MISS E LBUR G SCHE C O U II A W. 93. Znturdag 3 Augustus. ClDwcctcntic. JSIEli WSTiJDI NGEiN. Turkije Jfcrtnfcrijfs. Hicberianbcn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES verwittigen bij deze, dat de gewone JAARMARKT binnen dezelve Stad zal beginnen den 17 Augustus eerstkomende, en eindigen den 31 derzelfde maand. Dat op dezelve geene Kwakzalvers, Horoscooptrekkers en dergelijke toegelaten, en alle Draaiborden, Dobbelspelen, Rijfelaars en Bedelaars geweerd zullen worden. Dat de aanvragen om plaatsen vrachtvrij zullen moeten geschieden aan de Marktmeesters C. en A. Zittersaan wel ke een ieder, alvorens te kunnen worden geadmitteerd, des- zelfs Patent zal moeten vertoonen. Gedaan ten Stadhui ze van Goesden 6 Julij 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. II. VERSCHOOR van NISSE. Ter ordonnantie van dezelve De Stads Secretaris P. H. SAAYMANS VADER, L. S. KONSTANTINOPEL den 10 julij. Hoe geruststellend de staac van zaken zich alhier ook heeft voorgedaan gedu rende de eerste dagen na den dood des sultansde neder laag van het 1 urkseiie leger en het schier onverklaarbare ge drag van den groot-admiraal Achmet-Fewzi-pacha hebben daar entegen de zedelijke kracht der regering op het ergste ge schokt; terwijl het bijkans niet mogelijk is om door den .jjojarigen groot-vizier Chosre«"-pacha aan wien men overi gens veel geestkracht en ervarenheid moet toeschrijven, het eenmaal verbeurde vertrouwen te zien herwinnen. Overigens is deze C.'iosrew-pacha een man, zeer voorden vrede gestemden die nimmer in de oorlogzuchtige denk beelden van sultan Vla h,nou d heeft gedeeld. Hij schijnt het liefst met Frankrijk te willen onderhandelen, wiens gezant, de admiraal Roussinin persoonlijke en hooge achting bij hem staat. De jongste gebeurtenissen hebben natuurlijkerwijze op de stemming der Porteten aanzien van Mehemed-Alieenen grooten invloed moeten uitoefenen. Men wil zelfs weten dat Nuri-Efendi aan een' der vreemde gezanten te kennen gegeven heeftdat de Porte bereid is aan Mekemed toe te kennen het erfelijke gezag in zijn geslachtniet alleen van Egypte, maar ook van Syrië, tegen voldoening echter van eene jaarlijks te betalen schatting. In dien geest zullen ook <le vertegenwoordigers der groote mogendheden hunne pogin gen waarschijnlijk aanwenden, ten einde alzoo eene vreed zame toenadering tusschen de beide partijen tot stand te b engen. Doch hoevele onvoorziene omstandigheden kun nen veelligc nog deze uitkomst, zooniet onmogelijk maken ten minste langen tod vertragen. Bij voortduring is men in het onzekere, omtrent de we zenlijke bedoelingen der Turksche vlooten men ziet niet zonder bezorgdheid de berigten te gemoetnopens den in druk dien dez.e afval in de onderscheidene provinciën des rijks heeft te weeg gebragt. Wel is waar, de Janitzaren bestaan voor het grootste deel niet meer, doch er zijn een aantal ontevredenen welker onrustige geest nog daarenbo ven door Egyptisch goud wordt aangekweekt en ondersteund. Hoewel de Porte tot dusverre nog niets openlijk heeft bekend gemaakt, betrekkelijk den slag te Nezib zegt men echter, dat het verlies der Turken daarbij te berekenen is op 20,000 man, zoo dooden en gekwetsten als krijgsgevan genen. Mehemed Ali moet al deze laatste in vrijheid gesteld hebbenmet uitzondering van 4,000 die den wensch heb ben geuit om in het Egyptische leger te worden opgenomen. "Nopens de door II/fiz-pacha gezonden depeches verneemt men alleen, dat zij in eenen zeer laconischen stijl zijn ge steld en weinig bijzonderheden bevatten. PARIJS den 29 julij. Gisteren heeft de koning, van de koninklijke familie omringd, in de zaal der maarschalken, op het paleis der Tuilerien, de plegtige uitdeeling van prij zen gedaan aan meer dan 800 dergenen toegekend welke voortbrengselen van volksvlijt aan de laatste groote tentoon stelling hebben geleverd. Ook op den derden dag der julij-feesten is het, tot op 1iet vertrek van den postvolkomen rustig gebleven. De dag van gisteren is mede rustig afgeloopeu, maar de maat regelen vaii voorzorg, door het bestuur genomen, waren ■o n sza g ver we k k en d Men zegt dat nieuwe arrestatien met het oproer van mei in verband staande in deze hoofdstad hebben plaats ge grepen. TeToulon wilde men berigt hebben, dat van de Turk sche vloot verscheidene kogels op het Engelscl: linieschip the Fangum-d zonden zijn. afgeschoten terwijl het de be wegingen dier vloot, na het verlaten der Dardanellen, volg. de en dat de bevelhebber vertoogen deswege aan den ka- tpitan-pacha had gezonden. Men meende echter nog aan de gegrondheid wan dit gerucht te mogen twijfelen. De maatregelen tot versterking der Fransche zeemagt in de Levant worden nog altijd voortgezet. Van Nances schrijft men dat den 18 dezer een lievige storm op de naburige kust gewoed heeft, en dat verscheidene Fransche schepen daardoor zijn verongelukc. Volgens de berigten te Baijonne uit het hoofdkwar tier van don Canos ontvangen bevond zich de pretendent in een zeer hagchelijken toestanddaar de ontevredenheid der troepen zich in dadelijkheden lucht gaf, terwijl het wan trouwen van den prins jegens Maroto dagelijks toenam en zich zelfs tot den biechtvader, pater Cyril/o uitstrekte. Ook sprak men van een nieuw gevecht, dat bij Alcora zou zijn geleverd, en waarbij Cabrera al zijne kavallerie had verloren, terwijl, van den anderen kant, de generaal O^Don- nell zwaar gewond zou wezen. Diego Leon heeft zich met zijn leger van Los Arcos naar Logrono begeven nadat de soldaten in den afcogt ver scheidene huizen in brand hadden gestoken. Volgens een bulletin van Esparterohebben de troepen van Viana den 14 eene verkenning in de rigtiug van La- braza gedaan. 's GRAVENHAGE den 30 julij. Bij koninklijk besluit is dezer dagen bepaald dat de Nederlandsche zeemagt bin nen 's lands zai bestaan Op de Boven- en Beneden.Schelde uit twee divisien van acht booten, ieder onder bevel van eenen kapitein-luitenant ter-zee, doch onder het gezamenlijk opper-kommando van den vice-admiraal Gobins, directeur en kommandanc der ma rine te Vtissingenen dat de bemanning van ieder dezer boo ten buiten het wachtschip te Vlissingen h 200 koppen, door elkander zal bestaan uit 20 h 22 koppenalsmede dat de overige negen booten zich thans op de Schelde be vindende buiten dienst zullen worden gesteld en opgelegd zullende het kommando van de tweede divisie der iste af- deeling van de linie van defentie op de Schelde, waarmede de kapitein-ter-zee Courrier-dit fJubicart thans is belast worden opgehevenen dezelve kipitein-ter zee, met den laat- sten dezer maandop non-activiteit worden gebragt. I11 de Maas en Goedereede, tot de politie en voor de dienst der quarantaine in de zeegaten van Brielie Maas sluis Hellevoetsluis en Brouwershaven buiten het wacht schip te Hellevoetsluis h 200 koppen uit vijf kanonneer- bootenmede door elkander bemand met ao a 22 koppen. In de noordelijke zeegaten TexelTerschelling en het Vlie, buiten het wachtschip te Willemsoord 4 200 koppen uit vier kanonneerbooteninsgelijks ieder 20 h 22 koppen Uit eenen staat van de Nederl. marine, in den loop dezes jaars bekend gemaakt, blijkt, dac het vaste korps zee officieren enz. dier marine alstoen bestond 11 1i admiraal en kolonel-generaal (Z. K. II. Prins Frederik der Nederlan den) 4 vice-adiniraaisals de heeren: O. IV. Gohiusjhr. H. A. RuyschC. J. IVolterbeekjhr. A. C. Twent7 schouten-bij-nacht, als de heeren: A. II. de Man, P. Zier vogel.II. Dibbetz, E. LucasG. A. Pool, J. P. Machiel- sen en J. C. Rijk23 kapiteins40 kapitein-luitenans waaronder Z. K. H. Willem Frederik Hendrik, -Prins der Nederlanden; 28 luitenants der iste klasse; 173 der 2de; 53 adelborsten der iste klasse; officieren van gezondheid, als: chirurgijn-majoors van den isten rang 6 van den 2den 8; van den 3den 12; chirurgijns der 2de klasse 14; der 3de 29; schrijvers en victualieineestersals: van de iste klasse 6; van de 2de 18; van de 3de 18; adjunct-schrij vers 34; klerken 38; dek- en onder-officieren, als: opper - stuurlieden der iste klasse 7; der 2de 9; opper-schippers to; konstapel-majoors 9; opper-cimmerlieden 5; tweede schippers 5 bootslieden 6, konscapel 1 opper-zeilmaker 1; eerste smid 1; eerste kuipers 2; botteliers 6; cweede tim merman 1. Koninklijk instituut voor de marine te Medemblik mili taire beambten 7; hoogleeraren, onderwijzers en civile be ambten 7; adelborsten op het instituut 78. Korps mariniers, als: tijdelijk inspecteur der mariniers 1 kommandant ad interim 1 majoors chefs der divisie 2 kapiteins 9; iste luitenants 10; 2de luitenants 5; kapitein kwartiermeesters 2 ade kapitein-kwartiermeester 1; 2de lui tenant administrateur van kleeding en wapening 1chirurgijn- mojoor 1 chirurgijn der 2de klasse 1. Met den 15 dezer zijn de respective veldpredikers bij de armee eervol ontslagen uit hunne betrekkingen of ont heven van de verpligtingen als zoodanig op hen rustende ARNHEM den 26 julij. In de nabijheid dezer stad had voor een tiental dagen een vreeselijk ongeluk niet een rij tuig plaats, waarin zich mejufvrouw de wed .Schollen, van' Amsterdam en eenige leden harer familie bevonden bij het omslaan van het rijtuig achter het landgoed Klarenbeek werd gemelde jufvrouw zoodanig gewonddat men baai- niet dan met groote moeite, na het aanleggen van het ver band, naar Oosterbeek overbragt, alwaar zij logeerde. Na een lijden van acht dagen bezweek zij naar men verzekert, als een slagtoffer van de verregaande onvoorzigtigheid van den voerman. Bij de lijkschouwing bleek het, dathaarnek- been gebroken was en men verwonderde zich dat zij nog zoo veie dagen had kunnen blijven leven. De justitie laat zich aan dit voorval ernstig gelegen liggen, dat te meer be langstelling verwektomdat men in de laatsce weken gedu rig, in deze streken, van ongelukken met rijtuigen hoort. MIDDELBURG den 2 augustus. Dingsdag 11. arriveer de te Vlissingen Z. K. 11. Prins Hendrik der Nederlanden benevens de kapitein-ter-zee Arriens. Dit bezoek stond in verband met den aanstaanden togt van gemelilen Prins naar de Middellandsche zee, aan boord van de Rijn, welk schip gisteren middag in dienst is gesteld zijnde de' Prins en de kapitein ter-zee voornoemd hierna dadelijk weder naar de residentie vertrokken. De Staats-Courant van den 31 julij behelst een ko ninklijk besluit van den 20 dier maand, betrekkelijk den vorm van executorie der vonnissen en aeten aan het hoofd hebbende liet formulier van executorie in Beigie gebruikelijk Van Brussel den 30 julij wordt gemeld Eene buitengewone werkzaamheid heerschc aan het mi nisterie van finantien. Verledene week hebben al de ambte naren zich een uur vroeger op hunnen post moeten begeven; zondags blijven de bureaux geopend. Men zegt dat 24,000 verzoekschriften bij het ministerie zijn ingekomen ten aan zien van de liquidatie met de Nederlanden. Met de slechting der Belgische vestingen zal eerlang een aanvang gemaakt worden. Den 27 dezer moeten de mi neurs te Bergen in Henegouwen zijn aangekomen, ten ein de hand aan het werk te slaan." Uittreksel uit het verslag van HH. Gedepu teerde Staten van Zeelandgedaan in de vergadering van den 2 julij 11. (Vervolg.) Middelen van Vervoer. De stoomboot-dienst tusschen Middelburg en Rotterdamwelke ook voor de overige ste den dezer provincie het eenige gemakkelijke middel van ver voer naar elders iswordt regelmatig waargenomen en biedt alle mogelijke gerieflijkheid aan; tot voorkoming van moge lijke stagnatie in deze dienst is eene tweede stoomboot ge bouwd en in het veer gebragt, latende de inkomsten van het veer niet toe om deze gelijktijdig met de thans dienst doende in de vaart te brengen, en alzoo iederen dag van Rotterdam en van Middelburg eene boot te doen vertrek ken, daar men verkiezeliiker heeft geacht het tarief der vrachten te verminderen; zijnde diensvolgens door de Stede lijke Besturen van Rotterdam en Middelburg eene verminde ring in de vrachtgelden van personen, rijtuigen en paarden vastgesteld. De stoomboot de Schelde, dienstdoende in het veer van Vlissingen op Breskens en Neuzen, ofschoon van min der algemeen belangis voor de communicatie in deze pro vincie van te veel gewigt, dan dat derzelver instandhouding niet hoogst wenschelijk zoude moeten worden geacht. De passage op dat veer is echter niet belangrijk genoeg, om een zoo kostbaar middel van transport daaruit geheel te kunnen bekostigenen ofschoon de gewone uitgaven uit de veer gelden en de vaste bijdragen en andere buitengewone ontvang sten nagenoeg kunnen gevonden worden, is het onmogelijk om eenige gelden over te houden om de van tijd toe tijd terug komende buitengewone behoeften te bestrijden. De beurt-verenwelke tot transport van goederen en personen op vele plaatsen onmisbaar zijn, worden regelma tig bediend en door een behoorlijk toezigt voor de veiligheid van reizigers en koopmans-goederen gezorgd. De dienst der overzet-veren nader bij het door UEd. Groot Achtb. vastgestelde reglement geregeld, zal bij eene naauwgezetce handhaving van hetzelve, waarop wij her. noo- dige toezigt zullen doen houden, de vereischte waarborgen voor eene prompte bediening In het belang der reizigers aanbieden. Rijks Belastingen. Het contingent dezer provincie in de grondlasten bepaald op ƒ569,473 9,* jn principaal, is over het loopende jaar vermeerderd met f6,66639! voor her-belasting. Op de hoofdsom dezer belasting wórden voorts geheven de volgende opcencente weten: 2 voor on inbare posten, 8 voor het rijk, 6 voor de provincie, 5 voor de gemeente, iï op de kohieren van de ongebouwde eigen dommen toe bevordering en verbetering van den landbouw, te zamen 21 op de gebouwde en op de ongebouwde eigen dommenvoorts in het isce, 2de en 3de district, 10 voor de calamiteuse polders, en 20 voor de havenwerken van Middelburg op de kohieren dier stad; 16 op de kohieren van de ongebouwde eigendommen der gemeenten van bet eiland Walcherenmet inbegrip van het buiten-territoir der steden Vlissingen en Vereen 5 wegens hetzelfde onder werp op het kohier der ongebouwde eigendommen van Nieuw en St. Jooslandhet totaal bedrag der kohieren is dien volgens 176,080 55 voor het gebouwde en 579.726 75 voor het ongebouwde, te zamen ƒ755,807,30, over een zuiver kadastraal inkomen van 4,576,055 15, na aftrek der vrijdommen en tijdelijke reinissien. Het totaal der tot dusverre executoir verklaarde kohie ren der personele belasting, over het dienstjaar 1838 be draagt in hoofdsom 296,059 06 welke hoofdsom is ver meerderd met 5 opcenten voor het rijk, 6 voor de provin cie en 7 voor de gemeenten, te zamen 18; voorts in het iste, ede en 3de district, met 5 voor de calamiteuse pol ders, met 10 voor de havenwerken over de stad Middelbur 61 voor de havenwerken over de stad Goes zijnde zulks' voor de laatste acht maanden van bet jaar 1838, vermits die buitengewone heffing met het jaar 1839 vervalt, en met 1 voorde havenwerken van Middelburg, overal de gemeen ten van Walcheren en Nieuw- en St. Joosland, met uitzon dering van de steden I/issitigen en Verewaardoor het to taal bedrag dier kohieren tot 368,397 40 is opgevoerd. De hoofdsom van het regt van patent bedraagt, over

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1