eerbewijzen door Mehemed-Ali ontvangen was. Mehemed-Ali hadop het vernemen van het overlijden van sultan Mahmoud en het aanvaarden van de regering door zijnen zoon, dadelijk de gewone saluutschoten laten doen, en bevolen dat de openlijke gebeden in de moskeen voor taan voor sultan Ahdul-Meschid zullen geschieden. Den 23 zijn op de plaats voor het paleis van den seras- kierin tegenwoordigheid van den sultan die door zijnen jongeren broeder vergezeld werdgroote manoeuvres gehou den door ongeveer 20,000 man troepen. Het schijntdat het hervormingsstelsel door den vorigen sultan ingevoerdook na zijnen dood niet opgegeven zal wor den en dat alle pogingen der ulema's daartegen vruchte loos zullen blijven. De moeder van den sultan neemt een werkelijk deel aan de regering. Zij woont geregeld alle vergaderingen van den staatsraad bijen aan haar zegt men is het voornamelijk te dankendat de krijgstoerustingen met nieuwen ijver hervat worden. De Turksche regering blijft strenge maatregelen nemen tot handhaving van de openbare orde, en is daartoe genood zaakt geworden door de woelingen der oude Janitsarenpartij v die zich niet alleen onrustig begon te gedragen, maar open lijke pogingen deed om oproer te verwekken. Men spreekt van het tèr dood brengen van eenige der belhamels, doch het schijnt dat die executien niet zeer talrijk geweest zijn. Daar gedurende de laatste 30 dagen geen geval van pest zich meer in Smyrna geopenbaard had, heeft men de qua rantaine opgeheven voor de goederen die van daar komen. Ie Konstantinopel is de gezondheids toestand steeds bevre digend. I11 bijzondere brieven van Aiexandria wordt gemeld dat de kapitein-pacha de Turksche vloot aan den Egyptischcii onder-koning aangeboden heeft, en wel, zoo ais hij ver klaarde, om haar te redden uit de magc van Chosrew-psicha die hij beschuldigt van liet geheele Ottomannische rijk aan Rusland verkocht te hebben. Bij de audiëntie, die Mehemed i den kapitein-pacha gaf, daags na zijne aankomst met de vloot overlaadde hij hem met vriendschaps-betuïgingen en eerbe wijzen en had hij een geheim gesprek met hem dat om trent een uur duurde. Na die plegtigheid vercenigden zich de beide vloten; de Turksche was 23 zeilen sterk, te we ten; 8 linieschepen, .11 fregatten, 2 korvetten en 2 brik- ken i de Egyptische teide ii linieschepen, fregatten, 4 korvetten7 brikken en ééne stoomboot. De Turksche admiraal zijn geheele staf en een aantal zijner officieren verwisselden dadelijk van kteeding, en namen het oude Turk sche kostuum aan waardoor zij meenden eerst weder Tur ken geworden te zijn. In een brief uic Aiexandria van den 17 wordt gezegd dat eene Russische vloot in den Bosphorus zou binnengeko men zijn. Het Engelsch gouvernement heeft van den pacha van Egypte ophelderingen gcëischt wegens de bewegingen zijner troepen aan den Perzischen zeeboezem en gevraagd of zij Bassora wilden bemagcigen. Hierop is geantwoord, dat de pacha nooit zoodanige plannen gekoesterd en alleen zijne troepen naar die streken gezonden had om de zeeroovers te straffen, die aan den Arabische» en Europeschen handel veel nadeel toebragtendoch dat hijten einde aan Engeland van zijne vredelievende gezindheid een bewijs te geven aan Kurschid- pacha gelast had om de Barein-eilanden te ontruimen. In brieven van Odessa en Sebastopol leest men niets om trent bijzondere toerustingen in het zuiden van Rusland. Behalve een korps van 24,000 man dat sedert maanden na bij de kusten van de Zwarte-zee gereed staat om op het eerste bevel ingescheept te worden en de garnizoenen van Odes- sa en Sebastopolhebben aidaar geene verzamelingen van troepen plaats. Volgens verzekering van Pruissische officieren die den slag van Nisib bijgewoond hebben, zou het Turksche leger, na eene kanonnade van twee uren lang, doch die wegens den te grooten afstand weinig te beduiden hadeensklaps op de vlugt gegaan zijn, zonder door de Egyptenaars vervolgd te worden, en zonder meer den 1000 man zoo aan dooden als gekwetsten verloren ce hebben. Het Turksche leger had zich grootendeels weder verzameld en was rustig over den Euphraat terug getrokken. De Turksche officieren en kadetcen, die te Weenen eene militaire opvoeding en onderwijs genietenhebben van den nieuwen sultan bevel gekregen om hunne studiën aldaar voort te zetten en zich met grooten ijver daarop toe te leggen. Onder deze jongelieden bevindt zich den zoon van den kapitein-pacha. Te Rome is den 27 julij 11. een gedeelte van het kloos ter Nunziatina dat in het jaar 1576 gebouwd was, inge- stord, en daarbij zijn 9 geestelijke zusters onder de puin- hoopen begraven gewordenwaarvan men slechts 3 heeft kunnen redden. Vijf lijken waren geheel verpletterd en een had men nog niet kunnen vinden. LONDEN den 10 augustus. De Nederlandsche gezant heeft eergisteren aan het bureau van buitenlandsche zaken gearbeid. Gisteren avond heeft de heer Duncomhe een radicaal, in hec lagerhuis eene reeks resolutie» voorgesteldwaarbij de verontrustende staat des lands aan de verkeerde gedragin gen van de bewindslieden en het parlement wordt toege schreven, in zoo verre zij geene maatregelen hebben geno men om 's volks staatkundigen en maatschappelijken toestand te verbeteren de graanprijzen te verminderen het regtgoed- kooper te bedeelen, het kiesregt uit te breiden, kerklasten te verminderen, de nationale opvoeding te bevorderen, enz. De minister Russell ontkende de gegrondheid van al deze grieven; deels waren de genoemde maatregelen door de radi calen zelve, deels door de Tories tegengestaan. De zitting was nu te verre gevorderd om zaken van zoo groot belang als de bedoelde ter hand te nemen. Na dezen minister trad de heer d' Israëli (een Tory) op, die het misnoegen des volks daaraan toeschreef, dat het be wind zoo gereed was om veranderingen in kerk en staat te brengen en dit was minder aan de personen der bewindslie den te wijtendan aan de gevoelens hunner partij de Whigs. Bij de stemming behielden de ministers nogtans de overhand. De arbeid aan den Tunnelof onderaardsche gang onder den Theemsis in den laatsten tijd zoo voorspoedig voortgegaan dat men met het opmetselen van het gewelf leeds tot op twaalf voeten afstands van den tegenover den ingang liggende oever, op het punt van het laagste water peil gevorderd is PARIJS den io augustus. De geruchten van eene ont binding van het ministerie hebben zich op nieuw verleven digd. Gisteren avond zijn alle de ministers te St. Cloud vereenigd geweest tot het houden van., eenen kabinetsraad. Men verzekert ook, dat de koning heden naar deze hoofd stad is terug gekeerd en dat eene nadere bijeenkomst der ministers heeft plaats gehad ten einde omtrent de Ooster- sche aangelegenheden tot een bepaald besluit te geraken. Algemeen is het gevoelen, dat een deel van het ministerie zal aftredeningeval er geene bijeentrekking van troepen in den omtrek van Totilon mogt plaats hebben. Intusschen wil men weten dat er bij het ministerie eene telegrapfische depeche uit Marseille is ontvangenwaarvan de inhoud van eenen zeer onrustbarenden aard zoude zijn Ook zegt men, dat het ministerie de zekerheid heeft erlangd dat de Russen zich reeds op het Ottomannische grondgebied bevinden; terwijl aan den anderen kant de brieven uit Pe tersburg eenstemmig spreken van het besluit des keizersom in Turkije tusschen beiden te tredeningeval van eene wei gering door Mehemed-Aliom zich te onderwerpen aan de hem door den sultan aangeboden voorwaarden. Dezen avond omstreeks ten 6 ure zijn naar alle kanten talrijke couriers afgezondenmet depecheswaarvan men den inhoud vermoed in verband te staan met de jongste uit het Oosten ontvangen mededeelingen. De Parijsche CommerceóeeIt eenen brief uit Jassy van 20 julij mede, waarin de stellingen van het Russische'leger op de Moldavische grenzen volgender wijze worden opge geven. Het 6de korps, onder bevel van den generaal en uit twee afdeelingen infanterie en eene kavalieriemet artillerie naar verhoudingzamengesteldbevindt zich te KischnewIsmaïl en Kilia. Tien regementen kozakken, on der den ataman IVasitowskizijn gekantonneerd te Skulany en langs de Pruth. Eene afdeeling infanterie van het 3de korps is te Dubassary. Acht regementen lansiers onder aan voering van den generaal baron von den Osten Sackenzijn te Ackerman en Bender, en drie afdeelingen infanterie en eene kavalierie met eene reserve artillerie onder den gene raal baron Rüdigerzijn geëchellonneerd van Kiew tot Ka- rniniek Podolski. Ie Ismaïl bevinden zich de pontons, waarvan de heifc naar het eiland Sulina zal worden vervoerd zoodat het le gerkorps van den generaal Lieders zich kan bijeentrekken en den Donau overrukken binnen den tijd van 24 uren, 11a daartoe het bevel te hebben ontvangen. Ruime magazijnen met leeftogtpaardenvoeder en oorlogsbehoeften zijn te Ki lia, Ismail en Kischnew opgerigt. Eene Russische flotille ligt voor den mond van den Donau ten anker. In den bedoelden brief wordt ook nog gezegd dat men gewigtige gebeurtenissen te gemoet gaaten dat reeds de Russische consul eene tot dusverre vruchtelooze poging bij den prins Stourdza en de boyaren van Moldavië zoude aan gewend hebben om aan keizer Nikolaas eene memorie aan te bieden, waarin, na den verontrustenden staat van het Ottomannische rijk te hebben blootgelegd zij de onmiddel lijke bescherming van Rusland zouden inroepen. Heden is voor het hof van assises weder eene regtzaak tegen deGazette de France een van de tolken der legitimisti- sche partij, behandeld. Ditmaal gold het een artikel over de gedenkzuil van de omwenteling van julij 1830, waarin die omwenteling en de persoon des konings werden aangetast. De Gazette is door de gezworenen schuldig verklaard en de verantwoordelijke uitgever van dit blad is door het hof coc eene geldboete van 2000 franken en drie maanden gevange nisstraf veroordeeld. In den nacht van den 6 dezer heeft in de laan of dreef van Lowendalachter het plein der invaliden, eene straat schenderij plaats gehad welke door hare verregaande bru taliteit hier veel gerucht maakt. Eene huur-cabrtolet van den kant van het dorp Greneile komendewaarin twee heeren de gebroeders Mangergrondbezicters dier gemeen te, waren gezeten, werd, ter voormelde plaats gekomen, door zeven personen tegengehouden met de vraag aan dei' koetsier of er zich niet eene vrouw in het rijtuig bevond. Op het antwoord van den koetsier, dat er slechts twee hee ren in hetzelve waren, schreeuwden de aanvallers: die zullen wij zien. Hierop drongen zij in de cabriolet en poogden gemelde heeren met geweld uit dezelve te rukken. Nu ontstond er een gevecht, waarbij echter laatstgemelden moesten onderdoen, daar de booswichten met messen waren gewapend waarmede zij in den donker rondstaken. De eeni ge toeviiigc der aangevallenen was dus 0111 luidkeels hulp in te roepen. Dit werd gelukkig van ver gehoord door een militair, mee name Royerdie Ittet middernachts-verlof naar het kwartier der militaire school terug keerde. In allerijl snelt deze toe en werpt zich tusschen de aanvallers en de twee personen (want een der heeren Manger was zwaar gekwetst bijna be wusteloos inliet rijtuig moeten blijven), schreeuwendeEl- lendigen moordenaars! laat deze heeren in hun rijtuig gaan en volgt mij naar den post, of ik jaag u mijn sabel door het lijf." Plet eenige antwoord der booswichten was zich met het mes in de hand op den braven soldaat te werpen toen, bij geluk, de buitenpost der militaire-schoöl co' welke de noodkreten van de heeren Matiger waren doorue drongen, kwam toeschieten. Op hec gezicht va" dezen n- men twee der aanvallers de vlugt en werden de vijf anderen gelukkig gevat en naar den militairen post gebrast De gearresteerden zijn allen Duitschers welke het' beroep van kleermakers uitoefenen. De wonden der broeders Maneer en van den koetsier zijn zwaar, doch zoo men meent niet doodelijk. De kanonnier Royer, wiens moed maar tevens wiens voor- zigtigbeid niet genoeg kan geroemd worden daar hij schoen lel door de Duitschers besprongen,! hunne messteken heeft

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1