MIDDELBURGSCHE *m§c3 cour a n *r:;- W. 88. Dingsdag 1839. 23 Ju lij. i te £9 WW flttblicatic. NIEUWSTIJDINGEN. (*>root~I5rittAttje. Ï3CÏ0tC. Hs&crlan&cti. De abonnements-prijs dezer Courant is 2 76, voor drie maanden, en iranco per Post f 3, De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt coinptant, ot bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Aduertentien behoort te geschieden des morgens vtfor io ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prgs van één tot zes regels is f 15o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dcielve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van alle belang hebbenden dat het Kohier van de Personele Belasting dezer Gemeente, dienstjaar i8|§, No. 2, bevattende de aansla gen ten gevolge van de eigene aangiften van belastingschul digen in de Wijken L. tot Q. en A. toe E. Ambacht, door den heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie executoir is verklaard en ter invordering aan den Heer Ontvanger der Directe Belastingen is verzonden. En opdat een iegelijk hiervan kennis dragezal deze wor den afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 22 Julij 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. B E C I U S. De fungerende MARKTMEESTER der Stad Middelburg bcrigt bij deze den Ingezetenen, dat, gedurende de Ker mis, te rekenen van Dingsdag den 23 Jtilij, de plaats al waar de Groenten en andere dergelijke Eetwaren zuilen wor- den te koop gesteld, zal zijn de Groenmarkt. Middelburg, den 20 Julij 1839. De Marktmeester voornoemd, A. DUIK HENDRIKSE. Het INST1TUT van VACCINATIE voor Minvermogen den, nogmaals dit jaar willende beproeven, of Middelburgs Ingezetenen waren prijs stellen op het welzijn en de gezondheid hunner toevertrouwde Panden noodigt alle Ouders en Voog den uitom van de gelegenheid van gratis gevaccineerd te worden gebruik te maken, en zich tot dat einde aan te mel den bij deti Heer J. L. DamanHeel- en Vroedmeester in de Krommeweele, welke daartoe wekelijks ten zijnen Huize zal vaceren, op eiken Maandag van twaalf tot één uur. Middelburg, den 22 Julij 1839. Uit naam van voornoemd Institut, J. R. de VASSY. LONDEN den 17 julij. Te Birmingham is het oproer met vernieuwde woede uitgebroken. Maandag had het ge rucht dat de heer Attwnod die stad bezoeken en eene rede voering in de vergadering der chartisten houden zou eene groote menigte op de been gebragtdie, in hare verwach ting te leur gesteldzichna een paar oproerige aanspraken 1 gehoord te hebbennaar het plein de Bullring begaf en door de werkeloosheid der troepen en politie aangemoedigd de schrotnclijkste ongeregeldheden pleegde. Niet minder dan achttien huizen meestal van voorname winkelierswerden geheel uitgeplunderd, twee daarvan, die van de heeren Bour- ne en Leggetttot den grond toe afgebrand, en verscheidene der anderen gedeeltelijk vernield. De schade wordt op meer dan veertigduizend ponden steriing berekend, en zij die baar geleden hebben eischen daarvoor vergoeding van de le den der stedelijke regeringdewijl deze niet gezorgd hebben dat het oproer in de beginselen gestuit werd. Eerst des avonds ten tien ure, nadat het volk gedurende anderhalf uur meester van het plein geweest was trokken de troepen en gewapende politie op, en dreven den woesten hoop binnen weinige oogenblikken uiteen. Dingsdag morgen was het rustig. Deze verontrustende gebeurtenis heeft gisteren aanleiding tot levendige debatten in het hoogerhnis gegeven. Inde graafschappen CheshireYorkshire en Lancashire blijven de woelingen der chartisten voortduren, en zij oefe nen daar een maar al te grooten invloed op de werklieden 111 de kolenmijnen ustvelen waarvan geweigerd hebben te arbeiden en hunnen tijd met politieke bijeenkomsten door brengen. De regering betoont zich genegen om aan het verlan gen van een groot aantal kooplieden reeders en fabrijkanten te voldoen door Nieuw-Zeeland tot eene Engelsche kolonie te maken. Men verneemt, dst de stoomboot IVaterloobeladen met 10,000 gewei en voor don Carlosen bestemd naar de Spastische kustop reis van hier onder weg in brand ge raakt en geheel vernield is. Het scheepsvolk is gered en slechts 50 geweren. BRUSSEL den t8 julij. In een dagblad van Mons leest 1 men niet zonder verwondering, dat aldaar bevel zoude ont- I vangen zijn om de vestingwerken der stad af te breken. De I ontmanteling zoude buicen de poort van Berlaimont eenen I aanvang nemen. j Den 15 is te Arlon de bliksem in dé kerk der Capu- •cijneti geslagen, gedurende de mis. De pastoor, die dezelve i bediende is door den schok omvergeworpen zonder ver der letsel doch een jongetje van 11 jaren, dat naast het al. taar stond, is gestikt. Toen men hein van den grond op- beurde was er geen teeken van leven meer in hein te ont dekken. 's GRAVENIIAGE den 19 julij. Heden heeft Z. Exc. de minister van b innen land sche zaken aan de beide Kamers der Stacen-Generaal. eene staatkundige inodedeeling gedaan, Z. Exc. vingaan met den draad der onderhandelingen over het Belgische vraagstuk op te vatten van het oogenblik dat Z. Exc. de laatste raededeeiing aan de Kamers gedaan had. Daaruit bleekdat de verdragen tusschen de Nederlanden en de mogendheden alsmede met Belgieden 19 april jl. te Londen zijn geteekend en later werden geratificeerd. Voorts deelde de minister aan de Kamers de stukken mede, die er gewisseld zijn omtrent den door H. M. de Koningin van Groot-Brictanje uitgedrukten wensch dat de Koning zich genegen zon betoonen om zekere landerijen gelegen in het zomerverblijf te Laeken en den Koning in bijzonder eigen dom toebehoorende aan de Belgische kroon over te geven. Uit deze stukken bleek hoofdzakelijk, dat Z. M. de Ko ning niet weigerachtig was deswege in onderhandeling te treden doch vermeende dat de opheffing van het seques- cer van de goederen aan het Huis van Oranje-Nassau toe behoorende, daarvan niet afhankelijk moest worden gemaakt en dat in allen gevalle de ratificatien der gesloten tractaten daaraan niet konden worden verbonden. De Britsche gezant bij het Nederlandsche hof heeftten slotte eene nota aan de Nederlandsche regering gerigtwaarbij dezelveonder anderen verklaartdat men den door H. Britsche M. uitgedrukten wensch verkeerd schijnt opgevat te hebben en dat men dien wensch voornamelijk te kennen gegeven had omdat men vermeende, dat het eene zaak betrof, waarbij het Z. M. den Koning der Nederlanden welligc aangenamer kon zijn regtstreeks met H. Britsche M. te onderhandelendan dezelve ee.i onderwerp der overwegingen van de Londen- sche contereniie te doen uitmaken. Het was dan om die re den geweest, dat de Britsche regering de zaak niet aan ge melde conferentie had onderworpen. Voorts kon uit de voor- geiezene nota worde;; opgemaakt, dat er werkelijk later on derhandelingen over de bedoelde gronden zullen worden ge voerd. Vervolgens verklaarde Z. Exc., dat zoodra het berigt van de uitwisseling der tractaten was ontvangen, de regering onverwijld de voorbereidende schikkingen gemaakt had om allengs tot eene geheele uitvoering der geslocene tractaten te geraken dat zij ten dien einde onder anderen de onderhan delingen met de agnaten van het huis van Nassau en met de Duitsche bonds-vergaderingover eene aan dezelve te geven schadeloosstelling voor het gedeelte van het groot-hertog dom Luxemburg, hetwelk aan Belgie is afgestaan, heeft aan gevangen dat, voor zoo veel Nassau betreft, die onder handelingen voortgezet zijn op den grondslag van diewelke bereids in 1834 met het hof van Biberich waren gevoerd dat die onderhandelingen met den besten uitslag zijn bekroond en dat de overeenkomst, welke dienaangaande getroffen is, iceds is geteekend en uitgewisseld; dat daarvan thans aan de Duitsche bonds-vergadering is kennis gegeven en ook aan deze alsnu openingen gedaan zijn omtrent de schikkingen, welke met haar, betrekkelijk Luxemburg, behooren getrof- fen te worden. Ten slotce zeide de minister hoofdzakelijk: Uit dit al les kan blijken dat de Nederlandsche regering het hare heeft aangewendom tot een einde dezer langgerekte onderhande lingen te geraken. Zij vleit zich thanseerlang met de Sta- ten-Generaal in overleg te zullen kunnen treden, omtrent de wijzigingen die in de grondwet dienen gebragt te wor den. Dit is aizoo de uitkomst van eene reeks van moeijelij- ke onderhandelingen die ik gelast ben ter uwer kennis te brengen. De loop der gebeurtenissen dien het uiet aan Nederland stond meer in zijn belang te doen eindigenheeft eene spanning doen ontstaanwaarvan wij alsnii hopen te veraderoen. Te midden der bange tijden, is de overeenstem ming, die hier te lande tusschen alle hoogere magten bestaat; de geest van orde, die alles bezielt; de zucht"tot handha ving der wet, onder alle rangen en stander. Js~ mrarsohap- pij levendig gebleken. Het komt er thans op aan, al dat gene te regelen en te herzien, waaraan men, te midden van den drang der tijden de hand niet heeft kunnen slaan. De geschiktste middelen zullen daartoe bij der hand worden ge nomen." NEUZEN den 18 julij. Gisteren avond om 5 ure arri veerde alhier de stoomboot Prinses van Oranjekapitein Kool, na de reis van Rotterdam herwaarts binnen den tijd van 13 uren te hebben afgelegd. De passagiers die zich aan boord van dezelve bevonden hebben oogenbiikkelijk hunne verdere bestemming gevolgdmet de barge van Gentdaar toe herwaarts gekomen en welke eene geregelde communi catie met de onderneming der stoomboot zal blijven onder houden. Ofschoon het Handelsblad van den i<5 dezer de eerste ongelukkige reis van dit stoomschip heeft kenbaar ge maakt, zal echter het resultaat den reiziger niet afschrikken om van hetzelve gebruik te maken, het oude Hollandsche spreekwoord in het oog houdende: alle beginselen zijn moeije- lijk. MIDDELBURG den 22 julij. Den 20 heeft zich eene commissie uit den boezem der'beide Kamers van de Staten- Generaalmet het gewoon ceremonieelnaar Z. M. den Koning begeven en hoogstdenzelven het navolgend adres aan geboden Sire! Was het voor de Staten-Generaal een streelend genoegen hunne toestemming grondwet'eüjk te geven tot het huwelijk van Uwer Ms. beminden oudsten Kleinzoon den Erfprins van Oranje en H. K. H. de Prinses Sophia Frederica Mathilda van IVurtembergniet minder aangenaam is het ons, na de van Uwe Majesteit ontvangene kennisgeving, aan hoogstden zelven onze gelukwenschen toe te brengen, wegens de vol trekking dier echtverbindtenis. Bij de innige vereeniging in Nederland tusschen Vorst en Volk deeien wij volkomen in al wat aan het geluk van het Koninklijk Huis bevordelijk kan zijn. Als vertegenwoordigers der Natie bieden wij aan U. M. de uitdrukking dier gezindheid plegtig aan. Met onzen heilgroet juichten wij de aankomst toe van het jeugdig Vorstelijk Paareene eer en sieraad des Vader lands bestemd om eenmaal deszelfs verwachtingen te ver vullen. Onze opregte wensch is het, dat deze echtverbind tenis, welke eene zoo regtmatige stoffe van verblijding voor het Stamhuis van Oranje en het Volk van Neêriatid uit maaktonder den Goddelijken zegen, nog voor de late na komelingschap de ruimste en heilrijkste vruchten drage." Seders vele jaren heeft er in de residentie geene illumi natie plaats gehad, zoo algemeen en schitterend, als die, waarmede des avonds van den 18 de aankomst van HH. KK. HH. de Erfprins en Erfprinses van Oranje is gevierd. Naar wij vernemen zijn, bij besluit van den 14 dezer, de navolgende hoogere militaire autoriteiten in onze provin. cieeervol en onder dankbetuiging voor hunne bewezene diensten, uit hunne betrekkingen ontslagen, als: Zijne Exc. de vice-admiraal Gobiusals opperbevelhebber der vesting Vlissingende heer generaal majoor Schuurmanals opper bevelhebber der troepen in Zeelandzijnde dezelve tevens benoemd tot opper-bevelhebber der vesting Breda; de hee ren kolonels Kroo en Lambertrespectivelijk als bevelheb bers der troepen in het 5de en 4de district van Zeeland zijnde aan eerstgemelden het tractement van non-activiteit toegelegd, terwijl laatstgemelde het kommando der 17de afdeeiing infancerie te 's Hertogenbosch zal aanvaarden, Z. M. heeft het departement van marine gemagtigd om de zich thans in de West-Indien bevindende brikken d e Valk en de Windhond, respectivelijk gekommandeerd wordende door den kapitein-ter-zee J. G. van Lennep Cos- ter Jr. en den kapitein-luitenant-ter-zee J. F. Kist, de te rugreis naar Nederland te doen aannemen. Zr. Ms. transportschip de Merwede, hetwelk in deze maand zal uitzeilen naar de West-Indien ter overbren ging van vivres voor Zr. Ms. zeemagt aldaar gestationeerd, zal tevens derwaarts overbrengen den titulairen onder-con structeur der marine P. F. Jansen door de Regering belast met het uitkiezen van eene lading hout voor onze" marine geschikt, uit aldaar aanwezigen voorraad, ten einde daar mede naar Nederland terug te keeren. Uit Utrecht meldt men, dat de aldaar vergaderde finan ciële commissien schier dagelijks bijeen komen, en dat de za- menkomsten voortdurend blijven gekenmerkt door eenen goe den en aangenamen geest. Naar men verneemtzou Lucien Buonaparteprins van Canino, die zich sinds eenigen tijd hier te lande en thans in de residentie bevindtniet onduidelijk te kennen hebben gegevenom het huis van den voormaligen burge meester te Delfshaven voor r'e maanden aldaar te huren, waaruit men dus besluiten mag, dat deze prins het voorne men schijnt te hebben voor alsnog den Nederlandschen grond niet te verlaten. Vrijdag U. heeft de stad Brugge een zware ramp ge troffen zijnde omstreeks des middags de groote hoofdkerk aan St. Salvador gewijd, eene prooi der vlammen geworden welke ramp wordt toegeschreven aan de onvoorzr'gtigheid der loodgieters, die een komfoor met kolen in het dak hadden laten staan. Veel van de inwendige versierselen en kostbaar heden zijn nog gered kunnen worden, maar er heerschce zoo veel verwarring, dat er vrij wat van het geredde is beschadigd geworden. Een man is door het vallen van een balk gedood en een ander zoodanig gekwetst dat men aan zijn leven wan hoopt. De brandspuiten van Gent en Oster.de dn met een buitengewoon convooi stoomwagens ai spoedig aangevoerd men tekent dat er ruim 20 brandspuiten in werking zijn ge weest. De naburige huizen zijn nog met moeite behouden. Zoo is een der oudste gedenkstukken waarop Vlaanc.eren met zoo veei regt trorsch was, in eenige oogenblikken een prooi des verderfs geworden hetwelk dan ook he: lot is geweest van de schoone schilderstukken der grootste mees.-

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1