MIDDELBURGSCHE C O li A ir. 86. Donderdag 1839. IS Juljj. Dcfccu&mafïtttg. CUgcmcciic ücbcrLiubschs Sllaat- schappij. JS1E U WSTIJ D1NGEN. TJuitschlanb. (Broot-lscittanjc. Jftawftrijk. XScïgtc. Ulebevlantfea. De abonncments-prijs deter Courant is 2 "j5 voor drie maanden, en franco per Post f 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt coinptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdór io ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uilzondering van Huweüjka- Géboorte- en Doodbekendmakingcn, waarvan de prijs van één tot zes regels is i >jQ en voor icderen regel daarboven 23 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo hel regt van zegel wordt betaald BURGEMEESTER, en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Brengen bij deze ter kennis van een Iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan dat bij den Raad dezer Stad voor- loopig is gearresteerd de Legger Rol voor de ontvangst '-r Belasting op de Fouragien over 1835), en dat die Röl van heden af, tot en met den 29 dezer maand (Zon- en Feest dagen uitgezonderd), ter Stedelijke Griffie ter lezing zal lig gen, des morgeus van tien tot twaalf ure, ten einde een iegelijk in de gelegenheid zoude zijn om zich met zijnen aanslag bekend te maken; alsmede dat aldaar eene bus is geplaatst tot de ontvangst der reclamatien, welke de be langhebbenden zouden mogen noodig achtentegen hunnen aanslag op de voormelde Rolin te brengen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 15 Julij 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B EC I U S. PUBLIEKE VERPACHTING van TIENDEN, gelegen in het District Middelburg. A. W. MIRANDOLLE, Agent van den Algemeenen Rijks-Kassier, Hoofdplaats Middelburg, belast met het be heer der Domeinen en Tienden van de Algemeene Neder- lundsche Maatschappijin de Districten Middelburg en Goes zalop de ondergemelde dagen en plaatsen publiek aan de meestbiedenden verpachten de TIENDEN over den jare en oogst van 1839, als: Te VF-FF,op Zaturdag den 20 Julij 1839, en Te FLfSSINGENop Dingsdag den 23 Julij 1839. Middelburg, dep 10 Julij 1839. MIRANDOLLE. Gods zegen ruste op den onbekenden weldadige, die mij, onder de letter V,, voor het Dialtonie Armbestuur van Ar- nemuidende som van twintig gulden heeft beschikt. Zijn voorbeeld vinde navolging Is. de WAAL, Predikant te Klevers- Ju ij 1 „-,9. kerke en Consulent van Arnemuiden FRANKFORT den 12 julij. De zitting der Wurtemberg- sche stenden is den 9 dezer gesloten met de voorlezing van eene koninklijke boodschap, waarin Z. M. hoogstdes. zelfs genoegen over de verrigte werkzaamheden en over den gunstigen toestand des lands betuigt. Het derde eeuwfeest van de invoering der kerkher vorming in Saksen is den 6 dezer in dat rijkinzonderheid te Dresden en Leipzig met groote plegtigheid gevierd. De koning en koningin van Griekenland zijn den 20 der vorige maand na eene binnenlandsche reis van 5 weken gedurende welke zij overal de hartelijkste blijken van ver knochtheid ontvangen hebben te Athene teruggekeerd. Volgens de laatste berigten uit Konstantinopel waren de vertoogen der Fransche regering volstrekt zonder uit werking op de Porte gebleven en had zijin plaats van tegenbevel aan de vloot te zendenorder gegeven om 5 fregatten die in het arsenaal onttakeld lagen op te tuigen en tot hare versterking af te zenden. De pacha van Tre- bisonde was den 12 junij, aan het hoofd van 10,000 man infanterie en 5000 ruitersnaar Azie gemarcheerd. De krijgsmagt, door de Porte op onderscheidene punten der Sy rische grenzen verzameld wordt op 200,000 man begroot. LONDEN den 13 julij. De leden van het hoogerhuis hebben zich den 11 julij, in overeenkomst met een door de behoudende partij in dat huis doorgedrongen besluit, in plegtigen optogt naar het paleis der koningin begeven, om H. M. een adres wegens het vraagstuk der toegestane som men tot aanmoediging der nationale opvoeding aan te bieden. De koningin heeft in haar antwoord te kennen gegeven dat zij het ondersteunen der gevestigde kerk als eene geheiligde verpiigting beschouwde, doch ook tevensdat de tegenwoor dige stap der lords haar leed deed. Naar men wilheeft het volk te Londentoen het den stoet naar het paleis der koningin zag trekken de bisschoppen en sommige hoofden der behoudende partij toegejuicht, maar daarentegen de mi nisters en hunne vrienden uitgejouwd. Een gerucht wildat lord Melhourne en drie zijner ambtgenooten dezer dagen hun ontslag hadden willen indie nen, maar dat de koningin huw, met tranen in de oogen verzocht zou hebben hunne posten niet te verlaten. In den nacht tusschen vrijdag en zaturdag 11. is in Spitalfieldseene der wijken van deze hoofdstad, een hevige brand ontstaanwaardoor zes huizen geheel vernield en twintig andere zwaar beschadigd zijn. De brand was in de fabriek der heeren Th. Oakly Co. ontstaan menschen zijn er gelukkig niet bij omgekomen. Te Birmingham was het den 12 tamelijk rustig, zoo zelfs dat een goed deel der naar die stad uit Londen gezon; dene politic-beambten reeds weder huiswaarts heeft kunnen keeren. PARIJS den 13 julij. Gisteren avond ten 9 ure heeft het hof der pairs [gelijk wij reeds in de meeste afdrukken van ons vorig no. hebben gemeld] het vonnis uitgesproken over de 19 beschuldigden, die voor dat hof ter zake van deelneming aan den gewapenden opstand te Parijs van den 12 en 13 mei hebben te regt gestaan. Het hof heeft Bar- bisblijkbaar een van de belhamels bij den opstand, en een der medepligcigen aati den moord van den luitenant Droui- neau die over den wachtpost aan het hof van justitie be vel voerde veroordeeld tot de doodstraf; Martin-Bernard tot uitbanning en Mialon tot levenslangen dwangarbeid. Van de overige beschuldigden zijn 12 tot tuchthuis- of gevan genisstraf voor een tijdperk van korteren of langeren duur hetwelk voor de meest schuldigen 15 en voor de minst schul digen 2 jaren bedraagtverwezen. De overige 4 beschul digden zijn vrijgesproken. Nagenoeg nog den geheelen dag hadden de pairs met ge- siotene deuren ever dit vonnis beraadslaagd. Toen het uit gesproken werd was de geregtszaal geopend en eene talrij ke menigte daarin doorgedrongen. Men had echter maat regelen genomen, om deze nieuwsgierigen te beletten van dadelijk naar buiten terug te keeren; zoodat al de pairs zich reeds huiswaarts begeven hadden, eer het volk op de straat wist dat er een doodvonnis was geveld. Over het geheel is eerst heden ochtend de uitspraak der pairs bekend geworden. Nog gisteren avond is het doodvonnis van Barbès aange zegd die daarbij veel koelbloedigheid aan detl dag gelegd en alleen den tijd gevraagd heeft om nog eenige brieven te schrijven. Men heeft hem echter het dwangvvambuis aan gedaan. Dienzelfden avond ten 10 ure hadden de ministers eene raadsvergadering gehouden, waarin vooral over de vraag ge handeld is, of zij al dan niet den koning zonden aanraden, om Barbès in het leven te sparen. Naar men verzekert hebben verscheidene der ministers zich voor zulks eene goe dertierenheid verklaard, doch waren er anderen, die het stellen van een in het oog vallend voorbeeld tot het in be dwang houden der revolutionaire partij hoogst wenschelijk keurden zoodat de raad zonder een bepaald besluit te ne men uiteen is gegaanen het nader overwegen der zaak tot heden is uitgesteld. De regering had gisteren avond, om tegen alle ongere geldheden gereed te zijnaan de officieren van het garni zoen bevel gegeven om in de kazernen te blijvenen ge last om gedurende den nacht een bataiilon van elk regement onder de wapens te houden. Deze troepen zijn echter niet op de been geweestdaar de avond en de nacht zonder eenige storenis der rust zijn ten einde geloopen. Welligt is dit alleen toe te schrijven aan de weinige publiciteitwel ke het vonnis gisteren avond, door de late af kondiging van hetzelvenog verkregen had. Althans heden was het ge heel anders gesteld. Reeds vroegtijdig begonnen op het plein van het Caroussel en op de naburige kaaijen zamen- scholingenwelke allengs dermate toenamen dat zij een getal van vier of vijf duizend personen bedroegen. Deze lieden, mcerendeels bestaande uit studenten en werklieden, beoogden door hun vertoon genade te verkrijgen voor Bar bès. I11 drie gelederen marcherende begaven zij zich om streeks den middag met een vaandelwaarop te lezen stond: Petitie voor de afschaffing van de doodstraf!" naar de Louvre en het plein van Lodewijk XK. Vervolgens ver toonden zij zich voor de hotels der ministers en eindelijk ten twee ure verschenen zij voor het paleis der afgevaar digden, staande de vergadering. Naauwelijks waren zij daar aangekomen, of een eskadron municipale garde, uit de straat van Borgogne komende, viel hen, zonder zelfs de bevelen van de politie af te wachten, met de blanke sa bels te lijf, met dat gevolg, dat de geheele hoop in kor ten tijd uiteen stoof, met achterlacing van eenige gekwet sten waaronder ook de vaandeldrager. Laterten 3 ure zijn er nog wel eenige hoopen in de nabijheid van het Luxem burg verschenen doch zonder eenige kreten te uitpn of ver toon van oproerigheid te maken,'en op dit oogenblik, zijn de omtrent vijf ureschijnen de zamenscholingen bijna al lerwegen verstrooid te zijn. De afgevaardigden hebben hedenschoon eenigzins in hunne beraadslagingen belemmerd door het oproerig ver toon voor hun paleis, het budget van openbaar onderwijs afgehandeld, en zijn vervolgens tot dat van de openbare werken overgegaan. BRUSSLL den 14 julij. Heden middag is konin® Leo- pold van Laeken alhier aangekomen, ter bijwoning vaneenen raad van ministers die aan het paleis is gehouden. Het schijnt, oac de wijze van tol-heffing op de Schelde, zoo als de beer Klinkhamer die verlangt, aan het Belgisch be stuur en aan den handel van Antwerpen minder aangenaam isen dat daarover de beraadslagingen van den kabinetsraad hebben geloopen. Het geschil zou daarin gelegen zijn, dat de heer Klinkhamer de quitantien van betaling op naam van den kapitein of den reeder van het schip wil stellen ter wijl men van dezen kant de quitantien zoude verlangen tot decharge van de Belgische schatkist te zien dienenwaaruit alzoo eene open rekening met de Belgische administratie zoude voortvloeijen. De commissie te Antwerpen, tot regeling van dé Schelde- vaart, heeft gisteren hare derde zitting gehouden, en zal waarschijnlijk aanstaanden dingsdag of woensdag op nieuw vergaderen. De heer Eyckholtz, inspecteur.generaal van het Neder- landsche postwezendie zich sinds eenige dagen te Antwer pen bevindt, schijnt op het punt om eene overeenkomst met de Belgische regering te zullen treffen, betrekkelijk het vervoer van depeches naar Engeland en wederkeerig. i>e grondslagen, door de wedcrzijdsche inspecteurs aangeno men zijn aan de goedkeuring der kabinetten van 's Graven- hage en Brussel onderworpen geworden. In den Moniteur leest men onderscheidene koninklijke besluiten, betrekkelijk de nieuwe organisatie en de vermin dering tevens van hec Belgische leger, waarvan in der tijd bereids is melding gemaakt. Alleen blijkt daaruit nog, dat de lotelingen der ligtingen van 1832, 1833 en 1834 hij voorraad, en wel tot i mei 1840, ter beschikking van de Belgische regering zullen blijven. MIDDELBURG den 17 julij. Ten gevolge der veran derde omstandighedenis door Z. M. order gesteld dat-, zoodra mogelijk, de approvisionnemencs-magazijnen in de vestingen Bergen-op-Zoom Breda 's Hertogenbosch Gra- ve Geertruidenberg en Maastricht, mitsgaders op de forten Frederik Hendrik en te Neuzeu, bepaaldelijk zullen wor den opgeheven. De generaal-majoor Paravicini di Capellikommandanc der iste artillerie-inspectie, heeft den n, 12 en 13 dezer inspectie gehouden over de te Vlissingen in garnizoen zich bevindende artilleristen welke over het geheel zijne bijzon dere tevredenheid heeft weggedragen. Uit Neuzen, den 15, meldt men ons het volgende: Op morgen rukt hier binnen de 4de kompagnie van hec reserve-bataillon der 17de afd. infanterie, onder bevel van den kapitein Bassing, om garnizoen te houden; blijvende nu Axel zonder eenige bezetting. Er heerschc hier veel drukte, dewijl men bezig is de wallen dezer vesting te ontwapenen. Gisteren middag, omtrent x uur, had alhier weder een ongeluk plaats, ten gevolge van het baden. De oudste zoon van den winkelier Adr. de Zeeuwmet drie zijner speelgenootenaan het separacie-punt buiten de Axelsche poortin het kanaal gaande baden raakte buiten de glooi- jing in de geul; niet kunnende zwemmen, is hij tot drie malen boven gekomen doch niet door zijne makkers kun nen gered worden daar hij onmiddellijk toen men ter hulp toesnelde in de diepte wegzonk. Heden ochtend, ten 7 ure, is het lijk, na vele aangewende pogingen, opgevischt en aan het huis zijner diepbedroefde ouders gebragt. Het was een braaf oppassend jongelingdie hier algemeen geacht was," Uit 's Rijks kas zijn door Z. M. als bijdragen tot op bouw of herstel van kerken en pastorij woningen, aan eenige Hervormde gemeentensubsidien verleendwaaronder ook aan die van Sas-van Gent. ZaturdagII. zijn HH. KK. HH. de Erfprins van Oran je en hoogstdeszelfs gemalin op Vaderlandscben bodem aan gekomen hebbende dien dag hunne intrede binnen Arnhem gedaan, welke zoo plegcstacig als vreugdevol is geweest. Zondag woonden de doorluchtige echtgenooten de open bare godsdienstoefening bij in de groote kerkonder het gehoor van den predikant Overduin welke hoogstdezelven bij die gelegenheid op eene korte maar treffende wijze heefc toegesproken. De godsdienstoefening ten 11 ure geëindigd zijnde werd onmiddellijk eene audiëntie verleend aan de autoriteiten en bijzondere personen die zich daartoe te voren hadden aan gemeld. H. K. II. de Erfprinses droeg bij deze gelegenheid een kleed van gebrocheerde geel en witgestreepte zijde, dat hare gracieuse gestalte, vooral ook om'den hoogst een- voudigen tooi, zeer voorrfeclig deed uitkomen, terwijl een witte zijden hoed hare blonde lokken bedekte aan haresmask- volle kleeding onderscheidde men geene andere kleinoodien, dan eenen breeden gouden armbandwaarvan bet slot een keurig bewerkt horologie bevatte. Na den afloop der audiëntie reed de Erfprins met zijnen

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1