MÏDDELBÜRGSCHE C A Tv.., W. 87. Zaiurdag 1839. 20 Julïj. uw. Qtatificatie. jjcj publicatie. K 1U WSTIJD IN GEN. JVaiikrijfc. Hebeclanbeti. De abonnemenls-prijs dezer Courant is 2 76 *oor drie maanden, en franco per Post f5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vódr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents dc regelmet uilzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van den tot zes regels is f 15o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deze ter kennis der belanghebbenden, dat door Zijne Excellentie den Heer Opper-Houtvester voor de Noordelijke Provinciën met overleg van Hun Ed. Gr. Achtbare de Gedeputeerde Staten, is bepaald, dat de Jagt op GanzenEenden en fVatersnippe» in deze Provincie zal geopend zijn op den 1 Augustus aanstaande met dien verstande echter dat dezelvewat de Publieke Jagt aanbe langt op het water, langs de Stranden en Oevers van wa terplassen en op lage moerassige Landen alleen geopend wordt, en bepaaldelijk gesloten blijft in en langs Bossciieti, alsmede op Bouw- en Weilanden tot het gewone Jagtveld behoorende. Zullende de opening van de Groote Jagt nader worden be kend gemaakt. Deze Notificatie zal in het Provinciaal Blad worden ge plaatst mitsgaders de noodige exemplaren daarvan aan de Stedelijke en Gemeente-Besturen, ter affixie, worden toege zonden. Middelburg, den 16 Julij 1839. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG In aanmerking nemende datvolgens het berigt van de Plaatselijke Commissie van Geneeskundig toevoorzigt binnen deze Stad, niet alleen spaarzaam gebruik wordt gemaakt van het door die Commissie, ten behoeve der minvermogen, deuzoo loffelijk ingestelde Institut van Vaccinatie, maar dat over het algemeen het getal der in de laatste jaren ge vaccineerde kinderen in geenerhande verhouding staat met dat der geborenen En willende bij de erkende nuttigheid der Koepok-inen ting, naar het voorbeeld der hooge Regering, alles toebren gen wat strekken kan ombij eene onverhoedsche uitbar sting der Kinderziekte, de kwaadaardige verspreiding van de zelve zoo veel mogelijk voor te komen Noodigen mits deze de In- en Opgezetenen ten ernstigste uitomdoor geene onverschoonbare nalatigheid of voor- oordcelen hunne Kinderen van gemelde inenting nu of in het vervolg terug te houden en voor zoo ver zij de daar op vallende kosten niet zouden kunnen goedmaken zich tot het gratis uitoefenen van dezelve onverwijld bij het bo vengemeld Institut aan te melden; onder mededeeling dat van 1111 voortaan bij het vervullen van bezoldigde Stedelijke bedieningen geene personen in aanmerking zullen komen welke niet kunnen doen blijken dat derzelver Kinderen de natuurlijke Kinderziekte gehad hebben of de Koepok-inenting met het noodig gevolg hebben ondergaan alsmede dat, over eenkomstig de door Z. M. den Koning genoinene besluiten, niet alleen alle ongevaccineerde Kinderen van de binnen de ze Stad gevestigde Scholen zullen blijven geweerd, maar dat uit dienzelfden hoofde ook bij voortduring geene bedee ling of onderstand zal worden verleend aan behoeftigen der uit de Stedelijke Kas gesubsidieerde Armbesturenwelke bij het Algemeen Armbestuur of de Diaconienvan derzelver respective Kerkgenootschappen, zoodanig bewijs ten opzig- te hunner Kinderen niet kunnen overleggen. En opdat niemand nu of in der tijd hiervan eenige on wetendheid voorwende, zal deze worden gedrukt, afgekon digd en aangeplakt, mitsgaders in de Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 19 Julij 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van CRIJPSKBRKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. iDe fungerende MARKTMEESTER der Stad Middelburg berigt bij deze den Ingezetenen, dat, gedurende de Ker mis, te rekenen van Dingsdag den 23 Julij, de plaats, al waar de Groenten en andere dergelijke Eetwaren zullen wor den te koop gesteld, zal zijn de Groenmarkt. Middelburg, den 20 Julij 1839. De Marktmeester voornoemd, A. DUIK HENDRIKSE. FRANKFORT den 14 julij. Heden morgen is hier een estafette uit Weeoen aangekomen, de belangrijke tijding me debrengende, dat de Turksche sultan Mahmoud II op den 27 jtinij II. ts overledenen zijn zoon dadelijk als sultan is uitgeroepen onder medewerking van een regentschap zon der dar er ecne verandering in den divan heeft plaats gehad. De jonge sultan had onverwijld het bevel uitgevaardigd tot het doen terugtrekken der Occomanische troepen uit Syrië. Voorts deed nu alles verwachten, dat de zaken in het Oos ten door de mogendheden in der minne zullen bijgelegd worden. PARIJS den 15 julij. Heden heeft de procureur-gene raal, in eene openbare zitting vuii het hof der pairs, ken nis gegevendat de straffe des doodswaartoe Barbès was veroordeeld, door den koning in die van eeuwigdurenden dwangarbeid is veranderd geworden. De heer Franck-Carré heeft zich van deze taak in de volgende bewoordingen ge kweten Mijne heeren de pairs, wij hebben de eer u de open brieven te overhandigenwaarbij Z. M. wel heeft wil len veranderen in eenen eeuwigdurenden dwangarbeid de sen tentie des doods, tegen den veroordeelden Barbès uitgespro ken. De koning heeftin zijne onuitputtelijke goedheid niet weten te wederstaan aan de tranen eener troostelooze familie. Hij heeft niet gewild dat het bloed werd gestort. Mogen die mannen, door zooveel grootmoedigheid overwon nen, eindelijk hunne misdadige plannen laten varen." De rust is niet gestoord geworden en de regering gaat voort met het nemen van krachtdadige voorzorgen, om alle op roerige tooneeien te voorkomen. Bij voortduring worden nog arrestatien bewerkstelligd. Van den anderen kant verspreidt zich het gerucht, dat 5 der 9 ministers, die hunne goed keuring aan de kwijtschelding aan Barbès van de doodstraf geweigerd hebben, hun ontslag zouden hebben ingediend; doch dat de koning dit ontslag niet heeft willen aannemen. In het algemeen bewaart de Parijsche drukpers over deze wijziging van het arrest der pairs het stilzwijgen. Alleen doet de republikeinsche National eene taal hooren die bij kans aan razernij grenst. Niet alleen dat dit orgaan der revolutionaire partij alle denkbeeld van dankbaarheid jegens den koning verwerptmaar het laat zich zelfs uitdrukkin gen ontvallen als de volgende: „Het slagtoffer niet kunnen de doen vallen, heeft men hetzelve ten minste willen schand vlekken met het brandmerk der galeijenDoch het zijn niet de ijzers en het roode wambuisdie de schande daar- stellen, de schande zal geheel kleven op hen, die, onmag- tig om het schavot weder op te rigtenzich tot herstellers van de staatkundige galeijen hebben opgeworpen enz. 's GRAVENHAGE den 17 julij. Gisteren hebben HH. KK. HH. de Erfprins en Erfprinses van Oranje hunne reis van Utrecht, alwaar de doorluchtige echtelingen met de meeste piegtigheid en vreugde zijn ontvangen naar het pa leis in het Bosch volbragt. HH. KK. HH. de Prins en Prinses van Oranje, alsmede hoogstderzelver twee jongste zonen en Prinses Sophie zijn alstoen het jeugdige vorstelijk paar een eind wegs te ge- moet gegaan. Op het paleis in het Bosch was alles fraai ingerigt tot ontvangst van HH. KK. HH. De vestibule was met bloemvazen versierd. Eene eerewachc grenadiers stond aan den ingang geposteerd. He: korps muzijkanten van het zelfde wapen voerde eene fraaije serenade uit. Ten 3 ure kwam het vorstelijk paar aan. Z. M. kwam dadelijk bui ten het paleis en omhelsde met de meeste hartelijkheid eerst de Prinses en daarna den Prins. Hartroerend was deze ont moetingwaaraan het volk dooreen luid hourah! deed blij ken het meeste deel te nemen. De plegtige intrede vanHH.KK.HH.de Erfprins en Erf prinses van Oranje in deze residentie heeft heden plaats gehad. Omstreeks ten i ure heeft het doorluchtige paar, met den stoetdie in de daaromtrent openbaar gemaakte algemeene bepalingen is omschrevenhet paleis in het Bosch verlaten. Ruim een half uur later werden de Prins en Prinses aan de Boschbrug (den ingang der stad) door de stads-regering ver welkomd vervolgens zijn HH KK. HH. aan het paleis van Z. K. H. den Prins van Oranje voor eene korte poos afge treden en vóór 3 ure bevond het vorstelijk paar zich in des- zelfs eigen paleis op het plein. Ontzettend was de volks menigte die bij deze piegtigheid op de been was en tot zelfs van afgelegene plaatsen in ons Vaderland was toege stroomd. De stedelijke schutterijde fraaije bataillons gre nadiers alhier in bezetting en de hierheen gekomene knrassiers met hunne onderscheidene muzijk-korpsenverhoogden het feestelijke dier intredevlaggen wapperden overalvele huizen prijkten met bloemguirlandes eerepoorten of toebe reidselen voor de prachtige algemeene illuminatie, die ons heden avond verbeidt het heldere zomerweder gaf aan alles een vrolijker tint; maar wat zich niet beschrijven Iaat is de hartelijke en luide toejuiching, waarmede alie aanwezigen den doorluchtigen telg uit het geliefde Huis van Oranje be- groetteden hem gelukwenschten en zijne jeugdige gemalin het welkom toeriepen In die goede landwaar men overal uit een geroerd gemoed Gods beste zegeningen over het vorstelijk paar afbidt. AMSTERDAM den 16 julij. In verband met hetgeen bereids, betrekkelijk het verleenen var. onbepaald verlof aan de lotelingen van 1835 en 1836 gemeld is, verneemt men dat bereids de orders aan de verschillende korpsen zijn toe gezonden 0111 in den loop dezer week de lotelingen van de laatstgenoemde klasse in deze gunstige beschikking te doen deelen en dat dien ten gevolge op aanstaanden donderdag den 18 dezer, 195 man der afdeeling grenadiers naar hunne haardsteden zullen vertrekken. Men spreekt er ook van dat, met betrekking tot de klasse van 1837, binnen kort gelijke beschikkingen zullen genomen worden. ASSEN den 9 julij. Eene ontzettende gebeurtenis vond heden alhier plaats. De lijken van twee achtenswaardige en verdienstelijke ambtenarenden heer G. J. van Kooten provincialen en hoofd-inspectcur der directe belastingen in- en uitgaande regten en accijnsen in deze provincie en den heer F. E. Harrevelt controleur der veenderijen in de provinciën Vriesland, Groningen en Drenthe, werden, nabij het huis van den logementhouder van Erkelensuit de vaart opgevischt. De ware oorzaak van dit treffend onge luk laat zich slechts gissen doch schijnt uit onderscheide ne omstandigheden met genoegzame zekerheid te kunnen worden afgeleiddat deze treurige gebeurtenis zich aldus heeft toegedragen dat de heer van Harreveltdie zich in den avond van den 8 dezer, bij den heer van Kooten ten huize van evengemelden logementhouder heeft bevonden alwaar die heer woonachtig was, en met denwelken de heer van Harrevelt over dienstzaken had gesproken, bij het ver- laten van denzeivenongeveer te middernacht, door de donkerheid van den nacht misleidbij ongeluk in het water is geraakt, en dat de heer van Kooten, hem te hulp gescho ten zijnde het slagtoffer zijner menschlievende pogingen is ge worden waardoor beiden hun leven in hec water hebben moeten laten. Geheel onze stad is door dit droevige voorval getroffen en in rouw gedompeldtwee geachte mannen en aanzienlij ke ambtenaren werden door hetzelve op eens aan de maat schappij ontruktaan hunne betrekkingen en talrijke vrien- den niets overlatende, dan het droevige gevoel van hun gemis en de herinnering aan hunne verdiensten. ZIERIKZEE den 15 julij. Op woensdag 11. is te Haam stede een jongetje van ruim 4 jaren door een met hooi geladen wagen overredenterwijl het op zijde liep en in een der wielen is verward geraakt. Hetzelve is aan de gevolgen der bekomene wonden den volgenden dag overleden. NEUZEN den 17 julij. Gisteren arriveerde alhier de heer kolonel de Ranitzdirecteur der 3de artillerie directie, welke op heden zijne inspectie heeft gehouden over het per soneel en materieel van dat wapen, en zijne volle tevreden heid daarover heeft betuigd. De bezuinigings maatregelen door het gouvernement voor geschreven gaan hier van dag tot dag voort: zoo zijn de militaire-bakkerijalsmede het tijdelijk zieken-etablissement te Axel reeds opgeheven ook is men bezig het approvisio- nements-magazijn uit deze vesting op te ruimen en naar Vlissingen te verzendenten einde aldaar gedeeltelijk te worden verkochten het overschietende aan de zich aldaar bevindende etablissementen te worden overgegeven. De gezondheids-toestand in dit district laat niets te wenschen over, daar wij alhier met 4 kompagnien infante rie en een talrijk detachement artillerie nog geen 20 zieken in de ziekenzaal hebben; het plaatselijk bestuur neemt te vens doelmatige' maatregelen om de talrijke alhier zich tijde lijk bevindende arbeidslieden, tot oprigcing van kazernen, magazijnen enz. noodzakelijkvan goedkoope woning en gezond voedsel te voorzien. MIDDELBURG den 19 julij. Naar men verneemt is de navolgende algemeene order bij het leger kenbaar gemaakt: Algemeene Order voor het Leger. Z. M. de Koning heeft, bij besluit van den 6 dezer no. 43 goedgevonden om aangezien de omstandigheden zulks thans toelaten, het opperkommando over de krijgsmagt te verbinden met de opperdireccie van het departement van oor log en aan mij deze dubbele betrekking op te dragen. Reeds lang heb ik met genoegen aan her hoofd van het leger te velde gestaanen mij mogen overtuigen van den goeden geest en de liefde voor Koning en Vaderland die hetzelve in het geheel en ieder in het bijzonder bezielde ik neem als zoodanig thans hartelijk afscheid van dit leger, maar het strekt nlij tot een streelend genoegen niet alleen in gelijke betrekking tot hetzelve te verblijven maar nog door het mij thans opgedragen toezigt ook tot alle andere gedeel ten der krijgsmagt in meer bijzondere en naatiwere aanraking te komen en zoo doende voor allen mij te kunnen beijve ren en van hunne goede gezindheid hun pogen en streven en hunne verdiensten steeds de tolk bij Z. M. te kunnen zijn. Ik reken dan op aller medewerking, om ons bij Koning en Vaderland verdienstelijk te maken. De Veldmaarschalk (get.) WILLEM Prins van Oranje." Van Brussel meldt metiDe heer Depouafues Dupich secretaris der Belgische commissie te Utrechtis den t4riezer alhier aangekomenom de grondslagen betreffende dc over-

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1