MflïöELKUflGSOHE O R A N M°. 92. Donderdag mmm 1839. 1 Augustus. V r# nieuwstijdingen. jftcfccvlanbecïtc iOftubcl-fBaaiechap^ij. jOuitsrftfanb. Jjfvawfcrtjfe. Jilcösvlanöcw. De DIRECTIE maakt bekend, dat door haar zullen ge veild worden, te AMSTERDAM, op. Donderdag den 29 Augustus 1839: 27,447 Kranjangs en Kanassers a 296 Matten en Zakken 'AVA ll-e»de 100 Kisten j a,daar' 7,682 Kranjangs en Kanassers j Java SUIKER, liggende 612 Matten en Zakken te Rotterdam. 5,174 Kranjangs en Kanassers, Java SUIKER, liggende te Dordrecht. Waarvan de Notitien met de Veit-Cortditierr, in tijds zul len worden uitgegeven. Amsterdam, den 29 Jtiiij 1839. VAN DER HOUVEN, President. KOOY Directeur, fungerend Secretaris. Voorde Armen te Amemuiden ontving ik, den 24 Julij de belangrijke gift van tien Zeeuwsche Rijksdaalders. Den onbekenden weldoener zij onze dank, Gods zegen! Is. db WAAL, Predikant te Klevers- kerke, en Consulent van Arnemuiden WE ENEN den 22 julij. De jongste berigten uit Kon stantinopel van den 10 dezer melden, dat de tijding van de nederlaag van Hafiz pacliawel is waareenen diepen in druk bij de Porte heeft te weeg gebragtdoch dat de Tur- sche hoofdstad de volmaaktste rust geniet. Chosrew en Halil- pacha ontwikkelen de meeste geestkracht. De eerste voor al bezit het meest onbepaalde vertrouwen van den sultan. In den chatt of den brief, waarbij hij tot groot-vizier wordt benoemd komtonder anderen de volgende zinsnede voor Ik heb u uit eigen beweging tot de verheven betrekking van sadriazam groot-vizier) verheven, met onbepaalde volmagten tot mijnen plaatsvervanger gekozen en u de leiding toevertrouwd der binnenlandsche zaken van het finantiewe- zen van het legeren in het algemeen van alle aangelegen heden des rijks." Van de vloot van den kapitan-pacha heeft men tot het vertrek van den post geene nadere berigten ontvangen. FRANKFORT den 26 julij. De berigten uit Alexandria van den 6 dezer bevatten nadere bijzonderheden, nopens den veldslag van Nezib die echter in de hoofdzaak met de reeds van elders bekende overeen komen. Van den anderen kant wil men ook uit Petersburg weten dat, na her bekend worden van den dood des sultans, de Russische regering de noodige maatregelen zoude hebben ge nomen om des noods met kracht van wapenen in de Oos- tersche aangelegenheden tusschen beiden te treden, overeen komstig de bepalingen van het tractaat van Unkiar-Skelessi. Het bevestigt zich dat de bonds-vergadering zich in hare zitting van gisteren met de Hanoversche questie heeft bezig gehouden. Ook meldt mendat onderscheidene steden in Hanover aan den magistraat der hoofdstad adressen hebben ingezonden, ter goedkeuring van het door dezen gehouden gedrag. PARIJS den 27 julij. De kamer der afgevaardigden heeft gisteren nog eeue zitting gehouden waarin zij zich met pe titiën heeft bezig gehouden en zich daarna onbepaald ge- adjourneeru. De pairs hebben de ontwerpen betrekkelijk de spoorwegen van Bordeaux naar Teste en van Parijs naar Orleans aangenomen. De geruchten van aanstaande wijzigingen in het be stuur bluven steeds voortduren. Naar sommigen zou de heer Cunin Gridaine volgens anderen zouden de heeren Dttfaure Passy en Teste aftreden. Heden heeft de viering der zoogenaamde julij-dagen eenen aanvang genomen. Lodewijk Filips en de verdere ko ninklijke familie zijn ten dien einde reeds vroegtijdig van Neuilly alhier terug gekeerd. Ten 6 ure des morgens heeft het geschut der invaliden het feest van den dag aangekondigd. In a! de kerken der onderscheidene godsdienstige gezindhe den is een plegcig Te Deum aangeheven. Alleen het voor portaal der hoofdkerken is met zwart overtrokken. Al de graven van de slagtoflers der drie dagen zijn met roinv-ver- sierseien voorzien. Het Lotivre munt daarbij voornamelijk uit. Overal merkt men sterke detachementen op tot hand having der orde, die overigens nergens is verstoord gewor den. De wachtposten zijn verdubbeld. Talrijke toebereid selen worden gemaakt voor de openbare vermakelijkheden op morgen. In eenen brief van de reede van Ourlac, van den 9 <lezerdoor het dagblad VUnivers medegedeeld, leest men, dat, volgens aldaar door de Engelschen verspreide geruch ten, het Bricsche kabinet van de tusschen Egypte en Tur- kye bestaande geschillen heeft gebruik gemaakt, om zich van de landengte van Suez weester te maken. Een brief uit Petersburg berigtdatnaar aanleiding van depeches uit Konstantinopelonderscheidene bijeenkom sten hebben plaats gehadonder voorzitterschap van den keizer, waarin onder anderennaar men zegt, zoude beslo ten zijnom onmiddellijk in het Oosten tusschen beiden te treden terwijlom elke vertraging te voorkomenZ. M. in den loop dezer maand naar Odessa zal vertrekkenver gezeld van zijne beide zonen, en van de ministers van oor log en van buitenlandsche zaken, prins Cnernitzchef en den heer de Nesse Ir ode. In eenen partikulieren brief leest mendat er goede redenen bestaan o.n te gelooven dat, behalve den kapitan- pacha ook de groot-vizier Chosrew-pacha en de groot-se- raskier, 77///;7-pacha de zaak des jeugdigen sultans afvallig zouden geworden zijn, en aan Mehemed-A!i den Ottomanni- schen scbepter aangeboden hebben. Sultan Abdul-Medschid zoude, volgens denzelfden briefschrijver, in eenen verstan- deloozen toestand verkeeren. Dit berigt vereischt echter na dere bevestiging, te meer omdat Chosrew steeds als den per soonlijken vijand van den Egyptischen onder-koning is voor gesteld geworden. Ten aanzien van de plannen, die aanonderscheidene aanzienlijke Turksche staatsmannen worden toegeschreven, om het Octomannische rijk onder de bescherming van Egypte te plaatsen leest men in het Journal des Débats een arti kel dat met de volgende woorden wordt besloten De Oostersche questie, die de wereld in twijfel houdt, kan zich op geene andere vreedzame wijze oplossendan door een eind-tractaat tusschen Egypte en Turkije. Zal de diplomatie tot deze uitkomst geraken? Wij kunnen dit be zwaarlijk gelooven, uit hoofde van de kuiperijen, den ou derlingen naijver en de slingeringen, welke dezelve in alle rigtingen doet ondergaan aan de ministers der Porte, die al de gezanten te gelijk willen voldoen en bedriegen, en nim mer weten welke partij te kiezenom zich van den war rel der Europesche vorderingen te bevrijden. Met eenen nieuwen divan, eenen echt Turkschen divan, vriend van Europa maar willende te huis meester blijven en tegenstand bieden aan den tegenstrijdigen invloed van al de gezanten, kan de Egyptische zaak spoedig geschikt worden. Dit is ten minste onze hoop. Van het oogenblik, dat Egypte de natuurlijke bondgenoot van Turkije wordt, is het protecto raat van Rusland vernietigd en de Europesche invloed te Konstantinopel door eenen Musulmanschen vervangen van dat oogenblik af verkrijgt het Ottomannische rijkin twee gelijke middelpunten van magt verdeeld die beiden hetzelf de belang hebbenom zich tegen de Europesche overheer- sching te verdedigenwaarmede men zoo dikwijls Turkije en Egypte heeft bedreigd in die beide deelen het verbinden de vermogen dat hetzelve alsnti in zijne te groote uitge strektheid inisten de Oosterschsche volken kunnen alsdan de voortgangen hunner beschaving ontwikkelen, zonder van hun ne nationale onafhankelijkheid afstand te doen." Nopens het gerucht, dat de Fransche bank aan die van Engeland een voorschot van 57 millioen fr. zoude doen, leest men in een der dagbladen de navolgende bijzonderheden De staat van den wissel in Engeland sinds eenïgen tijd aanleiding gevende tot eenen sterken uitvoer van muntspe ciën heeft de bank van Engeland zich blootgesteld gezien moeijelijkheden te ondervinden van welke de terugwerking noodlottig zoude geweest zijn. Wij vernemendat er tus schen de Engelsche bank en eenige aanzienlijke bankiershui zen alhier schikkingen zijn getroffen, die het verbroken even- wigt moeten herstellenen aan eene groote instelling ver oorloven het crediet te hernemendat aan hetzelve toe komt. Deze daadzaak is nieuw in de geschiedenis van ,de financiële betrekkingen der beide landenen tevens te ge- wigtig om daarop niet uitvoeriger terug te komen. Voor het oogenblik bepalen wij ons met daarvan melding te maken." BRUSSEL den 29 julij. De Observateur bevat het be langrijke berigt, dat den 27 dezer te Arlon een courier uit Brussel is aangekomendepeches overbrengende voor den generaal Tabor en de Belgische commissie der grensschei ding, ten gevolge waarvan onmiddellijk aan de troepen, die Martelange bezettenhet bevel is gezonden om dit dorp te ontruimen, hetwelk onzijdig moet blijven, en niet eer door de troepen van eene der beide partijen in bezit genomen worden, dan na de oplossing der daaromtrent bestaande moei jelijkheden. De ontruiming moet dadelijk plaats hebben. MIDDELBURG den 31 julij. Men verneemt, dat bij een dezer dagen genomen koninklijk besluit, de brikken M ercüür en Snelheid, ter vervanging van de terug verwacht wordende brikken de Valk en Windhond, naar de West-Indien zijn bestemd, en dat het bevel dezer brikken met den 10 augustus aanstaande, respectivelijk is opgedragen aan de kapiteins-luitenant ter-zee H. Ketjen en .7. Enslieterwijl met dezen datum, de thans deze brikken commanderende kapitein-ter-zee Tunning en kapitein-luite nant Ferguson op non-activiteit zullen worden gebragt. De Staatscourant van den 30 dezer behelst het trak taat van handel en scheepvaart tusschen de Nederlanden en de Vereenigde-Staten van Amerika, gesloten op den 19 januarij 11. Bij besluit van Z. M. van den 16 dezer is uit over- weging dat het opdelven van aan de thans hcerschende vee ziekte overleden of ten gevolge daarvan gedood vee, en vooral het verkoopen en verbruiken der uiterlijke bekleedse- len van zoodanig vee, moet geacht worden zeer bevorder lijk te kunnen zijn aan de verspreiding der smetstof, en dat het alzoo van den pligc van het algemeen bestuur isom daartegen te wakenten einde zoo veel mogcliik de verde re voortzetting van eene zoo geduchte ramp onder den God- delijken zegen te verhoeden, bepaald het volgende: 1. liet opdelven van beenderen of andere dierlijke over blijfselen, mitsgaders het verkoopen en verbruiken van deal zoo opgedolven voorwerpen wordt bij dezen verboden. 2. De overtreders van dit verbod zullen volgens art. 1 der wet van den 6 maart 1818 Staatsblad no. 12), worden gestraft. J 3- Bij ontdekking van eenige overtreding zal daarvan on- middeiijk het vereischt proces-verbaal opgemaakt en hetzel ve onverwijld aan het openbaar ministerie ter vervolging opgezonden worden, en zullen dien onverminderd, door de zorg der plaatselijke politiede noodige maatregelen geno men wordenren einde het bereids opgegravene met den meesten spoed weder onder den grond worde bedolven. Uit Utrecht meldt men, dat de longziekte, welke in die streken onder het rundvee geheerscht heeft, sedert eenigen tijd merkelijk aan het minderen is, zoo dezelve niet heeft opgehouden. Deze ziekte, welke veeltijds doodelijk was en menig rund heeft weggesleept is vervangen door eene tongziekte, welke echter niet doodelijk-is. De tong of de huid van dezelve schijnt als gebrand, en vervelt zoo danig dat het rund niet kan eten. Na eerfige dagen ver zorging herstelt het dier echter, en graast ais te voren. De oorzaak van dit vreemd verschijnsel onder de runderen schijnt niet bekend. In Groningen heeft, den 24 julij, in de nieuwe kerk op gewone wijsde jaarlijksche tentoonstelling plaats gehad van de proeven van vorderingenwelke de kweekelingen van het instituut voor doofstommen, in het afgeloopenjaar van het onderwijs, gemaakt hebben; daarna zijn de prijzen aan dezelve uitgedeeld. Een-en-dertig van de honderd een- en-zestig op hetzelve aanwezige kweekelingen zijn bii deze gelegenheid, als bekwaam, om in de maatschappij te ver keeren, eervol ontslagen. In de plaats van deze een-en der tig ontslagenen, heeft de hoofddirectie slechts vijftien doof stommen tegen het begin van september kunnen oproepen, om in het instituut te worden opgenomendaar er geene meerdere doofstommenvallende in de jaren van opneming (van 9 tot 15 jaren) onder de aangegevene gevonden worden. Den 26 dezer overleed te Arnhem de oudste predikant bij de Hervormde gemeente aldaar, de weleerwaarde zeer geleerde heer H. 77. Donker Curtiuseen man zoo om zijne kunde en begaafdheid, als om zijn karakter algemeen hoog gewaardeerd. D°or den ingenieur IV. C. Bradegezamenlijk mee den ingenieur Leep van Brussel, is aangevraagd een brevet van uitvinding wegens eene belangrijke verbetering in het ver voer met locomotives of stoomwerktuigen, tot voorkoming van het gebrek derzelve, dat de asch en kleine sintels, welke zich uit de schoorsteenen derzelve ontlasten en aan de reizigers (vooral die zich in rijtuigen, het naast bij de zelve bevinden) grooten overlast veroorzakenhunne klee deren alsmede de bekleedingen dier rijtuigenbederven enz.terwijl tevens daarbij nog door eene geringe verande ring in de bodems der rijtuigen, het middel verschaft wordt, in den winter te dienen tot verwarming der voeten van de reizigers. Het Parijsch dagblad le Messager van den 28 behelst het volgende hoogst belangrijk doch welligt zeer voorbarig artikel Indien wij wel onderrigt zijnen wij hebben alle reden zulks te geloovenzou Mehemed-Ali de voorstellen van den kapitan-pacha Ahmed-Fewzi hebben aangenomen en de Otto- manische vloot onder zijne bescherming hebben gesteld. Een gezant van Abdul-Medjid zou bovendien niet alleen aan den onder-koning de erfopvolging van Egypte en het leenheerschap der pachalieken van Syrië en Arabie maar ook het opperbevel der legers te land en ter zee hebben opge dragen, met uitnoodiging zich naar Konstantinopel te bege ven, om aldaar over de hooge belangen van den Staat te handelen." Het Journal des Débats houdt deze tijding voor zeer waarschijnlijken zegt niet verwonderd te zullen zijn van binnen eenige dagen te vernemen, dat Mehemcd-Ali zijn admi raals-schip heeft bestegen om met de Ottomanische vloot naar Konstantinopel te stevenen, om zijne hulde aan den nieuwen sultan te gaan bewijzen en hem zijne oude ondervinding aan te bieden. Zoo zoude (zegt dat blad) door eene vol- komene verandering van systema ten aanzien van Egypte eene vereeniging der Turksche met de Egyptische magt tot stand komen, en aizoo Turkije zoo wel van het Russisch protectoraat als van de Europesche ijverzucht, wier ramp zalige invloed den tweedragt onder de Muzelmansche sta ten sieeds onderhield bevrijden. De redactie dezer courant heeft twee ingezondene artike len ontvangen, strekkende het eene tot lof en aanbeveling van het verdienstelijk tooneeigezelschap onder directie van den heer Rosenveldten tevens vermelding der bijzondere be kwaamheid en verdiensten welke de heer Bernaskinain het karakter van aap en wildeman ten toon spreidt het an dere behelst insgelijks eene hulde aan de uitmuntende talen ten van de sujetten der manége van de heeren Fouraux en Blanus. De plaatsing dezer stukken kan alleen daarom niet gevoegelijk geschieden dewijl dezelve aanleiding konden geven tot verdere aanzoeken van dien aard, ook van andere

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1