M'IDDELBURGSCHE O IJ II A N'. 95. Donderdag 1839. 8 Augustus. war j\ IE lT YVST IJ 1) IN GEN SDuttschïanb. •öwoi-lirittanje. Hcberlatilicn. A SVr De abonnemeuts-prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maanden, en Iranco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden jjenomen, en de beta ling geschiedt coinptant, of bij hel einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Adoertentien behoort te geschieden des morgens voor 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien «orden berekend tegen 22 Gents de regel, met uitzondering va,, Huwelijks-' Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prgs van een tot zes regels is/i 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De Plaatselijke SCHOOL-COMMISS1E brengt ter kennis der belanghebbenden dac de Jongelingen, welke verlangen met den, in deze maand, beginnenden Cursus tot de Latijn- sche Scholen te worden toegelaten, daarvan in persoon zullen moeten kennis geven aan den Voorzitter dier Commissie den Heer D. Boeking Gz., vóór of uiterlijk op Donderdag den 15 der loopende maand zullende hun de dag van het te houden examen alsdan worden opgegeven. Middelburg, den 7 Augustus 1839. ADR. P. van DEINSE waarnemend Secretaris. FRANKFORT den 2 augustus. De zittingen der Duit- sche bondsvergadering zijn den aó julij hervat, en men ver zekert dat zij zich thans ernstig met de zaken van Hanover bezig houdt. Volgens officiële opgaven is de bevolking der Prui sische monarchieNeuchatel niet mede gerekendsedert den aanvang van het jaar 1817 tot het einde van '837, van 10,349,031 tot 14980,125 zielen gestegen. Te Berlijn alleen is het getal der inwoners gedurende die 20 jaren met ongeveer 100,000 vermeerderd. Volgens ue laatste berigten uit Atheneheerschte groo- te tweespalt in her Grieksc'ne kabinet en had de minister van fiuamien zijn ontslag gevorderd. Het schijnt dat de gewigtige tijdingen uit Konstantinopel de hoop eener partij in Griekenland hebben verlevendigd die gaarne Ihessaiie en Macedonië met dat rijk zou willet) vereenigen, en welligc hare plannen nog verder uitstrekt. Uit Wee nep heeft men alhier de belangrijke tijding ont vangen, dat door Oostenrijk, Frankrijk en Engeland bij de Ottomannische Porte is aangedrongen op het verleenen van toegang in de Dardanellen aan eene uit de gecombineerde zeemagt der bedoelde mogendheden zamengestelde vloot. Zoo de Potte aan deze vordering mogt toegeven, verwacht men met belangstelling wat Rusland alsdan zal doen. In elk geval wordt daardoor eene geheel andere wending aan den stand van zaken in het Oosten gegevenhoezeer daaruit weder op nieuw blijkt dac er volkomen overeenstemming bestaat tusschen de drie gouvernementen van Weenen, Pa rijs en Londen. LONDEN den 3 augustus. De Nederlandsche gezant, de heer Dedelis donderdag morgen, na eene afwezigheid van drie maanden, ttic 's Gravenhage alhier teruggekeerd. Den 1 dezer is in liet hoogerhttismet 38 tegen 32 stem men eene wet verworpen strekkende om Portugal tot de alschafling van den Slavenhandel te dwingen. De hertog van IVcUington is de voorname bestrijder dezer wet geweest. Hij keurde het beginsel daarvan niet af, maar meende, dat het beoogde doel langs den weg der onderhandeling moest worden bereikt, en niet door middelen, die Engeland in eenen oorlog met eenen ouden en nuttigen bondgenoot zou den kunnen wikkelen. Den volgenden dag is in hec hoo- geihuis een voorstel van lord Brougham doorgegaan, strek kende om de koningin, door middel van een adres, tot het nemen van gepaste maatregelen tegen den slavenhandeldie nog onder de Braziiiaansche en Portugesche vlaggen gedre ven werd te bewegen. Te Newcastle is het dingsdag avond weder zeer op roerig geweest. Ofschoon de maire der stad zijne toestem ming aan het houden eener openbare zaïnenkomst der char- tisten had geweigerd, zijn zij nogcans met vaandels en banie ren opgetrokken en niet de policie-beambten die zich daar tegen terzetten wilden, in een vinnig gevecht geraakthet welk voortduurde tot dat de oproerige hoop door de militai re magt is uiteengedreven. Ie Stockton zijn 19 chartisten in hechtenis genomen, en is door de politie een koffer met allerlei wapentuig ge vuld aangehouden. Dezer dagen is het gewapend scoomfregat the Cyclops dat alle tot hiertoe in Engeland gebouwde scoomvaarcuigen i" g'overtreft, alhier te water gelaten. Dit vaartu'g ps van 1300 touwenheeft 225 Engelsehe voeten lengte en is iifcc gcschucboorden voor 24 stukken voorzien. Den 31 julij heeft men alhier, langs den weg over land berigten uit Indie ontvangen en met name tijdingen uit 13 0111b aydie tot den 4 ju 11 ij loopen. Het blijkt daaruit, dat het Engelsch-Indische leger, hetwelk afgezonden is ,om een voor de belangen der Bfitten gewonnen vorst, schach Sooja'iop den troon van Kabul te plaatsen, den 21 april van dit jaar te Candahar, in het hart van Afghanistan is binnengerukt. De genoemde schach was aldaar onder groo te vreugdebedrijven tot beheerscher uitgeroepen. Het En gelsch Indische leger zette zijnen togt naar de hoofdstad Ka- bul voort, en zou aldaar, zoo men meende, na 22 dagen kunnen aankomen. Met eene enkele uitzondering, hadden al de inlandsehe vorsten zich voor schach Soojah verklaard. Ook de magtige koning van Lahore Runjet-Singdie geenszins, zoo als men vroeger verbreid heeft, gestorven was, toon de zich over de uitbreiding van het gezag der Engelschen tevreden. V eel minder gunstig InideD de berigten, die men door de zelfde gelegenheid uk Canton ontvangen heeft. Zij loopen tot den 7 apiil. De Chinesche overheden hadden toen al de in genoemde stad gevestigde Engelsehe kooplieden in hech tenis doen nemen, en hen gedwongen om den in hunne pak huizen aanwezigen voorraad opium ter waarde van 2 mil- lioen cael-dollars af te leveren. In weerwil dier overgifte, bleven de kooplieden gevangenen werden zij met veel hard heid behandeld. De handel met de Europeanen stond te Canton geheel stil. De minister Palmerston is den 2 dezer in het lagerhuis wegens deze tijdingen uit China ondervraagd. Hij heeft ge- ant woord dat de regering daaromtrent nog niets stelligs wist doch dat de tijdingen niets onwaarschijnlijks hadden daar men reeds sedert eenigen tijd verwittigd was. dac de Chine sche overheden de bestaande verordeningen tegen den in voer van opium met de uiterste gestrengheid wilden handha ven. Ook omtrent andere punten betrekkelijk de buitenlandsche aangelegenheden heeft de minister Palmerston in dezelfde zitting van het lagerhuis eenige opheldering gegeven. Hij heeft gezegd, dat hij zich omtrent de aanhangige onderhan delingen wegens de zaken van Turkije, alwaar thans zulke gewigtige gebeurtenissen waren voorgevallennog niec in het breede kon uitlaten doch dac hij hec genoegen had van te kunnen verklarendatblijkens de reeds daarover gewis selde mededeeiingen tusschen de vijf groote mogendheden, Engeland, Frankrijk, Oostenrijk, Pruisenen Rusland, deze onderling daaromtrent geen verschillend gevoelen koesterden. Zij waren integendeel allen bezield door den wensch om den vrede te handhaven, en koesterden de overtuiging, dac het middel toe het bereiken van dac doel alleen in het be waren der onafhankelijkheid en onschendbaarheid van het Turk- sché rijk gelegen was. Omtrent het geschil met de Ver- eenigde-Ststen over de Noordelijke grensscheiding, zeide de minister dac de onderhandelingen deswege werden voortgezet, MIDDELBURG den 7 augustus. Het vraagstuk of de tol op de Schelde door den heer Klinkhamer zal ontvangen worden uit handen van de bevelhebbers der schepen, of van eenen Belgischen agentdie alsdan met deze bevelhebbers zal rekenen, is, naar men verneemt, door de Nederlandsche regelingin dier voege beslist dat de ontvangst geschieden zal door den heer Klinkhamer uit handen vau eenen agent der Belgische administratie. Van Breda den 4 dezer wordt gemeld Heden namiddagomstreeks 1 urearriveerde alhier uit Middelburg de heer generaal-majoor Schuurmanbe noemd opperbevelhebber der vesting Breda, met deszelfs adjudant, den kapicein Noot. Men zegt, dat het 2de bacail- I011 jagers alhier in garnizoen zal komen." Uit Neuzen den 6 augustus wordt ons het volgende geschreven Het kommandement van het 5de districttot dusverre .door den kolonel Kroo gevoerd, is opgeheven, en zulks door denzelvenbij dagorder van den 4 dezer, aan de verschillen de autoriteiten kennelijk gesteld, waarbij deszelfs hoogste tevredenheid wordt betuigd over de goede medewerking en diensrpligt-vervulling aan den dag gelegd; zullende die hoofdofficier altijd met achting in aandenken blijven, bij hen welke de eer hebben gehad onder deszelfs bevelen te dienen. Gisteren is alhier ingescheept een detachement der 2de afdeeiing infanterie, sterk 68 man, behoorende tot de lig- cing van 1836, onder bevel van den luicenanc Rost van Ton ningen om naar Alkmaar te worden overgebragtten einde in hec genot van onbepaald verlof te worden gesteld. De gezondheids-toestand blijft voortdurend, zoo in het militaire als burgerlijke, bestaan, zoo dat er bijna geene zieken zijn, v) onlangs vermelde aanbesteding, tot het uitbaggeren van hec Kanaal van Neuzen, op Belgisch grondgebied, is, zoo wij vernementoegewezen aan de compagnieschap van den heer Baggermanvan Hardinxvelden wel voor de som van 180,500 fr.zoo dat onze landgenooten bij voortdu ring in aanmerking komen om tot deze werken bij uitslui ting de voorkeur te hebben." Bij ministeriele decisie ismet wijziging van die van 29 november 1838, bepaald, dat wanneer ingezetenen of openbare adminiscratien gebruik willen maken van de bij de wet op hec zegel toegestane bevoegdheid om voor hunne tacten, aan formaaczegel onderhevig, ander papier te bezi gen, dan dat door het rijk wordt gedebiteerd zij het ver mogen te doen stempelen naar verkiezing ten kantore van hec buitengewone zege!of aan de algemeene zegel-directie; dac hec bovenstaande ook van toepassing is op de memorien j van aangifte voor hec regt van successie en deze memo- ïien dus niet voor zegel mogen worden geviseerd deze zijn I bij art. 25 no. 1 der wee van den 16 junij 1832 bepaal delijk aan het zegel onderhevig verklaard en vallen dus niet in de termen van art. 30 der wet van den 13 brumaire jaar VII, als zijnde geene stukken, zonder overtreding der wet op ongezegeld papier gesteld en dat echter de acten aan proportioneel handelzegel onderworpen, wanneer de ingeze tenen niet verkiezen gebruik te maken van het door het Rijk gedebiteerde zegel van die soort, gestempeld moeten worden bij de direccie van het a.'gemeen zegelkantoor. Men meldt uit Utrecht van den 4 dezer 1 Heden ontvingen wij de treurige tijding dat de hoog leeraar Bh. JV, vanHeusde, op eene reize door Zwitserland te Geneve in den ouderdom van 61 iaren is overleden. On- ze hoogeschoolwaaraan hij 35 jaren werkzaam was ver liest in hem een' waardigen beoefenaar der wetenschappen een groot kenner der oude lettereneen' smaakvollen schrij ver en vooral een' man van onbesprokene deugd hulp vaardigheid en reine godsdiensteen' man die als 'echtge- nooc, als vaderen vriend, als burger onderdaan en geleer de steeds de hoogste achting genoot van allen die hem in zijpe beminnelijke en voortreffelijke eigenschappen gekend hebben." In brieven uit Aken, van den 1 dezer, wordt gezegd, dat een zich aldaar bevindende Russische groote per esta fette berigc zou ontvangen hebben datzoodra de tijdingen uit Syrië en Konstantinopel te Petersburg bekend waren, hec Russisch kabinet beslo,en zou hebben met alie magc te interveniëren, tengevolge van welk besluie de keizer en twee zijner zonen onverwijld naar Odessa waren afgereisd. Dit belangrijk nieuws vindc echter tot hiertoe nergens elders be vestiging. Uit Batavia wordt, van den 6 april, gemeld, dat van het noorder Keudenggebergte (Banjoemaes) zeer aanzien lijke brokken gronds met een vervaarlijk geluid in de vallei zijn gestortwaardoor een kiein gehucht is verwoest en 15 menschen om hec leven zijn geraakt. De rivier Goenong, daardoor gedurende 2 dagen in haren loop gestremd heeft met geweld doorbrekende, 23 huizen van de dessa Salem medegevoerd en verwoest. De bewoners hadden zich in eijds gered. Den 19 maarcdes morgens ten 5 ure, heeft men te Mun- tok (Banka) de schokken eener vrij hevige aardbeving ge voeld. Dezelve hebben 10 seconden geduurd. Kort daarna rees de thermometer van 80 F. tot 90er, barstte er eene hevige donderbui los met zwaren regen waarna de thermo meter weder tot 84 daalde. De oudste inge/etenen herin neren zich niec immer eene dergelijke aardscliudding te heb ben bijgewoond. Te Batavia is aangekomen en van daar naar Soerabaya verzeild Zr. Ms. brik de Vliegende Visch. De bekende lady Stanhope wier zonderling karakter zoo lang stof aan de nieuwsgierigheid heeft opgeleverd, en waaromtrent men voor een paar jaren in Lamartine's be schrijving naar hec Oosten, eene breede beschrijving vond is den 23 julij in Syrië overleden. Uittreksel uit het verslag van HH. Gedepu teerde Staten van Zeelandgedaan in de vergadering van den 2 julij 11, (Vervolg en slot.) Plaatselijke aangelegenheden en comptabiliteit Op het aan ons door Zijne Exc. den Minister van bin- nenlandsche zaken medegedeeld verlangen des Koningsis ten gevolge der daarcoe door ons aan dezelve gedane uit- noodiging, door de steden MiddelburgZierikzeeVlissin- gen en Goes besloten om de openbare uurwerken naar den middelbaren tijd te doen regelen en hebben wij daarna de plaatselijke bescuren in deze provincie, onder mededeeling der noodige voorschriften en inlichtingen hieromtrentuit- genoodigd om dit voorbeeld te volgen ten einde de rege ling van den tijd overal op een gelijken voet plaats hebbe. De verwachting, welke men te Middelburg koesterde, 0111 de kosten van daarscelling eener nieuwe concerc-zaa! uit rentelooze voorschotten der ingezetenen te zullen vinden zich verwezenlijkt hebbendeis de aanbouw aanbesteed en reeds aangevangenzoo dac men zich vleijen kan daarvan in den aanstaanden winter gebruik te zullen kunnen maken. Ten gevolge der op last van Z. M. door de departe menten van binnenlandsche zakenoorlogmarine en kolo niën gedane aanbeveling, tot bevordering van het door de maatschappij tot Nut van Algemeen te Flissingen opge vatte voornemen, 0111 daar ter stede een standbeeld voorden Admiraal Miciijel Adriaanszoon de Ruyter op te rigcen zijti successivelijk door de Ministers van oorlog, marine en binnenlandsche zaken, de door derzelver tusschenkomsc tot die einde ingeschrevene gelden overgemaaktwelke me; de 111 deze provincie ingeschrevene sommen ƒ6,152 19^ be dragen deze somgevoegd bij de vroeger reeds doo de commissie van bet departement Flissingen ingezamelde gel den ad 2,aco niet voldoende zijnde om het scandb'eld, zoo als zulks vroeger was ontworpen te kunnen daa stel len zijn wij de voorstellen van gemelde commissie om.rent de aan deze gelden te gevene bestemming inwachtende. Te Gocs is in het afgc'.oopen jaar de nieuw gebouwde

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1