Ü1IDDELBURGSCHE C O W. 07. Dingsdag 1839. ;3 13 Augustus. £cfccnbmafctn$. NïEIïWSTIJDIiNGEN. jDuitdrftlanb. ,«r. v\ *SÏB£ QUucrtentte. Acbeciattbschc ©root-örittanjc. Jfraukvijk y .'jas A> -iw *-« Ir-- ,-v - ■_-! De abunneinents-prijs deier Courant is 2 73 voor drie maanden, en Irauco per Post /'3. De abonnementen wnrden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars De inzending der Adoertentian behoort te geschieden des morgens vtio'r to ure, indien men detelvc in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentie.! worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uilzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van een lot zes regels is t,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen ter kennis van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan dat op Donderdag den 5 September aanstaande, des middags ten twaalf ure, in een der Vertrek, ken van het Raadhuis, in het openbaar, voor den tijd van zeven achtereenvolgende jaren ingaande primo Januarij-1840 zullen worden verpacht De VISSCI1 ER IJ genaamd de Mannezee en Catsmans- Boogaard, buiten de Viissingsche Poort. En na den afloop daarvan: De GRASETTING van den Dijk en den Bodem der Oude Arne in twee Perceelen en zulks op zoodanige voorwaarden als, te rekenen van he den dagelijks, van tien tot twaalf ure, ter Stedelijke GriHie voor een ieder ter lezing zullen liggen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 9 Au gustus 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van DOMBURG zullen op Vrijdag den 23 dezer maand des namiddags ten vtif ure. in het Raadhuis aldaar, onder nadere approbatie van de bevoegde Atuoriceit, presenteren aan te besteden: Het herstellen, gedeeltelijk vernieuwen eti vergrooten van eene gewezene Militaire Kazerne, staande in de Schotsenh'üekstraat dezer Gemeenteter inrigting voor eene WiiEF-FABRIEK. Waarvan het besték en de teekening, van heden af, bij den Burgemeester zullen ter visie liggen. Domburg, den 10 Augustus 1839. De Burgemeester voornoemd, A. v. d. MEULE. De CENTRALE DIRECTIE van het Eiland Walcheren zal onder nadere approbatie van het Ministerie van Binnen- landsche Zaken op Donderdag den 15 Augustus aanstaan de in tegenwoordigheid van den Heer Hoofd-Ingenieur van den Waters aat in de Provincie Zeeland in het Lokaal der Directie in de Abdij te Middelburgdes voormiddags ten 11 ure, publiek presenteren aan te besteden de leverantie van DiJKS-MATERJALEN, benoodigd voor den aanstaanden Winter en het Diensijaar 1840, bestaande in: Draghout, Masthoornen IjzerWormnagelsHollandsch RusHaringband Walchersche Staken DijksbordenRiet, Brabandsch Rijs en Staken, Doorniksche en Viivoordsche Steen. Zullende de conditiën acht dagen te voren ter lezing lig. gen ter Griffie van voornoemde Directie, en nadere infor matie te bekomen zijn bij den Opper-Commis S. Roe/se, te Middelburg. Middelburg, den 25 Jut ij 1839. houd alléén, om, met betrekking tot de Koffij, opgeme'.de hoeveelheden te vermeerderen met de ladingen die tijdig ge noeg mogten aankomen om daarbij gevoegd te kunnen wor den doch met bepaling tevens, dat, in geen geval, de gezamenlijk te veilene hoeveelheid het getal van 45o'ooo Balen zal te boven gaan. De Monsters van de voormelde thans aanwezige Koffij, zullen op Dingsdag den 13 Augustus, die van de te ver- wachtene Koffijop Dingsdag den 27 Augustus en die van de Specerijen, op Vrijdag den 30 Augustus, verkrijgbaar zijn terwijl de Notitien met de Veil-Conditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 1 Augustus 1839. VAN DER HOUVEN, President. KOOY Directeurfungerend Secretaris. Dirigerende Leden der TEEKEN-AKADEMIE binnen deze Stad adverteren dat de uitdeeling der Prijzen zal plaats hebben op Woensdag 14 Augustus 1839, des middags ten 12 ure, aan het lokaal der Akademie. De DIRECTIE maakt bekend, dat de NAJAARS-VEI- LINGEN der Maatschappij van 1839 zullen gehouden worden, op de dagen en plaatsen en bestaan zuilen uit de Artikelen en hoeveelheden hieronder gemeld Te ROTTERDAMop Maandag den 2 September 1839. 157,706 Balen en 836 Vaten Java KOFFITI 14.285 dito Sumatra di:0 Jj 1'ggende aldaar. 18,057 d'to en 240 Vat. Java KOFFIJ, Hgg. te Dordrecht. Ie AMSTERDAM, op Donderdag, den 5 September 1839. 170,654 Balen en 685 Varen >va KOFFII! to cxc Him c li^ende aldaar. 12,515 ClUO SüMATRA dico J Te MIDDELBURG, op Donderdag den 12 September 1839. f4.001 Balen en 250 Vaten Java KOFFIJ, liggende aldaar, ie ROTTERDAM op Donderdag den 26 September 1839. 400 Vaten NOTENMUSCAAT liggende te Rotterdam. 390 dito dito Amsterdam. 160 dito FOELIE n Rotterdam. 175 dito dito Amsterdam. 280 dito Amboina NAGELEN Rotterdam. 220 dito dito Amsterdam. 12 Kisten NOTEN ZEEP Rotterdam. '5 dito dito Amsterdam 7000 Nederl. Ponden Java KANEEL, Amsterdam. De Maatschappij geeft, bij deze aankondiging, de verze kering, dat zij, vóór hare gewone Voorjaars-Veiliugen van 184°geene andere Koffij en Specerijen dan de bovenge melde partijen aan de markt zal brengenonder voorbe- ROME den 25 julij. lJet is der politie gelukt den kerk- roover, waarvan onlangs is melding gemaakt, te ontdekken. Het is een daglooner uit de Campagna Projetto genaamd. De ongelukkige heeft de gewijde hostiën zelfs gebruikthet welk zijne misdaad in de oogen der regtgeloovige R. K. nog vergroot. De kelk heeft hij begraven en het zilveren deksel verpand bij de waardin aan de poort van St. Giovanni. Deze vrouw, van den kerkroof hoorende, heeft den dader aangegeven. Volgens de wetren der R. kerk moet Pro jetto door de inquisitie veroordeeld worden de Paus heeft echter bevolen dat hij voor de gewone regtbank zal wor den gebragt. De doodstraf is onvermijdelijk 5 vroeger ware hij levendig verbrand. BERLIJN den 5 augustus. Op den 2 dezer is te Ko ningsbergen, in de stads waag, een brand ontstaan, die al aanstonds zoodanig de overhand nam en zich zoo snel uit breidde, dat drie uren daarna verscheidene partikuliere en ook twee lands magazijnen, gemelde waag, benevens het kraangebouw, alsmede de haringpakkerij, geheP. in de asch lagen. Eersc na de meest mogelijk aangewende pogiugen gelukte het den brand meester te worden. De schade, aan den handel toegebeagtis zeer aanmerkelijk daar slechts een zeer klein gedeelte van het verbrande graan en andere koopwaren tegen brandschade verzekerd was. FRANKFORT den 6 augustus. Menschrijfc van de Turk sche grenzen dat Rusland het voorstel van het Oostenrijksch kabinet, om Weenen tot het middelpunt der beraadslagingen over de Oostersche vraagstukken te maken van de hand heeft gewezen. In die nota zou gezegd worden, dat de Russische regering, wanneer sultan Mahnioud in het leven gebleven waredaarin gewillig zou hebben toegestemd maar dat, na zijn overlijden, en uit aanmerking van den buitengewonen toestand des Turkschen rijkseene magt, die daarbij een zoo wezenlijk belang heeft, zich de handen niet kan laten binden. Men schrijft uit Berlijn, dat, door de deputatie uit het groot-hertogdom Posen welke zich derwaarts had be geven om den koning te verzoeken dat de aartsbisschop Dunin naar zijn bisdom terug mogt keerenhaar doel ten eenemale gemist heeft, het berigt hiervan dien Prelaat ten sterkste inoet hebben getroffen en hij thans verlof gevraagd zou hebben om eene badreis naar Siiezie te maken, tenein de de herstelling zijner gekrenkte gezondheid te beproeven. Naar men meende, zou hem dit verzoek worden toegestaan mits hij de vereischte borgen stelde. Boven het Saxische stadje Weissenfels aan de Saai, is in den avond van den 19 julij een verschrikkelijke wolkbreuk losgebarsten, die zich den volgenden dag in nog veel hevi ger mate herhaald heefc, zoo dat binnen korten tijd het ge- hcele stadje als in eene openbare zee herschapen werd, en eene aanzienlijke menigte huizen, hoornen, muren en brug gen ingestort en omver gevallen zijn. Door de schrikkelijke plasregens zijn niet alleen sommige straten geheel en al van hun plaveisel beroofd, maar tevens in dezelve huizenhooge gaten geslagen. Den 21 des morgens ten 9 uren stond het water nog eene manslengte hoog in de huizen. Verschei dene menscben zijn in gevaar gewees; van te verdrinken. Gelukkig echter heeft men nog van geene slagtoffers dezer ramp vernomen. Betreffende den oogst van het graan meldt men uit Siiezie, dat dezelve aldaar, ongeacht het ongunstige voor jaar en ongeacht de van tijd tot tijd gevallen hagelbuijen zeer gunstig en overvloedig is en reeds eene aanmerkelijke daling in de graanprijzen te weeg heeft gebragt. Den 23 der vorige maand des namiddags omstreeks 4 ure, heeft te Petersburg een vreesselijke storm gewoed, waardoor vele boomen uit den grond gerukttalrijke huizen beschadigd verscheidene schepen verongelukt eneenigemen- schen omgekomen zijn. Het was aldaar gedurende de vorige dagen ongemeen heet geweest. LONDEN den 7 augustus. Maandag heeft lord Wilton zich in het hoogerhnis beklaagd over het niet beteugelen der verregaande stoutheid van de charcisten te Bolton die publieke opcogten gehouden en oproerige proclamatien 'aan geplakt hebben, zonder dat de politie zulks verhinderd heefc. De eerste minister Melbourne \erzekerde, dat de beteugeling van alle soortgelijke onordelijkheden het onderwerp van de ernstige overwegingen der regering uitmaakte. In de nabijheid van Manchester hebben laatstleden zondag oproerigheden plaats gegrepen, die echter spoedig door de politie beteugeld zijn. Tegen vierder oproermakers te Birmingham is de doodstraf geeischt, maar het vonnis nog niet uitgesproken, De heer Murrayschrijver van onderscheidene wer ken over de scheikunde, heeft in eenen brief, geplaatst in den Manchester Guardianals een middel tot voorkoming der hondsdolheidaanbevolen een mengsel van twee deelen salpeterzuur en een deel zoutzuur, hetwelk zoo spoedig mogelijk op de wond aangebragt moet worden. Hij heefc dit middelonder anderenaangewend op de hand van eenen man die van eenen dollen hond gebeten wasterwijl hij bezig was eenen anderen hond te ontzetten die echter zoo wel als de aanvaller aan de dolheid gestorven is. Dit is nu 15 jaren geleden, en de man heeft tot nog toe geen het minste letsel gevoeld. Te Lissabon is men niet zonder ongerustheid dat eer lang nieuwe troebelen zullen uitbarsten. De ontevredenheid over den gang van het bestuur doet zich van verschillende kanten opmerken. Ook in het kabinet heerscht oneeoigheid. De minister van financiën de heer de Carvalho is voorne mens zijn ontslag in te dienen dewijl de cortes zijne voor stellen tot betaling der renten van de buicenlandsche schuld hebben verworpen. De voorslag, door lord Palmerston in het Engelsch parlement gedaan om de Porcugesche regering met geweld tot afschaffing van den slavenhandel te dwingen had te Lissabon algemeen misnoegen verwekt. - In het Engelsch blad the Atlas leest men het vol gende In het jaar 1773 werd te Kabalain de nabijheid der puinhoopen van het onde Philippi, in Ejalet Rumiii, (Ma cedonië) een gering beambte van de Turksche policie door den dood van de bicterste armoede bevrijd. Alles wat hij bezat was een vierjarige knaapdien hij hulpeloos en ont bloot in de wereld achterliet. Tot geluk voor het kind was de aga der plaatseen Turkfussun geheetenzijn oom en daarenboven iemand van een edelen en medogenden aard. Medelijdend nam hij den verlaten wees in zijn huis op en gaf den knaap eene naar de toenmalige Turksche denkwijs vrij goede opvoeding. De knaap leerde een paard besturen en de karabijn behandelen dat hij ook lezen en schrijven leerdehad hij te danken aan zijne aangeborene levendigheid van geest of aan een gunstig toeval. Deze verlatene wees is thans in de wereld bekend in den persoon van Mehemed-Alionderkoning van Egypte.. PARIJS den 8 augustus. Het ministerieel avondblad le Moniteur Parisien behelst eindelijk het berigt, dat de raci- ficatien van het cusschen Frankrijk en Mexico gesloten trak taat uitgewisseld zijn. Zoo lang de kamers bijeen waren hebben de ministers zich niet bepaald over de ratificatie van dat tractaac willen uitlaten; thans nu dezelve uiteen zijn, schijnt men daarin geene zwarigheden meer gevonden te hebben. Hetzelfde blad houdt verder het volgende: Eenige dag bladen hebben gesproken van verdeeldheid die er in den raad \an ministers zou ger.ezen zijn, met opzigc tot de questie van de suikerdeze bladen waren niet goed onder- rigt. Het gouvernement blijft met aandacht de daadzaken nagaan en houdt niec op al de belangen, die op deze ques tie betrekking hebben in ernstige overweging te nemen." De kamer der pairs beeft in hare zitting van den 5 dezerde begrooting viin 's rijks ontvangsten voor 1840 mee 115 stemmen tegen ééne aangenomen. Den 6 is in beide de kamers een koninklijk bevelschrift voorgelezen waarbij de tegenwoordige bijeenkomst dezer wetgevende ligehamen ge sloten wordt verklaard. De aanwezige afgevaardigden zijn onder het geroep van: leve de koning! uiteengegaan Onder hen bevond zich de heer Thrirsdie echter, zoo m'en zesr binnen weinige dagen Parijs weder zal verlaten ten einde o» zijn buitengoed aan het groote geschiedkundige werk dat hij onder handen heeft (de geschiedenis der keizerlijke 'reee ring) te arbeiden. Men heeft echter alhier reeds de wed dingschap willen aangaan, dat de heer Thiers binnen ja da gen weder als minister zal optreden. In een der dagbladen van deze hoofdstad vindt men een langwijligen brief over de zaken van het Oosten, door den heer St. Mare Girardindie zich onlangs naar Kon- stantinopel begeven heefc, van daar geschreven, waarin hij onder anderen zegt dat men ganschelijk niet gelooven moet dat alles te Konscantinopel afgeloopen is en men zich slechts heeft te ontwapenenwant dat er daarentegen groote kans

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1