MIDDËLBVRGSCHE COUR W. 94. Dingsdag 1839. 6 Augustus. QUnfcj0ttbt0ui0.. iileberlAftbsrfic iMubclitUatsch.iijpij. ilcberlanbscïtc JS IK U W 8TIJ1) JüNGEN. £3uttöeMattö. Jrankrijii. Bel0tc- iUcbctrlanbett. Men verlangt ter Stedelijke Secretarie te weten de ver blijfplaats van zekere MARIA van DUIJNHOVE, of, in geval van overlijden die harer Erfgenamen. De COMMISSIE van BESTUUR over de Provinciale School tot aankweeking van Heelmeesters en Vroedvrouwen in de Provincie Zeelandgevestigd te Middelburgbrengt bij deze ter kennisse van de belanghebbenden: Vooreerstdat de zoodanigendie verlangen als Leerlin gen der gemelde School bij den eerstvolgendeu Cursus te worden toegelatenzich ter inschrijving zullen behooren aan te dienenna alvorens te zjjn geschikt geoordeeld door de Provinciale Commissie van Onderzoek en Toevoorzigt-, wel ker Voorzitter, de Heer Med. Doctor J. R. de Fassydaar toe zal vacerenten zijnen Huizeop de Noordzijde van den Dam, dagelijks, uitgenomen des Zondags, van ia tot i uur, in den namiddag. Ten tweededat de Lessen voor den eerstvolgenden Cur sus eenen aanvang zullen nemen op Maandag den 12 Augus tus; na dat alvorens, op Zaturdag den io derzelve maand, de rangschikking der Leerlingen zal hebben plaats gehad ten welken einde ieder hunner bij deze wordt uitgenoodigd zich op laatstgemelden dag, des middags ten één uur, aan het Lokaal der School te vervoegen. En, ten derde; dat, onder goedkeuring der Commissie, bij onderling overleg van Heeren Professor en Lectorenen van den Heer Docent in de Latijnsche Taal, is vastgesteld, dat de lessen zullen worden gegeven op dezelfde dagen en uren, als omschreven zijn in de Aankondiging, welke voor den laarsten Cursus in der tijd is bekend gemaakt. Middelburg, den 34 Julij 1839. Namens de Commissie voornoemd VAN BAKELGEM Secretaris. De CENTRALE DIRECTIE van het Eiland fValcheren zalonder nadere approbatie van het Ministerie van Binnen- landsche Zaken op Donderdag den 15 Augustus aanstaan dein tegenwoordigheid van den Heer Hoofd-Ingenieur van den Watersraat in de Provincie Zeelandin het Lokaal der Directie in de Abdij te Middelburgdes voormiddags ten 11 urepubliek presenteren aan te besteden de leverantie van DIJKS-MATERIALENbenoodigd voor den aanstaanden Winter en het Dienstjaar 1840, bestaande in: üraghout, Mastboomen, IjzerWormnageisHollandsch Rijs, HaringbandWalchersche StakenDijkshorden, Riet, Brabandsch Rijs en StakenDoomiksche en Vilvoordsche Steen. Zullende de conditiën acht dagen te voren ter lezing lig gen ter Griffie van voornoemde Directie, en nadere infor matie te bekomen zijn bij den Opper-Coinmis S. Roe/sete Middelburg. Middelburg, den 25 Julij 1839. De DIRECTIE maakt bekend, dat de NAJAARS-VEI- LINGEN der Maatschappij van 1839 zuilen gehouden worden, op de dagen en plaatsen, en bestaan zullen uit de Artikelen en hoeveelheden hieronder gemeld Te ROTTERDAMop Maandag den 2 September 1839. 157,706 Balen en 836 Vaten Java KOFFIJ I 14,285 dito Sumatra dito J) Ogende aldaar. 18,057 dito en 240 Vat. Java KOFFIJ, ligg. te Dordrecht. Te AMSTERDAMop Donderdag den 5 September 1839. 170,654 Balen en 685 Vaten Java KOFFIJ I 12,515 dito Sumatra dico J Ogende aldaar. Te MIDDELBURGop Donderdag den ta September 1839. 14,001 Balen en 250 Vaten Java KOFFIJ, liggende aldaar. Te ROTTERDAMop Donderdag den 26 September 1839. 400 Vaten NOTENMUSCAAT liggende te Rotterdam. 390 dito dito Amsterdam. 160 dito FOELIE Rotterdam. 175 dito dito Amsterdam. 130 dito Amboina NAGELEN „Rotterdam. 220 dito dito Amsterdam. 12 Kisten NOTEN ZEEP 15 dito dito 7000 Nederl. Ponden Java KANEEL, Amsterdam. De Maatschappij geeftbij deze aankondiging de verze kering dat zijvóór hare gewone Voorjaars-Veilingen van J 840geene andere Kofjij en Specerijen dan de bovenge melde partijen aan de markt zal brengenonder voorbe houd alléénom met betrekking tot de Koffijopgetneide hoeveelheden te vermeerderen met de ladingen die tijdig ge noeg mogten aankomen0111 daarbij gevoegd te kunnen wor den doch met bepaling tevensdatin geen geval de gezamenlijk te veilenc hoeveelheid het getal van 450,000 Balen zal te boven gaan. De Monsters van de voormelde thans aanwezige Koffij zullen op Dingsdag den 13 Augustus, die van de te ver- wachtene Koffij, op Dingsdag den 27 Augustus, en die van de Specerijen, op Vrijdag den 30 Augustus, verkrijgbaar zijn; terwijl de Notitien met de Veil-Conditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam den 1 Augustus 1839. VAN DER HOUVEN, President. KOOY, Directeurfungerend Secretaris. De DIRECTIE maakt bekenddat door haar zullen ge veild worden Te MIDDELBURG, op Donderdag den 12 September 1839. 5326 Kranjangs en Katiassers Java SUIKER, liggende aldaar. Waarvan de Notitien met de Veil-Conditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 1 Augustus 1839. VAN DER HOUVEN, President. "KOOY Directeurfungerend Secretaris. Rotterdam. Amsterdam. HANOVER den 27 julij. Het blijft hier volmaakt rustig, Intusschen komen nog dagelijks troepen aanen is de over heid steeds bedacht op ernstige maatregelen ter handhaving van de orde, indien deze, zoo als bij de nog altijd heer- schende gisting ligtelijk zou kunnen gebeuren gestoord mogt worden. Onder anderen worden steeds 4 stukken geschut bespannen en in gereedheid gehouden. In Osnabruck en ook te Hildesheim moet de spanning aanhoudend zeer groot we zen. In de eerstgenoemde dezer beide steden is de krijgs- magt mede versterkt met ruiterij en artillerie. Behalve van de burgerij dezer hoofdstad zelve heeft de stedelijke regering uit onderscheidene andereplaatsen adressen ontvangen waarin zij hoogelijk geprezen wordt wegens ha re verkleefdheid aan de constitutie van 1833, en bepaal delijk wegens hare standvastige en welberadene houding in de laatste dagen. Ook de heer Rumann afzonderlijk heeft dergelijke adressen ontvangen. Gisteren heeft de koning geantwoord op de petitie der stedelijke overheid waarin hoogscdezelve verzocht werd het besluit van schorsing van den heer Rumann in te trekken. Gelijk te verwachten was, is dit verzoek door Z. M. van de hand gewezen. FRANKFORT den 31 julij. Gisteren hebben wij brie ven uit Weenen gelezen, in welke uit goede bronnen wordt verzekerddat het kabinet van Weenenreeds vóór het overlijden van den sultan, een plan gereed had, ter beslech ting van de Oostersche aangelegenheden, hetwelk slechts aan de overige groote mogendheden ter goedkeuring behoefde voorgelegd te worden. De dood van Mahmoud II, de ver nietiging van het Turksche leger, en het gevaar, waarin de Porte zich bevindt, hebben, dit ziet men te Weenen ook in, verschillende veranderingen ter gunste van Mehemed-Ali nood zakelijk gemaakt. De groote mogendheden zijn echter drin gend uitgenoodigd, om, zoo spoedig mogelijk, hunne ge- volmagtigden naar Weenen te zenden, ten einde het Ooster sche vraagstuk op ce lossen. Zeker aanzienlijk staatsman blijft echter beweren, dat in elk geval het Turksche rijk deszelfs ontbinding te gemoet gaat. Uit de haven van Venetie moeten eerlang versterkin gen naar de Levant worden gezonden. Naar men zegt zal de aartshertog Frederik het bevel over het Oostenrijksch eskader voerenbij hetwelk de vrijheer van Bandiera tot contre-admiraal benoemd is. Bij de onzekerheid waarin men, toe den 10 dezer te Konscaiuinopel nog over het lot der Turksche vloot verkeer dewerden daar allerlei gissingen omtrent het oogmerk van den kapitein-pacha in omloop gebragt. Sultan Abdul-Medschid heeft zich stellig verzet tegen de begeerte van eenige hoogere kerkelijke ambtenaren dat hijbij de plegtigheid der omgording met den sabeldie den 11 moest plaats hebben de door zijnen vader afgeschafte kleederdragt weder zou aannemenover welke volharding van den jongen vorst men zich verheugt, dewijl toegeeflijk heid op dit punt de vijanden der hervormingen ongetwijfeld tot verdere stappen geleid zou hebben. De Augsb. Allg. Zeitung van den 29 julij bevat eenen brief uit Brussel, waarin men onder anderen het volgende leest De te Utrecht vergaderde Hollandsch-Belgische com missie zet haren liquidatie-arbeid ijverig voort. Het eerste ontwerp des onderzoeks is de quesrie betreffende de over schrijving der kapitalen van het Hollandsche op het Belgische grootboek. De commissarissen van beide zijden zijn van het levendigste verlangen bezield, elkander te verstaan. Holland schijnt eenvoudiglijk te willen dat op het Belgische groot boek eene rente van vijf miilioen guldens overgedragen wordt." PARIJS den 31 julij. De koning betrekt weder het ka steel van St. Cloud en de reis naar Eu schijnt vooreerst uit gesteld. Eergisteren is op de Tuilerien een groot diner gehouden. De jubelfeesten zijn op eene schitterende wijze geëindigd. Ontelbaar was de menigte die in den tuin en op de kaaijen der Tuilerien, als mede op de plaats de la Concorde en de Chainps-Elysées te zamen stroomde, om de illuminatien en prachtige vuurwerken te zien. De koningdie zich met de koningin, den koningen koningin der Belgen en de overige leden zijner familie op het balcon van de zaal der maarschal ken aan het volk vertoonde, werd met veel gejuich begroet. BRUSSEL den 1 augustus. De baron Tserclaes, die staatkundige betrekkingen moet gaan aankiioopen met eetiigc Dtiitsche hoven is vertrokken. De beer Lebeau welke voor eene gelijke zending naar Frankfort bestemd iswacht de terugkomst des konings, om zijne laatste instructien te erlangen. Ziju secretaris is de heer Merlande rector van het athenarum van Namen. Het misnoegen, hetwelk het wegzenden van den baron de Stassart heeft te weeg gebragt, schijnt het bewind in *t minst niet te deren zoodat er thans ernstig aan gedacht wordtom ook den heer Thornuit Luxemburgden te- genwoordigen gouverneur van Henegouwenen welke in der tijd de zaak van den opstand en der revolutie niet minder heefc bevorderd dan de heer de Stassartalsmede aftezetteuen dat wel uit hoofde hij eenigen tegenstand heeft betoond door een zijner beambten die in 't openbaar tegen een der leden van den stedelijken raad van Mons had geschreven niet te willen wegzenden. De bij het ministerie van buitenlandsche zaken open gevallen plaatsen, ten gevolge der benoemingen van afge vaardigden naar Duitschland en eldershebben eene menigte ambitien gaande gemaakt, en eenen hoop sollicitanten in het harnas gejaagd. Er worden, onder anderen, verscheidene vrij hooge personen genoemddie zich tot dus verre er bui- cen gehouden hebbenomdat zij niet wilden in aanraking komen met het gouvernement. Opmerkelijk is het, dat in dezelfde mate, waarin derepublikeinen Franschgezinden enz., zich allengskens naar het gouvernement draaijendit van zijnen kant nu hoe langer zoo meer zijn hof aan de zoo genaamde Orangisten schijnt te willen maken. Binnen eenige dagen zal te Mechelen de jaarlijksche bijeenkomst der Belgische bisschoppen plaats hebben. M«n moet, zegt men, eene gewigtige decisie van de zijde hun ner eminentien verwachten, gelijk die tegen de vrijmetsela ren in het verleden jaar. 's GRAVENHAGE den 2 augustus. Z. K. H. Prins Fre derik der Nederlanden is dezen morgen ten 5 ureuit deze residentienaar Berlijn vertrokken. Naar men verneemt heeft Z. M. benoemd tot hoog leeraar in de Nederlandsche taal- en letterkunde bij de ko ninklijke militaire akademie te Breda, den heer Bo/huys preceptor te Utrecht, en wel in de plaats van den heer J. Bosscha, die, gelijk bekendis, tót hoogleeraar bij het athe- naeum illustre te Amsterdam is 'geplaatst. Bij ministeriele decisie is vastgestelddat de vrijdom van registratie-regtbepaald bij art. 70, 3, no. 3, der wet van den 22 frimairejaar VIIook toepasselijk is op domein-losrenten. Alle schuldbrieven van het amorcisatie- sijndikaat zijn, voor de toepassing der wet op de registratie met alle andere staatsschulden gelijk gesteld. Naar men ook hier verzekertzal de spoorweg tus- schen Amsterdam en Haarlem den 24 dezer worden ingewijd. Onderscheidene beambten moeten aangenomen zijn, om tegen dien tijd hunne verschillende betrekkingen te aanvaarden. Er wordt inmiddels in deze residentie veel gesproken van de waarschijnlijkheid, dat de regering tegen dat tijdstip, in aan merking nemende dat deze eerste proef met den besten uit slag is bekroondvergunning verleenen zal om den spoor weg van Haarlem naar Rotterdam uittestrekken. Men houdt zich hier ook bezig met het opmaken der pians enz., welke gevorderd zullen worden voor eene eventuele verlenging van den spoorweg van Arnhem naar de Duitsche grenzen. Er schijnt bij de hooge regering aliezins de zekerheid te bestaan dat de daarbij betrokken Duitsche Staten in de verlenging van dezen spoorweg geene zwarigheid maken en zelfs de be hulpzame hand daartoe bieden zullen zoodat de meeste hoop bestaatdat dit grootsche werk op eene Nederland waardi ge wijze zal worden tot stand gebragt. Woensdag avond ten 9 ure is te Delft brand ontstaan in een zeem-, vol- en trasmolen, staande in het zuideinde der stad welke in één oogenblik zoo hevig is uitgebarsten dac de molen in een zeer korten tijd eene prooi der vlam men is gewordengelukkig zijn door de spoedig aange- bragte hulp der brandspuiten, niettegensnaande den feilen wind al de belendende gebouwenwaarvan vele met brand stoffen gevuld waren bewaard gebleven en is de brand ten 11 ure gebluscht. MIDDELBURG den 5 augustus. De Staats-courant be vat een koninklijk besluit van den 15 der vorige maand, hou dende ampliatie op het bijzonder reglement voor het loods wezen van de Goedereede en Maasgoedgekeurd bij ko ninklijk besluit van 5 julij 1835, Staatsblad no. 21), door de instelling van eene provisionele loodsdienst voor het zeegat van Brouwershaven. Zaturdag laatst!, zijn te Vlissingen aangebragt, door Zr. Ms. stoomschip Cerberus, kommandant van Franck van Willemsoord, de manschappen voor Zr. Ms. fregat den Rijn. De Cerberus is zondag weder vertrokken. Men heefc in de vesting Vlissingen een aanvang ge maakt met het ontwapenen van de wallen als ook de^ on- derhoorige forten. In gemelde stad had vrijdag II. het volgende ongeluk plaats: Benjamin Engelbertsschildersknechcbezig zijnde niet den muur van een huis, in de lange Walstraat, te schilde ren, is, daar hij zich aan een kant- of deksteen vasthield, welke steen naar beueden storttevan boven eene 30-spons laddermet het hoofd op genoemd stuk steen gevallen waardoor hij twee wonden aan hes hoofd en ccnc aan den re.ter arm heeft bekomen.

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1