MIDDELBUUGSCHE C O W. 89. 1839. I n Donderdag Ëtj t*£ïfÜ<Vsr 25 Jiilij. ^ant>C0tcbiu9. publicatie. GUttfeonbiging. NIEUWSTIJDINGEN. iTuvfcijc. Zhtitschlanb. (öroot-lacittftiije. ifranferijfs. iDtebcviAnDcu- ZEETIJDINGEN. «T.'PP».., X» PROVINCIE ZEELAND. Op Donderdag den 8 Augustus 1839, des voormiddags een 10 ure, zaionder nadere goedkeuring, door den Staats raad Gouverneur der Provincie Zeeland, of, bij deszelfs af wezigheid door een der leden van de Gedeputeerde Staten in bijzijn van den Hoofd-Ingenietir van den Waterstaat in deze Provincieaan het Lokaal van het Gouvernement te Middelburgworden aanbesteed: Het herstellen van het gedeelte Grooten Wegs der ade Klasse No. 1 begrepen tusschen de Stad Sluis en de limiet der Provincieeven bewesten het Dorp St. In- na ter Muidenmet het onderhoud van dien Weg tot den 1 J u 1 ij 1840. Waarvan het Bestek drie dagen vóór de besteding ter le zing van de gegadigden zal liggenin het Bureau van het Gouvernement en van den Hoofd-Ingenieur te Middelburg van den Districts-Commissaris te Sluis en van den Ingenieur van den Waterstaat te Breskens door welken laatstgenoemden, twee dagen vóór de besteding, de noodige lokale aanwijzing zal worden gedaanterwijl voorts zoo bij denzelven als bij den Hoofd-Ingenieurde verlangde inlichtingen te beko- men zijn. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBÜRCH. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG I11 aanmerking nemende datvolgens het berigt van de Plaatselijke Commissie van Geneeskundig toevoorzigt binnen deze Stadniet alleen spaarzaam gebruik wordt gemaakt van het door die Commissie, ten behoeve der minvermogen, den, zoo loffelijk ingestelde Institut van Vaccinatie, maar dat over het algemeen het getal der in de laatste jaren ge vaccineerde kinderen in geenerhande verhouding staat met dat der geborenen En willende bij de erkende nuttigheid der Koepok-inen ting, naar het voorbeeld der hooge Regering, alles toebren gen wat strekken kan ombij eene onverhoedsche uitbar sting der Kinderziekte de kwaadaardige verspreiding van de zelve zoo veel mogelijk voor te komen Noodigen mits deze de In- en Opgezetenen ten ernstigste uit, om, door geene onverschoonbare nalatigheid of voor- oordeelenhunne Kinderen van gemelde inenting nu of in het vervolg terug te houden en voor zoo ver zij de daar op vallende kosten niet zouden kunnen goedmaken zich tot het gratis uitoefenen van dezelve onverwijld bij het bo vengemeld Institut aan te melden; onder mededeelingdat van nu voortaan bij het vervullen van bezoldigde Stedelijke bedieningen geene personen in aanmerking zullen komen welke niet kunnen doen blijken dat derzelver Kinderen de natuurlijke Kinderziekte gehad hebben of de Koepok-inenting met het noodig gevolg hebben ondergaan alsmede dat, over eenkomstig de door Z. M. den Koning genomene besluiten, «iet alleen alle ongevaccineerde Kinderen van de binnen de ze Stad gevestigde Scholen zullen blijven geweerdmaar dat uit dienzelfden hoofde ook bij voortduring geene bedee ling of onderstand zal worden verleend aan behoeftigen der uit de Stedelijke Kas gesubsidieerde Armbesturenwelke bij het Algemeen Armbestuur of de Diaconien van derzelver respective Kerkgenootschappen zoodanig bewijs ten opzig- te hunner Kinderen niet kunnen overleggen. En opdat niemand1111 of in der tijd hiervan eenige on wetendheid voorwende, zal deze worden gedrukt, afgekon digd en aangeplakt, mitsgaders in de Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhtiize der Stad Middelburg, den 19 Julij 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. de Lessen zullen worden gegeven op dezelfde dagen en uren, als omschreven zijn in de Aankondiging, welke voor den laatsten Cursus in der tijd is bekend gemaakt. Middelburg, den 24 Julij 1839. Nameus de Commissie voornoemd VAN BAKELGEM, Secretaris. De COMMISSIE van BESTUUR over de Provinciale School tot aankweeking van Heelmeesters en Vroedvrouwen in de Provincie Zeelandgevestigd te Middelburgbrengt bij deze ter kennisse van de belanghebbenden Vooreerst: dat de zoodanigen die verlangen als Leerlin gen der gemelde School bij den eerstvolgenden Cursus te worden toegelaten, zich ter inschrijving zullen behooren aan te dienen, na alvorens te zijn geschikt geoordeeld door de Provinciale Commissie van Onderzoek en Toevoorzigtwel ker Voorzitter, de Heer Med. Doctor J. R. de Vassydaar toe zal vaceren ten zijnen Huize op de Noordzijde van den Dam, dagelijks, uitgenomen des Zondags, van 12 tot 1 uur, in den namiddag. Ten tweede: dat de Lessen voor den eerstvolgenden Cur sus eeuen aanvang zullen nemen op Maandag den 12 Augus tus; na dat alvorens, op Zaturdag den 10 derzelve maand, de rangschikking der Leerlingen zal hebben plaats gehad ten welken einde ieder hunner bij deze wordt uitgenoodigd zich op laatstgemelden dag, des middags ten één uur, aan het Lokaal der School te vervoegen. E11, ten derde: dat, onder goedkeuring der Commissiebij onderling overleg van Heeren Professor en Lectoren, en van den lieer Docent in de Latijnsche Taal, is vastgesteld, dat KONSTANTINOPEL den 3 julij. Het stoffelijk over schot van sultan Mahmoud is uit het paleis van Beylerbei, aan den Aziatischen oever van den Bosphorusnaar het ou de serail overgebragt, begeleid door eene ontelbare volksme nigte onder welke, bij teekenen van algemeene droefheid, eene kalmte en orde heersclnen van welke men zich vroe ger, bij soortgelijke gelegenheden, in die hoofdstad geen denkbeeld had kunnen vormenen die door ooggetuigen als de sprekendste bewijzen worden aangemerkt, dat de meer dere beschaving, aan wier bevordering de nu overleden vorst een groot gedeelte van zijn leven heeft toegewijdreeds diepe wortelen heeft geschoten. Het lijk is in de stadswijk Fazli-pacha bijgezet, alwaar een mausoleum zal worden op- gerigt. CATTARO den 27 junij. De Albanezen en Montene- grijneu zijn wederom slaags geweestten gevoige van eenen inval der eerstgenoeinden op het Montenegrijnsche grondge bied waarbij zij een groot deel der velden verwoest en meer dan dertig huizen hebben vernield. De Albanezen ongeveer 6000 man sterkonder bevel van Bekir-bey wer den echter terug gedreven en na een bloedig gevecht tot aan Spuzza achtervolgd. Meer dan 400 hunner zijn op het slagveld gebleven waaronder Bekir-bey zelf. Het verlies der Montenegrijnen zoude daarentegen veel geringer zijn en slechts 50 man bedragen. FRANKFORT den 19 julij. Z. K. H. de Russische grootvorst troonopvolger is den 5 dezer, in volkomen wel stand, van zijne langdurige reis te Petersburg wedergekeerd. Omtrent de huwelijks-verbindtenis van dien prins met prinses Maria van Hessen is nog wel niets officieels bekend gemaakt, maar men blijf: daaraan echter nog altijd geloof hechten. De Paus heeft den 8 in eene volle vergadering der kardi nalen eene zoogenaamde allocutie of aanspraak gehouden waarin Z. H. zich ten stelligste verklaart tegen het door een Pruissisch geregtshof tegen den aartsbisschop van Gnesen en Posen gevelde vonnis, hetwelk dien geestelijke tot 6 maan den gevangenisstraf veroordeelt en hem van zijne waardigheid j ontzet. De Paus verklaart dit vonnis voor onwettig, enden afgezetten aartsbisschop voor het eenige wezenlijke hoofd der geestelijkheid in zijn bisdom. Hij maant de R. K. gees telijken in Pruissen aan om ten aanzien van het geschilstuk der gemengde huwelijken in hunne gehoorzaamheid aan de kerk te volharden doch betuigt tevens geenszins de regten der wereldlijke rnagt te willen aanrandenen nog altijd de hoop te koesterendat de koning van Pruissen zoowel ten aanzien des aartsbisschops van Posen als van dien van Keu len, tot beter inzien komen moge. LONDEN den 20 julij. Te Birmingham is de rust ein delijk hersteld nadat de overheid strenge maatregelen van voorzorg heeft genomen; maar men verontrust zich over de heerschende gisting te Newtown en Llanidloes, en vreest dat aldaar troebelen zullen uitbarsten, zoodra de troepen die plaatsen zullen hebben verlaten. De wet op Canadadie in den aanvang der tegen woordige pariementszitting zooveel tegenstand heeft onder vonden, is nu in het lagerhuis, met 110 tegen 10 stem men, na eenige discussienten derdemale gelezenen aange nomen. De leden van dat huis komen thans zeer traag op. PARIJS den 20 julij. Ter naauwernood hebben de pairs de behandeling van de eerste cathegorie der mei-beschuldig den ten einde gebragtof zij worden door telegraaf en an dere middelen opgeroepenom zich op nieuw tot hof van justitie te vormenen regt te spreken over de tweede cathe gorie dier beschuldigdenwaartoe 30 of 40 personen be hooren. Het rapport wegens dezen zal door den heer Mè- rilhou worden uitgebragt. Met het vonnissen dezer perso nen zal het hof der pairs zijne taak in dezen zoo men wil, voor afgedaan houden, en de overige 227, die ten gevolge van het jongste oproer in hechtenis zijn naar den gewonen regeer verwijzen waarmede deze in vele opzigten zoo moeijelijke zaak geheel zal zijn afgeloopen. Dagelijks hebben er tegenwoordig drukke diplomatieke conferentien plaats. Gisteren waren de Pruissische en Rus- J sische gezanten bij den graaf Appony bijeen lord Granville 1 heeft thans bijna dagelijks bijeenkomsten met den maarschalk Soult. De koning en koningin der Belgen zijn gisteren namid dag op St. Cloud aangekomen. De raad van ministers heeft gisteren besloten dat er op maandag den 29 eene algemeene wapenschouwing over de nationale garde eti de troepen in de Champs-Elysées zal gehouden worden. De Courriet van Bordeaux Van den 18 spreekt vgn een gevecht, dat in den avond van den 13 te Valcarlos, op de Fransche grenzen tusschen de Carlisten en de troepen van de koningin had plaats gehad. In een brief uit Carcassonne van den 15 jtilij wordt ins gelijks van een gevecht in de Oostelijke Pyreneën gesproken tusschen de troepen van den generaal Valdes en die van den graaf van Espagna. De laatste had daarbij een kogel in den schouder gekregen een aantal Carlisten was op de plaats gebleven en vele waren er gevangen gemaakt. 'sGRAVENHAGE den 22 julij. Heden heeft Zijne Exc. de minister van binnenlandsche zaken uit naam van Z. M. den Koning, de zitting der Staten-Generaal met eene te dezer zake dienende aanspraak gesloten. Gisteren werd de burgemeester dezer stad vereerd met het bezoek van een' kamerheer van H. K. K. H. mevrouw de Prinses van Oranje waarbij hem eene som van 1000 gulden werd ter hand gesteld, welke de gevoelens van erkentenis dezer vorstinvoor de blijken van liefde en deel neming der burgerijin het gelukhaar huis wedervaren hoogstdezelve deden verlangen dat onder de behoeftigen te dezer stede zou worden uitgedeeld aan welk geëerbiedigd verlangen door de uitreiking dezer aanzienlijke som aan de algemeene armen-commissieonverwijld en met dankbaarheid door het plaatselijk bestuur zal worden voldaan. NEUZEN den 23 julij. Heden ochtend half 4 ure ver trok van deze reede Zr. Ms. korvet B ore as, onder be vel van den luit.-ter zee der iste klasse Baars, na hier, bij deszelfs terugkomst uit Oost-Iudie, ruim drie maanden een gedeelte van het station, opwaarts de Schelde, te hebben uitgemaakt. Gisteren avond ontving de bevelhebber van dien bodem daartoe orderhet schip wordt te Vlissingen opge legd, en zal waarschijnlijk de état-majoor op nonactiviteic worden gesteld. De officieren op dien bodem dienende zullen wegens de plaats gehad hebben goede harmonie en gezellig verkeer met die der landmagt en de ingezetenen bestendig in hun vriendschappelijk aandenken bewaard blijven. Den 21 zijn van Neuzen naar Rotterdam vertrokken de miliciens van de ligting van 1835, behoorende tot de reserve-bataillons der 2de en 17de afd. infanterie, alsmede het detachement artillerie alhier gestationeerdonder geleide van den heer isten luitenant Madleneren den luitenant Ru bens, om respectivelijk naar hunne depots te Alkmaar en Haarlem te worden gebragt, ten einde aldaar in het genot van onbepaald verlof te worden gesteld. Zoo men verneemt zal de beurtdienst tusschen Rotter dam en Gent voortaan geregeld door drie goede schepen wor den volbragtzoodat de communicatie van passagiers en vracht goederen niets te wenschen zal overlaten. MIDDELBURG den 24 julij. Ook door Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden is dezer dagen, bij gelegenheid van de bekende jongste veranderingen in deszelfs hooge be trekkingen tot het leger, eene dagorder uitgevaardigd, waar van het slot is als volgt Dat thans in het nieuwe tijdperk, in hetwelk wij in treden, ook een ieder, bij voortduring en vernieuwing, weer alle krachten zal inspannen om ter dienste van Koning en Vaderland werkzaam te zijn daarvan houde ik mij over tuigd, en hoewel ik zelf nu daartoe in eene andere betrek king, slechts voor een gedeelte mede werkzaam zal wezen, zal ik mij steeds gelukkig gevoelen, wanneer ik in het al gemeen de bewijzen en vruchten daarvan zal zien. Onge twijfeld zal het voor ons allen tot nieuwe aanmoediging en voldoening strekkenom onder de hooge leiding te staan van Z. K. H. den Prins van Oranje, die tweemaal het leger ter overwinning heeft aangevoerd, en wiens behartiging van en belangstelling in al hetgeen het welzijn van Nederland en deszelfs verdedigers betreft zoo krachtdadig gebleken zijn." Het is later geblekendat deberigten wegens den brand der hoofdkerk te Brugge overdreven zijn geweesten de kerk zelve is behouden gebleven, hetwelk veel aan de spuiten van Gent schijnt te danken te zijn, daar die van Brugge zich meestal moesten bepalen 0111 de omringende huizen te bevei ligen. IFet gewelf heeft de kerk behoudendoch is ge sprongen mogelijk door het vallen van de klokken. Om trent de oorzaak van dezen brand zijn er voortdurend aller lei vreemde geruchcen in omloop: zoo veel is zeker, dat er bij het zoogenaamd bergen veel vernield en ontvreemd is; dat het gemeen, bij onze naburen steeds tuk op plunde ren, een oogenhlik de overhand heeft gehad op de politie en de betrekkelijk te geringe militaire msgc. Alleen door het aanrukken van meerder magt, bijgestaan door de kurassiers, heeft men het graauw weder terug kunnen drijven. Aan huis raad en winkelgoederen waaronder een winkel in piano's en muzijk-instrumenten hebben de aangrenzende bewoners veel geleden daar men in den angst alles buiten sleepte. VLISSINGEN den 24 julij. Voor Antwerpen bestemd zijn alhier ter reede gekomenleBasque, G. Nogne van Montevideo, met huiden; Czar Pierre. L. E. Ie Franc van Marseillemet zwavel; de Flora, K. Treescman, en' Nayade, G. Kjonnug, beide van Riga, met hennepzaad. Van Antwerpen ziin de Schelde afgekomen en van onze cede naat zee gezeild: Hermaan Ueittr c'i, II, C. Linde.

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1